Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Obecnie jest w promocji w x-kom IRDM PRO 240GB na 8.-kanałowym kontrolerze i kościach MLC, więc chcę go kupić, bo w przyszłości może już nie być takich promocji.

Za jakieś 4-6 mies. będę kupować nowy laptop, w którym bym go używał. Moje pytanie to, czy będzie on pasował do starego Della D630 (SATA 150)? Widziałem na internecie, że ludzie bez problemu ładują do niego SSD, ale jednocześnie korzystam z Linuxa Minta i czy przy tym połączeniu nie będzie żadnych problemów?

Po wpisaniu komendy dmesg | grep SATA wyskakuje mi coś takiego:

 

 

[    1.469290] ata3: SATA max UDMA/133 cmd 0x6eb0 ctl 0x6eb8 bmdma 0x6ee0 irq 18
[    1.469296] ata4: SATA max UDMA/133 cmd 0x6ec0 ctl 0x6ec8 bmdma 0x6ee8 irq 18
[    2.252305] ata3.00: SATA link up 3.0 Gbps (SStatus 123 SControl 300)
[    2.252324] ata3.01: SATA link down (SStatus 0 SControl 300)
[    2.820159] ata4.00: SATA link down (SStatus 0 SControl 300)
[    2.820183] ata4.01: SATA link down (SStatus 0 SControl 0)

 

 

Czy to oznacza, że laptop nie obsługuje AHCI? Jeśli tak, to czy będzie dużo gorzej działał na standardowym ustawieniu?

Proszę o szybką odpowiedź, bo zależy mi na czasie. I z góry za nią dziękuję. ;)

Link to post
Share on other sites

tak na serio to ty musisz tylko wiedzieć czy sam dasz radę wymontować stary HDD co tam siedzi i wstawić SSD w jego miejsce. 
oraz pisze ci że prędkość to 3Gb/s czyli SATA II ok 260MB/s realnie pewnie koło 200MB/s 
To czy ma AHCI (pewnie ma) czy nie nie ma dużego znaczenia. 
Daj screen z AS SSD nie musisz robić testu, tylko screen z otwartym programem. 

Ps, nie każdy 8 kanałowy kontroler w połączeniu z jakimiś kostkami MLC to od razu dobre połączenie, choć S10 + toshiba 19nm MLC + 256MB DDR czyli to co siedzi w tym konkretnym SSD to dobre połączenie. 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za tak szybką odpowiedź, dysk zamówiony.

 

tak na serio to ty musisz tylko wiedzieć czy sam dasz radę wymontować stary HDD co tam siedzi i wstawić SSD w jego miejsce.

To akurat najmniejszy problem :)

Obecny dysk to Toshiba MK8037GSX i zaczyna mi brakować miejsca

 

oraz pisze ci że prędkość to 3Gb/s czyli SATA II ok 260MB/s realnie pewnie koło 200MB/s

Ok, sam tego nie zauważyłem :roll:  Napisałem to co pamiętam ze strony Della jak jeszcze informacje o nim były dostępne.

 

Daj screen z AS SSD nie musisz robić testu, tylko screen z otwartym programem.

Nie widzę wersji pod Linuxa

 

nie każdy 8 kanałowy kontroler w połączeniu z jakimiś kostkami MLC to od razu dobre połączenie

Kiedyś słyszałem, że minimum dla SSD 120GB to 4.-kanałowy, a dla 240GB i więcej 8.-kanałowy, ale to tak ogólnie mówiąc.

Edytowane przez krzysiekdtg
Link to post
Share on other sites
Kiedyś słyszałem, że minimum dla SSD 120GB to 4.-kanałowy, a dla 240GB i więcej 8.-kanałowy, ale to tak ogólnie mówiąc.

to chyba nawet ja, ale dużo zależy od kostek, czasem przy małej pojemności np 128GB i gęstych pakietach, wielo kanałowy kontroler ci nic nie pomoże, bo nie ma wystarczająco dużo pakietów NAND 

z drugiej strony jak masz pojemny SSD i dużo pakietów NAND to 4 kanałówka będzie ograniczać prędkości, ale jest więcej co do kontrolera niż ilość kanałów NAND 

 

 

Nie widzę wersji pod Linuxa

ehh to linux, zapomniałem, to nic, nie znam prostego sposobu aby tam zobaczyć... 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wczoraj odebrałem napęd, wszystko poinstalowałem, AHCI działa bez problemu.

 

 

 

ehh to linux, zapomniałem, to nic, nie znam prostego sposobu aby tam zobaczyć...
Może jest pod pewnymi względami ograniczony, ale wolę go niż sporo nieaktualnego Windowsa XP Prof., a nowszych boję się instalować na tym gratku ;D

 

@kokosnh co myślisz o tych "pudełeczkach", żeby użyć stary dysk jako zewnętrzny pod USB:

https://www.aliexpress.com/item/Ugreen-HDD-Enclosure-SATA-to-USB-3-0-HDD-Case-Tool-Free-for-7-9-5mm/32815404045.html

https://www.aliexpress.com/item/ORICO-2577U3-2-5-USB-3-0-SATA-HDD-Box-HDD-Hard-Disk-Drive-External-HDD/32796549209.html ?

na zdjęciach z opinii lepiej widać jak te kieszenie wyglądają.

Dysk niby ma na naklejce napisane 5V 1.0A, a USB 2.0 tyle nie wyciąga. Zadziała to bez dodatkowego zasilania?

Link to post
Share on other sites

zależy, obecnie właśnie podłączyłem dla testu WD blue 5400RPM 500GB 2.5" (WD5000BPVT-22HXZT3) w obudowie Zalman ZM-VE350 pod zwykły kabel microUSB 2.0 podpięty pod śledzia USB 2.0 (wpięty w header USB 2.0 na płycie) i działa bez problemu (więc zależy od HDD, niektóre pójdą na USB 2.0, niektóre wymagają USB 3.0 )


raczej bym na USB 3.0 stawiał jak jest na nim 1.0A 5V


na moim jest napisane 0.55A 5V 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...