Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

 

Poradźcie proszę bo zwariuję.

 

Mam zalozony custom loop. Całość siedzi w obudowie Phanteks Evolv ATX. Zestaw składa się z bloku EK EVO na 4790k, gtxa 1080 Sea Hawk z blokiem full cover od EK, tubing 16/10, 1x chłodnica 3x120 Magicool Ultra (46mm, umieszczona poziomo na topie) i pompa Magicool MC-DCP450. No i właśnie, pompa...

 

Wymieniałem pompę już 3 razy.

Pierwsza chodziła na zestawie 4690k + 1060, głośno od początku, ale działała. Po zmianie na gtx 1080 pompa podczas zalewania wyzionela ducha. Poszła na gwarancję.

Przysłano mi drugą, podczas zalewania układu również się spaliła.

Niedawno dostałem trzecią. Nim ją podłączyłem wysłałem cały komputer do sprawdzenia na gwarancję. Sprzęt wrócił. Werdykt: CPU się zjarał, reszta komponentów (włącznie z PSU) działa prawidłowo. Kupiłem nowy CPU 4790k, zrobiłem OC 4.4ghz @1.2V. Pompę podłączyłem, układ zalałem, działa. Pograłem ok 4h. Temp GPU podczas tych 4h grania 50-55stC, CPU najcieplejszy rdzeń - 65stC. Następnego dnia włączam komputer i... pompa zdechła. Czwarta... Wydaje z siebie tylko co chwilę ciche "cyk, cyk".

 

W czym może tkwić problem? Czy jestem ułomem, który nie umie w LC? Chociaż, żadnej wiedzy tajemnej w tym nie widzę. Czy może te pompy (Magicool) to takie gónwo?

Może problem tkwi w zbyt małej liczbie chłodnic i temp cieczy jest zbyt wysoka. Ponoć max. temp cieczy w pompach to 50-60stC, ale czy to możliwe żeby przy temp podzespołów max 65st, temp cieczy sięgnęła 60st?

 

Reklamować znowu pompę, czy kupować nową? Jestem nastawiony na kupno nowej, konkretnej od EK ale może niepotrzebnie, może Magicool wystarczy na moje potrzeby.

Parametry Magi:

Przepływ: 450 l/h

Wysokość podnoszenia słup cieczy: 2.4m

Moc/Natęrzenie: 6W/0.5A

 

Please, help...

Edytowane przez andrzejujakcinaimie
Link to post
Share on other sites

To jakie parametry powinna miec ciezarowka?

 

Czy pompa EK-XTOP DDC 3.2 PWM Elite to na wyrost czy w sam raz? Troche droga i nie ma nawet reza.

- Power consumption: 18 W

- Maximum head pressure: up to 5.2m

- Maximum flow rate: up to 1000 L/h

- Maximum liquid temperature: 60 °C

 

A moze ta wystarczy? Sporo tańsza i ma reza.

EK-XRES 100 SPC-60 MX PWM

- Power consumption: 6W

- Maximum pressure head: 3.2m

- Maximum flow: 450 L/h

- Maximum system temperature: 50°C

Link to post
Share on other sites

Trochę mało info , żeby dokładnie powiedzieć jaka jest przyczyna .Bardzo ważna sprawa dotyczy pochodzenia podzespołów , czy robisz zestaw na nowych gratach, czy używkach . Dlaczego pytam, napisałeś że CPU  padło, prawdopodobnie ze zbyt dużej temperatury. Nowe chłodnice należy przed założeniem dokładnie wypłukać , mogą zawierać nieczystości które zablokowały, bądź zmniejszyły  przepływ cieczy przez bloki na CPU i GPU , a to z kolei wzrost temperatury procesora . Kolejna sprawa to prawidłowy obieg płynu w układzie . Zawsze do rezerwuaru powinien  trafiać płyn z chłodnic, tak aby był odpowiednio chłodny i nie powodował pracy pompy na zbyt dużej temperaturze , 50 stopni na pompie to za wysoka temperatura. Pompa padnie wcześniej czy później i kolejna sprawa dostosowanie przepływu cieczy do wielkości układu , bądź posiadanych chłodnic, tzn. ciecz nie może zbyt szybko krążyć w układzie powinna się zdążyć ochłodzić. Obieg cieczy powinien wyglądać tak pompa- blok np. gpu -blok cpu - chłodnica - rezerwuar. Można pokusić się o jakąś dodatkową chłodnicę pomiędzy gpu i cpu . to tyle w skrócie oczywiście.


A tą chłodnicę 3x120 to masz cienką stąd temperatura taka wysoka. Trzeba również właściwie dobrać wentylatory do chłodnicy. sprzedawane są chłodnice z różnym zagęszczeniem finów , w skrócie do wolnoobrotowych lub szybkoobrotowych wentylatorów.

Link to post
Share on other sites

Trochę mało info , żeby dokładnie powiedzieć jaka jest przyczyna .Bardzo ważna sprawa dotyczy pochodzenia podzespołów , czy robisz zestaw na nowych gratach, czy używkach . Dlaczego pytam, napisałeś że CPU  padło, prawdopodobnie ze zbyt dużej temperatury. Nowe chłodnice należy przed założeniem dokładnie wypłukać , mogą zawierać nieczystości które zablokowały, bądź zmniejszyły  przepływ cieczy przez bloki na CPU i GPU , a to z kolei wzrost temperatury procesora . Kolejna sprawa to prawidłowy obieg płynu w układzie . Zawsze do rezerwuaru powinien  trafiać płyn z chłodnic, tak aby był odpowiednio chłodny i nie powodował pracy pompy na zbyt dużej temperaturze , 50 stopni na pompie to za wysoka temperatura. Pompa padnie wcześniej czy później i kolejna sprawa dostosowanie przepływu cieczy do wielkości układu , bądź posiadanych chłodnic, tzn. ciecz nie może zbyt szybko krążyć w układzie powinna się zdążyć ochłodzić. Obieg cieczy powinien wyglądać tak pompa- blok np. gpu -blok cpu - chłodnica - rezerwuar. Można pokusić się o jakąś dodatkową chłodnicę pomiędzy gpu i cpu . to tyle w skrócie oczywiście.

A tą chłodnicę 3x120 to masz cienką stąd temperatura taka wysoka. Trzeba również właściwie dobrać wentylatory do chłodnicy. sprzedawane są chłodnice z różnym zagęszczeniem finów , w skrócie do wolnoobrotowych lub szybkoobrotowych wentylatorów.

Wszystkie graty nowe kupione w Angeli.

Bloki, pompa, chłodnica, wszystko zawsze plukane przed zalozeniem.

Obieg jest ok: pompa>gpu>cpu>chlodnica>pompa (z rezem)

Chłodnica o grubości 45mm jest cienka? Ok, nie jest to 60 ale bez przesady. 27mm to dopiero bida.

Gęstość finów to 14 FPI więc faktycznie raczej rzadkie.

Wszystkie wentyle to sp120 od Corsaira z dużym ciśnieniem statycznym, w wersji High Performance (2350 rpm).

Chyba masz po prostu jakiegoś pecha :P Ja tego magicoola używam już ponad rok i jest rewelacyjna. Aktualnie ciągnie CPU, GPU, płytę i chłodnicę 360mm i pompuje jak trzeba.

Na starym setupie też mi działała prawidłowo przez 6mcy. Głośno, ale działała. Może to jakaś wadliwa seria (???)

Edytowane przez andrzejujakcinaimie
Link to post
Share on other sites

Chłodnica 45 mm to dla mnie naleśnik . Ja mam grubości 60 mm phobya i wolnoobrotowe wentylatory  . Jeśli nie monitorujesz temperatury płynu powinieneś zastosować sobie większy margines , chłodzę 2x gtx 680 i i7 3930k  na chłodnicach 3 x 120 i 4x120 i mam temperatury w stresie nie przekraczające 45 stopni bezpośredni na blokach . Do rezerwuaru trafia płyn ok 30 stopni


Pompa pada ze zbyt wysokiej temperatury chłodziwa , ciecz nie zdąży  się wychłodzić. w takiej konfiguracji jak podałeś w układzie masz bardzo mało płynu, u mnie jest niecałe 2l

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Pompa pada ze zbyt wysokiej temperatury chłodziwa , ciecz nie zdąży  się wychłodzić. w takiej konfiguracji jak podałeś w układzie masz bardzo mało płynu, u mnie jest niecałe 2l

 

 

I właśnie takiej informacji oczekiwałem. Dzięki.

 

W takim razie pytanie czy jeśli teraz kupię solidną, drogą pompę od EK, np tą:

EK-XTOP DDC 3.2 PWM Elite:

- Power consumption: 18 W

- Maximum head pressure: up to 5.2m

- Maximum flow rate: up to 1000 L/h

- Maximum liquid temperature: 60 °C

i dołożę reza 250 (w Magi jest 180), to obejdzie się bez zakupu dodatkowej chłodnicy?

 

Czy raczej w drugą stronę, kupić tańszą i słabszą pompę, np tą:

EK-XTOP SPC-60 PWM

- Power consumption: 6W 

- Maximum pressure head: 3.2m 
- Maximum flow rate: 450 L/h 

- Maximum liquid temperature: 50°C 

ale dodać drugą chłodnicę?

 

Zamierzam też kupić czujnik temp do reza żeby monitorować temp coolanta.

Edytowane przez andrzejujakcinaimie
Link to post
Share on other sites

Co do wadliwej serii , to raczej bym się nie czepiał , jeśli nie chcesz kolejnej wpadki zaliczyć kup sobie pompę D5 to absolutnie najwyższa półka wydajnościowa  jeśli chodzi o wydajność i kulturę pracy , ale nawet ona nie lubi wysokiej temperatury płynu. Tyle ze między CPU i GPU  możesz dodatkową chłodnicę wsadzić. Ta pompa daje radę  w najbardziej rozbudowanych konfiguracjach i może warto zainwestować w jakiś kontroler do wentylatorów z pomiarem temperatury

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do wadliwej serii , to raczej bym się nie czepiał , jeśli nie chcesz kolejnej wpadki zaliczyć kup sobie pompę D5 to absolutnie najwyższa półka wydajnościowa  jeśli chodzi o wydajność i kulturę pracy , ale nawet ona nie lubi wysokiej temperatury płynu. Tyle ze między CPU i GPU  możesz dodatkową chłodnicę wsadzić. Ta pompa daje radę  w najbardziej rozbudowanych konfiguracjach i może warto zainwestować w jakiś kontroler do wentylatorów z pomiarem temperatury

Mam dobrze skonfigurowanego SpeedFan'a, który sam steruje wentylami w zalezności od temp.

 

Mój budżet to 500zł. Za tą cenę nie kupię konkret pompy od EK i drugiej chłodnicy 2x120.

 

Czy jeśli kupię pompę o parametrach:

- Power consumption: 6W 

- Maximum pressure head: 3.2m 
- Maximum flow rate: 450 L/h 
plus druga chłodnica, tym razem 2x120 to temp cieczy nie zarżnie pompy?
Edytowane przez andrzejujakcinaimie
Link to post
Share on other sites

masz do schłodzenia ok 250 W mocy przy max obciążeniu , po dodatkowym OC jest jeszcze więcej . Przy tej określonej chłodnicy możesz mieć problem z osiągnięciem niższych  temperatur


Według mnie najpierw powinieneś zainwestować w drugą chłodnicę , znacznie obniży ona temperaturę chłodziwa pompa powinna dać radę przy dwóch blokach oraz dwóch chłodnicach . Poczekaj może ktoś dołączy do tematu i udzieli  Ci jeszcze innej wskazówki , którą warto by było wziąć pod uwagę

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

masz do schłodzenia ok 250 W mocy przy max obciążeniu , po dodatkowym OC jest jeszcze więcej . Przy tej określonej chłodnicy możesz mieć problem z osiągnięciem niższych  temperatur

Ok, super. Dzięki.

 

Czyli druga chłodnica to must have. Tylko czy na taki obieg wystarczy pompa, która ma siłę podnieść coolant na 2.6m, czy 3.2m czy może ta najdroższa co wytwarza ciśnienie na 5.2m?

Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od użytych bloków i  na gpu i cpu , wszystkie charakteryzują się określonym oporem przy przepływie cieczy , niektórzy producenci podają te wartości  . pozwala to w sposób przybliżony określić jakiej pompy potrzebujesz. Podobnie temat dotyczy chłodnic wiedząc jakie DTP będziesz chłodził łatwiej dobrać właściwą chłodnicę

Link to post
Share on other sites

Chociaż zgodnie z konfiguratorem EKWB: https://www.ekwb.com/custom-loop-configurator do mojego setupu wystarczy pojedyncza chłodnica EK-CoolStream PE 360 (Triple), która wystarcza do TDP 492W (przy moim setupie jest to 350W wydalanego ciepła).

Ok, FPI ma 19 (vs Magi 14 FPI), ale jest cieńsza bo ma 38mm (vs Magi 45mm). Temp. coolanta powinna byc utrzymana na poziomie ~30stC.

 

Zalecana pompa do mojego setupu w konfiguratorze to pompa, która ma min. 263L/h

Edytowane przez andrzejujakcinaimie
Link to post
Share on other sites

Pojemność cieplna takiego układu jest na tyle mała, że przy takich podzespołach temperatura leciała by dość szybko w górę. Także chłodnica jak najbardziej daje radę schłodzić taki układ.

Przy maksymalnych obrotach wentylatorów kolegi, jest w stanie łyknąć spokojnie około 400 W, przy różnicy temperatur(ciecz/otoczenie) w okolicach 10 C. 

GPU osiąga temperatury rzędu 55 C, także płyn na pewno jest poniżej tej wartości (transfer od cieplejszego do zimniejszego), także

pewnie ma poniżej 50 C. Tak gwoli wyjaśnienia. 

 

Co do samej pompki, wysokość podnoszenia nie jest taka ważna, jak przepływ i to on ma wpływ na wydajność, jeżeli chłodziwo szybciej porusza się wewnątrz układu, to znaczy że na chłodnice częściej dostarczana jest cieplejsza ciecz, a im wyższa różnica temperatur ciecz/powietrze to wydajniejsze jest odprowadzania ciepła przez chłodnicę. 

 

 

Nie ma co się bawić w żadne obliczanie restrykcji układu. Jeżeli chcesz mieć porządny układ, to interesują cie dwie pompki laing ddc i d5. Resztę można wyrzucić do kosza. Laing ddc ( wersja 18W) wystarcza do 90% zastosowań. Sam z takiej korzystałem przy blokach na gpu + cpu + mobo + chłodnica zewnętrzna 9 x 120 mm. I jak najbardziej dawała radę. 

 

Także nie kombinuj tylko bierz sprawdzone ddc, jest to tak popularna pompka, że doczekała się nawet modowanej elektroniki co więcej, w przypadku zepsucia można taką elektronikę łatwo wymienić i przywrócić ją do życia, za małe pieniądze.

Wszystkie pompki tego typu to są pompki laing'a tylko pod innym brandem jak np ek. 

 

edit: cały czas leży w szafce z topem od ek, jakbyś chciał to podbij na pw, dam jakąś fajną cenę. 

Edytowane przez _Gość_
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pojemność cieplna takiego układu jest na tyle mała, że przy takich podzespołach temperatura leciała by dość szybko w górę. Także chłodnica jak najbardziej daje radę schłodzić taki układ.

Przy maksymalnych obrotach wentylatorów kolegi, jest w stanie łyknąć spokojnie około 400 W, przy różnicy temperatur(ciecz/otoczenie) w okolicach 10 C.

GPU osiąga temperatury rzędu 55 C, także płyn na pewno jest poniżej tej wartości (transfer od cieplejszego do zimniejszego), także

pewnie ma poniżej 50 C. Tak gwoli wyjaśnienia.

 

Co do samej pompki, wysokość podnoszenia nie jest taka ważna, jak przepływ i to on ma wpływ na wydajność, jeżeli chłodziwo szybciej porusza się wewnątrz układu, to znaczy że na chłodnice częściej dostarczana jest cieplejsza ciecz, a im wyższa różnica temperatur ciecz/powietrze to wydajniejsze jest odprowadzania ciepła przez chłodnicę.

 

 

Nie ma co się bawić w żadne obliczanie restrykcji układu. Jeżeli chcesz mieć porządny układ, to interesują cie dwie pompki laing ddc i d5. Resztę można wyrzucić do kosza. Laing ddc ( wersja 18W) wystarcza do 90% zastosowań. Sam z takiej korzystałem przy blokach na gpu + cpu + mobo + chłodnica zewnętrzna 9 x 120 mm. I jak najbardziej dawała radę.

 

Także nie kombinuj tylko bierz sprawdzone ddc, jest to tak popularna pompka, że doczekała się nawet modowanej elektroniki co więcej, w przypadku zepsucia można taką elektronikę łatwo wymienić i przywrócić ją do życia, za małe pieniądze.

Wszystkie pompki tego typu to są pompki laing'a tylko pod innym brandem jak np ek.

 

edit: cały czas leży w szafce z topem od ek, jakbyś chciał to podbij na pw, dam jakąś fajną cenę.

Ok. Dzieki za konkret wyjaśnienie.

 

Dziękuję wszystkim za rady.

 

Zamówiłem EK-XTOP DDC 3.2 PWM Elite z rezem EK-RES X3 150 Lite.

Mam nadzieję, że rozwiąże to mój palący problem...  :->

 

Pozostawię temat otwarty do momentu potwierdzenia, że nowa pompa rozwiązała problem.

Edytowane przez andrzejujakcinaimie
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Wygląda na to, że to była wina pompy. Ta od EK ma tyle mocy, że aż piany narobiła. Jest cicha do ok 3800rpm, później wyje jak rakieta, ale nawet poniżej tej granicy jest bardzo wydajna. W spoczynku ustawiłem ją na 1500rpm. Temperatura płynu podczas grania 37,5st, więcej nie udało mi się uzyskać. Spadły też znacząco temperatury podzespołów: cpu z 65 na 51 a gpu z 55 na 44st i to mnie chyba najbardziej zszokowało.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...