Skocz do zawartości

Recommended Posts

Płyta główna: ASRock Fatal1ty Z370 Professional Gaming i7
SSD Plextor M8Pe(G) 512GB

 

Mam następujący problem. Kupiłem sobie zestaw komputerowy. Wszystko było ok, Windows 10 zainstalowany na SSD Plextor M8Pe(G) 512GB (wpięty do Ultra M.2). Do tego HDD Toshiba P300.
Po którymś uruchomieniu nie zbootował systemu.

 

W UEFI (które zaktualizowałem) nie widzi w ogóle SSD w kolejce do bootwania, a jedynie HDD, który jest pusty. Co ciekawe instalator windowsa na przygotowanym pendrive nie widzi też SSD, ale jak spróbować wyszukać (np. pliki sterowników) można przejrzeć zawartość SSD, widać, że jest tam system (rozpoznaje go jako Boot (X), ale nie da już się np. wybrać go do instalacji. CMD również można włączyć.
Próbowałem aktualizacji UEFI, czyszczenia do domyślnych ustawień i nic. Nawet odłączałem HDD, ale wtedy nie wykrywa żadnego dysku zdolnego do bootwania.
Czy może to być kwestia ustawień w UEFI czy np. jakiś problem z dyskiem? Nie mam już pomysłów.

 

Dodam jeszcze, że w biosie (UEFI) w sekcji Compatibility Support Module w Launch Storage OpROM Policy mam ustawione na UEFI pozostałe dwie na legacy. Z kolei w Storage Configuration w sekcji SATA Mode mam ustawione AHCI, do wyboru jest już tylko Raid.

Edytowane przez ffallen
Link to post
Share on other sites

Możliwość jest jedna w dwóch wariantach. Prawdopodobnie uszkodziła się partycja EFI, mogła być na SSD lub HDD w zależności jak instalowałeś system. Jeśli ja miałeś na HDD i co np wyczyściłeś z wszystkiego to nie zbotujesz systemu z SSD Tutaj poradnik jak sprawdzić i naprawić partycje EFI http://www.dell.com/support/article/us/en/19/sln300987/how-to-repair-the-efi-bootloader-on-a-gpt-hdd-for-windows-7-8-81-and-10-on-your-dell-pc?lang=en

Link to post
Share on other sites

Możliwość jest jedna w dwóch wariantach. Prawdopodobnie uszkodziła się partycja EFI, mogła być na SSD lub HDD w zależności jak instalowałeś system. Jeśli ja miałeś na HDD i co np wyczyściłeś z wszystkiego to nie zbotujesz systemu z SSD Tutaj poradnik jak sprawdzić i naprawić partycje EFI http://www.dell.com/support/article/us/en/19/sln300987/how-to-repair-the-efi-bootloader-on-a-gpt-hdd-for-windows-7-8-81-and-10-on-your-dell-pc?lang=en

 

System na 100% był wyłącznie na SSD i stamtąd poprawnie się bootował i działał bez zarzutu. Wydaje mi się, że ciągle wszystko tam jest (pliki) aczkolwiek nie wykluczam, że z jakiegoś (niewiadomego dla mnie powodu) partycja została uszkodzona jak mówisz i dlatego się nie bootuje (nie pojawia w UEFI). HDD był czysty - prawie nic nie zdążyłem tam nawet zgrać.

Czyli jak mniemam pozostaje mi stawianie systemu na nowo od zera i sprawdzenie co się stanie?

Edytowane przez ffallen
Link to post
Share on other sites

Spróbuj użyć automatycznej naprawy z instalatora windows, może się boot uszkodził jakoś. 

 

Niestety nie pomaga. Wymyśliłem czytając fora różne, że może można nagrać na pena NVMe driver i spróbować instalatorem go wgrać i może wtedy się pokaże, ale nie wiem, który driver będzie odpowiedni do tak nowego SSD Plextor M8Pe(G).

Dedykowanego nie widzę więc pewnie ten ogólny windowsowy tak?

I teoretycznie zakładając, że to przyczyna to czy jeśli pokaże się w instalatorze ten dysk jako widoczny to w UEFI też (i będzie się bootwał znowu) czy będzie trzeba stawiać system na nowo z pena? (przypominam, że system był już na SSD i poprawnie działał, a dopiero potem się coś schrzaniło.

Link to post
Share on other sites

szczerze, nie miałem osobiście do czynienia z NVMe, więc nie mam dużo pomysłów, jeśli nie ma tam żadnych ważnych plików, to możesz spróbować reinstalacji. 

Jesteś pewien że nie zrobiłeś czegoś nietypowego przed ostatnim udanym włączeniem? 

Link to post
Share on other sites

szczerze, nie miałem osobiście do czynienia z NVMe, więc nie mam dużo pomysłów, jeśli nie ma tam żadnych ważnych plików, to możesz spróbować reinstalacji. 

 

Jesteś pewien że nie zrobiłeś czegoś nietypowego przed ostatnim udanym włączeniem? 

1. Działało ok i zgrywałem z pena prywatne pliki na HDD (pen został w USB - zapomniałem wyjąć) --> zrobiłem restart

2. Wykrył, że jest pen, ale w boot device list jeszcze był Boot Manager (nazwa dysku SSD) czyli ok, więc odpaliłem i zbootował OK

3. Zamknąłem system i już ponownie nie dało się uruchomić (w boot device list znajdował tylko HDD, a SSD zniknął)

 

Jak wrócę do domu to spróbuje może zgubił jakoś ten driver NVMe i dlatego nie widzi, ale nie wiem, który pasuje do Plextor M8Pe(G) 512GB - za nowy jest czy co...

Edytowane przez ffallen
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...