Skocz do zawartości

144HZ 1ms Full HD vs 60HZ 5ms QHD 24 cale


Recommended Posts

Witam, planuje zakupić monitor 24 cale do 1300/1400pln, nowy bądź też używany w dobrym stanie na gw. Pytanie w co lepiej celować? Full HD 144HZ 1ms czy QHD 60HZ 5ms? Monitor do codziennego użytku, gry (różne, Wiedźmin, Assasins Creed, WoWs, Battlefield, NFS etc), przeglądanie internetu, filmy czyli praktycznie wszystko.

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Przed chwilą zrobiłem małe przeszukanie w modelach monitorów, te modele z czasem odpowiedzi ekranu 1 ms zazwyczaj są na matrycy TN (nie najlepsze kolory i kąty widzenia).

Te modele z czasem 5 ms to matryce VA lub IPS (dobre/b.dobre kolory i kąty widzenia) więc nadające się w zależności od modelu i kalibracji, do profesjonalnych obróbek foto/wideo.

Od niemal 6 miesięcy do gier mam monitor 27" IPS 2560x1440 144 Hz FreeSync ( karta od AMD), moim zdaniem świetnie się sprawdzają dodatkowe "herce" w dynamicznych grach i polecam każdemu.

Oczywiście tak jak zazwyczaj gorszymi matrycami TN  jak i z 120-140 Hz nie każdy zauważy różnicę, tak samo są ludzie którym pasują "kinowe" doznanie w grach w 30 klatkach/s w dynamicznych grach akcji mi nic do tego.

 

Oprócz wspomnianych rodzai matryc i odświeżania, przydaje się funkcja monitorów w zapobieganiu zacinkom rwaniu obrazu w grach (nie wystarczy podczas grania na 144 Hz monitorze mieć 120-140 klatek/s)

G- SYNC - dla posiadaczy tylko kart graficznych od nVidia.

FreeSync- dla posiadaczy tylko kart graficznych AMD.

Są jeszcze inne autorskie metody stosowane przez niektórych producentów monitorów działające na kartach AMD jak nVidia.

 

Najlepiej samemu kupić nowy monitor w sklepie internetowym na osobę fizyczną wtedy jest 14 dni na ewentualny zwrot gdyby coś nie pasowało.

Na koniec prośba do Autora tego wątku o podanie podzespołów komputera z jakim ma być podłączony nowy monitor.

Link to post
Share on other sites

Cześć, i7-3770k, GTX1080. Reszta podzespołów w sygnaturce.  Monitory z g-synciem w tej cenie (~1500) są full tylko FULL HD z tego co przeglądałem.

 

Pytanie w co lepiej inwestować w takim budżecie :)

Edytowane przez death143
Link to post
Share on other sites

Jest nówka AOC G2460PG  tylko na matrycy TN 24" 144 Hz z G-Sync na owocowym sklepie za nie całe 1400 zł, to będzie najtaniej pod gry z kartą Ge Force.

IPS-y 27" 2560x1440 144Hz + G-SYNC  już kosztują prawie 3000 zł.

Ogólnie jest krucho z znalezieniem 24" IPS  1920x1080 144 Hz + GSYNC, o wyższej rozdzielczości na 24" z podobnymi parametrami nie wspominając :/

Na 27"1920x1080 moim zdaniem wychodzi "pixeloza" przy typowej odległości 50-70 cm od monitora.

 

Więc ja bym skłaniał się ku dołożeniu do lepszego monitora 27" IPS 2560x1440 144Hz + G-SYNC, atutem większej rozdzielczości jest mniejsze obciążenie procesora niż w rozdzielczości FHD (sam w ten sposób nadal jestem na niemal 5 letnim Core I7 4770K), z resztą ja kupuje monitor na lata, tak by obsłużyła go nie jedna karta graficzna.

Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z kolegą powyżej. Generalnie podpowiem tylko, że niekoniecznie IPS. Kolory lepsze, kąty widzenia lepsze, ale bardzo trudno o dobrą sztukę. Zawsze podkreślam, gdybym miał monitor o dobrym podświetleniu IPS a TN to tylko i wyłącznie IPS jak myślę 99% użytkowników. Niestety większość monitorów IPS Acer np to zwroty zachodnie. Mówię na moim doświadczeniu rok temu. Z resztą wystarczy spojrzeć na cenę, niegdyś kupiłem za 3.4k taki monitor a teraz 3k. Ktoś może powiedzieć, że monitor ma swoje lata i tanieje, ale to tylko i wyłącznie przez to, że 90% monitorów IPS ma spore krwawienie czy srebrzenie i schodzą z ceny aby ktoś mniej doświadczony kupił taki monitor i po 14 dniach nie ma już możliwości zwrotu. Taka jest moja prywatna opinia. Warto spojrzeć na monitor DELL'a, tyle lat na rynku a cena niezmienna - bo ten monitor schodzi i ma śmiem twierdzić znacznie mniej zwrotów posiada jak taki IPS. Dodatkowo DELL wypuszcza coraz to nowsze rewizje i matryce są o niebo lepsze - to nie te stare TN'ki. Kiedy Acer np wypuścił nową rewizję tego monitora ? Nie wypuścił. Z tego co czytałem, te matryce są bardzo drogie w produkcji i firmy nie chcą już zbytnio produkować w tym segmencie IPS'ów o takim Hz. Odeślę Cię do tematu Della 27 cali 144hz tn i g-sync. Poczytaj opinię i komentarze a może się skusisz - cena 1k większa niż w założeniach, ale jestem zdania jak kolega powyżej, że monitor kupuje się na długie lata dlatego warto kupić jeden a porządny.

http://forum.benchmark.pl/topic/223389-dell-s2716dg-27-czy-wart-swojej-ceny/page-5

Pod koniec strony 5 masz opisane egzemplarze Acer'ów które kupiłem - tragedia.

Link to post
Share on other sites

Jest nówka AOC G2460PG  tylko na matrycy TN 24" 144 Hz z G-Sync na owocowym sklepie za nie całe 1400 zł, to będzie najtaniej pod gry z kartą Ge Force.

IPS-y 27" 2560x1440 144Hz + G-SYNC  już kosztują prawie 3000 zł.

Ogólnie jest krucho z znalezieniem 24" IPS  1920x1080 144 Hz + GSYNC, o wyższej rozdzielczości na 24" z podobnymi parametrami nie wspominając :/

Na 27"1920x1080 moim zdaniem wychodzi "pixeloza" przy typowej odległości 50-70 cm od monitora.

 

Więc ja bym skłaniał się ku dołożeniu do lepszego monitora 27" IPS 2560x1440 144Hz + G-SYNC, atutem większej rozdzielczości jest mniejsze obciążenie procesora niż w rozdzielczości FHD (sam w ten sposób nadal jestem na niemal 5 letnim Core I7 4770K), z resztą ja kupuje monitor na lata, tak by obsłużyła go nie jedna karta graficzna.

27 cali odpada, nie zmieści mi się na biurko, mam na nim za dużo rzeczy + kolumienki po bokach monitora.

 

Skupiam się tylko na 24 :)

 

Czyli z tego co czytalem dobrze rozumiem że lepiej wybrać full hd tn 144 z g sync niz QHD 60hz IPS?

 

Taki AOC będzie się sprawdzał lepiej od np tego Della? Przyznam że wpadł mi w oko :)

https://www.x-kom.pl/p/375837-monitor-led-24-269-dell-u2518d-5ms-8bit-hdr-hdmi-20.html

Edytowane przez death143
Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie lepsze 144Hz niż 60 Hz ips. Różnica jest kolosalna pomiędzy tymi odświeżeniami. Ten kto zaznał przyjemności płynącej z tak dużego odświeżenia z powrotem wróci na 60FPS tylko pod przymusem - ewentualnie jeżeli jest masochista i lubi takie zabawy - to moje prywatne odczucie :D Możesz wybrać coś pomiędzy TN a IPS czyli VA. Do gier zdecydowanie lepsze jak IPS. Niestety jeżeli chodzi o tak małą przekątną ekranu to nie ma za dużego wyboru. Pozostają Samsungi bez G-Sync.

Co do pytania powyżej - to oczywiste, że 144 oraz g-sync z matrycą TN w grach zrobi ogromną różnicę (mniejszy input lag, płynniejszy obraz nawet przy zablokowaniu na 60Hz) - natomiast w każdym innym aspekcie wygrywa DELL. Jakość obrazu nieporównywalnie lepsza. Jeżeli nie grasz dużo w FPS'y to zdecydowanie ten DELL co podałeś wyżej wygrywa wszystko. Twoja karta bez problemu zagwarantuje w WQHD na ultra 60 klatek także G-Sync nie będzie aż tak potrzebny. Nie mniej jednak osobiście nigdy nie kupiłbym więcej monitora poniżej tych 120/144 klatek :P

Edytowane przez Kurlo1
Link to post
Share on other sites

G-sync i 144Hz odczujesz w szczególnie w grach FPS ale nie tylko. Pytanie jak bardzo zależy ci na preferencjach pod kątem gier. Jeśli nie aż tak bardzo i wolałbyś wyższą rozdzielczość to ten Dell jest ok. Ja osobiście przy takim sprzęcie wolałbym iść w 144Hz i 1ms oraz FHD bo grafika zapewni ci w większości tytułów tyle fps.

Link to post
Share on other sites

Jak miałbym wybierać tylko z tych dwóch to brał BenQ parametry na "papierze" są identyczne co DEEL, ale BenQ będzie miał odrobinę mniejszy czas odpowiedzi na ulepszonej matrycy AH IPS, znowu DELL ma niby HDR i świetnie jest wyposażony w okablowanie.

 

Tak jak pisałem wcześniej jeśli priorytetem są gry to z tańszych do 1500 zł wybrał ten AOC 24"TN FHD 144 Hz G-SYNC.

Wybór należy do Ciebie, tylko niech pamięta to co pisałem wcześniej o zakupach w sklepie internetowym, by mieć możliwość testowania.

Link to post
Share on other sites

Jeśli jak pisałem zakupy będą jako prywatna osoba w sklepie  internetowym wtedy jest 14 dni na testowanie.

Sam pisałem że wolałbym dozbierać do lepszego i kupić 27" IPS, ale tu jest to ograniczenie nie pozwalające wsadzić większego monitora od  24" :/

Link to post
Share on other sites

Niestety, wtedy musialbym pozbyć się kolumienek z biurka które zajmują miejsce ale na nie też trochę wydałem.

 

 

Jeszcze jedno pytanie, generalnie ten AOC mega mi się nie podoba wizualnie, jest opcja że być może uda mi się jakiś rabat załatwić więc co myślicie o tym?


https://www.x-kom.pl/p/318345-monitor-led-24-269-asus-rog-pg248q-czarny.html

Ta TNka jest niby dużo lepszej jakości więc aż tak mnie nie przeraża :D

Edytowane przez death143
Link to post
Share on other sites

Zawsze możesz dokupić uchwyt z mocowaniem VESA i dopasować monitor. Lub poszerzyć biurko o dodatkowe blaty po bokach przymocowane na kątownikach np. Możliwości jest dużo. Generalnie wielkość biurka nie powinna ograniczać wielkości monitora moim zdaniem. Zawsze można kupić sam blat + 4 nóżki, mieć szeroookie biurko(blat) i głębokie. Możesz pokazać co za kolumny masz ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...