Skocz do zawartości

Restart oraz wyłączanie komputera.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez lonialomax,

Recommended Posts

Jakiś czas podczas grania samoistnie wyłączył się komputer, pomyślałem zdarza się.

Dziś oglądałem YT i nastąpił restart komputera.

Zaczynam martwić się o zasilacz.

Podzespoły,

 

Phenom II X4 960T @ X6 3800Mhz+ Thermalright Ultra-120 Extreme + Noctua
Radeon HD 7870XT 2GB
Gigabyte GA-MA770-UD3 rev. 2.0
Kingston 4x2GB DDR2 800MHz
Chieftec GPS-500-AB A
2xSSD 1xHDD

 

Tak wyglądają napięcia przy oglądaniu filmy YT 4K.

 

aiOVx5h.png

 

 

Zaglądałem do podglądu zdarzeń,

 

ZTOjCIC.png

 

 

Mogę jeszcze coś sprawdzić? Czy wymieniać zasilacz?

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Ja zauważyłem coś jeszcze a nic nie pisał więc poruszę te zagadnienie.

Masz płytę główną  z "gołą" sekcją zasilania i do tego procesor odblokowany do 6 rdzeni co dodatkowo grzeje, tak wiec pomyślał bym o zamontowaniu jakiegoś  radiatora, bo podejrzewam że z tym procesorem sekcja ma gorąco, a nawet bardzo gorąco.

Sekcję zasilania ma zaraz nad 8 pinowym gniazdem zasilającym procesor.

Co do zasilacza najlepiej robić pomiary miernikiem ( z nową baterią dla pewności wyników pomiaru).

Procedurę pomiarów ma opisaną w poniższym artykule pod linkiem.

http://overclock.pl/articles/showall/id/252,jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczach-atx-czyli-przewodnik-po-tych-12-v

Link to post
Share on other sites

Raczej "bieda radiatorek" :P

Swego czasu miałem Gigabyte 990XA- UD3 + Phenom II 555 z odblokowanym dodatkowym rdzeniem, radiator nie mały ale jak przytrzymało się dłużej to parzył.

Zrobi pomiary napięć miernikiem w/g podanej procedury i poda wyniki.

Link to post
Share on other sites

Mierzyłem po montażu radiatorków pirometrem, i nie były jakieś wysokie temperatury.

Jutro wezmę z pracy miernik i pomierzę. Pirometr również wezmę i sprawdzę radiatorki.


 

 

Zrobi pomiary napięć miernikiem w/g podanej procedury i poda wyniki.

 

Niestety, miernik z pracy końcówki ma już zjechane i nie jestem w stanie wcisnąć ich w ATX12V 24-pin.

Czy mogę dokonać pomiaru w molexie 4pin?

Link to post
Share on other sites

Jakby zasilacz miał pojedynczą linię dla napięcia +12V myślę że nie będzie miało to znaczenia gdzie sprawdzasz czy wtyczce 24 pin lub zasilającej procesor P4/P8, ale nie można wykluczyć że coś w zasilaczu nie styka, więc sprawdził bym na wtyczce 24 pin P4/8, i zasilające wtyczki kartę graficzną tak jak to jest opisane.

 

Jak pokazane na zdjęciach w artykule sondy wchodzą między przewody od góry kostki trzeba je wcisnąć, chyba że sondy są grube jak gwoździe 4" to się nie da.

Jak sondy są za krótkie może jak ma przewód w dwóch kolorach i z drutu miedzianego fi 2-2,5 mm zrobi sondy a na końcach przylutuje metalowe "krokodylki" które zaizoluje również na lucie sond taśmą izolacyjną jak nie będzie miał koszulki termokurczliwej.

Wtedy "krokodylek" zaciskasz na sondzie wychodzącej z miernika izolujesz go, i masz przedłużenie sondy pomiarowej z odpowiednią długością.

Link to post
Share on other sites

Problemem u mnie jest to że końcówki miernika są używane codziennie przy maszynach, więc obie są już zaokrąglone na końcach :/

Próbowałem wciskać między przewody w kostce  24pin ale nie pokazuje nic, czyli nie dotyka styku.

Jutro sprawdzę w pracy czy są gdzieś dodatkowe końcówki ewentualnie troszkę je naostrzę :D

Dam jutro znać.

 

 

@@MESSER, Zmierzyłem,

 

bez obciążenia 12,00-12,02V

obciążenie 11,82-11,88V

 

 

11,904V pod obciążeniem pokazuje program HWmonitor.

12,032V bez obciążenia w HWmonitor.

 

Podłączyłem również watomierz, podczas pracy w systemie 125-140W, podczas grania 330-375W max.

Edytowane przez Łukasz159
Link to post
Share on other sites

Z programowymi pomiarami różnie bywa i dlatego jestem za pomiarami napięć miernikiem.

Wracając do wyników, w/g zamieszczonego prze zemnie artykułu napięcia na lini +12V są w normie, a na +5/3,3 V?

Z tego co czytałem zasilacz ma 3 linie zasilające dla napięcia +12V( 16 A V1/18A V2/18A V3) i przydało by się zrobić pomiary  przy wtyczce 24 pin, zasilania posesora 4/8 pin oraz karty graficznej 6 pin oraz w wtyczce MOLEX.

Link to post
Share on other sites

@@MESSER

 

4/8 przy CPU  bez obciążenia 12,04V  pod obciążeniem 11,85V

Wtyczka przy grafice bez obciążenia 12,06V pod obciążeniem 11,87V

Bez obciążenia 3,43V obciążenie 3,41V

Bez obciążenia 5,11V obciążenie 5,12V

 

Wychodzi że zasilacz OK?

Edytowane przez Łukasz159
Link to post
Share on other sites

 

 

Dziś oglądałem YT i nastąpił restart komputera.
W tym przypadku to zasilacz ma nie wielkie znaczenie. Jaki masz system, jakiej przeglądarki używasz i czy próbowałeś przeinstalować sterownik grafiki. Zrób jeszcze test programem FurMark, program obciąża kartę graficzną i procesor, przez co jest dobrym testem dla zasilacza i sprawności zawartych w nim zabezpieczeń. Jak nastąpi restart PC to najprawdopodobniej jest problem z zabezpieczeniem przeciążeniowym w zasilaczu. Z drugiej strony to Twoja karta w górnych granicach obciążenia ma zapotrzebowanie na energię około ponad 175W co odpowiada prądowi na poziomie prawie 15A czyli na linii zasilającej PCI e masz zaledwie 3A nadwyżki. Nie wielka degradacja elektroniki czasem z użycia i może tej energii zabraknąć.
Link to post
Share on other sites
Czy instalowałeś po uprzednim odinstalowaniu starszych w trybie awaryjnym za pomocą programu DDU? Jeszcze włącz test w FurMark..
Nie, instalowałem normalnie. Ściągam plik i instaluje.

Sprawdzę jeszcze tym programem furmark. Chociaż do testów miernikiem jakiś program uruchomiłem to obciążenia i było ok.

Link to post
Share on other sites

Miałeś przeinstalować sterownik grafiki w trybie awaryjnym za pomocą DDU i zrób to by wyeliminować ewentualne błędy spowodowane jakimś konfliktem plików systemowych. Jeżeli nie było restartu PC przy teście w FurMark to przyczyna nie koniecznie leży po stronie zasilacza, tym bardziej, że maksymalny prąd wejścia na Voltage Regulator Module jest 16.000A i nie robi to wrażenia na zasilaczu. Jedyne co, to pomyśl nad schłodzeniem otoczenia karty graficznej. temperatury VRM mogłyby być chociaż o 5*C niższe. Jeszcze ważny screen z wartościami napięć i temperatur CPU, też w trakcie testu.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...