Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy kości MLC są warte 300zł więcej przy podobnej wydajności w grach. Nowe gry ważą coraz więcej. Ta Adata wydawała mi się przyzwoitym dyskiem do gier i windowsa, wcześniej myślałem na dyskiem 2,5" tanim a pojemnym z przyzwoitą wydajnością. 

Link to post
Share on other sites

Akurat wpływ SSD na wydajność w grach jest niewielki, bo szybsze doczytywanie wydajnością nie jest. Na komfort owszem, wpływ jest ogromny, ale tutaj różnicy pomiędzy dobrym dyskiem SATA i najdroższym modelem NVMe raczej nie zauważysz, bo mi się nie udało takowej wychwycić po przesiadce z Samsung'a 850 PRO na 950 PRO. Tak więc tym, co się liczy najbardziej, jest trwałość i niezawodność, a tutaj TLC nadal kuleje, bo o przypadkach problemów z nośnikami na tych kościach, od praktycznie wszystkich producentów, słyszy się nadal.

 

Tak więc jeśli masz sentyment do swoich danych, a potencjalnie zwiększone ryzyko ich utraty jest raczej czynnikiem negatywnym, a nie dodającą pikanterii iskierką niepewności, wówczas gorąco polecałbym jednak dysk na MLC.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy kości MLC są warte 300zł więcej przy podobnej wydajności w grach.

M8SeGN 512GB którego masz wyżej (wersja bez radiatora), kosztuje 726zł, a M8PeGN 512GB na MLC to koszt 784zł patrząc na ceny z morele, a można go jeszcze kilka dych taniej dostać więc o jakich 300zł dopłaty Ty mówisz?

Nie rozumiem, dopłata jest wręcz śmieszna patrzą na koszt samych dysków.

 

 

 

Czym się różnią te dwa modele G i Gn?

Wersja G ma radiator.

Za 565zł masz Goodram Iridium Pro 480GB na MLC z 5 letnią gwarancją. Pod gry lepsza opcja niż zakup M8PeG 256GB za 430zł.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

o różnice w cenie chodziło mi porównując do dysków 2,5"

 

Wiec jeszcze pytanie jak to się ma do linii PCI? Posiadam już dwie karty do renderingu oraz na jednej z nich gram, w tym czasie druga karta chodzi cały czas na 100%. Gdy dołożę dysk Plextora nie spadną mi fps w grach?

Link to post
Share on other sites

w Z370 linie idą przez chipset, nie są bezpośrednio podpięte pod CPU, więc nie mają nic wspólnego z liniami PCI co do kart idą (złącz PCI-e x16) 
Moim zdaniem pod gry trochę szkoda kasy, sam bym raczej na tańszej opcji 2.5" został, ale gdybyś chciał tam coś z renderingiem robić, to bym dołożył do Plextora M8PeGN 512GB 769zł + radiator od EK (lekko ponad 800zł wychodzi) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pewnie to, że wydajność zależy głównie od GPU i CPU, a wpływ nośnika na ilość wyświetlanych klatek jest na granicy błędu pomiarowego. Jeśli zaś chodzi o czas doczytywania - tutaj jest przepaść pomiędzy HDD i SSD, jednak różnice pomiędzy dyskami na SATA i nowocześniejszymi konstrukcjami, zbyt wielkie nie będą - moc NVMe wykorzystają na przykład programy do obróbki video, w grach to raczej kaprys. Sam sprawiłem sobie taki nośnik, ale w żadnym razie nie był to zakup podyktowany rozsądkiem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem co masz na myśli przez "nieznacznie wydajniejsze w grach", czas ładowania jest zależny głównie od losowego odczytu przy niskiej kolejce zwykle 1 (queen depth 1), co nie różni się zbytnio od topowych SSD SATA, gdyż jest bardzo mocno zależne od wydajności samych kostek NAND, nie kontrolera, a tu postęp w prędkości jest mały i niezależny od protokołu (choć protokół NVMe pomaga trochę przez mniejsze ogólne opóźnienia). W spec SSD masz zwykle podane tylko max prędkości sekwencyjne a IOPS podany dla wysokiej kolejki 32 lub wyższych przy NVMe, co mówi niewiele o realnej wydajności.  

Dlatego też jest powiedzenie, że przy normalnym użytku nie zobaczysz różnicy (no chyba że to wyjątkowo wolny SSD), dopiero w bardziej zaawansowanym użytkowaniu gdzie jest mocne obciążenie SSD zobaczysz różnice. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@kokosnh dzięki za odpowiedz o to mi chodziło.

 

 

Na obecną chwile przychylam się do zakupu Plextor M8PeG 512Gb porównując jego cenę do Crucial MX200 500Gb różnica wynosi 250zł więc nie tak dużo jeśli patrzeć że jest jednak wydajniejszy ale czy przyszłościowy? Jeśli piszesz że pamięci ograniczają szybkość takiego dysku to na szybki skok wydajności nie ma co liczyć?

Czemu pamięci wykonane w 45nm są lepsze od tych wyprodukowany w 15nm?

Edytowane przez KOXsu
Link to post
Share on other sites

nie tyle lepsze, co żywotniejsze, bo tlenek na między bramką jest grubszy i jego degradacja jest wolniejsza. Są niestety też wolniejsze ze względu na mniej bramek w stronie (nie jest to typowo zależne od wielkość (bo w tych większych też by można było upchnąć tyle, tylko by to było olbrzymie i bardzo kosztowne przy produkcji ), ale tak są produkowane). Oczywiście tu mówimy o szybkości pakietu NAND, bez uwzględnienia kontrolera (bo te jeśli są wielokanałowe, to wolą większą ilość pakietów NAND, zwłaszcza w małych pojemnościowo SSD). 

 

ale czy przyszłościowy?
tak jest bardziej przyszłościowy, ja bym wolał wersję bez radiatora i dokupić własny np od EK. 

 

Jeśli piszesz że pamięci ograniczają szybkość takiego dysku to na szybki skok wydajności nie ma co liczyć?
Zależy od zastosowania... 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...