Skocz do zawartości

Stare zestawy do grania


Recommended Posts

Uruchomiłem instalcję quake2

 

Dojechało do 50% i reset.

 

 

 

A pamięć sprawdziles? 

Mam 3 kości po 128mb każda PC100-322-620 różnych firm

Wsadziłem wszystkie 3, uruchomiłem memtest. Zrobiło 2 pętle bez błędów

 

Teraz już nawet system się nie uruchamia. Ładuje sie tapeta windows i na tym stop

Spróbuję z innym dyskiem i może inną wersję windowsa.

 

 

Zbyt słaby zasilacz? Jest 150W

 

Dodatkowo zauważyłem rdzawe przebarwienie na złączu zasilania AT, ale na szczeście płyta ma też ATX. Spróbuje tutaj też zmienić.

Edytowane przez Workwork
Link to post
Share on other sites

Kondensatory na płycie całe ?

Napięcia zasilacza są prawidłowe ?

Próbowałeś z jednym modułem 128MB ?

 

BTW wiesz że na tej płycie (512KB L2) maksymalna ilość buforowania pamięci ram

to 128MB ? (tzw. cacheable memory area).

Wkładając do tej platformy >128MB masz więcej pamięci ale znacznie wolniejszej.

No chyba że masz wypasioną wersję z 1MB L2 to wtedy obszar buforowania rośnie do 256MB.

 

I takie coś znalazłem o tej płycie

https://www.anandtech.com/show/155

 

"The only real problem encountered with the MVP3C-M was the fact that the board would not divide the AGP Clock properly at 100MHz bus speeds, making the use of a PCI Video card almost required for stable operation.   Luckily Epox has informed AnandTech that they are working on this and it will be fixed by the time the board is officially released."

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Kondensatory wyglądają na całe

Zmieniłem zasilacz na inny - 200W

 

Komputer dostałem pierwotnie w procesor+płyta+128mb+S3 AGP i zainstalowany win 98. Wszystko działało

Problem się zaczęły jak zabrałem się za grzebanie w nim.

Nie przestawiałem żadnych zworek taktowania, ani zasilania.

 

Memtest pokazywał cache L1-64kb, L2-unknown, L3-none. Czy może to świadczyć o uszkodzeniu płyty?

 

Po wymianie zasilacza i włożeniu kości ram z którą pierwotnie działało, zrobiłem format i próbowałem zainstalować win.

Teraz już nawet instalator do końca nie dochodzi :) Błąd Msgsrv32 i zawieszka :)

 

Drugi zasilacz ma ciekawą właściwość. Włączam komputer, wszystko startuje, a na ekranie czarno, dopiero reset powoduje uruchomienie.

 

Szukać nowej płyty?

Link to post
Share on other sites

Nie sądzę żeby to była płyta. Podejdź do wszystkiego metodycznie i krok po kroku. Pomierz multimetrem zasilacz. Potwierdź, że procesor ma poprawne nastawy (częstotliwość i napięcie). Zresetuj bios do ustawień bezpiecznych. Otwórz też zasilacze i daj zdjęcia wnętrza. Tylko nie pchaj paluchów do kondensatorów. Dopóki się nie rozładują napięcia na głównych są bardzo niebezpieczne.

Link to post
Share on other sites

Multimetr, docelowy dyski i zapasowy zasilacz ATX będę miał dopiero za 2 dni

 

Magistrala jest ustawiona na 100, mnożnik na 4

Napięcie 2.2V

 

 

 

Zasilacz nr 1

f147b00c6a3347d4gen.jpg?t=1520881504

10e87f57ce46d3b2gen.jpg?t=1520881535

6815a156401d734egen.jpg?t=1520881553

eb78617dc6c9f094gen.jpg?t=1520881562

 

Zasilacz nr 2. Ten z ciekawym "ficzerem" resetu.

 

e8aa0ad65faa6120gen.jpg?t=1520881598

c31ab78b54979cd9gen.jpg?t=1520881611

576122658c35a254gen.jpg?t=1520881622

 

Jedyne podejrzane miejsce na płycie

 

0f9f0b22f72eff78gen.jpg?t=1520881647

38fcabc8f7286cd8gen.jpg?t=1520881659

Link to post
Share on other sites

Zasilacze wizualnie wyglądają OK. Co do tego z dziwnym startem możesz spróbować przestawić J4 w pozycję 1-2. Nastawy procka poprawne.

 

Co się stało temu złączu zasilającemu? Wymyj to porządnie izopropanolem lepiej. Jak wyglądają styki we wtyczkach? Może masz tam spadki i w efekcie zasilanie na płycie szaleje. Przestaw też może pamięć na 66MHz i wtedy sprawdź (zworka). Sprawdził bym też... taśmę do dysku. Niedawno miałem taki problem z jakimś kompem - system losowo się wykładał. Pomogła wymiana kabla (w tamtym przypadku SATA).

 

P.S. Człowiek nie ma problemów a później zaczyna się zajmować RetroPC :D

Link to post
Share on other sites

Zmieniłem magistralę na 66

napięcia nie ruszałem

 

Windows i sterowniki zainstalowały się prawie bezproblemowo, tzn bez resetów i BSOD.

Spróbuję na tym pograć przez noc, zobaczymy czy trwale.

 

Pytanie tylko, dlaczego tak się stało?

Pytam, bo zaczynam sie zbliżać do zestawu z P233MMX :)

Link to post
Share on other sites

Podłączyłem zasilacz przez złącze ATX. Działa

Przestawiłem magistralę na 100 mhz. Na razie działa.


Pierwszy zestaw  zakończony

K6-2 400, 256mb RAM, Rage 128PRO, Voodoo2 12mb, SB16, Dysk 8,4GB (Bios nie obsługuje większych), Win98, zasilacz 500W  :rotfl:

USB działa, Quake2 działa, Heretic 2 działa. Są problemy z największymi starociami (divide error), ale jeszcze z tym powalczę.

Problemem było złącze zasilania AT na płycie głównej.

 

Zabrałem się za drugi zestaw

P233MMX, 128mb ram (została mi jedna kość DIMM), dysk 4gb, SB16, S3 trio64V+ 2mb

Złożyłem, działa.

Ten oddam najprawdopodobniej ojcu do zabawy. Pytanie tylko czy jest sens wrzucać do tego zestawu jakąś mocniejszą grafikę, gdyby postanowił sobie na tym pograć. Riva 128? Płyta nie ma AGP.

Windows 98 ma sens?

 

Gdyby tutaj wymienić grafikę, mógłby powstać zestaw trzeci, do największych staroci tj. 

P100+24mb ram+1gb dysk+w/w grafika + DOS

Link to post
Share on other sites

Warto sprawdzić czy wyszedł nowszy bios do tej płyty, jeśli tak to jest spora szansa na rozwiązanie problemu ograniczenia HDD do 8,4GB.

 

Co do drugiego zestawu to ja bym przełożył Voodoo 2 z pierwszego zestawu. Skoro jest tam Rage 128 Pro to V2 staje się użyteczne tylko do gier obsługujących wyłącznie Glide. Nie ma ich wiele a cała reszta będzie znacznie lepiej działała na ATI. Za to w drugim zestawie V2 byłoby idealnym połączeniem z Pentium MMX i Windowsem 98.

Link to post
Share on other sites

Po uruchomieniu USB problem małego dysku przestał być praktycznie zauważalny.

Próbowałem uruchomić Heretica 2 bez voodoo - dramat, NFS3 - dramat :), quake2 - spoko. Spróbuję tutaj jeszcze pokombinować, ale na razie voodoo zostawię tak jak jest.

 

Na P233 będą najprawdopodobniej uruchamiane gry nie korzystające z glide, lub z 3D w ogóle typu: C&C, Sanitarium, Settlers, Caesar. 

Można na upartego zostawić tę grafikę, ale wtedy nie mam co włożyć do P100, chyba że kupić cokolwiek, byle taniej.

Link to post
Share on other sites

 

 

Można na upartego zostawić tę grafikę, ale wtedy nie mam co włożyć do P100, chyba że kupić cokolwiek, byle taniej.
 

 

Tanie S3 Trio do dosa będzie OK.


W trybie software wyglądają paskudnie, ale działają

W trybie opengl wieszają się. Quake2 działa

 

Czyli masz albo akcelerację na V2 albo nic. ATI leży i się marnuje.

Link to post
Share on other sites

Nad ATI jeszcze popracuję

 

A może trio 64V+ wrzucić do P100, a do P233 poszukać Virge, a jak się nie uda to dopiero wtedy jakieś trio.

Jest jakaś odczuwalna różnica pomiędzy trio a virge?

 

Na rive 128 pci raczej nie ma co liczyć, bo ceny są absurdalne.

Link to post
Share on other sites

Trochę się porozglądałem i kupiłem:
 
2x S3 Virge/DX - sprzedawca miał dwie karty, więc za 10 zł żal mu było zostawić drugą
Diamond Sound 3D DT197A30 - j/w tylko za 9zł. Nadaje sie to do czegoś?  :)
 
No i już wszystko było fajnie, ale przy okazji przeglądając allegro trafiłem na taką oto technologię kosmiczną i nie mogłem się powstrzymać

6a31f77369eb06d1.jpg

P2 400mhz, 2x64mb+1x128mb ram.

 

Co udało mi się znaleźć na temat płyty:

Siemens Nixdorf P2 z zestawu Siemens scienic D7 Pro

Chipset 440BX, zintegrowana karta Matrox MGA G100

 

Nawet w zusie takie mieli 

http://slideplayer.pl/slide/2942140/

 

Czego mi sie nie udało, to manual

Są tylko szczątkowe schematy jak zworki ustawić, ale dobre i to

głównie mnie interesuje maksymalny obsługiwany dysk, żeby znowu niespodzianki nie było.

 

Żeby było weselej, mam jeszcze sprawnego Voodoo3 2000 AGP

 

I tym prostym sposobem wracamy do postu nr1, czyli co z tego zrobić :)

 

Na płycie jest dziwne złącze power na prawo od banków pamięci. Do czego to jest?

Podłączyłem wszystko na szybko pod normalny ATX, uruchomiło się bez problemu.

Edytowane przez Workwork
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...