Skocz do zawartości

[około -/+ 500 zł] Router do domu


Recommended Posts

Cześć

 

Szukam routera do internetu korzystał z niego będę w moim domu będzie on podłączony do komputera, a WI-FI do telefonu komórkowego i laptopa itd...

Poszukuje routera, który będzie stał, a nie leżał ponieważ nie mam miejsca na biurku. Coś takiego:

 


 

Router chciałbym, aby był przyszłościowy, a nie po zmianie neta za rok może dwa już będzie konieczna zmiana sprzętu.

Bardzo dobre WI-FI, aby bez problemu można było podłączyć się do niego przez telefon lub laptopa w moim ogrodzie.

Obecnie mam internet od Orange i korzystam ze starszej wersji FunBoxa za nie długo będę podłączał światłowody i zmieniał pewnie neta na szybszego.

 

Internet mam naradzie taki:

 

Pobieranie: 71.03 Mbps

Przesyłanie: 7.97 Mbps

Ping: 21 ms

 

Sprawdzałem prędkość ze strony:


 

Proszę o pomoc.

Za wszelkie sugestie i pomoc dziękuje.

Link to post
Share on other sites

Jak będziesz decydował się na FTTH od Orange to pamiętaj by wybrać opcję Funbox2+ONT - Funbox3 ma ontka wbudowanego w siebie i nie podmienisz Funboxa innym routerem. Po zmianie z VDSL na FTTH miałem przez rok IPTV gratis i tutaj była zabawa z odpowiednim ustawieniami by dekoder działał w pełni poprawnie (zwykle działał zegar i EPG/VOD ale nie TV) - niestety brakło mi czasu ale Asus miał zgłoszone do poprawy firmware (testowałem na DSL-AC52U i bodajże 68U) i również FritzBox odpisał, że "postarają" się to wprowadzić do swoich routerów (testowałem na 7490) także, jeśli planujesz mieć też IPTV na swoim routerze to trzeba by się bardziej w temacie zorientować.

Link to post
Share on other sites

Tak, jest dostępna w ich ofercie i działa bez problemu na ich Funboxach - na własnym routerze może być problem także trzeba by się nieco bardziej zorientować w temacie. Tak czy siak warto brać od nich Funbox2 + ONT (konwerter światło-ethernet) by była opcja podmiany funboxa własnym routerem.

Link to post
Share on other sites

Też tak miałem ale jak mi dali to wziąłem ;). Generalnie wybór jest spory i pewnie bardziej rozeznani w temacie podsuną lepsze propozycje ale w tej cenie możesz się zmieścić z DSL-AC52U - całkiem przyjemny i uniwersalny router z dobrym pokryciem wifi (niestety antenki nie są odkręcane), 2 porty WAN, USB i nawet rozsądną funkcjonalność.

Link to post
Share on other sites

 

Bardzo dobre WI-FI, aby bez problemu można było podłączyć się do niego przez telefon lub laptopa w moim ogrodzie.

To z automatu wyklucza jakieś śmieszne Asusy, Tp-linki, Netgeary jako sprzęt do Wifi. Co najwyżej możesz użyć ich jako routery ale do rozsiewania Wifi to taki AP ...

https://www.ceneo.pl/14773988

a najlepiej już brać z AC czyli takie coś

https://www.ceneo.pl/43073170

 

Do tego jako router najlepiej Edgerouter X - bardzo wydajny router (2 x 880MHz, 256RAM, sprzętowy NAT) który z jakimiś QoSami, firewallami bez problemu poradzi sobie z sieciami do 500Mbps. Oczywiście wydajność NATowania nawet wysyca łącze 1Gbit ale wiadomo że w praktycznym użytkowaniu będzie ona niższa. Do tego ten router ma PoE passtrough czyli biorąc zasilacz PoE który jest w komplecie z AP które wcześniej podałem możesz zasilić nim router i AP po kablu ethernet bez używania tradycyjnych zasilaczy.

Ważne: Edgerouter X nie posiada wifi więc rozsiewasz tylko z AP

 

Takie kombo to już naprawdę koks sprzęt a nie jakieś tam domowe routerki z Wifi. Oczywiście jako routera możesz postawić coś innego, z ładniejszym i bardziej przyjaznym interfejsem. Ale do Wifi kup tego AP w wersji przynajmniej LR (Long Range) jeżeli chcesz żeby do ogrodu siało.

 

 

 

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites

 

 

To z automatu wyklucza jakieś śmieszne Asusy, Tp-linki, Netgeary jako sprzęt do Wifi. Co najwyżej możesz użyć ich jako routery ale do rozsiewania Wifi to taki AP ... https://www.ceneo.pl/14773988 a najlepiej już brać z AC czyli takie coś https://www.ceneo.pl/43073170 Do tego jako router najlepiej Edgerouter X (...)

 

Sprzęt oczywiście "koks" ale nie popadajmy w skrajności - jeśli ten wspomniany ogród nie znajduje się za 2-ma ścianami albo 2 ulice dalej to nawet ten "śmieszny asus" da radę. No i oba sprzęty nie "stoją" ;).  

 

W tym przypadku najlepiej by było poczekać na Orange FTTH i zobaczyć jak sobie radzi z pokryciem Funbox2 - jeśli byłby problem z zasięgiem w ogrodzie to wtedy można pomyśleć na zmianą routera czy dołożeniem tego APka na ścianę od strony ogrodu.

Link to post
Share on other sites

Ja wychodzę z założenia że jeżeli są środki (500+/-) to kupować raz a dobrze. Natomiast co do "stania" - oba routerki są wielkości małego switcha - zajmują mniej miejsca niż klasyczne routery i bez problemu można je dorobić jakąś podstawkę z drewienka żeby stały albo po prostu wrzucić za biurko czy przykręcić do niego. Nie mają wifii więc nie istotne gdzie będą.

 

Co do AP no to ogólnie przeznaczone są do montażu na suficie lub ścianie. Ale jeżeli autor nie chce tego robić to tak, będzie problem z ustawieniem tego na biurku.

 

 

W tym przypadku najlepiej by było poczekać na Orange FTTH i zobaczyć jak sobie radzi z pokryciem Funbox2

W pełni się zgadzam. I tak raczej nikt nie będzie teraz siedział w ogrodzie i przeglądał neta ;) Ale jeżeli okaże się że nawet w domu Funbox ma problemy no to wtedy można rozważać zakup.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...