Skocz do zawartości

Przeglądarka internetowa 2018 - jaka jest najlepsza?


Recommended Posts

@up, Edge miałem okazję się jakiś czas temu "pobawić" na pożyczonym kompie z Windowsem i w porównaniu do FF i Chrome (cały czas na jednym i tym samym sprzęcie) to Edge mulił niemiłosiernie, kompletnie nie szło z tego korzystać. Powtarzam, na tym samym kompie i tym samym systemie Chrome i FF działały o wiele lepiej    od wbudowanego w system Edge.

Link to post
Share on other sites

Edge ma jedną zasadniczą przewagę na chromem, po zamknięciu okna zwalnia zasoby. W przypadku tego drugiego jest można powiedzieć że odwrotnie. Pod względem szybkości to nie mam co do Edge żadnych zastrzeżeń ale nie używam go na tyle często żeby mieć jakieś większe porównanie.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za linka, z ciekawości zrobię testy u siebie popołudniu jak czas pozwoli. Teraz jestem w pracy, za dużo rzeczy w tle działa żeby wyniki były miarodajne. Rezultat ze screenami wrzucę w tym poście. @wodego jak znasz jeszcze inne benchmarki przeglądarek to podrzuć tutaj, będzie szerszy przegląd.

Link to post
Share on other sites

Tylko z tej strony korzystam. Aby mieć porównania z innymi użytkownikami, najlepiej korzystać z tego samego benchmarka. Moje wyniki:

546.46 - Waterfox
888.45 - Chrome

Waterfox jest przeglądarką opartą na starym silniku Firefoxa. Przeszedłem na  nią  po wprowadzeniu Firefox Quantum, gdzie stare rozszerzenia przestały działać.

Teraz jak testowałem, to wyniki Chrome są znacznie lepsze jak kiedyś. Archiwalne wyniki:

315.24 - Firefox (stary, nie Quantum)
440.52 - Chrome
395.24 - Vivaldi  (tylko do testów zainstalowałem kiedyś).
 

Link to post
Share on other sites

Chrome: 917

Opera: 887

Firefox: 642

Edge: 337 (błąd w jednym z testów)

 

Widać gołym okiem że przeglądarki oparte na chromium poradziły sobie lepiej. Edge z nową wersją silnika ma wyjść 15 stycznia więc responsywność powinna się znacznie poprawić w 2020.

Link to post
Share on other sites

Szybkość przeglądarek można testować:

https://web.basemark.com/

Co mają na celu takie testy? U mnie Firefox działa wystarczająco szybko, jakieś wykresy z cyferkami średnio mnie interesują. Testowałem swego czasu Chrome, Operę i Vivaldi - nawet jeśli są szybsze, mnie to nie przekonuje. Trzymam się tego, co sam uważam za najlepsze i tu się chyba specjalnie nie różnię od większości.

Link to post
Share on other sites

Mam tak samo, od czystej wydajności ważniejsza jest dla mnie stabilność i względna prywatność. W gry przeglądarkowe od dawna nie gram, ułamki sekund w ładowaniu strony też mi różnicy nie robią (tym bardziej że mam w FF ublock origin i privacy badger, w chrome takie dodatki mają usuwać/już usunęli, nie wiem dokładnie). Niech każdy korzysta z tego co mu pasuje, ja od kiedy zobaczyłem jak chrome zajeżdża dysk i ram na starszych sprzętach to nie polecę go już nikomu, tym bardziej sam nie zainstaluję, chyba że do testów na chwilę.

Poza tym benchmarki można łatwo przekłamać i zmanipulować, na userbenchmark przez pewien czas i3 miało większą wydajność od ryzen 5. Zależy kto da więcej kasy

Link to post
Share on other sites

Opera na prawdę daje radę.

 

Zainstalowałem w pracy, a tam posiadam leciwy już sprzęt. Opera śmiga minimum 30% szybciej niż chrome.

"Naprawdę" piszemy razem.

 

Operę wykupili Chińczycy, Chrome szpieguje na potęgę. Korzystam z Firefoxa  + adblockery i  ghostery od wersji bodajże 3.x i jakoś nigdy z niczym nie miałem problemów. Wolę już mieć przeglądarkę wolniejszą, ale przynajmniej w teorii bardziej nastawioną na poszanowanie prywatności użytkowników.

 

............ oglądaniu filmów dość często spada jakość czy to na YT czy na platformach VOD pokroju Netflix, Prime Video oraz HBO GO. Dzieje się to głównie przy przewijaniu/cofaniu materiału ale też i w trakcie oglądania. Macie coś podobnego? .............

Może masz po prostu za słabe łącze? Jeśli chodzi o youtube, to zainstaluj sobie ten dodatek https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/enhancer-for-youtube/ - można w opcjach wymusić domyślną jakość video dla youtube. W Netfliksie w opcjach konta również można ustawić domyślną jakość video. Poza tym można też pobrać filmy i oglądać offline.

Link to post
Share on other sites

 

 

Co mają na celu takie testy?

Nie wiesz? Na przerwie w szkole można pochwalić się punktami :)

A poważniejsze zastosowanie, to testowanie... ale nie dla punktów. Każdy widział jakieś opisy jak przyspieszyć przeglądarkę. A to przeniesienie cache na szybszy dysk, do pamięci do ram dysku itp. W Firefoxie jest about:config, gdzie można zmieniać mnóstwo parametrów. I właśnie po wprowadzeniu takich zmian można przetestować czy rzeczywiście jest szybciej i czy zostawić daną poprawkę.

Link to post
Share on other sites

 

 

Korzystam z Firefoxa + adblockery i ghostery

Nie pamiętam dokładnie o co chodziło ale z ghostery była jakaś afera (chyba zmiana w regulaminie na minus użytkoników), odkąd się od tym dowiedziałem to zmieniłem na privacy badger. Do tego używam ublock origin i https everywhere, lekko zmodyfikowane ustawienia - odrzucanie ciasteczek stron trzecich i powiadomień ze stron to moim zdaniem must have. Reklamy wyświetla bardzo rzadko a jak już to niezwiązane z tym co wyszukuję. Wyszukiwarka duck duck go, jak nie daje rady to !g załatwia sprawę. Testowałem też noscript ale trochę za dużo zachodu z tym żeby ustawić pod siebie.

Link to post
Share on other sites

Teraz podobno bardzo dobra przeglądarka to Brave, bazująca na chromium. Szybka. Pod kątem blokowania różnego typu gówna na stronach jest niezastąpiona, działają też wtyczki z chrome. Na dniach potestuje sobie u siebie i zobaczymy.

 

Aktualnie używam Waterfox na stacjonarce z wrzucaniem całego cachu przeglądarki do ramu, bardzo fajnie to działa.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...
W dniu 16.11.2019 o 18:21, Szarik napisał:

Aktualnie używam Waterfox na stacjonarce z wrzucaniem całego cachu przeglądarki do ramu, bardzo fajnie to działa.

Temat trochę stary ale pojawiła się najnowsza wersja Waterfox-a oznaczona jako Waterfox G4.0.0.1. Powiem tylko tyle - kosmos, nie znam szybszej, okrojonej z telemetrii i stabilniejszej przeglądarki a testowałem większość dostępnych. W tej wersji wodnego liska panowie wrócili do korzeni (szybkości działania). Do tego przechodzi pozytywnie pełny test Browsing Experience Security Check.

 

To coś jak akcja lata temu ze sterownikami ATI i Nvidia kiedyś jak ktoś ze starych wyjadaczy pamięta - Omega drivers. Polecam!

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...