Skocz do zawartości

DVI Dual Link vs HDMI vs DP vs zabytkowa karta vs monitor 1440p/60Hz


Recommended Posts

Po krótce: podpieprzyłam z biurowego monitora kabel DP, bo mi w domu kot połamał końcówkę i potrzebuję na przeczekanie dopóki nie przyjdzie zamiennik z alle, myśląc, że sobie ogarnę na innych kablach coś przecież.

 

Więc no.

 

Monitor to GW2765 od Benq, czyli najbardziej bazowy panel 1440p/60Hz jaki istnieje, ale ma całkiem sporo wyjść: DP, HDMI, DVI Dual Link i VGA.

 

Karta to zabytkowy Radek HD5770: 2 wyjścia DVI-I, 1x HDMI, 1xDP. Wszystkie działają, drugi monitor (1080p) działa idealnie na dowolnym złączu.

 

Kable jakie posiadam w tym momencie:

 

VGA + przejściówka na DVI-I

VGA + konwerter HDMI

DVI Single Link

DVI Dual Link > HDMI

 

I nie mogę tego ogarnąć tak, żeby działało.

 

Próbowałam tak:

  • VGA + przejściówka na DVI (VGA do monitora, przejściówka do karty) - monitor jest wykrywany ale Windows wykrywa go jako 1920x1080/75Hz. Wymuszenie własnej rozdzielczości przez Catalyst Control Center i ustawienie jej w Windowsie kończy się komunikatem "out of range" i czarnym ekranem. Co ma sens, bo przepustowość VGA itd.
  • VGA + konwerter HDMI (VGA do monitora, HDMI do karty) - jak wyżej.
  • VGA + konwerter HDMI + przejściówka (HDMI do monitora, VGA przez przejściówkę do karty) - czarny ekran, "no signal". Pewnie przekombinowane.
  • DVI single link - monitor jest poprawnie wykrywany, ale przy ustawieniu podziałki 1440p pojawiają się artefakty/pikseloza. Co ma sens bo przepustowość Single Link (chociaż to ciekawe, że przy VGA było "out of range", a tu są artefakty.
  • DVI Dual Link > HDMI (DVI do monitora, HDMI do karty) - monitor jest wykrywany jako 1080p/75Hz i w Windowsie nie mogę ustawić wyżej, z CCC znikła opcja wymuszenia rozdzielczości i nawet edycja rejestru i wprowadzenie wyższej rozdzielczości ręcznie do sterownika tego nie zmieniła (?).
  • DVI Dual Link > HDMI (HDMI do monitora, DVI do karty) - czarny ekran, "no signal".

Wnioskuję, że gniazdo HDMI w monitorze nie działa, skoro każda kombinacja z HDMI wpiętym do monitora skutkuje całkowitym brakiem sygnału.

 

W sumie mogłabym to olać, zamówiłam już kabel DP (i kilka na zapas, również HDMI) i za  dwa dni przyjdą, do tego czasu przeżyję z jednym monitorem. Ale ciekawi mnie, co powoduje, że żadna kombinacja nie chce działać poprawnie, zwłaszcza DVI Dual Link > HDMI, bo taki kabel ma odpowiednią przepustowość "na obu końcach", i HDMI i Dual Link normalnie ogarnia bez problemu 1440p.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Jesteś pewna, że ten twój "DVI Dual Link > HDMI" kabel to na pewno jest dual-link DVI-D > HDMI 2.0?

 

https://www.google.se/amp/s/seriousseverity.wordpress.com/2013/10/10/monitor-connections-explained/amp/

 

EDIT: Wychodzi na to, że Twoj Radek potrafi puścić po hdmi max 1920x1200 czyli jest to wersja 1.2a najwyżej, w przeciwnym razie poszło by 1440p.

 

https://www.amd.com/en-us/products/graphics/desktop/5000/5770

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

O, faktycznie, nie zwróciłam uwagi. Patrzyłam na maksymalną obsługiwaną rozdzielczość i nie wpadłam na to, żeby sprawdzić osobno dla HDMI. Zagadka rozwiązana.

 

Co do kabla to tak, był to z jednej strony Dual Link, z drugiej strony HDMI. Czy kable HDMI mają w ogóle wersje? Bo zawsze mi się wydawało, że wersje dotyczą gniazd, a kable są zawsze takie same, nie?

 

Spróbuję jeszcze jutro z rana kombinatorykę stosowaną w postaci kabla DVI > HDMI + przejściówka HDMI > DVI, bo tego nie próbowałam, powinno zadziałać jak zwyczajny kabel DVI, nie?

Link to post
Share on other sites

W teorii przewód, jako element pasywny, nie powinien za bardzo wpływać na jakość obrazu - a już szczególnie przy transmisji cyfrowej. W prawdziwym życiu występują jednak błędy Matrixa, jak u mnie gdy przy kablu displayport > dvi-d DL wyświetlany obraz jest różowy (główka od dp lekko odstaje od kabla, po "dociśnięciu" kolor się poprawia, co nie ma totalnie sensu lol).

 

Mnie bardziej chodziło o to czy na pewno masz dual-link po stronie końcówki DVI ;)

Link to post
Share on other sites

Opcja DVI DL > HDMI > przejściówka HDMI na DVI DL działa, o dziwo.

 

W ramach eksperymentów pożyczyłam od innego monitora kabel HDMI i podłączyłam monitor do kompa z gtx 1050 (gdzie maksymalna rozdzielczość po HDMI to 7680x4320), nadal brak sygnału. I tak się teraz zastanawiam, czy odsyłać monitor na gwarancję czy olać. Bo z jednej strony nie jest w stu procentach sprawny (ma tylko 3 miesiące), ale z drugiej brak HDMI mnie nie boli, odesłanie to kilka tygodni bez monitora, a HDMI pewnie nie działało od samego początku, tylko się nigdy nie zorientowałam, bo nie potrzebuję na razie. Ale może kiedyś się okazać, że będzie potrzebne.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...