Skocz do zawartości

Powolne umieranie zbyt słabego zasilacza?


Recommended Posts

Cześć!

 

Od czasu, którego nie potrafię określić (raczej długo), doświadczałem pewnych problemów z komputerem. Zacznę może od jego specyfikacji:

 

CPU: AMD Phenom II 955 BE

GPU: GTX 660 Ti Asus TOP

PSU: BeQuiet! Pure Power L7 530W

RAM: 4x2GB Geila

MOBO: Asus M4A87TD-EVO

HDD: WD 1000GB z serii Blue

 

Zestaw już dosyć leciwy, choć przeze mnie lekko unowocześniany. Wcześniej, zamiast GTX660 był tam GTX460; 4GB RAM zamiast 8GB oraz skręcony procesor na 4GHz za pomocą szyny i mnożnika (wtedy działa Cool'n'Quiet). I właśnie zdaje mi się, że ten upgrade był momentem, od którego zaczęły się problemy.

 

-Przede wszystkim - wieszanie się. Niezbyt często, średnio raz na półtora miesiąca myślę. 

-Sypał też BSODami - kojarzę, że jednym z nich był DRIVER IRQL NOT LESS OR EQUAL. 

Ekrany śmierci bądź zawieszenia systemu lubiły niekiedy pojawiać się w momencie podłączenia czegoś do USB (przypadek?). W przypadku słuchania muzyki - w momencie zawieszenia z głośników wydobywało się buczenie.

-Przywieszanie się systemu na ułamek sekundy, które poznać można było podczas słuchania muzyki. Po prostu w piosence na chwilę słychać było takie komputerowe "bzz". Bywało też, że PC zawieszał się na dłużej ale (rzadko) potrafił się odwiesić.

-Bardzo rzadko BIOS wyrzucał "Overclocking failed!"

 

To były takie problemy towarzyszące mi od dawna, do których zdążyłem już przywyknąć i stąd - ignorowałem je. Teraz podochodziły nowe objawy:

 

Od kilku dni zauważyłem, że po wybraniu opcji zamknięcia systemu prawie wszystko się wyłączało poza samym komputerem. Myszka, klawiatura, monitory, wszystko jak do wyłączenia, ale sama jednostka dalej chodziła, bez aktywności dysku (lecz sam w sobie był nadal uruchomiony). Czasami nie potrafił się uśpić i objawy były podobne jak w przypadku wyłączenia.

 

Dzisiaj zawieszenia nasiliły się, aż w końcu przy jednym z nich wywalił artefaktami. Ekran migał na żółto-biało, pojawiało się kilka pasków, przekłamań w kolorach RGB, różowym. Ponadto dzisiaj miałem dwa razy sytuację, gdy nie można było wyłączyć go poprzez długie przytrzymanie przycisku zasilania na obudowie.

 

Teraz co postanowiłem zrobić w kierunku naprawy:

-przede wszystkim, kiedy podkręcałem procesor, testowałem go później za pomocą OCCT oraz Prime95 - nie było problemów.

-sprawdzałem też kiedyś wszystkie kości RAMu - brak problemów.

-próbowałem odpalić dzisiaj FurMark, jednak po kilku sekundach system się zawiesił.

-dysk SMART ma wręcz wzorcowy.

 

Komputer doszedł do takiego stanu, że nie da się go używać. Właśnie zawiesił mi się w BIOSie.

 

Jakieś pomysły co się dzieje? Moja teoria to zbyt słaby zasilacz. Podkręcony procesor + nowa karta graficzna, która też fabrycznie jest podkręcona. Tak długo "się męczył" na skraju wydajności i dzisiaj skonał.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Edytowane przez Mortem
Link to post
Share on other sites

Przypomniała mi się jeszcze sytuacja z dzisiaj: chciałem podłączyć do systemu stary dysk na IDE. Odłączyłem więc napęd, molex do dysku i przejściówka IDE>SATA, która używa złącza floppy. Nie było możliwości jednoczesnego uruchomienia przejściówki ze złącza floppy oraz dysku na molexie, po prostu jedna z rzeczy wtedy nie startowała.

 

Co do podmiany, taki jest plan tylko muszę znaleźć kogoś, kto mi go udostępni. Jaka minimalna moc? Mam 400W Deltę, ale chyba będzie za słaby?

Edytowane przez Mortem
Link to post
Share on other sites

Właśnie piszę z pacjenta, który po dłuższej przerwie dał radę się odpalić i od 10 minut działa stabilnie. Na dniach powinienem skołować coś na podmiankę.

 

EDIT:

Więc informuję jak ma się sprawa aktualnie 8-)

 

Udało mi się dorwać zasilacz na podmiankę o mocy 460W, który według kalkulatora na necie powinien być z leciutkim zapasem dla tej konfiguracji. Efekt? Prawdopodobnie wszystko wróciło do normy. Pierwsze co wykonałem to 20 minut Furmarka - żadnej zwiechy. Następnie, zwyczajnie na nim pracowałem przez +/- 3h wraz ze słuchaniem muzyki. Totalny brak zastrzeżeń do kultury pracy.

 

Czy możemy stwierdzić, że usterka została znaleziona?

Edytowane przez Mortem
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

W grach mam zamiar jutro jeszcze posprawdzać.

FurMarka sprawdziłem, ponieważ na tamtym zasilaczu komputer po kilku sekundach przestawał odpowiadać, stąd było to pierwszym testem, który najszybciej powiedziałby mi jak ma się sytuacja.


EDIT:

 

Miałem teraz serię kilku wyłączeń komputera i BIOS znowu wyrzucił "Overclocking failed".

Zastanawiam się, czy OC wykonane przeze mnie nie jest przypadkiem niepoprawne?

7qPTCrv.png


EDIT2:

 

Więc tak: przez kilka dni testowałem konfigurację z tymczasowym zasilaczem i nie zauważyłem jakichkolwiek problemów.
Było to nie tylko "codzienne" używanie komputera, ale też granie (GTA V chociażby). Ponadto, wykonałem w tym czasie jeszcze kilka testów (m.in. OCCT, 3DMark) i każdy z nich przechodzony przez komputer był pomyślnie.
Nie uświadczyłem żadnych zawiasów, spadków mocy itd. 

 

Co o tym myślicie?  :->

 

EDIT3:


Panowie, bardzo prosiłbym o zabranie głosu w dyskusji, ponieważ chciałbym wiedzieć na czym w końcu stoję.

Na moje oko, z obserwacji wynika, że winowajcą był zasilacz, jednak chciałbym poznać też Wasze zdanie w tej kwestii.

Edytowane przez Mortem
Link to post
Share on other sites

W OCCT jest opcja testowania zasilacza, ale często jest to ostatni test, bo zasilaczom przytrafia się "padnąć" przy teście.

Zaproponował bym pomiary miernikiem według artykułu pod linkiem,

http://overclock.pl/articles/showall/id/252,jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczach-atx-czyli-przewodnik-po-tych-12-v

Pomiary zrobisz bez obciążenia jak i pod obciążeniem za pomocą miernika, wystarczy z supermarketu za 20 zł, aby wymienić mu baterię na nową dla pewności wyników.

Jeśli będziemy pewni co do podawanych napięć przez zasilacz można testować stabilność procesora.

Jak sprzedawałem swój procesor do testów używałem OCCT test procesora z włączonym AVX pamiętaj również by monitorować temperatury ja używałem RealTemp, jeszcze są bardziej wyspecjalizowane programy jak Prime 95, a le trzeba uważać  bo nie obejrzysz się a już jest 100 stopni na procesorze.

Co do O.C. niestety za bardzo nie pomogę, a dla tego że każdy procesor się kręci inaczej i jak pamiętam lepiej nie było przekraczać napięcia 1,55V.

Płyta główna jest całkiem dobra tylko trochę  koli w oczy ta "goła" sekcja zasilania i pomyślał bym nad przykryciem jakimś radiatorem gdy robi O.C.

Napisze jakie ma temperatury bo z tego co pamiętam Phenomy nie bardzo lubiły jak było ponad 70 stopni.

Do testowania karty graficznej z gier jest dobry Wiedzmin 3, a z programów benchmark Heaven.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za obszerną w treść odpowiedź!

 

Sugerujesz mi sprawdzenie napięć na zasilaczu, jednak komputer aktualnie używa zasilacza tymczasowego, ponieważ na poprzednim nie byłem w stanie momentami go nawet zabootować. Czy jest konieczność mierzenia PSU, którego i tak nie będę z tą konfiguracją w przyszłości używać?

 

Jeśli chodzi o testowanie konfiguracji oraz temperatury, procesor nie przekraczał przy teście OCCT 62 stopni (założony SilentiumPC Fortis z Arctic Cooling MX-2).

 

Dałeś mi pomysł z tymi radiatorami na sekcję. Zainteresuję się tematem, warto byłoby coś tam założyć ;)

Link to post
Share on other sites

No cóż jak nie patrzeć prawidłowe zasilanie podstawą stabilnej pracy komputera, oczywiście może być to złe ustawienie w BIOS lub płyta "gryzie się z "RAM", ale po weryfikacji zasilacza przynajmniej jeden potencjalny sprawca problemów będzie wykluczony lub potwierdzony w przypadku nieprawidłowych napięć.

Co do płyty miałem platformę na AM3+ i O.C. z odblokowanym do 3 rdzeni  Phenomem sekcja się nie miłosiernie grzała, mimo że był radiator oryginalnie założony.

Link to post
Share on other sites

Kurczę, znowu miałem takie lekkie przycięcie piosenki ze Spotify. Pierwszy raz na tym zasilaczu.


EDIT1:

 

No więc:

 

Dzisiaj miałem trochę czasu na wykonanie sugerowanych przez Was pomiarów zasilaczy.
Polegało to na sprawdzeniu napięć linii 12V, 5V oraz 3.3V w czterech sytuacjach - IDLE, OCCT po 5 minutach testu procesora, Furmark również po 5 minutach i GTA V (najbardziej wymagająca gra, którą dysponuję; wykorzystuje procka na 100%).
Multimetr firmy UNI-T, model UT139C.

 

Wyniki są następujące:

SLXX6E2.png

"Słabiak" to zasilacz ogarnięty na podmiankę. Raczej nie jest wysokojakościowym sprzętem i nie zdecydowałbym się na jego dłuższe używanie. Widać niższe napięcia już w stanie bezczynności.

 

"BeQuiet" za to mnie mocno zaskoczył. Komputer odpalił "od strzała" po podłączeniu, a patrząc na napięcia, nie wygląda na mający zamiary skonać.

 

Podsumowując: dla obydwóch zasilaczy objawy okazały się być podobne. Wczoraj doświadczyłem rozjechania się dźwięku, zamiast tego było wielotonowe buczenie, komputer się nie zawiesił, ale zaczął dziwnie pracować (aplikacje się zbytnio nie uruchamiały, wszystko mocno zwolniło). Czyżby jednak wina nie leżała w zasilaczu?

 

Myślę jeszcze nad przywróceniem BIOSu do ustawień fabrycznych i popracowaniu trochę na fabrycznych zegarach.

Aha, wykonałem test palucha na sekcji zasilania - po chwili zaczyna parzyć, jestem w trakcie załatwiania na nią radiatorków.

Edytowane przez Mortem
Link to post
Share on other sites

Tak jak podpowiedziałeś, sprawdziłem SMART dysku raz jeszcze:

WnmaH8I.png

 

Ponadto, wykonałem skan MHDD i wynik jest bardzo dobry. Prawie same bloki z prędkością mniejszą niż <3ms. Jedynie pojawiły się gdzieś w losowych miejscach 3 bloki <150ms, jednak to mogą być błędy logiczne spowodowane odcięciem zasilania czy coś (przykładowo przy przywieszeniu się systemu  ;)).

 

No i myślę, że dysk raczej nie zawieszałby mi nawet BIOSu, hmm  :roll:

 

Będę sprawdzał jeszcze raz RAM po kolei. Jeśli ten nic nie wykaże to odkręcam procesor i popracuję trochę na domyślnych wartościach.

Edytowane przez Mortem
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

EDIT1:

 

Panowie, zaczynam w tej sprawie podejrzewać płytę główną. Już wyjaśniam dlaczego:

 

Kilka dni temu przetestowałem raz jeszcze MemTestem86 pamięci. Co prawda wszystkie na raz, jednak program ukończył trzy pełne przejścia i nie zgłosił jakichkolwiek problemów.

Dlatego, iż próbą rozwiązania problemu jest metoda eliminacji, przeszedłem do punktu kolejnego (jednego z ostatnich) - mianowicie przywróciłem BIOS do wartości fabrycznych, a więc procesor powrócił na standardowe takty. Ku zaskoczeniu, problem występuje dalej!

 

Co wykluczyliśmy:

-zasilacz - po podstawieniu zamiennego, sytuacja nie uległa zmianie.

-dysk - przeskanowany MHDD, sprawdzony SMART i jest on zdrowy.

-karta graficzna - nie wydaje mi się, aby miała ona jakikolwiek związek z sytuacją. Gry chodzą bez artefaktów, inne Furmarki itd. uruchamiają się oraz pracują poprawnie.

-procesor - zarówno po OC, jak i na standardowych taktowaniach, bezproblemowo pracuje podczas testów w OCCT, Prime95.

-RAM - sprawdzony dwa razy MemTestem, absolutnie brak jakichkolwiek błędów.

 

Teraz dlaczego podejrzenia padają na płytę główną:

-jest to ostatni komponent, który pozostał do wykluczenia.

-zawias komputera w BIOSie

-sytuacja, podczas której nie byłem w stanie wcale uruchomić komputera przyciskiem

-zawieszenie się komputera przy podłączaniu USB

-NOWOŚĆ: podłączyłem pendrive w trakcie ładowania się Windowsa, na ekranie wystąpiły artefakty i wczytywanie się zawiesiło. Po odłączeniu pamięci, proces ładowania systemu kontynuował się.

-rzadko jestem w stanie skorzystać z portów USB 3.0, gdyż często-gęsto system mi je odłącza, totalnie znikają z menedżera urządzeń w trakcie kopiowania. Takie sytuacje zdarzają się już od bardzo dawna i podejrzewałem zawsze o to sterowniki.

 

Jakie byłoby Wasze zdanie w tym przypadku? Czekam!  ;)

Link to post
Share on other sites

Jednym z sposobów sprawdzenia sprzętu może być sprawdzenie pod Linuxem.

Wystarczy jakieś discro Live CD Linux-a, by go odpalić trzeba w BIOS ustawić odpowiednią kolejność ładowania by najpierw ładowało z pamięci przenośnej lub płyty DVD w zależności na czym wypakuje Linux-a.

Jak będzie pod Linux-em pobawi się jak pisał.

 

Sprawdziłbym czy ma wgrany ostatni BIOS do płyty głównej, wgranie najnowszej wersji powinno poprawić działanie komputera.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...