Skocz do zawartości

Po zmianie z HDD na SSD nie da się wejść w Recovery


Recommended Posts

Witam. W komputerze All In One Lenovo B320 zamieniłem oryginalny dysk HDD 500GB na SSD GoodRam Iridium Pro 480GB. Przed fizyczna zamianą dysków sklonowałem najpierw wszystkie partycje z HDD na SSD za pomocą programu EaseUS Todo Backup oraz przejściówki SATA --> USB.

Po sklonowaniu fizycznie zamieniłem dyski, system włącza się poprawnie. Chciałem zainstalować od nowa system poprzez recovery Lenovo, jednak wciskając klawisz F2 na klawiaturze ten tryb się nie włącza. Użycie programu Lenovo Lenovo One Key Recovery, które powinno zrestartować komputer w trybie Recovery daje taki sam efekt. Na dysku HDD jednak recovery działa.

 

Macie jakieś pomysły, aby uruchomić Recovery na tym komputerze z tym SSD? Ewentualnie jakiś sposób, aby partycję Recovery skopiować na bootowalnego pendrive?

 

Posiadany przeze mnie system to Windows 7 Home. Partycja Recovery fizycznie znajduje się na dysku (widoczna w zarządzaniu dyskami), jednak ma trochę inny rozmiar (25,10GB, zamiast 25,07GB, gdyż nie dało się zbliżyć bardziej do tej wartości za pomocą suwaka w programie EaseUS Todo backup). Może w złym rozmiarze partycji Recovery leży problem?

 

PS: Nie wyszukuje u mnie RecoveryDrive.exe, które podobno umożliwia zrobienie kopii Recovery na pendrive.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Samo sklonowanie partycji recovery nic nie da, bo w laptopach i tego rodzaju urządzeniach odpalanie recovery zawarte jest w sektorach MBR. Na nowym dysku nie masz zmodyfikowanego MBR, dlatego klawisz F2 nie zadziała.

 

Najprostszy sposób bez zbytniego kombinowania:

- wkładasz stary dysk, przywracasz system,

- klonujesz partycje ze świeżym systemem na nowy dysk.

 

Gdybyś chciał na nowym dysku stworzyć działającą partycję recovery, musiałbyś użyć odpowiedniego oprogramowania.

Link to post
Share on other sites

Też myślałem o takim sposobie, lecz chciałbym uniknąć "żonglowania dyskami" ze względu na to, że SSD musiałem po prostu przykleić taśmą dwustronną w miejsce starego HDD 3,5" na kawałku plexi. Dodatkowo boję się o kabelek zasilający dysk, bo ten jest wlutowany w zasilacz i był już kiedyś naprawiany (lekko skrócony i wlutowany z powrotem".

 

Jest sens kierować zapytanie do producenta z prośbą o przysłanie DVD lub USB Flash z recovery?

 

Edit: Poza tym to co w przypadku awarii oryginalnego HDD? Zostajemy bez możliwości instalacji pierwotnego systemu? Kiedyś chciałem pobrać obraz Windowsa 7 ze strony Microsoft wpisując kod z naklejki to nie było możliwości.

Edytowane przez bartek19933
Link to post
Share on other sites

Spróbuj pobrać iso Win 7 z basewin i zainstalować za pomocą starego Cd-keya czysta instalacja z iso według mnie będzie lepszym rozwiązaniem bo masz kontrolę jakie oprogramowanie zainstalujesz, system z recovery jest już modyfikowany przez producenta czyli ma już w niektórych przypadkach kilo syfu ;p

 

ewentualnie możesz stworzyć botowalny pendrive z pliku iso i zainstalować z pendriva ;p tutorial znajdziesz w google.   

Link to post
Share on other sites

Jutro pożyczę płytę z Windowsem od kolegi i spróbuję zainstalować na czysto i aktywować kodem z naklejki.

 

Czy mogę zostawić partycję recovery i aktualną partycję systemowa na dysku, utworzyć kolejna partycję i na niej zainstalować czysty system?

W razie problemów z nowym systemem mógłbym skorzystać z aktualnego systemu, który mam teraz na dysku.

Link to post
Share on other sites

Spróbuj pobrać https://gparted.org/ i utworzyć bootowalnego pendrive'a. Podepnij hdd przez usb i odpal gparted (powinien wykryć też partycje na usb).

 

Sprawdź jak oznaczona jest partycja recovery na hdd i oflaguj tak samo na ssd. Na lapku asusa kiedyś pomogło.

 

Możesz mieć zainstalowane 2 systemy na 2 różnych partycjach. Bios będzie pytał o wybór zaraz po post.

Edytowane przez Reyqer
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...