Skocz do zawartości

Płyta,Procesor do 2500zł


Recommended Posts

Witam, 
Chce kupić nowy procesor, płytę główną oraz dysk M2. Tylko to zostało mi do zmiany a chce by starczyło na kolejne 5 lat jak nie wiecej.
Na dysku m2 chce postawic windowsa i kilka programow moze gier.
 
Mój obecny zestaw to:
 
Procesor: Intel Core i5-2500K /3.3GHz, 6MB, LGA 1155, BOX/
Płyta: AsRock P67 Extreme4 B3 /intel P67/
Chłodzenie procesora: CPU SilentiumPC Grandis 2 XE1436
GoodRam 8GB (2x8GB) 1600MHz CL9 Play
Gigabyte GeForce GTX1080 G1 Gaming 8GB DDR5 256bit (1860/10010)
Samsung 1 TB 7200rpm 32MB cache SATA-II F3
XFX Core 550W 120mm 80+ SLI PSU
SSD 240GB goodram
 
 
Ps. Za ile mógłbym sprzedac stary procesor i płyte?
 
 
Link to post
Share on other sites

Za 2500k i p67 można śmiało próbować wyrwać 500+ (szczególnie, że ram też już nie będzie Ci potrzebny).

 

@Up kolega sugeruje 8700k / 8600k a autor wspomina, że do "może gier". To ja powiem: Ryzen 7 + jakiś tani B350m (chociaż ja bym poczekał jeszcze te 2 miesiące na B4xx i Ryzen 2).

Link to post
Share on other sites
myslalem wlasnie o Procesor Intel Core i7-7700K, 4.2GHz  (1100zł)

Bezsens, za 1300zł masz i7 8700, który jest wydajniejszy, do tego płyta na Z370 za 500zł i tyle w temacie. Wyrobisz się w tych 2500zł nawet z 16GB RAM na start, z 8GB z opcją OC 8700K + Asrock Z370 Extreme 4.

 

Samsung 960 Evo 250GB (550zł)

Kości TLC, niska realna wydajność, za 440zł masz Plextora M8PeG 256GB na MLC, za 590zł Goodram Iridium Pro 480GB.

Link to post
Share on other sites

Ponizej 1k pln mozna kupic Xeon'a v3/v4 6-8 rdzeni, lub wiecej.

Plyta do tego od 500pln w gore. 

Pamieci najlepiej Quad-Channel 4x4 za 800pln do dostania.

Dysk m.2 - to juz mala roznica jaki. Wydajnosc w testach ma znaczenie, a w realnym zyciu kazdy bedzie dzialal OK. 

Jak poszukasz to sie zmiescisz w budzecie 2.5k pln

Link to post
Share on other sites

Nie bardzo widzę sens zakupu 6/8 rdzeniowego Xeona. Z czego zainteresowany będzie korzystał, jakie programy/gry?

Xeon w grach będzie odstawał mocno nawet od i5 8400, co dopiero od i7 8700, nawet przy modelowaniu/projektowaniu będzie się gorzej spisywał z racji na wydajność pojedynczego rdzenia i niższe taktowanie.

 

 

 

Dysk m.2 - to juz mala roznica jaki. Wydajnosc w testach ma znaczenie, a w realnym zyciu kazdy bedzie dzialal OK. 

Bzdury, skoro nawet w syntetykach dany model wypada gorzej to co tu mówić o konkretnej robocie. Evo 960 do takiej obróbki wideo się kompletnie nie nadaje bo nie trzyma transferów.

 

Nie wiem jak można doradzić komuś cokolwiek, tak to dla siebie sprzęt możesz wybierać, a nie dla osoby, która nie zna się na sprzęcie i potrzebuje rzetelnej porady.

Link to post
Share on other sites

Gubisz się kolego.

 

Do Intel Core 8. gen - Coffee Lake potrzebujesz płyty Z370 i RAM DDR4.

 

Obecny sprzęt tj ram,płytę i cpu sprzedasz do 800zł no może troszkę więcej się uda z powodu większej ilości pamięci.

 

Mając do wydania 2500zł  polecam 2 zestawy np sklep Sferis ceny:

 

ASROCK Z370 EXTREME4

PROCESOR CORE i5-8600K

GOODRAM DDR4 IRDMX 2x8GB 2666MHz CL16

-2380zł

 

ASROCK Z370 GAMING K6

PROCESOR CORE i5-8600K

G.SKILL RipjawsV 16GB 2x8GB 3000MHz DDR4 CL15

-2510zł

 

Dysk M2 sobie odpuść.Po takiej wymianie nawet na dysku HDD wszystko wymiata.Ogólnie różnic nie zauważysz dużych,tylko ogromne.W końcu centralna jednostka i przeszło 5 lat zasłużyło na taką różnicę  :)

 

Jeśli chcesz bardziej przyoszczędzić to możesz wybrać procesor 8400+ex4 a nawet tańszą płytę + pamięć 2400/2666 i też będzie super.

 

Z procesorem i7 najdrożej wychodzi zestaw i uwierz,moim zdaniem nie warto już wywalać więcej pieniędzy.W zależności co wybierzesz dopłaty masz ok 1700zł to i tak dużo. 

Link to post
Share on other sites

To spróbujemy jeszcze raz:

 

* Ryzen 7 1700 (gwarancja do 2020 roku):

http://allegro.pl/ryzen-7-1700-3-3-7ghz-procesor-amd-pod-am4-i7169503444.html

 

* Jakiś B350m (np ten):

http://allegro.pl/msi-b350m-pro-vdh-am4-i7147006580.html

 

* kompatybilne z płytą 2x8 GB DDR4 3200 cl16:

http://allegro.pl/pamiec-ddr4-g-skill-trident-z-16gb-2x8gb-3200mhz-i7151671390.html

 

* dysk poczekać np na Intel SSD 760P:

http://m.benchmark.pl/aktualnosci/intel-ssd-760p-wydajne-dyski-ssd-m2-cena-i-specyfikacja.html

 

W 2500 PLN miescisz się na pewno. Jeżeli gry nie są priorytetem to będzie to sprzęt na pewno na kilka lat. Dodatkowo, jak np za te 4 lata będziesz chciał zrobić upgrade, to bez problemu wymienisz cpu, bo AMD zapewnia długie wsparcie dla AM4.

Link to post
Share on other sites

Hmm... osoby siedzące na i5/i7 Sandy Bridge do dzisiaj mają całkiem komfortowa sytuację więc postęp przez te wszystkie lata widać jaki jest: potrzeba było 8 generacji u Intela żeby wyjść poza 4 rdzenie w mainstream.

 

Ile lat królowała nam pamięć DDR3? Myślisz, że przeskok z DDR4 nastąpi szybciej?

 

Jak długie wsparcie otrzymali właściciele Kaby Lake i drogich płyt Z270? Uważasz, że przy Coffee i nadchodzącym i9 na horyzoncie sytuacja będzie inna?

Link to post
Share on other sites

Tu nawet nie chodzi tyle o to, czy wsparcie będzie, czy nie, tylko o to, że kupując nowy, topowy procesor zasadniczo przez 5-6 lat nie trzeba nic zmieniać, a później to i tak się okazuje, że wsparcia już nie ma. Co po tym, że AMD obiecało wsparcie do 2020, skoro kupując teraz 8700k, czy nawet r7 1700 i tak z 5 lat na tym można siedzieć? Zobacz jak jest z 2600k. Niby ludzie wymieniają, ale w domowych zastosowaniach to raczej z fanaberii niż konieczności.

 

Szczególnie, ze autor tematu pisze wyraźnie, że platforma "na 5 lat jak nie więcej" a tak daleko to już nikt wsparcia dla AM4 nie gwarantuje, dlatego trzeba wybrać najmocniejsze komponenty dostępne w tej kwocie, na tę chwilę, a nie patrzeć co będzie za 2 lata.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Zgadzam się, że pewnie na te 5 lat taki R7 1700 styknie (imho już i5-8400 tj overkill). Tyle że nawet jeżeli AMD wyda jeszcze tylko te 3 generacje pod AM4 to w 2023 będziesz mógł kupić 2-letniego, topowego Zen3 (nazwe strzelam) LUB wymienić całą platformę. Z AMD jest szansa, że niewielkim kosztem sprzęt posłuży dłużej.

 

@Iwses, nie myśl sobie, że mam jakieś czerwone klapki na oczach ;) 8600k i 8700k to super wydajne procki, w grach lepsze od Ryzenów. Pytanie tylko, czy warto dopłacać za to kosztem gwarantowanego u Intela krótkiego wsparcia...

Link to post
Share on other sites

Mam na sumieniu kilka zestawow z Xeonami. Na dobrej plycie 4GHz z 6-8 watkow to nie problem. Wydajnosc pojedynczego watku w takim wypadku nie jest juz zla. Przy porzadnym E5 z odblokowanym mnoznikiem 5GHz tez jest latwe. Tu zwykle ciezko trafic w dobrej cenie jakegos E5-1650. 

Prawda jest taka, ze Xeon nie rozni sie zbytnio od komercyjnych cpu. To marketingowa nazwa tego samego. Trzeba tylko wiedziec jak go wykorzystac. 

Przyklad z ostatniego zakupu: E5 4650v4 + Extreme6 + 32GB DDR4. Calosc duzo ponizej zakladanego budżetu. Procesor dziala na magistrali 125MHz. Testowo uruchamiany na 150MHz, ale temperatury na zwykly wiatrak jednak za wysokieg. Zauwazcie tylko ze to "tylko" 14 rdzeni (28 wątków). Testy z 6700k, 6600k, 3820, 7600, 8100 bo akurat takie mam aktualnie z archiwum do porownania pokazuja ze jest super. Wszystkie gry, programy itp dzialaja idealnie, wyniki najgorzej na poziomie podkreconego 6700k, a najczesciej duzo lepiej.

Co do testow z obrobka video - rozumiem ze kazdy kto gra, musi miec programy do tego typu prac? Ja patrze na to trzezwo - SSD jakiekolwiek bije kazde HDD. Wyjatek z Optane, ktore pieknie bostuje HDD. Zamiast wydawac majatek na NVMe, lepiej dac 256GB na OS i jakies HDD na statyczne archiwum. Dobry pomysl to 2x128GB w Raid0. Warto dolozyc do m.2 zamiast SATA. No chyba, ze potrzebuje sie obrabiac wspomniane video i patrzy sie na wyniki syntetyczne, ktore nie odzwierciedlaja warunkow normalnego usera.

 

PS. Pomysl z AMD uwazam rowniez za bardzo dobry. 

Link to post
Share on other sites

@Iwses, nie myśl sobie, że mam jakieś czerwone klapki na oczach 8600k i 8700k to super wydajne procki, w grach lepsze od Ryzenów. Pytanie tylko, czy warto dopłacać za to kosztem gwarantowanego u Intela krótkiego wsparcia...

 

 

Warto i będzie to miało sens jak w przypadku:

 

osoby siedzące na i5/i7 Sandy Bridge do dzisiaj mają całkiem komfortowa sytuację więc postęp przez te wszystkie lata widać jaki jest: potrzeba było 8 generacji u Intela żeby wyjść poza 4 rdzenie w mainstream.

 

 

 

 teraz zapytam się ja ciebie,wspiera intel SB ?

 

Będę kawę pił tak długo ile czasu siedziałem na SB a patrząc na dzisiejszy rynek komputerowy,jego chore ceny to mam nadzieję nawet dłużej.Jedynie co pozostanie zmienić w przyszłości to gpu.

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na właśnie jedną istotną rzecz,że to nie tylko technologia pędząca do przodu ale też i jej ceny pozwalają nam się zatrzymać.

 https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/matthew-wilson/silicon-wafer-makers-plan-20-price-increase-for-2018-cpus-gpus-ram-and-nand-to-be-affected/

 

 

 

już wspominałem wielokrotnie,ze takich cykli nam się powtórzy z chwilowym nie dużym spadkiem cen i znowu to samo ba nawet gorzej.

Edytowane przez lwses
Link to post
Share on other sites

z SB i s. 1155 to wiadomo sprawa - wsparcie Intela skonczylo sie na Ivy Bridge, czyli standardowe dwie generacje na socket (1151 pomijam, bo pomimo zgodnosci nazewnictwa nie wsadzisz na starsza plyte kawowego CPU - co sam zreszta wiesz) i wlasnie to utwierdza mnie w przekonaniu, ze tak samo bedzie z Kawa (szczegolnie, ze jest to trzecie podejsice do 1151).

 

Mnie bardziej chodzi o praktytcznie wykorzystanie (nawet w grach!) tej przewagi, jaka kawa ma nad Ryskiem... Taki Wiedzmin 3 (test w miejscu procesorowym): R7 1700 OC ma ok 100 fps podczas gdy 8700k OC ma 125 fps. 25% wiecej. Pytanie czy zobaczysz ta roznice w grze jezeli operujemy wartociami na poziomie wspomnianych 100+ fps? Moim zdaniem nie (moze w grach typu CSGO, ale w takich tytulach roznica bedzie 600 fps vs 750 fps na wspomnianych prockach wiec tez mozna pominac te kwestie).

 

Jezeli za 5 lat @OP i tak bedzie wymienial CALA platorme (jak sugerujesz) to w sumie nie ma znaczenia, czy wezmie AMD czy Intela. Jedyna roznica (poza wspomnianymi 25% w wydajnosci, ofc) pojawia sie gdyby za te 5 lat autor chcialby jednak sprzet rozbudowac a nie w calosci wyminic -- w takiej sytuacji sa spore szanse, ze wybierajac AMD bedzie taka opcja. 

 

Jego wybor, nie nasz ;)

Pzdro 

Link to post
Share on other sites

Dzieki wszystkim za odpowiedzi, tak naprawde duzej roznicy nie widac pomiedzy 7700 a 8700k

 

Bym musiał ta płyte kupic ASRock Z370 Extreme4 Z370 (650zł ) oraz ram Goodram DDR4 IRDM X 16GB 2666MHz (2x8GB) (710zł)

 

to juz jest 1360zł.  do tego Procesor Intel Core i7-8700K 3.7 (1335zł) to juz jest 2700zl

Edytowane przez XissD
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...