Skocz do zawartości

Modernizacja Haswella, pomoc w wyborze podzespołów (4-5k)


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez 3ndurek,

Recommended Posts

Witam. Powoli zabieram się za modernizację obecnego zestawu (sygnatura) i liczę na waszą pomoc w rozwianiu pewnych wątpliwości.

 

  • Zastosowanie komputera : Gry
  • Maksymalna kwota : ~4000-5000, temat otwarty
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : W ciągu najbliższych 1-2 miesięcy.
  • Których części potrzebuję : CPU, Mobo, RAM, SSD
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Oczywiście
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : 1920x1080 144Hz, Iiyama G-Master GB2488HSU
  • Specjalne wymagania : Żeby dobrze służył ;)
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : Cooler: Thermalright HR-02 Macho BW GPU: MSI 1060 Gaming 6GB  SSD: Plextor M6S 128GB Power: Cooler Master G550M Monitor: Iiyama G-Master GB2488HSU HDD: WD Blue EZEX 1TB + Toshiba P300 2TB
  • Własna propozycja zestawu : http://www.morele.net/inventory/info/a8e0df4c/

 

 

W propozycji zestawu dodałem mocniejszą opcję, ale ogólnie zastanawiam się pomiędzy i5 8600k i i7 8700k. Do moich zastosowań wystarczyłby i5, ale pomyślałem, że jak już modernizować, to taki i7 powinien na dłużej wystarczyć, bardziej przyszłościowo.

 

 

Nie jestem również pewien co do płyty głównej. Dużo ludzi poleca tego AsRocka ze względu na dobrą sekcję zasilania. Tutaj pytanie brzmi czy będzie okej, czy może warto dopłacić to 100-150zł do jakiejś lepszej opcji.

Nie zależy mi na gamingowych bajerach, kartę dźwiękową również mam osobną (AIM-SC808 na PCI-e), głównie patrzę na stabilność przy OC i jakość (zarówno płyty jak i softu do niej).

 

 

Następny jest RAM. Czy te G.Skille będą wystarczające, czy również warto dopłacić do szybszych/z mniejszym CL? Ewentualnie inny, bardziej polecany model?

 

 

No i na sam koniec kwestia wcześniej wspomniana tylko w pytaniu o potrzebne części, a mianowicie SSD.

Obecnie posiadam Plextora M6S 128GB i jest on dla mnie zdecydowanie za ciasny. System, programy, jedyna gra, którą mam praktycznie zawsze zainstalowaną - WoW i już pasek dostępnego miejsca robi się czerwony.

Zastanawiam się głównie nad dwoma modelam:

 

Plextor M8Pe: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1_313&products_id=49876

Samsung 960 EVO: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1_313&products_id=57712

 

Przede wszystkim czy nie ma lepszych opcji z pojemnością ~500GB, oraz czy wybierając między tymi dwoma dyskami warto dopłacić do Samsunga.

 

 

Karta graficzna jaką obecnie posiadam to MSI 1060 Gaming 6GB, nie mam zamiaru jej w najbliższym czasie wymieniać, ale w przyszłości nie wykluczam jakiegoś GeForca 2070+ (stąd zastanawiam się nad dopłatą do i7'ki).

 

Wszelkie podane linki do sklepów internetowych stricte poglądowe, jak już będę zdecydowany na konkretne modele podzespołów, będę szukał tam gdzie są dostępne w najkorzystniejszej cenie.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i zapraszam do dyskusji.

 

Link to post
Share on other sites

co do SSD mogę się wypowiedzieć, nie ma sensu dopłacać do samsunga, jeszcze na TLC, jak coś to SM961, choć też nie widzę sensu dopłacac
albo Plextor M8Pe, albo nawet tańszą wersję o prawie 60zł N bez radiatora, albo zrezygnować z NVMe i iść w budżetowy SSD SATA Iridium pro 480GB który poniżej 600zł chodzi. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do MOBO możesz dorzucić do Gaming K6, RAM ok.

 

 

 

Nie warto, to dysk na kościach TLC, zostań przy M8PeG.

Wersja Gaming K6 z tego co widzę różni się podwójną kartą sieciową i nieco inną stylistyką, rozważę.

Dodatkowo czytam troszkę i w innym temacie wyczytałem, że wersja Taichi posiada jeszcze lepszą sekcję zasilania. Może do niej by warto dopłacić?

https://www.x-kom.pl/p/391393-plyta-glowna-socket-1151-asrock-z370-taichi.html

 

 

co do SSD mogę się wypowiedzieć, nie ma sensu dopłacać do samsunga, jeszcze na TLC, jak coś to SM961, choć też nie widzę sensu dopłacac

albo Plextor M8Pe, albo nawet tańszą wersję o prawie 60zł N bez radiatora, albo zrezygnować z NVMe i iść w budżetowy SSD SATA Iridium pro 480GB który poniżej 600zł chodzi. 

Wybrałem Plextora z radiatorem, ponieważ często spotykam się z opinią, że dyski pod M.2 lubią się grzać, a osobny thermopad wychodzi drożej niż dopłata do wersji z radiatorem.

Dyski NVMe mają sporo lepsze osiągi od zwykłych SSD pod SATA, nie odczuję różnicy? Sporo ludzi kupuje Iridiumy i są z nich zadowoleni, ale jak już wcześniej pisałem, jak modernizuję to już chcę porządnie, dlatego staram się nie oszczędzać za bardzo i kupić raz a dobrze.

Link to post
Share on other sites

ok, trzeba znowu rozwiać wątpliwości, 
Asrock w extreme 4, K6 i Taichi używa 2 sekcji opartych o FDPC5030SG lub SM7341EH, po wersji można rozpoznać, gdzie jest który) i w odpowiedniej wersji extreme 4, masz tą samą sekcję, co w Taichi, albo lepszą, albo gorszą. 
Co gorsza 
Taichi nie ma wersji drukowanej na sobie, więc musiałbyś rozkręcać sekcję aby się zorientować co tam jest. 
Co do extreme 4, to wersja 1.03 to ta gorsza na SM7341EH (ale nadal lepsze niż konkurencja w tej cenie a nawet + 200zł w górę)

obecnie SSD NVMe jest w dobrej cenie, więc oczywiście nie będę cię odciągać, szybkie SSD zawsze się przyda. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

ok, trzeba znowu rozwiać wątpliwości, 

Asrock w extreme 4, K6 i Taichi używa 2 sekcji opartych o FDPC5030SG lub SM7341EH, po wersji można rozpoznać, gdzie jest który) i w odpowiedniej wersji extreme 4, masz tą samą sekcję, co w Taichi, albo lepszą, albo gorszą. 

Co gorsza Taichi nie ma wersji drukowanej na sobie, więc musiałbyś rozkręcać sekcję aby się zorientować co tam jest. 

Co do extreme 4, to wersja 1.03 to ta gorsza na SM7341EH (ale nadal lepsze niż konkurencja w tej cenie a nawet + 200zł w górę)

obecnie SSD NVMe jest w dobrej cenie, więc oczywiście nie będę cię odciągać, szybkie SSD zawsze się przyda. 

No i bardzo dziękuję za takie merytoryczne odpowiedzi.

Swoje rozważania opierałem na tym poście http://forum.benchmark.pl/topic/258652-p%C5%82yta-g%C5%82%C3%B3wna-z370/?p=2464702

Tak więc obecnym faworytem w kwestii płyty głównej pozostaje K6, co do SSD to ten wymieniony przeze mnie Plextor z radiatorem, jeszcze kwestia ramu, ale oczywiście jak ktoś będzie miał jakiekolwiek uwagi do dodania, chętnie wysłucham. ;)

Link to post
Share on other sites

jeśli 

 

[900 zł] Gigabyte Z370 Gaming 5 - dobre VRM (może trochę za droga)

  Gaming 5 ma dobre VRM, to ja już nie wiem. Dołożenie dławika nie robi nagle dobrej sekcji, tam nie ma dublerów, oni po prostu dołożyli po dławiku. 
Na serio nie chcę mi się robić poradników, bo zależnie od wersji płyt różne rzeczy da się tam znaleźć, raz lepsze, raz gorsze, więc czasem nie ma sensu, bo od szczęścia zależy. 
Jak ktoś myśli mocno o OC 8700K to extreme 4, K6 i Taichi (tylko trzeba się liczyć z loterią, lub sprawdzać wersję) + Gigabyte Z370 gaming 7 (niby były sztuki z niedokręconym radiatorem sekcji, nie widzę tego jako minus, przynajmniej brak loterii i stosunkowo niska cena, jak na taką sekcję)  są tym w co powinien celować. Jeszcze asus-a parę płyt by się dało polecić, gdyby ktoś się uparł na asus-a, z ROG Maximus X Apex na czele, tylko to już droższe płyty są i i tak bardziej mi się sekcja w Gigabyte Z370 gaming 7 podoba.    

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gaming 7 to już 300zł dopłaty względem K6, pytanie czy to opłacalne, bo płyta wygląda jakby się dopłacało głównie za gejmingowy design i miliony ledów.

Poczytałem także parę testów i zastanawiam się czy stricte przy grach wykorzystam dysk pod NVMe, czy nie lepiej zaoszczędzić na SSD i kupić np. Samsunga 860 i dołożyć do RAMów na kościach b-die.

Tylko boli mnie strasznie sam fakt posiadania SSD na SATA mając na płycie niewykorzystane sloty M.2 :P

Link to post
Share on other sites
Gaming 7 to już 300zł dopłaty względem K6, pytanie czy to opłacalne,

szczerze, to nie. 

 

 

Poczytałem także parę testów i zastanawiam się czy stricte przy grach wykorzystam dysk pod NVMe, czy nie lepiej zaoszczędzić na SSD i kupić np. Samsunga 860 i dołożyć do RAMów na kościach b-die.

 Samsunga 860 to przerost formy nad treścią, a tani nie jest (no chyba że o wersji evo na TLC mówiłeś). 

W grach na serio nie powinieneś zobaczyć różnic, ale też SSD nvme są obecnie tanie (przynajmniej jeśli o Plextor M8Pe chodzi). 

 

Będziesz kręcić RAM, że chcesz B-die ? 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na innym forum mi doradzili, że skoro już o takim budżecie mowa, to można dołożyć do b-die. W sumie jak mam zamiar kręcić procesor to i RAM by można ;)

 

W chwili obecnej wygląda to tak:

 

aq1Hpx2.png

+ ten plextor 512GB, tylko muszę go namierzyć, bo w x-komie obecnie niedostępny.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Coś drogo w x-kom mają 

 

1 x Intel Core i7-8700K /3.7GHz, 12MB, LGA1151, BOX/1 x AsRock Z370 Gaming K6 /intel Z370, LGA1151/1 x Patriot 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Viper LED1 x Plextor M.2 M8Pe 512GB heat sink

4008zł
 
Tańszy RAM z bardzo wysokim taktowaniem, sam CPU 50zł mniej, już z SSD.
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Widziałem ceny w esc, ale przy dysku i pamięciach nie ma dopisku (dostępne w magazynie - natychmiastowa wysyłka), napisałem maila z pytaniem o dostępność i jak wszystko będą mieli, to zamawiam u nich.

 

 

Ram faktycznie wyżej taktowany i tańszy, tylko to chyba nie są kości b-die. Jakieś opinie o tych Patriotkach?

Edytowane przez 3ndurek
Cytowanie
Link to post
Share on other sites

Sprzęt zamówiony. Wielkie dzięki za pomoc i sugestie.

Jeszcze tylko techniczne pytanie. Lepiej będzie zainstalować zarówno system jak i gry na nowym Plextorze NVMe, a obecny SSD np. dać do laptopa, czy zostawić mały SSD pod system, a wszelkie gry instalować na nowym Plextorze?

Link to post
Share on other sites

stare SSD do lapka. 

Jak przyjdzie sprzęt, to będziesz mógł sprawdzić za pomocą "typhoon burner free" (zakładka read), czy to są na 100% B-die. 

 

Mały można dać do laptopa, system i gry na Plextora bo po co go kupiłeś :D.

 

Dzięki wielkie. Sprawdzę oczywiście, ale to głównie dla własnej świadomości.

Teraz pora na zapoznanie się z tematami od podkręcania i7 i ramów ;)

 

Btw, w jakimś programie można sprawdzić 'przebeig' SSD'ka? Znajomy ma Evo 850 i w jakiejś samsungowej aplikacji może sprawdzić ile TB przebiegu ma już jego dysk.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...