Skocz do zawartości

Przyspieszający wentylator CPU w spoczynku.


Recommended Posts

Witam!

 

Jakieś 2 dni temu zmieniłem płytę główną z z170 Tomahawk na Asus Hero VIII.

Problem polega na tym, że za każdym razem gdy odpalę aplikację na pulpicie, wentylator od Cpu przyspiesza na chwilkę i zwalnia. Jest to dość irytujące. 2 razy zmieniałem pastę, i nadal to samo ;/

To samo dzieję się przy włączaniu i wyłączaniu PC ( wentylator wkręca się i zwalnia ) 

 

Na poprzedniej płycie nie miałem tego problem... W biosie wszystko ustawione na default, bawiłem też się krzywą wentylatorów, ale nic nie pomogło. Temp w spoczynku ok 23-25C 

 

Może być to wina, np zasilacza? Może płyta ma coś zrypane we wtyczce PWM? A może wentylator jest do wymiany?

 

Wywnioskowałem, że wentylator przyspiesza gdy Cpu jest chwilowo obciążone otwieraniem programu gdy po chwili zwalnia do normalnych obrotów. Dlaczego tak się dzieję? Czy temperatury aż tak się podnoszą przy otwieraniu programu, że wentylator się rozkręca? 

 

Chłodzenie to Fortis 3 

Procesor i5-6600k

 

Link to post
Share on other sites

Tak jak PatrykT radzi, zmień krzywą wentylatora na mniej stromą. Widocznie w tej chwili masz ustawienia zbyt agresywne, w tym sensie, że wentylatory zbyt szybko reagują na zmianę temperatury. Możesz załadować gotowy profil "Standard", jeżeli taki masz i już będzie ciszej a wentylator nie będzie co chwila zwiększał obrotów.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites
Tak jak PatrykT radzi, zmień krzywą wentylatora na mniej stromą. Widocznie w tej chwili masz ustawienia zbyt agresywne, w tym sensie, że wentylatory zbyt szybko reagują na zmianę temperatury. Możesz załadować gotowy profil "Standard", jeżeli taki masz i już będzie ciszej a wentylator nie będzie co chwila zwiększał obrotów.
Na standardzie nic nie pomogło, ustawiłem ręcznie, że do 50C ma trzymać 40% obrotów. Rozumiem, że to nie wina płyty? Martwi mnie tylko nagły skok temp. przy włączaniu aplikacji
Link to post
Share on other sites

Na standardzie nic nie pomogło, ustawiłem ręcznie, że do 50C ma trzymać 40% obrotów. Rozumiem, że to nie wina płyty? Martwi mnie tylko nagły skok temp. przy włączaniu aplikacji

Jeżeli tak ustawiłeś krzywą ręcznie, to dobrze. Płyta będzie ok. Spróbuj zainstalować jak kolega radzi AlSuite. Program ma funkcję "Fan Tuning". Odpalasz a program pokaże Ci jaką masz charakterystykę obrotów wentylatorów. Na jej podstawie jesteś w stanie dokładniej ustawić krzywą.

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Masz może zainstalowane AI Suite? Jeśli tak, to może on nadpisywać to co ustawiłeś w biosie stosując krzywą która jest w nim ustawiona domyślnie.
Możliwe, nie mogłem przywrócić ustawień fabrycznych w tym programie więc go usnąłem.

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

W żadnym przypadku nie miałem na myśli żeby kolega ten syf instalował :D Nie rób tego, więcej problemów niż pożytku...

E tam, nie jest tak źle  ;)  Gorzej gdyby miał jeszcze inny program, to wtedy jest porażka  :D Plusem tego programu jest charakterystyka wentylatorów po Fan Tuningu, dokładniej tabelka obrotów  ;)

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ta, i nadpisywanie wszystkich możliwych ustawień w biosie... Wywaliłem go po tym jak 14 raz po wybudzeniu komputera wszystkie wentylatory podłączone pod CPU_FAN zaczęły chodzić na 100% - wtedy miarka się przebrała. Jak na razie wszystko robię za pomocą biosu i nie żałuję. Do kolegi z problemem - zobacz czy na pewno dobrze go odinstalowałeś (całkowicie).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Ta, i nadpisywanie wszystkich możliwych ustawień w biosie... Wywaliłem go po tym jak 14 raz po wybudzeniu komputera wszystkie wentylatory podłączone pod CPU_FAN zaczęły chodzić na 100% - wtedy miarka się przebrała. Jak na razie wszystko robię za pomocą biosu i nie żałuję. Do kolegi z problemem - zobacz czy na pewno dobrze go odinstalowałeś (całkowicie).
Dzięki wielkie, sprawdzę czy nie został folder z jakimiś resztkami po nim ✌️
Link to post
Share on other sites

A ja używam ASUS AI Suite 3 Wersja 3.00.13 2018/01/16  i wszystko z nim ok . Jak zrobię Fan Tuning to na opcji Standart wentylatory chodzą cicho a na silence kręci się tylko na CPU . Dopiero na Turbo przyspieszają tak jak pisze autor wątku .

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...