Skocz do zawartości

laptop do starych gier DOS i Windows 98 Wydanie Drugie


Recommended Posts

OK w końcu przerzuciłem te gry. Podłączyłem dysk do kompa z Pentium III i z płyty odpaliłem DOS i Norton Commander, gry nagrałem na płytę i z tej płyty przegrałem na dysk. Tylko trzeba będzie jednak RAM zwiększyć bo niektóre gry mają problem z uruchomieniem.

Edytowane przez AF077
Link to post
Share on other sites

Podłączyłem dysk do kompa 

 

A ja trochę pamięci i kart dźwiękowych w ostatnich dniach testowałem a przy okazji sprawdziłem czy HOT-555A rozpozna 8GB CF:

 

dd11564a1a3a9af0med.jpg

 

P.S. Tak, wiem, że płyta brudna, ale jeszcze pędzla nie widziała.

Link to post
Share on other sites

A jaki masz komunikat? Bo wiele gier wymaga dużej ilości wolnej pamięci podstawowej więc to kwestia wachlowania konfiguracją.

Przy jednej grze jest komunikat za mało pamięci a druga generuje artefakty na ekranie i za chwilę się wiesza. Jak wyłączę Norton Commandera to chodzi ale tak "kulawo". Konfigurację mogę zmienić ale musiałbym tutaj ją spisać żeby się poradzić co by nie usunąć lub źle zmodyfikować jakiś potrzebnych wpisów.

 

To musi być kwestia dostępnej pamięci konwencjonalnej, XMS i EMS.

Chyba nie ma dosowej gry która wymagała powyżej 8MB ramu.

Właśnie, jak to jest z tą pamięcią, pamięci konwencjonalnej jest chyba 640KB, jeśli rozszerzę tą pamięcią 16MB to czy to pomoże i nie trzeba będzie coś dodatkowo ustawiać?

Edytowane przez AF077
Link to post
Share on other sites

Czyli gry mogą korzystać tylko z konwencjonalnej? Jaki sens wtedy rozszerzać pamięć?

 

Jeszcze mam pytanie, gra Boulder Dash ma beznadziejną grafikę i dźwięk a podobno jak się ten sam plik uruchomi na kompie IBM PCjr to grafika i dźwięk są o wiele lepsze, są filmy na YouTubie. O co chodzi?

Edytowane przez AF077
Link to post
Share on other sites

 

 

Czyli gry mogą korzystać tylko z konwencjonalnej?

Bardzo stare gry korzystają tylko z konwecjonalnej. Nowsze wymagają pewnej ilości konwencjonalnej ale korzystają również z pamięci rozszerzonej.

 

 

 

Jaki sens wtedy rozszerzać pamięć?

Polecam poczytać czym jest pamieć konwencjonalna oraz XMS i EMS. Do zabawy z grami pod DOS'em to jest wiedza podstawowa i niezbędna.

 

Zawsze możesz założyć nowy temat na tym forum i będziemy omawiać kwestie adresowania pamięci pod dosem i jego konfigurowania pod gry.

Link to post
Share on other sites

Kiedyś tę wiedzę miałem ale to było dawno i zapomniało się z tego wiele :)

 

Tak czy inaczej, gry które załadowałem działają, niekiedy trzeba wyłączyć NC bo za mało pamięci konwencjonalnej. Jedynie Pinball Dreams jak się w nim ustawi dźwięk na Sound Blaster to jest bardzo cichy, nie wiem czemu tak się dzieje.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Kupiłem pasującą pamięć 16MB. Działa. Coś jednak chyba się dzieje z kartą muzyczną bo np. w grze Psycho Pinball pogra się kilka minut i dźwięk zaczyna ostro trzeszczeć.

 

Pliki config.sys i autoexec.bat okroiłem maksymalnie zgodnie z własną wiedzą i radami z internetu. Ale jednak czasami i tak NC zajmuje za dużo pamięci i trzeba go wyłączać bo np. Cannon Fodder 2 się uruchamia ale nie ma dźwięku.

Edytowane przez AF077
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...