Skocz do zawartości

Dobór procesora i płyty do platformy z GTX 1080.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez lwses,

Recommended Posts

Witam, jako że "dorwałem" GTX 1080 w normalnej cenie (przed tym całym wzrostem cen) mam pytanie dotyczące procesora. Nie mam pojęcia jaki wybrać, oczywiście razem z płytą główną i pamięcią. Najlepiej było by aby nie zmieniać obudowy jeżeli jest taka możliwość. Budżet teoretycznie jest nieograniczony i dobrze byłoby jak by "wytrzymał" kilka lat (wiem ,że trudno o to w tych czasach ;)).


 


 


 


Obecny zestaw:


 


 


-Płyta główna: MSI Z87-G43


-Procesor: Intel Core i5-4670K, 3.4GHz


-Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX770 2048MB DDR5/256bit (Zastąpiona: MSI GeForce GTX 1080 Gaming X 8GB GDDR5X)


-Chłodzenie CPU: Thermalright HR-02 - Macho


-Zasilacz: XFX TS 550W  (Stary spalony, zastąpiony: SilentiumPC 650W Enduro FM1 v2 Gold)


-Pamięć: HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3


-Dysk: Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600


-Dysk SSD: Crucial M500 120GB


-Obudowa: Corsair Carbide Series™ 330R Quiet Mid Tower


 

Link to post
Share on other sites

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z370-pro4-1533534/

Tu  masz płyte na czarnym pcb i z lepsza sekcja zasilania

 

 

 

Dzięki Panowie, mam jeszcze pytanie czy jak bym chciał kupić i7-8700k to te płyty będą odpowiednie do podkręcania? Oraz jaki cooler wybrać do tego procka?

Link to post
Share on other sites

Dzięki Panowie, mam jeszcze pytanie czy jak bym chciał kupić i7-8700k to te płyty będą odpowiednie do podkręcania? Oraz jaki cooler wybrać do tego procka?

 

Do  rozsądnego oc  tj 4.8 taka płyta  sie nadaje

Jedynie jak żyłujesz napieciem to trzeba coś mocniejszego np asrock extreme  4 a do tego musisz brać coler za 150zł min np fortis 3/mugen /grandis

Link to post
Share on other sites

Opinie tych dwoch panów tj. @PatrykDud i @HAKELBERY nie brałbym na powaznie :>

 

HE HE Fortis 3 do 8700k (pewnie jeszcze bez delida) to temperatury kolo 85-90 stopni(optymistycznie) przy srednim OC tego procesora.

 

Co do płyty to Asrock extreme4 lub k6, ew jesli chcesz troche taniej to msi tomahawk

Co do chłodzenia to grandis albo nawet troche lepszy tj. dark rock 3/mugen, to zalezy do ilu chcesz krecic.

 

W ogole co do OC, to jesli nie celujesz w 5.0ghz ew. 4,6/4.7 to nie ma sensu w ogole brac 8700k, tylko zostac na 8700.

Link to post
Share on other sites

to te płyty będą odpowiednie do podkręcania?

 

płyty za 450-470 zł podane przez panów wyżej m.in MSI Z370-A PRO, ASRock Z370 PRO4 to typowe budżetówki

według overclock.net, płyty mają podobną jakość sekcji zasilania cpu.

 

 

Niekoronowanym królem płyt z kategorii cena/jakość jest ASRock Z370 Extreme4, wszyscy ją polecają - nie bez powodu, jest idealna do mocnego OC, ma przejrzysty bios, posiada podświetlanie RGB w trzech miejscach + wejście na pasek LED i ma jeden z lepszych zintegrowanych układów dźwiękowych ALC1220, i to wszystko zmieścili w 640 zł.

 

 

 

Oraz jaki cooler wybrać do tego procka?

 

podany przez Ciebie macho jest ok, możesz brać jak Ci się podoba

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

 

Witam, jako że "dorwałem" GTX 1080 w normalnej cenie (przed tym całym wzrostem cen) mam pytanie dotyczące procesora. Nie mam pojęcia jaki wybrać, oczywiście razem z płytą główną i pamięcią. Najlepiej było by aby nie zmieniać obudowy jeżeli jest taka możliwość. Budżet teoretycznie jest nieograniczony i dobrze byłoby jak by "wytrzymał" kilka lat (wiem ,że trudno o to w tych czasach ;)).

 

 

 

Obecny zestaw:

 

 

-Płyta główna: MSI Z87-G43

-Procesor: Intel Core i5-4670K, 3.4GHz

-Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX770 2048MB DDR5/256bit (Zastąpiona: MSI GeForce GTX 1080 Gaming X 8GB GDDR5X)

-Chłodzenie CPU: Thermalright HR-02 - Macho

-Zasilacz: XFX TS 550W  (Stary spalony, zastąpiony: SilentiumPC 650W Enduro FM1 v2 Gold)

-Pamięć: HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3

-Dysk: Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600

-Dysk SSD: Crucial M500 120GB

-Obudowa: Corsair Carbide Series™ 330R Quiet Mid Tower

 

Z OC  8700K możesz mieć ciężko z utrzymaniem dobrych temp nie tylko procesora ale i całej sekcji zasilania płyty.

Na przykładzie 8600K  polecam chłodzenie z wentylatorem w środku (między żebrami) 

i-noctua-nh-d14.jpg

646505_0_i500.jpg

 

-pozwoli przy okazji schłodzić bardzo dobrze wspomnianą sekcję zasilania płyty,jak widać na obrazkach chyba wiesz dlaczego.

Ponadto z płyt do OC polecam EX4 i K6 od ASRock.

RAM 2666/3000/3200 i masz rakiete z gtx1080.

Link to post
Share on other sites

Z OC  8700K możesz mieć ciężko z utrzymaniem dobrych temp nie tylko procesora ale i całej sekcji zasilania płyty.

.

.

.

RAM 2666/3000/3200 i masz rakiete z gtx1080.

 

Hmmm, to sam już nie wiem jaki procesor wybrać? Nigdy nie podkręcałem procka (moja obecna i5 bardzo mocno się już opiera podkręcaniu, chyba ze względu na wiek ^^ ) a jak trafię słabą sztukę i7 to jednak wolałbym ominąć skalp, skoro te procesory są takie "ciepłe". Co do Ram-u to jaką firmę Byś polecał, ewentualnie konkretny model?

Link to post
Share on other sites

Powiem tak, jesli myslisz o OC 8700k to skalp niestety jest podstawa, nawet jesli trafisz chlodna sztuke to i tak przy sensowym podkreceniu po roku ci glut wyschnie i sam procesor bedzie ci zbijal taktowanie z powodu temperatur(throttling).

 

A co ramu to Gskille ripjavsy/tridenty, zalezy od budzetu ale ponizej 3000mhz nie schodz, do i7 8700 3200mhz lub szybsze.

Link to post
Share on other sites

Nigdy nie podkręcałem procka (moja obecna i5 bardzo mocno się już opiera podkręcaniu, chyba ze względu na wiek

 

sam próbował się podkręcić ?  ;)

 

Jak trafisz dobrą sztuke masz fajne chłodzenie i odprowadzenie ciepła z sekcji zasilania płyty to możesz zawalczyć o dobry zegar.

Trafisz zle z procesorem to nie wiele podkręcisz mimo dobrego chłodzenia,będziesz go musiał dovoltować a to idzie w parze z wyższą temp.

W takim układzie pytanie czy jest sens skoro można kupić 8700 i olać całe OC.Procesor jest tańszy i płytę również można kupić do no K tańszą.

W podobnej sytuacji będziesz jak na początku z 8600K.

Co do skalpowania moim zdaniem warto zrobić,szczególnie gdy widzimy po wstępnym OC,że jednak w stosunku do innych trafiło nam się coś lepszego tj mi :)

 

Moje propozycje:

 

obsługa specjalistycznych programów + gry

8700k - jak będziesz chciał podjąć próby podkręcania

ASRock Extreme4/K6

 

Bez OC

8700

płyta - wybierz sobie,nie schodz poniżej 500zł  na chwilę obecną bo dalej ceny mogą ulec zmianie.

https://www.ceneo.pl/;szukaj-z370

 

większy nacisk na gry + OC

8600K - procesor + skalpowanie wyjdzie taniej od 8700K

ASRock Extreme4/K6

 

OC - chłodzenie koniecznie z wentylatorem w środku wieży.

Ram - bezproblemowy

G.SKILL RipjawsV DDR4 2x8GB 3200MHz CL16

G.SKILL RipjawsV 2x8GB 3000MHz CL15
-i nie przepłacaj bo te masz już zanadto.
 

 

 

OC ma na dobrym napięciu prócz płyty A-Pro. więc procesor nie dostał pierwszy lepszy ze sklepu.Na temat czy z AVX czy bez,nic nie powiedział.No i pomiar temp. nieszczęsnej sekcji zrobił z wentylatorem na vrm - jakie rpm ? na pająka a mimo to wysokie są temp dwóch niżej płyt z filmu.Wracając do pytania,płyty nie będą odpowiednie,dojdzie obudowa + lato i po ptokach.Chyba że zrobisz dobry przeciąg wewnątrz.

Link to post
Share on other sites

Nie wiedzę jej, może jestem ślepy. Można link?

 

 Coś się pewnie koledze ćipsety pomyliły ;). Z370 k6 na morelach 729zł

 

Mi się udało na Sferis złapać gaming k6 za 660zł

 

Obecnie masz extream 4  za 634zł

https://www.sferis.pl/plyta-glowna-asrock-z370-extreme4-ddr4-dimm-lga-1151-atx-crossfire-sli-raid-sata-p524248

Edytowane przez adasiex
Link to post
Share on other sites

Przygotowem dwa zestawy w oparciu o wcześniejsze porady, prosiłbym o ocenę sensowności:

 

OC:

-i7-8700K

-https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-16gvkb-788195/

-https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z370-gaming-k6-1533535/

-https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fortis-3-he1425-v2-spc130-707501/

 

Bez OC:

-i7-8700

-Ram oraz chłodzenie to samo

-https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z370-tomahawk-978664/

 

I ewentualnie jakieś za i przeciw wybraniu „k” lub nie „k”.

Link to post
Share on other sites

dawid_suchy

 

Co  ci mogę poradzić z msi tomahowk to z 8700 wgraj najnowszy bios bo na 1 nie trzyma mhz  a   na pózniejszych zle zapodaje napięcie .Dotyczy to wszystkich płyt msi bo zle został ustawiony power limit a w 1 biosie tylko  nazwa wisi

 

Opis
- Fix throttling issue when use 8700 cpu to run Prime95 burning test.
- Improve memory compatibility.
- Enhance Game boost function.
- Fix monitor is not able to turn on after resume from S3 mode via lan wake up event.
- Update Intel ME for security vulnerabilities
 

Z 8700 masz 4.3 ghz z 8700k masz 4.3 ghz  i potencjalnie 5 ghz z  oc  albo 4.7 z płytami asusa  bez oc.

Wybór należy do Ciebie .Rózncia może być ale podbijając napiecie przy oc zaczynaja sie problemy z  temp a tak masz pewność ze nie wyjdziesz powyżej 60 stopni w grach np

Edytowane przez HAKELBERY
Link to post
Share on other sites

Dobra, po pierwsze to powiedz do czego ci ten komputer bedzie potrzebny, bo z tego co piszesz to darowalbym sobie bawienie sie w OC, bo sobie tylko problemow narobisz.

 

Wez 8700 + tomahawk + chlodzenie grandisa zeby miec spokoj z temperaturami a za zaoszczedzony tysiak kup sobie butelke blue label swietujac nowy komputer jesli nie masz na co innego przeznaczyc tego tysiaca.

 

Do gier i tak ci wystarczy bo nie masz 1080ti zeby celowac w 4k 60fps 

Link to post
Share on other sites

dawid_suchy

 

Co  ci mogę poradzić z msi tomahowk to z 8700 wgraj najnowszy bios bo na 1 nie trzyma mhz  a   na pózniejszych zle zapodaje napięcie .Dotyczy to wszystkich płyt msi bo zle został ustawiony power limit a w 1 biosie tylko  nazwa wisi

 

Z 8700 masz 4.3 ghz z 8700k masz 4.3 ghz  i potencjalnie 5 ghz z  oc  albo 4.7 z płytami asusa  bez oc.

Wybór należy do Ciebie .Rózncia może być ale podbijając napiecie przy oc zaczynaja sie problemy z  temp a tak masz pewność ze nie wyjdziesz powyżej 60 stopni w grach np

 

Czyli sugerujesz płytę Asusa???

Link to post
Share on other sites

Jak oskalpujesz i7-8700K, bezpiecznie z automatu możesz go podkręcić na 4,70GHz dla wszystkich rdzenii,

 

włączając w biosie jedną funkcję Enhanced Turbo = Enabled

 

ja tak u siebie zrobiłem na ASRocku Z370 Taichi, i to samo znajdziesz na ASRock Z370 Extreme4

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Suchy kup sobie 8700,ram wybrałeś a płytę jaka tobie się podoba i zapomnij o zabawie w podkręcanie.

Te podkręcanie 8700k/8600k ot taki profil na przyszłość bo teraz nie ma sensu ich podkręcać ewent podnieść zegary nie zwiększając V bo tak czy owak jest moc.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...