Skocz do zawartości

IPS 27" WQHD do gier ok 1600zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Ivanov,

Recommended Posts

Szanowni forumowicze,

pomogliście mi wiele razy bezbłędnie zatem i tym razem zwracam się do Was po pomoc.

Postanowiłem wymienić swojego wiekowego 17" LG flatrona L1710B na coś z XXI wieku.

 

Na monitor chciałbym przeznaczyć około 1500zł (im mniej tym lepiej) aczkolwiek jak trzeba zabulić to ok  :/ (nawet 1800).

Wymyśliłem sobie 27 cali w rozdzielczości WQHD (że niby przyszłościowo) w IPSie bo lubię kolorki (zakochałem się w IPS w swoim laptopie), aczkolwiek boję się czasu reakcji i smużenia, rwania w porównaniu do TN. Dodatkowo ew. granie na FHD na natywnej WQHD w przypadku braku mocy mnie martwi.

Potrzebuję go głownie do grania (CS.GO, FPS różnej maści, CIV VI, Company of Heroes 2, Wiedźmin 3, Mass Effect, Battlefield) oraz oglądania filmów i codziennego użytkowania. Bardzo ważna jest dla mnie funkcja Fleecker Free, trzeba dbać o oczka  :).

Nie interesują mnie głośniki, mnogość złączy, kamerki (i mniej tym lepiej bo taniej), poza ew. montażem na ścianie.

Modele które wpadły mi w oko i co nieco o nich poczytałem to:

 

Dell U2715H (1830zł - strasznie drogi, ale polecany w przedziale 1500-2000 w FAQ)

https://www.x-kom.pl/p/220543-monitor-led-27-289-dell-u2715h.html

lub ewentualnie roczna używka ze USA za 1300zł, bez rachunku, z oryginalnym pudłem

http://allegro.pl/monitor-27-dell-u2715h-ips-2560x1440-pudelko-i7164513066.html#thumb/1

 

AOC Q2781PQ (1400zł - brak regulacji wys.)

https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/aoc-q2781pq.bhtml?gclid=EAIaIQobChMIyYzys5qt2QIV753tCh34FQzJEAYYASABEgK7bfD_BwE&gclsrc=aw.ds&dclid=CO30hMWardkCFc3Asgode1YCJA

 

ASUS MX27AQ (1620zł, są droższe i tańsze o innym oznaczeniu, np. "MZ27AQ" i identycznych parametrach, nie wiem za bardzo o co chodzi)

https://www.komputronik.pl/product/261862/asus-mx27aq-eye-care-.html?gclid=EAIaIQobChMI4OOs7Lit2QIVDxMbCh3JVgDCEAQYASABEgLZ1_D_BwE

 

Philips 276E8FJAB/00 (1277zł - b.tani ale nie mogę znaleźć o nim rzetelnego info)

https://www.x-kom.pl/p/360218-monitor-led-27-289-philips-276e8fjab-00-srebrno-czarny.html#specification

oraz Acer BE270U (1600zł- obniżka z 2200zł i do tego 75Hz z V-Sync, brak info o tym jak mu idzie w grach)

https://www.x-kom.pl/p/325712-monitor-led-27-289-acer-be270ubmjjpprzx-czarny.html

 

Najbardziej optowałbym za Dellem, gdyby nie ta cena ew. AOC aczkolwiek brak regulacji (nawet przez powieszenie). Będę bardzo wdzięczny za wszelkie opinie i porady a także bardzo mile widziane inne propozycje.

Edytowane przez Ivanov
Link to post
Share on other sites

Szanowni forumowicze,

pomogliście mi wiele razy bezbłędnie zatem i tym razem zwracam się do Was po pomoc.

Postanowiłem wymienić swojego wiekowego 17" LG flatrona L1710B na coś z XXI wieku.

 

Na monitor chciałbym przeznaczyć około 1500zł (im mniej tym lepiej) aczkolwiek jak trzeba zabulić to ok  :/ (nawet 1800).

Wymyśliłem sobie 27 cali w rozdzielczości WQHD (że niby przyszłościowo) w IPSie bo lubię kolorki (zakochałem się w IPS w swoim laptopie), aczkolwiek boję się czasu reakcji i smużenia, rwania w porównaniu do TN. Dodatkowo ew. granie na FHD na natywnej WQHD w przypadku braku mocy mnie martwi.

Potrzebuję go głownie do grania (CS.GO, FPS różnej maści, CIV VI, Company of Heroes 2, Wiedźmin 3, Mass Effect, Battlefield) oraz oglądania filmów i codziennego użytkowania. Bardzo ważna jest dla mnie funkcja Fleecker Free, trzeba dbać o oczka  :).

Nie interesują mnie głośniki, mnogość złączy, kamerki (i mniej tym lepiej bo taniej), poza ew. montażem na ścianie.

Modele które wpadły mi w oko i co nieco o nich poczytałem to:

 

Dell U2715H (1830zł - strasznie drogi, ale polecany w przedziale 1500-2000 w FAQ)

https://www.x-kom.pl/p/220543-monitor-led-27-289-dell-u2715h.html

lub ewentualnie roczna używka ze USA za 1300zł, bez rachunku, z oryginalnym pudłem

http://allegro.pl/monitor-27-dell-u2715h-ips-2560x1440-pudelko-i7164513066.html#thumb/1

 

AOC Q2781PQ (1400zł - brak regulacji wys.)

https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/aoc-q2781pq.bhtml?gclid=EAIaIQobChMIyYzys5qt2QIV753tCh34FQzJEAYYASABEgK7bfD_BwE&gclsrc=aw.ds&dclid=CO30hMWardkCFc3Asgode1YCJA

 

ASUS MX27AQ (1620zł, są droższe i tańsze o innym oznaczeniu, np. "MZ27AQ" i identycznych parametrach, nie wiem za bardzo o co chodzi)

https://www.komputronik.pl/product/261862/asus-mx27aq-eye-care-.html?gclid=EAIaIQobChMI4OOs7Lit2QIVDxMbCh3JVgDCEAQYASABEgLZ1_D_BwE

 

Philips 276E8FJAB/00 (1277zł - b.tani ale nie mogę znaleźć o nim rzetelnego info)

https://www.x-kom.pl/p/360218-monitor-led-27-289-philips-276e8fjab-00-srebrno-czarny.html#specification

oraz Acer BE270U (1600zł- obniżka z 2200zł i do tego 75Hz z V-Sync, brak info o tym jak mu idzie w grach)

https://www.x-kom.pl/p/325712-monitor-led-27-289-acer-be270ubmjjpprzx-czarny.html

 

Najbardziej optowałbym za Dellem, gdyby nie ta cena ew. AOC aczkolwiek brak regulacji (nawet przez powieszenie). Będę bardzo wdzięczny za wszelkie opinie i porady a także bardzo mile widziane inne propozycje.

Witam. Jako, że jestem w takiej samej sytuacji zmiany monitora z prawdziwego zabytku na coś nowego. Podobnie, wymyśliłem sobie 27 cali, IPS, WQHD oraz chcę się zamknąć w miarę zbliżonym budżecie.

Kilka spostrzeżeń z mojej strony.

Uważam, że przy takiej przekątnej ekranu i założeniu, że monitor kupujemy średnio na więcej lat niż kartę graficzną, nie ma sensu schodzić poniżej wqhd. Oczywiście kwestia gustu, bo zdarzają się osoby które twierdzą że FHD im absolutnie nie przeszkadza przy 27+ calach... Sam nie mam wybitnie mocnego sprzętu a przy obecnych cenach kart graficznych, granie w nowe tytuły w dużych rozdzielczościach i "full detalach" robi się trochę elitarnym hobby dla kolekcjonerów drogich gadżetów. Z drugiej strony, przecież prawie każdy miłośnik "niedzielnego grania", zmienia kartę średnio raz na kilka lat, więc zakładam, że kolejna spokojnie będzie śmigać w whqd.

Co do samych modeli monitorów. Na mojej liście mam podobne :). W takim przedziale cenowym raczej trudno o cuda techniki.

 

Dell U2715H - bardzo solidny i często polecany ale osobiście uważam, że nie ma sensu dokładać kilkaset złoty do monitora , który ma podobne lub identyczne parametry jak pozostałe. Dodatkowo, rozwalają się w nim przyciski... Może gdyby kosztował te 150 zł mniej.

 

ASUS MX27AQ - poniekąd "klon" Della na tej samej matrycy AH-IPS od LG. W testach zbierał dosyć pozytywne opinie. Moim skromnym zdaniem najładniejszy monitor w tej klasie. Minusem dla niektórych może być brak regulacji wysokości w pionie i brak standardu VESA. Z tego co wyczytałem, można na nim w porównaniu do konkurencji, całkiem nisko zejść z jasnością, co bywa ważne w monitorach z matrycą IPS. Szczególnie gdy ktoś lubi siedzieć po ciemku. Bardzo wiele, zwyczajnie wali po oczach jak przysłowiowa "żarówa". Cena około 1600zł, chociaż w zeszłym tygodniu były już nawet poniżej 1600zł.  

Co do MZ27AQ to zwyczajnie odświeżona wersja z zeszłego roku (konstrukcja MX27AQ ma już wszakże prawie trzy lata) Posiadająca lepsze głośniki w systemie 2.1 z subwooferem (kogo to obchodzi). Trudno o wiarygodny, dobry test ale zdaje się że matryca w nim montowana jest gorsza od poprzednika (zwykły IPS). Monitor, jako nowsza konstrukcja od pozostałych, posiada zdaje się zaimplementowany Freesync (ale nadal jest to tylko 60hz).  No i dodatkowo to już wydatek rzędu 1800zł.

 

AOC Q2781PQ- kolejny monitor na tej samej matrycy. Chwalony w internetowych recenzjach. Na jego korzyść przemawia na pewno cena w granicach 1450 zł. Parametrami bardzo zbliżony do pozostałych dwóch. Mi osobiście nie odpowiada ta paskudna srebrna "kurza łapka". Brak głośników można zaliczyć bardziej na plus niż minus. Podobnie jak w Asusie położono nacisk na wygląd i "bezramkowość". Z tego względu brak VESA i regulacji w pionie. 

 

Philipsa nie biorę nawet pod uwagę. Z pewnych osobistych względów, wyznaje maksymę "nigdy więcej Philipsa" :) Niech się skupia na produkcji golarek lub blenderów...

 

Acer BE270U - kusi matrycą 75hz i niby technologią Freesync ale w grach sprawuje się bardzo kiepsko. Testy (chociażby na prad.de) wskazują na wysokie opóźnienia i kiepską responsywność. Oczywiście żaden z powyższych monitorów nie jest typowym monitorem do gier ale Acer wypada zdecydowanie najsłabiej.

 

Ze względu na cenę ludzie polecają jeszcze czasem Lenovo L27q-10

 

Ja osobiście jestem najbliżej wyboru Asusa MX27AQ. Ciągle szperam w necie ale cudów się raczej nie doszukam... Największą bolączką jest to, że tak naprawdę, gdy gra się dużo w dynamiczne i szybkie gry. Wypadało by mieć w domu dwa monitory. Jeden do grania a drugi do całej reszty. Taki to mamy XXI wiek w segmencie monitorów... Śmieszne ale prawdziwe. 

Gdyby tylko modele na matrycy IPS i 144hz były bardziej dopracowane i warte uwagi, dozbierał bym może te parę złoty. W tym momencie nie widzę żadnego sensu a mimo wszystko obawiam się, że granie na IPS-e z 60hz może być trochę dyskomfortowe, mimo iż hardcorowym graczem nie jestem... 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Odemnie duży plus Zafiel za konkret. Najbardziej boję się smużenia w Dellu (i wogóle IPS przy FPS). Jestem na etapie dogadywania się z gościem o tego Della z alledrogo. Jednak się zacząłem zastanawiać czy nie dobić do masakrycznych 2000-2200 i nie kupić jakiegoś używanego IPS 144Hz takiego jak ASUS'a MG279Q (aczkolwiek ostro nadszarpnąłbym budżet).

Link to post
Share on other sites

Odemnie duży plus Zafiel za konkret. Najbardziej boję się smużenia w Dellu (i wogóle IPS przy FPS). Jestem na etapie dogadywania się z gościem o tego Della z alledrogo. Jednak się zacząłem zastanawiać czy nie dobić do masakrycznych 2000-2200 i nie kupić jakiegoś używanego IPS 144Hz takiego jak ASUS'a MG279Q (aczkolwiek ostro nadszarpnąłbym budżet).

 

W teorii dobrze kombinujesz. Sam poszedłem w tym kierunku ... W teorii jak zwykle wszystko wygląda "cacy" , praktyka mówi już niestety co innego.... Otóż 144Hz matryce ahva IPS z tego co mi wiadomo (mogę się mylić) produkuje jedna firma AUO. Nota bene należąca zdaje się do Acera. W teorii dostajemy fajną, nadającą się do gier, w miarę szybką matrycę z ładnymi kolorami. W praktyce a wystarczy poszukać opinii w internecie, te matryce to ch...dup.. i kamieni kupa. Trafienie dobrego modelu to jak trafienie losu na loterii. Ludzie oddają od kilku do kilkunastu modeli pod rząd, próbując trafić na dobry egzemplarz. IPS bleeding na czarnym tle jak w gwiezdnych wrotach. Na białym żółte wykwity, niebieskawe rogi, dziwne przebarwienia po bokach...

Mam wydać w granicach 2200zł (za tyle chodzą nówki w sklepie) na monitor w stylu Acera 27 XF270HUA czy Asusa MG279Q i bawić się w zwroty. Generalnie, osobiście nie mam ochoty wydawać kwoty 2k+ na monitor. A dodając do tego jeszcze takie cuda wianki, zupełnie mi się odechciewa.

Link to post
Share on other sites

Zamówiłem aktualnie Dell'a U2518D (1300zł). Zrobiłem to pomimo postu Kroniego i jestem ciekaw, jak to będzie hulać :) .Stwierdziłem, że dopłacanie 500zł do 27 calowego U2715H jest z lekka fanaberią. Przyjdzie prawdopodobnie w piątek, także gdy potestuję w weekend, dam znać jak to idzie z CSem, Company of Heroes 2 itd. Zastanawiam się aktualnie czy wymieniony wcześniej AOC Q2781PQ nie byłby lepszym wyboram, jako że ma 27 cali i jest tylko 200zł droższy (+ ma recki w necie), nie mniej, absolutny brak regulacji trochę go zdyskwalifiował.

Edytowane przez Ivanov
Link to post
Share on other sites

Cześć, jako że to mój pierwszy post na forum to witam wszystkich :)

Mam taki sam dylemat i szukam również podobnego monitora na kolejne kilka lat. Znalazłem jeszcze taki ciekawy według mnie monitor, jednak nikt go jeszcze nie wymienił: 

 

https://www.apollo.pl/produkt/monitor-iiyama-prolite-xub2792qsu-b1-27,106282.html?utm_source=ceneo.pl&utm_medium=link&utm_campaign=Ceneo_zwy

 

Co o nim sądzicie i dlaczego mało kto go bierze pod uwagę ponieważ moim skromnym zdaniem to ciekawa propozycja.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Cześć, jako że to mój pierwszy post na forum to witam wszystkich :)

Mam taki sam dylemat i szukam również podobnego monitora na kolejne kilka lat. Znalazłem jeszcze taki ciekawy według mnie monitor, jednak nikt go jeszcze nie wymienił: 

 

https://www.apollo.pl/produkt/monitor-iiyama-prolite-xub2792qsu-b1-27,106282.html?utm_source=ceneo.pl&utm_medium=link&utm_campaign=Ceneo_zwy

 

Co o nim sądzicie i dlaczego mało kto go bierze pod uwagę ponieważ moim skromnym zdaniem to ciekawa propozycja.

Monitor osobiście wykluczyłem z jednego podstawowego powodu. I znowu będę się powtarzał. Matryca od AU Optronics. Czyli dużo większa szansa na BLB czy problemy z balansem bieli.  IIyama to nowsza konstrukcja z tego powodu ma chociażby Freesynca , no i te 70Hz. Ale żaden z tych monitorów nie jest monitorem stricte gamingowym, więc różnicę to robi praktycznie żadną. Bo w testach z grami i tak wypada dosyć mizernie.

Nie na darmo ludzie od kilku lat polecają Della U2715H i jemu podobne modele innych firm oparte na matrycach LG. Mimo iż równomierność podświetlenia i tak kuleje, to jest większa szansa,żeby trafić przyzwoity model o akceptowalnym dla laika poziomie.

Dodatkowo ta IIyama ma problemy z jasnością. W necie spotyka sie opinie, że konkretnie daje po oczach...

Poza tym to oczywiście ciekawa propozycja. Nie można oczekiwać cudów za takie pieniądze. Takie są realia współczesnego rynku monitorów.   

Edytowane przez Zafiel
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • Rozwiązanie

Temat do zamknięcia. Zostaję przy Dellu U2518D. Cena/jakość/wielkość niemal idealna. Dopłacanie 500zł do 27cali byłoby głupotą. Zero Back Light Bleeding, ghostingu czy srebrzenia. Testowany w CS GO, Company of Heroes, Metro Last Light i Civilization VI. Obraz ostry jak żyleta, nie ma smużenia, żadnych opóźnień nie wyłapuję (mój kumpel ze 144Hz monitorem na TN również). Minusem jest rozmywanie obrazu przy powolnym przewijaniu stron www za pomocą strzałek oraz w grach kiedy mapę (np. w CiV 6) przesuwamy strzałkami lub WSAD'em. Jeżeli chcemy tego uniknąć to trzeba brać 120/144Hz w górę. Nie skalowałem do FHD jeszcze (nie ma potrzeby). Filmy FHD skaluje dobrze, bez czarnych pasków i bez utraty na geometrii (z kół nie robią się jaja czy coś). Doceniam solidną podstawę ze znakomita regulacją, bardzo ergonomiczne (zdecydowanie lepszy wybór niż dodatkowe 2 cale). Ogólnie, wstępnie (używam niecałe 2tyg.) mogę polecić. Dziękuję wszystkim za wkład i pomoc :) .

Link to post
Share on other sites

Sam ostatnio kupowąłem monitor miałem IPS 165Hz z G-sync, sztuka dobra, brak problemów z podświetleniem ale matryca IPS nie nadaje się do szybkich gier, po przeciadce z TN 144Hz miałem ogromny niesmak, wiec go zwróciłem i kupiłem Asus PG278QRi jest tu mowa o monitorze za 2x większą kwotę... na twoim miejscu całkowicie odpuściłbym sobie IPS-a, chyba że grasz tylko w gry strategiczne i moba

Edytowane przez s2awek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...