Skocz do zawartości

Czy zestaw dwóch kart bedzie lepszy od jednej mocniejszej ? Wydajność w renderingu 4K


Recommended Posts

Dzień dobry. Pomimo przeszukiwania internetu nie trafiłem na porady w tej kwestii. Kupiłem kamerę Go Pro 6 i mam zamiar na swój użytek montować filmy w 4K. Mój leciwy komputer nie da sobie z tym rady. Trzeba zmienić na nowszy. Nie mam fury pieniędzy i chciałbym zmieścić się w 4 tysiącach a może mniej. Rendering może trwać długo, to nie jest najważniejsze , ważne aby komp to uźwignał. Wiadomo , że najważniejsze składowe w renderingu to mobo, procek i karta graficzna. Na tę chwilę zamierzam kupić Procesor AMD Ryzen 5 1600, 3.2GHz, 16MB oraz do niego mobo na chipsecie B350 lub X370. I teraz najważniejsze:

chipset b350 obsługuje jedna kartę grafiki natomiast x370 dwie w trybie Cross Fire lub SLI. Na ten element chciałbym wydać 1000 zł z ewentualnym groszkiem.

Czy lepszym wyborem będzie jedna droższa grafika czy dwie tańsze połaczone w crosss fire lub Sli ?

Czy ktoś dysponuje jakimiś linkami do tego tematu ? Czy taki zestaw pociągnie renderind 4k ( oczywiście bedzie przynajmniej 16 giga porządnych pamieci DDR4 i inne konieczne peryferia) ?

Będę bardzo wdzięczny za poradę. Pozdrawiam

 

Link to post
Share on other sites

Zapomnij o dwóch kartach, to zupełnie nie ten budżet. Nawet gdybyś miał więcej pieniędzy, to lepiej wybrać jedną mocniejszą kartę. Pomijam to, że najtańszy model obsługujący SLI kosztuje 2000zł, czyli dwie uczyniłyby cię więcej niż masz na cały komputer sądząc po procesorze.

 

W czym w ogóle ten rendering będzie robiony? Moim zdaniem mimo wszystko lepiej wybrać 1050ti i dołożyć do mocniejszego procesora, bo przy patologicznych cenach GPU obecnie ostro przepłacisz za cokolwiek mocniejszego, a do renderingu mocniejszy procek zawsze się przyda - np r7 1700 gdzie masz już 8c/16t. Kartę zawsze możesz stosunkowo łatwo sprzedać i wymienić na mocniejszą, chociaż nie jest pewne, że będzie to w ogóle konieczne skoro piszesz o amatorskiej obróbce.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

dzieki. faktycznie w tej chwili kiedy patrze na ceny grafik to porazają. twoim zdaniem ryzen 5 1600 + najwydajniejsza 1050 titanium + 16 giga najwydajniejszej pamieci + ssd na m.2 uciągną render 4k na moje domowe potrzeby ?


jeszcze jedno pytanie...mam zwykły monitor FHD 22 cale. Abym zrozumiał....nie potrzebuje monitora 4k aby obrabiać filmy 4k ? Wszak to tylko podgląd - czy dobrze rozumiem ? Jasne , że na takim monitorze nie będę miał jakości 4k i mniejszy komfort pracy jednak plik wynikowy i tak mam zamiar wyświetlać na telewizorze 4k z płyty blu ray lub pliku z pendriva.

Zmierzam do tego , że  karta GF titanium 1050 chyba nie da rady uciągnąć wyświetlania w 4k ( gdybym kupił monitor 4k) w czasie rzeczywistym w czasie obróbki video 4k? Czy się mylę ?  jeszcze raz dziękuje za podpowiedzi i pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dwie karty do renderingu kompletnie nie mają sensu, nie stosuje się takich konfiguracji. Do obróbki wideo nie potrzeba nawet mocnej karty, bo najważniejszy jest mocny procesor, a grafika ewentualnie lekko wspomaga (zależy od programu). Tak więc skup się na procesorze, a kartę wybierz z serii GeForce i skoro nie potrzebujesz jej do innych zadań (np. gry), to 1050 TI spoko starczy.

 

Jak dobrze poszukasz, to znajdziesz wykresy prędkości renderowania filmów w zależności od karty graficznej. W takim Adobe różnica między słabą a mocną kartą wynosi... kilka procent.

Link to post
Share on other sites

Wpływ taktowania pamięci na szybkość obróbki wideo jest znikomy. Nie szukaj więc drogich, szybkich pamięci. Jak to się mówi, do obróbki wideo pamięci nigdy za dużo, a 4k potrzebuje 4x więcej danych, niż full HD. To czy kupisz 16 czy 32 giga zależy ile chcesz wydać, bo pamięci teraz drogie.

Link to post
Share on other sites

Ja bym się nawet zastanowił czy nie obciąć grafiki nawet do 1050 i dołożyć do r7 1700 gdzie masz już 8c/16t.  Btw przemyśl też dobrze dyski. bo przy 4k to nie takie trelemorele. W ogóle to bym ci polecał udać się do działu zestawów, podać budżet i zastosowania, a ktoś kto ma kompleksowe pojęcie o temacie ci doradzi z czego lepiej zrezygnować, a gdzie dołożyć.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...