Skocz do zawartości

Dobór karty do komputera HD 7970 i GTX 970


  

13 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który zestaw najsensowniejszy ?

    • i5 750 OC + 7970
      0
    • i5 750 OC + 970
      0
    • i5 4460 + 970
      13
    • i5 2500K (stock) + 970
      0


Recommended Posts

Witajcie serdecznie

 

Ostatnimi czasy wpadł mi w ręce komputer który chciałem przerobić na maszynkę do grania dla dziewczyny. Mam kilka możliwości konfiguracji (kilka komputerów) i zastanawiam się który z zestawów sprawdzi się najlepiej a który będzie się ograniczał. Może zacznę od podania aktualnej konfiguracji komputera:

 

i5 750 @ 3,61 GHz

Płyta jakiś Asus bez znaczenia..

Radeon HD 7970 GHz Edition

8 GB RAM

Zasilacz FSP500-60APN 500W

 

Teraz namieszam, w drugim komputerze używanym do obróbki foto siedzi GTX 970 który jest niewykorzystywany i pierwsza myśl do czy nie przełożyć po prostu tego GTX-a zamiast HD7970, ale pojawiają się obawy czy ta i5 co prawda podkręcona nie będzie karty ograniczać ? Więc pojawia się pomysł podmiany płyty z prockiem na i5 4460 z innego komputera ? Analizując aż takiej dużej różnicy między podkręconym i5 750 a tym niepodkręcalnym i5 4460 nie ma więc czy gra jest warta świeczki ?

 

Jako ostatnią opcję podam że w komputerze innym siedzi i5 2500K (bez OC problemy z płytą i stabilnością) więc go też mogę ewentualnie użyć na podmiankę tylko że to przekładanie bebechów na 2 dni i masa roboty  :/

 

Jakie są wasze typy ? jak te zestawy zmiksować żeby miało to ręce i nogi ? Oczywiście zainteresowanych dyskusją nagradzam  ^^

Link to post
Share on other sites

komputer do grania, czyli nie ma powodów by brać 7970 zamiast 970 więc pierwszy zestaw odpada

z kolei i5 750 na taktowaniu 3.6Ghz jest zbyt słabym procesorem dla GTX970 więc druga opcja moim zdaniem również odpada

 

generalnie i5 750 4Ghz = i5 2500, akurat w temacie jest 3.6Ghz więc będzie trochę wolniejszy, ale czy różnica będzie tak duża by zmieniać na 2500? moim zdaniem nie

 

co innego 4460, tutaj różnica również nie będzie jakoś bardzo duża ale na pewno bardziej odczuwalna niż i5 2500,

 

i5 4460 stock jest chłodniejszy niż 2500k podkręcony, ale to w sumie bez różnicy bo tutaj jest fabryczny 2500k,

 

czyli po prostu zostaje opcja nr 3 bo to po prostu najwydajniejszy konfig z tych wszystkich i tyle

Edytowane przez Vemorion
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@up

nie wiem jakie temperatury w grach osiąga i5 4460 , ale mogę ci napisać jakie mam na podkręconym i5 2500k - oprócz bf1, (tutaj do 60 st dobijają rdzenie) w tych grach siedzących na cpu przeważnie 53-55, w całej reszcie gier, gdzie pierwsze skrzypce gra gpu często nawet 50 nie przekracza (45-49)

Link to post
Share on other sites

i5 4460 ma niziutki zegar bazowy, taki i5 2500 k na 4,0 ghz będzie o jakieś 10-15% szybszy (co najmniej)

tu masz 4,5ghz vs stock, ale i do ponad 20% dochodzi w różnicy niekiedy

https://www.youtube.com/watch?v=loRmVn4zm6E

 

ustaw sobie tego i5 2500k na 4,2 (na codzień tak mam, bo przy 4,5 juz musze dać sporo wyższe napięcie), w grach takich jak bf1,wd2 tylko kilka fps mniej (w pozostałych nawet nie ma różnicy, bo moja karta nie jest jakims demonem i to ona blokuje fps)

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

tu masz bez OC vemorion, różnice kosmetyczne to są stock vs stock właśnie, po OC 2500k dostaje kopa i zostawia 4460 w tyle

https://www.youtube.com/watch?v=zpYfRx0tojc

 

dodam od siebie , że w cinebench r15 na 4,2ghz mam wynik 535 na @4,2ghz (vs 477 i5 4460 ;) ) to jest ponad 12% więcej, aida64 test cpu queen taki i5 4460 robi ok 31k, 2500k @4,2 ok 40k (ok 30% więcej)

 

a 4,0 vemorion to nie jest dużo mniej, przez jakiś czas miałem tak ustawione, różnica między 4,2 nieduża w grach (wręcz niezauważalna przy gtx1050ti)

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

tu nie chodzi o to vemorion, do 970tki zawsze lepiej mieć mocniejszy procesor, nawet o te 15-20%, to w grach siedzących na cpu jest kilka/czy nawet kilkanaście kl/s więcej, i stabilniej - widziałeś w poprzednim linku ile w niektórych grach taki i5 2500k po OC zyskuje nad i5 4460

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

tak rozumiem, chociaż nie wiem do końca jak działa turbo w 4460, czy on ma 3.4Ghz w turbo na wszystkich rdzeniach czy tylko na jednym

tutaj cytat z testu :

"Mimo wszystko Intel po raz kolejny podniósł poprzeczkę wydajności „zegar w zegar”, co sprawiło, że już 4-gigahercowy Haswell jest szybszy od przyspieszonego do 4,5 GHz Sandy Bridge."

 

z tego wynikałoby, że w tym przypadku będą praktycznie równe bo będzie 600Mhz różnicy, o ile 4460 ma turbo na wszystkich rdzeniach, bo jeśli tylko na jednym to faktycznie 2500k będzie trochę szybszy jak mówisz

Link to post
Share on other sites

i5 2500k @4,5ghz to wydajnośc mniej więcej stockowego i5 7400 (6500) więc jak niby taki haswell miałby być szybszy ;)

a ten cytat zawsze w towarzystwie ludzi znających się na sprzęcie można jako niezły kawał przytaczać :D

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

moge na 4 ustawić i w jakiś benchach porobić testy, żaden problem, ja wiem , że będzie lepiej, tylko czy to będzie 5 czy 15 % zależy od programu/gry

tak na szybko wrzuciłem cinebench r15 na @4,0 ghz - 510 pkt (vs 477 pkt i5 4460 stock)

aida64 cpu queen test - 38k vs 31k 

dużo w stosunku do 4,2ghz strat nie ma jak widzisz, w grach jest podobnie, ledwo zauważalny spadek fps, w granicach błędu pomiarowego

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

2500k @4Ghz będzie mocniejszy niż 4460 na stocku, nie ma szans by było inaczej. Pamiętajmy, ze mówimy tutaj o 20% różnicy zegara, a to tylko dwie generacje różnicy. Gdyby IPC rosło tak szybko to dzisiejsze procki połykałyby wszystkie sandy, a przepaści nie ma. Inna sprawa, że przy tej karcie bym się nie bawił, bo 4460 będzie do niej jak znalazł - nie trzeba będzie bawić się w kręcenie co też wymaga czasu, montować dużego chłodzenia, ani pilnować temperatur. 95% gier i tak zadusi grafika. To też zagłosowałem na zestaw 3 i mamy 9:0.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witajcie serdecznie

 

Ostatnimi czasy wpadł mi w ręce komputer który chciałem przerobić na maszynkę do grania dla dziewczyny. Mam kilka możliwości konfiguracji (kilka komputerów) i zastanawiam się który z zestawów sprawdzi się najlepiej a który będzie się ograniczał. Może zacznę od podania aktualnej konfiguracji komputera:

 

i5 750 @ 3,61 GHz

Płyta jakiś Asus bez znaczenia..

Radeon HD 7970 GHz Edition

8 GB RAM

Zasilacz FSP500-60APN 500W

 

Teraz namieszam, w drugim komputerze używanym do obróbki foto siedzi GTX 970 który jest niewykorzystywany i pierwsza myśl do czy nie przełożyć po prostu tego GTX-a zamiast HD7970, ale pojawiają się obawy czy ta i5 co prawda podkręcona nie będzie karty ograniczać ? Więc pojawia się pomysł podmiany płyty z prockiem na i5 4460 z innego komputera ? Analizując aż takiej dużej różnicy między podkręconym i5 750 a tym niepodkręcalnym i5 4460 nie ma więc czy gra jest warta świeczki ?

 

Jako ostatnią opcję podam że w komputerze innym siedzi i5 2500K (bez OC problemy z płytą i stabilnością) więc go też mogę ewentualnie użyć na podmiankę tylko że to przekładanie bebechów na 2 dni i masa roboty  :/

 

Jakie są wasze typy ? jak te zestawy zmiksować żeby miało to ręce i nogi ? Oczywiście zainteresowanych dyskusją nagradzam  ^^

 

 

napisze wprost i bez ceregieli

 

oczywiście że 2500k i kręcić ile wlezie, jak nie masz zamiaru kręcić to i7 2600 bez K hasswele są o tyle popierdol*ne że nie wygrasz u nich z glutem bo nawet skalp nie pomoże na dłużej niż półtora roku xD poza kaby lake najgorsze pojeb*two co wydał intel no i niemal każda sztuka na allegro jest już skatowana tak że zaraz będzie się domagać skalpa.

 

haaswel to murowane problemy i tylko kwestia czasu.   no i skalp jest tam bardziej ryzykowny niż przy kaby lake przez te elementy elektryczne niedaleko rdzenia , w każdej sztuce może być delikatnie inna odległość,  jedni mają bliżej rdzenia a inni bliżej sylikonu ...

Link to post
Share on other sites

@up faktycznie pierwsze Haswelle miały problem z przegrzewaniem się, szczególnie taki i7 4770, dlatego Intel potem wydał coś takiego jak Haswell Refresh na czele z i7 4790, a 4460 wspomniany w temacie również należy do tej odświeżonej serii

 

może niech autor podkręci najpierw 2500k i sprawdzi na jakim konkretnie zegarze będzie stabilny i z takimi informacjami zdecydujemy czy lepiej wybrać 4460 czy 2500k

Link to post
Share on other sites

Na dniach w starym komputerze spróbuję podkręcić tego i5 2500K i zobaczę na ile mogę sobie pozwolić z OC, z ciekawostek wczoraj testowałem 3d marka (fire strike) i komputer w którym siedzi 2500K stock wynik CPU to około 6000, natomiast i5 750 z tym OC zameldował wynik 6600 co mnie bardzo zdziwiło. Dodaję screena i linka do porównania szczerze spodziewałem się większej różnicy między tymi maszynkami coś tu chyba nie gra, zobaczymy może wynik podskoczy po OC tego sandy.

 
 
 
EDIT:
 
Wieczorem zapuszczę benchmarka bo aktualnie z i5 750 siedzi ten GTX 970 i zobaczę jak się skalują. Znacie może jakiegoś benchmarka wbudowanego w grę żeby zobaczyć różnicę w realnym użytkowaniu ?
Edytowane przez ProXimo
Link to post
Share on other sites

No właśnie uszkodzenia jako tako nie zauważyłem, po prostu od kiedy trafił do innej obudowy zresetował się bios i nie chciał się podkręcić na zapisanym profilu (ręcznie do 4,5) kilka razy próbowałem od nowa podkręcić i nie był stabilny przy OC, na stock ogólnie jest stabilny i działa bez zarzutu chyba że to jakaś degradacja bo rok temu działał od kupna na 4,5 GHz z niewielkim napięciem i wydajność była prawidłowa a temperatury ma na normalnym poziomie (chłodzenie Scythe Mugen II Rev.B). Dziwi mnie że oba procki są na podobnym poziomie jeśli chodzi o taktowanie (2500K ma do 3,7 turbo na 1 rdzeniu) a wydajność sporo niższa no chyba że to wina zasyfionego systemu. No nic nie ma co wróżyć dzisiaj spróbuję podkręcić i dam znać czy wydajność wzrosła.

 

EDIT: 

I jeszcze taka mała anomalia w kompie z tym podkręconym i5 750 wszystkie przerywniki filmowe w grach, reklamy przy uruchamianiu gry etc są przyśpieszone i się przycinają, spotkał ktoś się z takim czymś ? 

Edytowane przez ProXimo
Link to post
Share on other sites

juz sciagam fire strikea zaraz zrobie test na stock i5 2500k

robiłes test  w standardowych ustawieniach?

 

teraz dopiero zauważyłem, ty tego i5 2500k jakąś inną wersją fire strika czasami nie badałeś? jakoś dziwnie się różnią te twoje zrzuty

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...