Skocz do zawartości

Thermaltake Tower 900


Recommended Posts

Powiedzcie mi jak odwrócić kierunek ruchu łopatek górnego wentylatora. Chciałbym zachować kierunek przepływu powietrza ale odwrócić wentylator tak aby lepiej świecił do wewnątrz. Wentylatory TT Riing Plus nie są symetryczne, mają powierzchnię rozpraszającą światło LED skierowaną w jedną stronę.

Edytowane przez Pan Kierownik
Link to post
Share on other sites

Hooly shit o.O Wygląda przekozacko!! Ja bym nie dawał wyższych rezerwuarów, będą za bardzo zwracały na siebie uwagę. Teraz jest optymalnie IMO :)

 

Są dokładnie takie, za 2-3 dni zamontuję:

max_100500_pc_by_hyperpc_photo_02.jpg

 

Zdradzę wam małą tajemnicę od kolesi z tego sklepu pod Moskwą. Rezerwuary (tuby) EK Water EK-RES X3  pasują do pomp Thermaltake Pacific D5 i to są właśnie te.

 

Przy okazji mam możliwość modyfikacji tego co już jest. Blok GPU nie ma wyróżnionych IN-OUT. Zrobiłem przepływ zgodnie z animacją na stronie MSI a to oznacza że przy pionowej karcie ciecz biegnie od góry w dół. Czy to ma jakieś znaczenie dla temperatur? Odpowietrzanie tego było mocno utrudnione.

Edytowane przez Pan Kierownik
Link to post
Share on other sites

Nie ma zaznaczonego in i out bo to wtopa od ekwb jest. Każdy blok w którym jest jetplate, z racji jego uzycia ma wymuszony obieg cieczy. Różnica może nawet sięgać 10 stopni między kierunkami przepływu.  Czy przy odpowietrzaniu miałeś pompkę na full obrotach ? 

Link to post
Share on other sites

Nie ma zaznaczonego in i out bo to wtopa od ekwb jest. Każdy blok w którym jest jetplate, z racji jego uzycia ma wymuszony obieg cieczy. Różnica może nawet sięgać 10 stopni między kierunkami przepływu.  Czy przy odpowietrzaniu miałeś pompkę na full obrotach ? 

 

Przepływ jest zrobiony tak:

animation_EK_blue.gif

 

Pompę miałem na maksimum. Ja nie mówię że nie da się odpowietrzyć ale to wymagało dużo zabawy. Na koniec i tak został jeden mały pęcherzyk, który zniknął sam po kilku dniach podczas pracy układu.

Ściągnąłem manual do bloku wodnego EK 1080 FE. Jak widać nie ma żadnego znaczenia kierunek.

 

1cf5d653ca0ffbdd.jpg

Podłączyłem chłodzenie odwrotnie i po kilku testach nie stwierdzam żadnej różnicy w temperaturach GPU.

Link to post
Share on other sites

To mnie zasmuciliście bo gdzie nie czytam to są różne opinie na ten temat. Jedni mówią, że nie ma różnicy a inni, że jest.

10 stopni to duży jak pisze @PatrykT więc jest się nad czym zastanowić. Prowadzenie rurek może być kłopotliwe przy zachowaniu IN i OUT.

 

A jakby wywalić jet plate ?

Link to post
Share on other sites

Patryk pisze, że różnica może być nawet do 10 stopni. Ty z drugiej strony mówisz, że nie ma to znaczenia więc nie wiem gdzie jest racja.

 

Ja mówię w oparciu o posiadaną kartę 1080 MSI Sea Hawk EK X z blokiem EK Water. Dwa dni temu zamieniłem wejście z wyjściem cieczy i nie widzę różnicy, cały czas jest tak samo. Teraz mam odwrotnie przepływ niż na animowanej grafice kilka postów wyżej.

Dotarła dostawa części od chińczyków i wreszcie mogłem dokończyć projekt.

Rezerwuary są dwa razy większe i zmienione zostały rurki doprowadzające do nich ciecz. Wreszcie jest symetria tak jak chciałem.

Dodatkowo zamontowane dwie pary diod, czerwone do bloku GPU a UV do CPU.

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z efektu, nieskromnie powiem że wyrywa z butów :D. Siedzę w ciemnym pokoju i się gapię na komputer.

 

Po kliknięciu na zdjęcia otwierają się w większej rozdzielczości.

 

 

 

1f0e3f4b35535835.jpg

 

b5f499cf9eaa8f0a.jpg

 

a4225ddd3c6c4b49.jpg

 

3f7bb519d8713b02.jpg

 

9000f9e172c0f085.jpg

 

1c8885e7fda494c1.jpg

 

fd0895c9dd243d52.jpg

 

 

LC to świetna zabawa i bardzo wciąga. Mam jeszcze zielono-żółty i niebieski płyn reagujący na UV i diody w tym kolorze. Jak mi się te czerwono-fiolety opatrzą to zaleję i oczywiście pokażę zdjęcia.

 

Po projekcie zostało mi pełno rurek 16mm, zestaw do gięcia na gorąco i pudełko różnych złączek G1/4, niedługo pojawią się w dziale sprzedam.

Edytowane przez Pan Kierownik
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Obudowa 900
Chłodnice 1150
Pompy 1400, większe rezerwuary 250
Wentylatory Riing Plus z kontrolerami 1200
2 Wentylatory na tył 80
Panel do wentylatorów 200
Katody, diody LED 100
Blok na CPU 300
Przewody, przedłużacze molex, usb, pcie itp. 400
Złączki barrow i rurki 700zł (liczę tylko to co użyte).
Wyświetlacz LCD z temperaturami 200zł.
Do tego kilka narzędzi, opalarka, rózne drobiazgi, woda destylowana etc.

Jakieś 7200zł. O fu*k, aż tyle wyszło żeby sobie popatrzeć na światełka? :roll:  :roll:  :roll:
 

No i jeszcze GTX1080 z blokiem wodnym za 2700zł.

No jakby nie liczyć to dycha poszła na tą zabawę.

Edytowane przez Pan Kierownik
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Zrobiłem dzisiaj proste testy wydajności układu dla CPU na chłodnicy 420 Alphacool UT60.

Czujnik temperatury jest w nakrętce G1/4 umieszczonej w trójniku tuż przy wylocie z pompy. Kolejność elementów układu jest taka że woda z pompy idzie do chłodnicy czyli termometr jest w tej cieplejszej części, już po wyjściu z CPU.

 

Testowanie polegało na odpaleniu programu Intela, który obciąża wszystkie rdzenie na 100%. Procesor jest podkręcony do 4,8 GHz i pracuje na napięciu 1.435v. Temperaturę mierzyłem po 20 minutach pracy. Powietrze jest wyciągane z tylnej komory obudowy przez 3 wentylatory TT Pure 14 ustawione na 700obr. Niżej ich ustawić nie mogę bo panel NZXT nie pozwala na wartości poniżej 40%. Pompa D5 ustawiona na prędkość 2 czyli 2550 obr.

 

Przy ustawieniu wentylatorów na minimum (550 obrotów) delta T wynosi ~5,5 stopnia.

Przy ustawieniu na maximum (1400 obr.) delta T wynosi ~3 stopnie.

 

Jak widać taka chłodnica to trochę za dużo na sam procesor ale za to można ustawić wentylatory na minimum :-).

 

Układ z GPU różni się tym że ma jedną złączkę 90 stopni więcej oraz chłodnicę 560. Nie testowałem go ale wyniki są z pewnością jeszcze lepsze. Jedyne co jeszcze mogę zrobić to przestawić pompę na (3) 3,300 obr i zobaczyć czy to cokolwiek zmienia ale przy takich delta T to tylko dla zabawy.

Edytowane przez Pan Kierownik
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Minęło trochę czasu, pobawiłem się ustawieniami pomp i wentylatorów. Okazało się że takie same wyniki temperatur można uzyskać ustawiając pompy na prędkość "1" (minimum) a tylne wentylatory wyciągające powietrze z obudowy na 400obr. Panel NZXT zastąpiłem Alphacool Heatmaster 2.

 

Chciałbym teraz dokonać modyfikacji projektu i liczę na wasze podpowiedzi.

Całość jest bardzo statyczna, brakuje mi widocznego wskaźnika przepływu cieczy w układzie. Są co prawda małe wskaźniki obok rezerwuarów ale słabo widoczne, w dodatku nawet przy minimalnej prędkości pracy pomp ich łopatki obracają się bardzo szybko. Chciałbym dodać coś związanego z przepływem co ożywi projekt. Może coś do rezerwuaru da się wcisnąć co będzie obracać się pod wpływem przepływu? Podpowiedzcie coś.

Link to post
Share on other sites

Hmmm... Może coś takiego? https://www.primochill.com/collections/vue-unique-visual Co prawda mam mieszane uczucia co to osadu który taki płyn może pozostawić lecz może ktoś już używał i wie czy faktycznie tak jest. Niemniej wygląda nieziemsko <3

 

Ładne. Obawiam się że to będzie jak z Mayhems Aurora. Dwa tygodnie i wszystko zalepione.

 

Najprostsze (i bez kosztów)  co przychodzi mi do głowy do wylanie trochę cieczy tak aby rurka wlotowa była powyżej poziomu cieczy w rezerwuarach, będzie widać jak się przelewa. Może coś w tą stronę? Nie ma takich dodatków do rezerwuaru, które zrobią jakieś efektowne fontanny? :-)

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Zmiany w projekcie.

 

Woda destylowana została zastąpiona płynem 'Crystal Clear UV', który daje ładny zimny niebieski kolor świecący w UV. Kolory diod na wentylatorach zostały ustawione na gradient niebieski do czerwonego tak aby zgrać się z podświetleniem.

 

912a2568de9eee80.jpg

 

Najgłośniejszym elementem całego zestawu są niestety pompy. Kupiłem od chińczyków osłonki, niestety mają inny grubość gwintu i nie pasują do pompy Thermaltake.

 

1a071ffaa7c2d099.jpg

 

Poszukuję oryginalnych osłon, takich jak na zdjęciu niżej.

 

7ca662b0325d8e1d.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 3 lata później...

Stary projekt poszedł w zapomnienie. Rozebrałem wszystko, zrobiłem zamiennik oryginalnej ściany rozdzielającej komory i wreszcie mogłem poukładać wszystko tak jak chciałem. Oprócz tego dodałem dwa home-made gigantyczne wskaźniki przepływu. Ze względu na ogromną powierzchnię obracają się powolutku, wreszcie  widać jak ciecz pracuje.
Układ ma dwie pętle.
Po lewej stronie są bloki wodne na: chipset X570, karta graficzna, dysk SSD.  Chłodnica 560, 60mm.
Po prawo: Blok wodny na procesor i sekcję zasilania. Chłodnica 420, 60mm.
 

df63d9d41dc843f1med.jpg

dac9d937a26e7470med.jpg

8c17c4c73b686b60med.jpg

c898070b783d2a11med.jpg

b2cad23823cbb824med.jpg

e6a35baac7d85c38med.jpg

38c109d6e28cbf58med.jpg

ef373cdec492e98egen.jpg

ee6e3cf3587fdebfgen.jpg

 


 

Dodatkowe informacje. Obudowa pompy z lewej pętli ma dorobiony drugi otwór wylotowy cieczy a pierwszy zatkany. Dzięki temu układ ma symetrię.
Przy wylocie z pompy znajdują się dwa małe wskaźniki przepływu mierzące szybkość obrotową turbiny. Podłączone są do płyty jako wentylatory i dzięki temu można na bieżąco widzieć jaka jest wielkość przepływu cieczy. Dodatkowo mam włączony alarm w biosie gdyby prędkość spadła do zera.

 

7bc25eee523bc725med.jpg

 

 

Edytowane przez Pan Kierownik
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...