Skocz do zawartości

Przesiadka z 1155 czy szukanie płyty


Recommended Posts

Cześć

 

Ostatnio padł mi mój Asrock Z77 Extreme4-m (jeszcze dycha ale myślę, że już niedługo - ostatnio mam z nią sporo problemów) i czeka mnie wymiana. Co prawda dysponuję budżetem na przeskok na coffee lake, natomiast nie ukrywam, że wydać prawie 2k na upgrade samej jednostki centralnej średnio mi teraz pasuje. Miałem plan zmieniać i5 2500k na i7 3770k albo 2600k, ale w przypadku awarii płyty i ich cen/dostępności w tej chwili mija się to chyba z celem.

 

Piszę więc z prośbą o radę, co robić. Szukać płyty na 1155 i kombinować jeszcze potem ze zmianą na i7 sandy/ivy, czy może zmieniać podstawkę. Jeśli tak, to na jaką. Zastosowanie czysto rozrywkowe, nie renderuję, aczkolwiek grywam w symulacje, jak planet coaster i cities: skylines, które żrą CPU jak opętane.

 

Sprzęt:

i5 2500k + Fortis 1

8GB DDR3

Asrock Z77 Extreme4-m (już praktycznie martwa)

Msi R9 290

Crucial mx100 + Toshiba p300

OCZ 550W

Zalman z9

Edytowane przez lumpiakus
Link to post
Share on other sites

Pamiętaj że płyty szukane przez ciebie będą tak stare jak twoja i nie wiadomo ile podziałają. Niestety moim zdaniem musisz przesiąść sie na nową podstawkę bo wydając porównywalne pieniądze na płytę do twojego kompa z nową płytą na 8 generację procka intel to przesada. Pamięci sprzedasz, procesor także i zwróci ci sie przynajmniej na DDR4 którą musisz zakupić. Chłodzenie pasuje do nowej płyty wiec może zostać.

Link to post
Share on other sites

Mój pomysł może być trochę kulawy ale chyba nie najgorszy.

 

Nowa płyta z allegro  H81, H87. cena około 240zł

do tego używana zablokowana i7 4 generacji cena 700zł 

 

i nie będziesz musiał pamięci wymieniać.

Edytowane przez Pafel
Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od budżetu, jeśli karta którą masz wystarcza Ci i nie zamierzasz jej wymieniać nie ma sensu wymieniać podstawki bo ten procesor jest ok dla R9 290. Ewentualnie sprzedaj go i weź 2600K. Kup tańszą płytę na P67 ASRock P67 Pro3 i to Ci wystarczy. Obecnie zmiana podstawki jest nie opłacalna, dopiero jak pojawią się tańsze płyty pod CL. 

Link to post
Share on other sites

Niestety tak jest ale płyty Z77 są drogie, nawet bardzo drogie. Swoją drogą sam mam P8Z77-V LX na sprzedaż :D. Kwestia przemyślenia kupujesz płytę za 300-400zł czy wykładasz przynajmniej 1500 na nowa platformę i odsprzedajesz to co masz. 

Link to post
Share on other sites

W zasadzie kupno starej płyty i starego i7 to praktycznie ten sam koszt co nowa platforma na ryzenie zaproponowana przez Rebelminda po odsprzedaży obecnego procka i ramu. Ja bym się nie zastanawiał, zwłaszcza że używane R5 zawsze można bez problemu sprzedać i kupić coś młodszego, nawet o dwie generacje jeżeli wierzyć AMD. Fakt, że CL byłoby lepsze, ale tutaj wchodzi inna waluta, albo opcja z gatunku "czekaj" która przy nie działającym obecnym sprzęcie jest raczej słaba.

Link to post
Share on other sites

@Up dokładnie tak. Niepewna platforma, brak gw, wcale nie lepsze wyniki - to trzeba brać pod uwagę jak zostajesz na 1155.

 

Zobaczymy jak na tańszych mobo do kawy intel "załatwi" kwestię dostępnych szybkości ram, bo historia uczy, że reguł nie ma.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...