Skocz do zawartości

Obecny sprzęt powoli nie daje rady. Co robić.


Recommended Posts

Cześć!

Zdecydowałem się zapytać Was o radę drodzy forumowicze. Obecnie posiadam poniższą konfigurację sprzętową, a nadchodzące tytuły gier jak i te obecne stają się zbyt wymagające dla mojego pieca. Czy jest sens ładować pieniądze w jakikolwiek upgrade? Czy może warto pomyśleć nad sprzedażą obecnej i zakupem nowej budy. Kilka miesięcy temu dokupiłem do niego 2x4GB RAM DDR3 z HyperX, specjalnie pod lepszą rozgrywkę w Escape from Tarkov.

Obecny sprzęt:

  • płyta główna: MSI Z97-G43
  • CPU: i5 4690K Haswell 3.50 GHz
  • GPU: Asus Strix II GTX 970 OC
  • RAM: 4x4GB DDR3
  • HDD: Toshiba 1TB
  • SSD: SanDisk 500GB
  • obudowa: Gelid Darkforce

Na CPU jest też dodatkowe chłodzenie z Cooler Mastera.

Do czego służy mi komp? Gry, nagrywanie filmów w full HD oraz renderowanie materiałów oraz montaż (Movavi).

O ile przy nawet PUBG można spokojnie grać i nagrywać w stałych 60 fps o tyle w takim Kingdome Come czy Escape from Tarkov można już pomarzyć. Zdaję sobie sprawę, że nie podałem przykładów na gry dobrze zoptymalizowane, ale w drodze jest kilka ciekawych tytułów, które chciałbym ograć ( Far Cry 5, A Way Out), boję się, że między innymi CPU już nie da rady.

Jak Wy to widzicie? Czy biorąc pod uwagę obecne ceny rynkowe oraz moją konfigurację sprzętową jest sens brać się teraz za jego modernizację lub całkowitą wymianę? Mój obecny sprzęt ma ok. 2,5 roku.

Pozdrawiam i czekam na Wasze komentarze. Miłego dnia :)

P.S. Jeżeli to może w czymś nakierować to korzystam również z monitora 144Hz Asus Predator XB241H

Edytowane przez Fatumboba
Link to post
Share on other sites

Sprzedaj procek kup i7 4790k można zrobić oc np na 4500 wszystkie rdzenie.

Grafikę na przeczekanie bym zostawił

Chyba że masz kasę  to kup na stronie Evgi aktualnie są  dostepne 1070 1070ti

Karta idzie NL 3 dni gwarancja 3 lata

https://eu.evga.com/products/productlist.aspx?type=0

Escape from Tarkov mogą wystąpić dropy to jest wersja beta jeszcze .

Kingdome Come koszmarna optymalizacja 

Płatnośc Paypal  pamiętaj  że maja fatalny przelicznik 

Lepiej w banku albo konto walutowe

Edytowane przez dejv03
Link to post
Share on other sites

Nie procek tylko uzywany

To jest dalej socket 1150

Sprzedajesz stary kupujesz uzywany i7 4790k w granicach 900-1000zl

Oczywiście można wymienić całą platformę ale po co jak można tańszym kosztem grać dalej i mieć dobrą wydajność.

Dopłata do procka 400-500zł jak sprzedaż stary

Ram aktualnie masz 16gb nie trzeba nic zmieniac i przechodzić na drogie ddr4

Edytowane przez dejv03
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kolego sam sie borykałem z takimi samymi problemami tyle ze ja miałem i5-4670 i to zablokowany jeszcze, napalilem sie na ryzeny2 ale po plotkach o braku wsparcia dla nowszych technologi ich podstawa wydala mi sie troche bez sensu.

Kupilem z allegro uzywanego i7-4790k za 1050zl jeszcze z gwarancja do lipca.

Tak na szybko go wkrecilem na 4,6ghz, kupie chlodzenie lepsze to bede podbijal na 4,8 moze sie uda.

 

Ale efekt jest wprost niesamowity jakiego to dało kopa mojemu kompowi.

Chociaz zastanawia mnie skoro masz i5-4690k na ile ja kreciłes ze mowisz ze nie daje rady.

Edytowane przez ther376
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kolego sam sie borykałem z takimi samymi problemami tyle ze ja miałem i5-4670 i to zablokowany jeszcze, napalilem sie na ryzeny2 ale po plotkach o braku wsparcia dla nowszych technologi ich podstawa wydala mi sie troche bez sensu.

Kupilem z allegro uzywanego i7-4790k za 1050zl jeszcze z gwarancja do lipca.

Tak na szybko go wkrecilem na 4,6ghz, kupie chlodzenie lepsze to bede podbijal na 4,8 moze sie uda.

 

Ale efekt jest wprost niesamowity jakiego to dało kopa mojemu kompowi.

Chociaz zastanawia mnie skoro masz i5-4690k na ile ja kreciłes ze mowisz ze nie daje rady.

 

Dzięki Wam obu za odpowiedzi. Przyznam się szczerze. Jestem laikiem i boję się coś podkręcać, żeby czegoś nie zepsuć. Tak. Mam odblokowany mnożnik, ale mój procek jeszcze podkręcany nie był

Link to post
Share on other sites

No to sam musisz zdecydować czy wolisz inwestować w uzywanego i7-4790k ,

czy troche sie doedukowac w podkrecaniu, z czego mowie to nie jest specjalnie nic trudnego, troche poogladac filmikow , poczytac i zrobisz to bez mrugniecia okiem.

 

A podejrzewam że osiagniecie 4,2ghz na tej i5 to nie jest nawet specjalne wyzwanie dla tego procka i do niebezpiecznych granic jeszcze troche zapasu masz. A napewno zauwazysz roznice. Ale to juz sam zdecyduj, powodzenia w każdym razie.

Link to post
Share on other sites

Po to się kupuje procesory z K, aby je podkręcać. Wydałeś sporo pieniędzy na przyzwoita płytę plus procesor, do tego masz jakieś lepsze chłodzenie i nie korzystasz z tego. To tak jak byś wyrzucił pieniądze. Podkręć go, jak nie przyniesie to dla ciebie oczekiwanych rezultatów to dopiero zmieniaj sprzęt.

 

Dodam jeszcze że procesor jest najmniej awaryjną częścią w komputerze. Godzina edukacji, a nawet znalezienie gotowych ustawień i masz podkrecony procesor.

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Jaki sens pchania się w i7 4790K gdzie za 740zł jest wydajniejszy w grach i5 8400?

 

 

 

 

Za 1050zł można wyrwać nowego i7 8700, gdzie tu logika?

 

Inwestujesz 500zł w procek  i grasz dalej w glupie gierki 

 To jest propozycja ratowania zestawu a ty zaraz wyskakujesz z wyrywaniem zęba i ładowania implanta 

Link to post
Share on other sites

Jaki sens pchania się w i7 4790K gdzie za 740zł jest wydajniejszy w grach i5 8400?

 

 

 

 

Za 1050zł można wyrwać nowego i7 8700, gdzie tu logika?

 

A co innego zaproponowałbyś odnośnie tej sytuacji? Jest sens pchania się w upgrade tego sprzętu czy lepiej przy obecnej sytuacji rynkowej sprzedać tego kompa i kupić nowego?

Link to post
Share on other sites

Mam bardzo podobny setup do twojego i myślałem również czy jest sens w niego dalej inwestować. Po analizie cen wniosek jest prosty - tak jak 3ndurek pisze, pakowanie 1000 zł w stare i7 kiedy za te same pieniądze można mieć nowe 8700 mija się z celem. Ramy wprawdzie są drogie, ale też o wiele szybsze co ma duży wpływ na wydajność. Kupisz 4790k za 1000 i za rok czy dwa znowu może brakować, szczególnie jeżeli sceptycznie podchodzisz do podkręcania. Dołożysz 500zł, sprzedasz obecne graty i masz NOWĄ platformę z 6c/12t i spokój na lata.

Link to post
Share on other sites

Co za brednie z tymi 500 zł ? 500 zł to ledwo na wymianę na dd4 wystarczy. 

 

Kolega ma i5 4690k na stokowych zegarach, wystarczy go podkręcić do 4,5/4,6 co nie będzie problemem tym bardziej że jest już jakieś lepsze chłodznie i spokojnie można ładować do tego nawet 1080 ti, które nie będzie się jakoś wybitnie dusiło. Za jakieś 2 lata, wymienić platformę jak ceny się ustabilizują i grafika dostanie kopa na kolejne tytuły. 

Link to post
Share on other sites

No i czego nie rozumiesz? Za 500zł kupi ramy, za kasę ze sprzedaży obecnych ramów i  mobo ma płytę główną, za 1000zł które władowałby w 4790k ma 8600k, a 100 drożej 8700. Pomijając już to, że tak jak jak napisał @@3ndurek, nawet i5 8400 za 750zł będzie w grach wydajniejszy od jakiegokolwiek haswella.

 

 

 

Kolega ma i5 4690k na stokowych zegarach, wystarczy go podkręcić do 4,5/4,6 co nie będzie problemem

 

 

Nie będzie problemem? To ci powiem, że wiele sztuk choćbyś na uszach stanął nie trzyma stabilności powyżej 4.2-4.3 - wiem, bo mój tak ma i szukając rozwązania dowiedziałem się, że to nie odosobniony przypadek. Zresztą autor wyraźnie zaznaczył, że sceptycznie podchodzi do podkręcania.

 

 

 

i spokojnie można ładować do tego nawet 1080 ti
 

 

Tutaj to już popłynąłeś.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Bo 4790k ma takie turbo na stocku. Żeby nie było - nie twierdzę, że to zły procesor, bo sam chętnie bym na taki zmienił swoje i5, ale nie za te pieniądze jakie ludzie za niego wołają, bo prawda jest taka, że zwykły i5 8400 który kosztuje nowy 750zł w grach jest wydajniejszy nawet niż 4790k na zegarze w granicach 4.7.

 

 

Nawet te 4,2-4,3Ghz to juz zapewni w zupelnosci wydajnosc na przeczekanie szczerze, az do Intela w 10nm lub ryzena 2 które debiutuja za rok.

 
Ten procek na stocku boostuje do 3.9 - naprawdę sądzisz, że podniesienie zegara o 10% da takiego kopa, że procek którego autor tematu ocenia jako niewystarczający nagle będzie ok? Nie sądzę. Mam dokładnie taki sam i osobiście stwierdziłem, że jeszcze na nim przeczekam do następnej generacji, ale nie czarujmy się - szału w grach jak Kingdom Come, PUGB albo Escape from Tarkov nie ma i nie będzie, nawet jak podbijesz zegar o 300mhz bo zarzynają one nawet sporo nowsze procki, a jak autor tematu chce do tego nagrywać to już w ogóle.

 

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites
 

płyta główna może tak troche nie ten socket logiczny kolego, do tego przesiadka na 8gena to ramy do wymiany na ddr4 kolejny wydatek i to obecnie nie mały.

 

Inwestujesz 500zł w procek  i grasz dalej w glupie gierki 

 To jest propozycja ratowania zestawu a ty zaraz wyskakujesz z wyrywaniem zęba i ładowania implanta 

Nie chce mi się nawet tego komentować. Lepiej topić czyjeś pieniądze w Haswella, który ma chore ceny na rynku SH.

 

 

Obecny sprzęt:

  • płyta główna: MSI Z97-G43
  • CPU: i5 4690K Haswell 3.50 GHz
  • RAM: 4x4GB DDR3

Takie komplety chodzą po ~1200zł, żeby wymienić ten CPU  na 4790K trzeba dopłacić 500zł, łącznie 1750zł

 

MOBO ATX na Z370 400zł, już nie wspomnę o H310/B360  które jest bardzo blisko

i5 8400 740zł

16GB RAM 3000MHz 730zł

Summa summarum 1870zł

 

Fakt trzeba dołożyć około 100zł. Jeszcze lepiej i7 8700 z 8GB RAM na start.

 

 

 

Kolega ma i5 4690k na stokowych zegarach, wystarczy go podkręcić do 4,5/4,6

4,6GHz to robią dobre sztuki.

Link to post
Share on other sites

 

Ten procek na stocku boostuje do 3.9 - naprawdę sądzisz, że podniesienie zegara o 10% da takiego kopa, że procek którego autor tematu ocenia jako niewystarczający nagle będzie ok?

 

 

Na przeczekanie roku do konkretnych nowości powinno w zupełności.

Dla mnie ironia jest kupowanie odblokowanego procka który własnie daje ci możliwosc podbicia możliwosci kompa o 10-15% i nie wykorzystywanie tego, ja rozumiem ze ktoś mu to doradzał i po prostu tak kupił no ale jeżeli nie zamierza krecic mogl brac segment nizej plyte i zablokowany procek.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W przeciwieństwie do ciebie przeczytałem dokładnie post autora tematu i widzę tam wyraźnie, że autor nie tylko gra, ale też jednocześnie nagrywa, a później montuje i renderuje. Poza tym jeżeli trochę byś się wczytał, to wyraźnie napisał, że zależy mu na stałych 60 klatkach w kilku tytułach które bardzo obciążają procesor. O ile detale można skręcić by karta spokojnie dała radę tyle wygenerować, to choćbyś na uszach stanął i wszystko zrobił na low nie dasz rady na tym procesorze uzyskać np w kingdom come 60 klatek, do tego jednocześnie nagrywając. Nawet z 1080ti mało który procesor robi na ultra (a przynajmniej po premierze tak było) 60 klatek w tej grze. 

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wydajnosci_kingdom_come_deliverance_jesien_sredniowiecza?page=0,18

 

Ze względu na to od samego początku piszę, że jest sens zmieniać platformę na 8600k albo 8700, bo po prostu tylko taka zmiana spełni oczekiwania autora tematu w zakresie jaki opisuje w pierwszym poście.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

 

Klepiecie bezmyślnie posty licytując się jeden z drugim, ale żeby przeczytać ze zrozumieniem post autora to już ciężko.

 

Poważnie? bierzesz pod uwagę to, że kogoś nie stać na przepłacanie za 1080TI ponad 1000zł?

Wyciągnięcie 4500zł na kartę, a zmiana platformy względem kosztów upgrade starej to dopłata rzędu 100-150zł.

 

Kolega ma i5 4690k na stokowych zegarach, wystarczy go podkręcić do 4,5/4,6 co nie będzie problemem tym bardziej że jest już jakieś lepsze chłodznie i spokojnie można ładować do tego nawet 1080 ti, które nie będzie się jakoś wybitnie dusiło

 

Bzdura i to sroga.

 

A teraz koszty zostając przy obecnej platformie + upgrade do i7 4790K, a zmiana na Coffee Lake

 


Obecny sprzęt:

  • płyta główna: MSI Z97-G43

  • CPU: i5 4690K Haswell 3.50 GHz

  • RAM: 4x4GB DDR3

 

Takie komplety chodzą po ~1200zł, żeby wymienić ten CPU  na 4790K trzeba dopłacić 500zł, łącznie 1750zł   MOBO ATX na Z370 400zł, już nie wspomnę o H310/B360  które jest bardzo blisko i5 8400 740zł 16GB RAM 3000MHz 730zł Summa summarum 1870zł   Fakt trzeba dołożyć około 100zł. Jeszcze lepiej i7 8700 z 8GB RAM na start.

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...