Skocz do zawartości

Kątownik aluminiowy i nity - nie jedno pytanie.


Recommended Posts

No więc... 

... potrzebuję zrobić stelaż o konkretnych wymiarach pod płytę i grafikę. Będzie to prostokąt z grafiką u góry (nie będzie przeszkadzać wentylatorowi procka bo jak i wentylator procka tak i karty będzie na zewnątrz). Dodatkowo będzie WYDRUKOWANA obudowa (projekt w 30% end) ale czekam na drukarkę i właśnie chciałem ruszyć dalej z projektem tylko... Profile będą 30x30x2 lub 3 mm kątowniki aluminiowe lub stalowe. Skłaniam się ku aluminium ale nie wiem czy takie profile wytrzymają płytę mATX, chłodzenie i grafikę jak poskładam je w prostokąt. Całość będzie się wspierać na aluminiowych/stalowych kątownikach w których zamontowane będzie chłodzenie i dyski. 

Wszystko wygląda fajnie (w mojej głowie) tylko nie wiem czy profile aluminiowe nie będą za słabe do czegoś takiego, niby to nie jest jakaś wielka waga ale obudowa może ważyć... a kij ją wie, dajmy sobie 5 kg (tak w zapasie). Aluminiowe profile będą łatwiejsze w obróbce, docinaniu, kształtowaniu itp. zwłaszcza iż nie dysponuję jakimś super sprzętem do tego a przed dalszym projektem muszę zrobić całą konstrukcję aby wiedzieć dokładne wymiary, nie chcę kupować takich i takich profili bo to koszty.

Czy ktoś się bawił w coś takiego albo miał styczność i może coś doradzić?

 

Dodatkowo, jak ktoś się w coś takiego bawił to lepsze będą stalowe, aluminiowe, mosiężne czy jeszcze jakieś inne nity?? Nie będą widocznie bo będą ukryte w środku obudowy.

Edytowane przez krakow2000
Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od projektu.

Przy takich zastosowaniach wystarczają zazwyczaj nity zrywane aluminiowe  4 lub 5 i można je stosować zarówno w konstrukcjach stalowych jak i aluminiowych.

Co do wyboru materiału na konstrukcje stal daje tą przewagę że łatwo znajdziesz zwykłego "Józia" który ci to pospawa (może być to warsztat blacharski)

Aluminium jest tez spawalne ale jest to droższe. Jeśli będziesz spawał to przy tak cienkich profilach raczej tylko metoda TIG.

 

Ja robiłem podstawę pod płytę z płyty aluminiowej 3mm i do niej spawałem profile aluminiowe 20x10x1mm na konstrukcje do przykręcania śledzi. W płycie aluminiowej gwintowałem otwory pod dystanse M3. Wszystko wisiało na tej płycie aluminiowej łącznie z chłodnicami pod  WC (CPU+GPU+zasilacz).

Było to dawno dawno temu okolice 2003 r.  

 

 

Powodzenia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...