Skocz do zawartości

Wodne chłodzenie własnej produkcji


Recommended Posts

Witam, chcę samemu spróbować zrobić wodne chłodzenie do PC. Wybrałem kilka podzespołów i  zanim wszystko zbiorę i zmontuję, to chciałbym dowiedzieć się czy warto coś zmienić.

 

1. CHŁODZENIE CIECZY

 

  • Nagrzewnica od Audi, nowy zamiennik. Wymiary 234x159x42. Cena ~50PLN

photo-8d1ac936-3284-46db-9714-e7f62b8287

Jak widać, powinny się zmieścić na jednej stronie dwa wentylatory SilentiumPC 120mm ~65CFM przy 21dBa, których posiadam sztuk 4, więc warto dodać kolejne dwa z drugiej strony.

 

 

 

 

2. POMPA

 

  • Filtr kanistrowy Multikani 800 Aquael ~150PLN

220396a3abca7fb28d64506228ab9eab.jpg

Jedyne co mi przyszło do głowy, to zewnętrzny filtr akwarystyczny. 

Według specyfikacji, dobrze sobie radzi ze zbiornikami 20-320L, wydajność do 800 l/m przy poborze prądu 6W. Sądzę, że poradzi sobie z obiegiem wodnego chłodzenia. Wstępnie chcę zwodować CPU, następnie GPU a później pomyślę nad resztą.

 

Zastanawiam się czy zamiast jednego dużego filtra (pompki) nie dać dwóch mniejszych i odpowiednio je zamontować aby jeden wspierał drugiego. Doszukam również informacji na temat hałasu tych urządzeń.

 

 

 

 

 

 

3. BLOK CPU

 

  • Miedziany Radiator ~80PLN

radiator-silent-cu-socket-604.jpg

Zastanawiałem się nad przeróbką takiego radiatora. Wymiary 9x8x5,8cm i waga około 1kg.

Chciałbym go trochę zmniejszyć aby się zmieścił w podstawce LGA 1366, jednocześnie zrobić z niego kwadrat. Następnie usunąć na brzegach blaszki aby powstał rant. Dzięki temu, mógłbym nałożyć na radiator obudowę miedzianą ze złączami do wody. Oczywiście jeden od dołu a drugi od góry aby ciecz swobodnie przepływała między "żeberkami".

 

Warto spróbować? Będzie wydajniejsze od np:

http://cdn.overclock.net/a/a2/300x300px-LS-a26af61d_1370376984_eksupreme.jpeg

lub

new-water-cooling-copper-water-block-40-

Mam rozumieć, że im większa powierzchnia miedzi przylega do CPU, im więcej "żeberek" oraz więcej przepływającej wody, tym lepiej będzie odprowadzone ciepło z procesora? Rozmiar ma znaczenie?

 

 

 

 

 

4. CIECZ

  • Wyczytałem, że woda demineralizowana z glikolem będzie najlepsza. Ponoć ta mieszanka nie zrobi zwarcia przy ewentualnych, minimalnych wyciekach.

 

 

5. BLOK GPU

  • Pracuję nad tym.

 

Pozostają jeszcze przewody i wszelkiego typu złączki, kolanka czy rozdzielacze. 

 

 

 

 

Jakieś sugestie?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ta pompa jest liczona na wymianę nie lepkiej cieczy w wolnym od przeszkód i ograniczeń zbiorniku

 

Ja dodasz do tego bloki i chłodnice to się zmęczy i zagrzeje a ciecz ledwo przepchnie

Za 250 dowiesz używane d5

Za 150 używane ddc

 

Pomysł bo będziesz musiał szukać nowego nabywcy na pompkę do 200 litrowego akwarium

Link to post
Share on other sites

Jak ta wydumka na blok cpu choć trochę zbliży się wydajnością do najsłabszych bloków na rynku to imo będzie wielki sukces.

 

 

Myślę, że w dzisiejszych czasach taki projekt ma mały sens, kilkanaście lat temu gdzie nie było podzespołów to takie wydumki były jedynym ratunkiem. Teraz czesci są dostepne i tanie

Link to post
Share on other sites

Najtańszy blok od Chińczyka stoi 120 zł w Polsce

Płacisz i wymagasz

 

A ty marnuje są swoje umiejętności na rysowanie w bledeże weź jeszcze termiczne zrób ....

Tracisz czas który mógłbys wykorzystać na przerysowanie obudowy bo ewidentnie widać że umiesz to zrobić

Link to post
Share on other sites
Temat bloku CPU zostawię na później - poczytam jeszcze na ten temat aby ta wydumka, jednak odniosła sukces.

 

   Teraz wróce do wydajności pompy. Wstępnie wybrałem wersję akwarystyczną, która ma wydajność 800 l/h. Faktycznie, biorąc pod uwagę wszystkie przeszkody na swej drodze, to jej wydajność może spaść gdyż rzeczywiście nie jest przystosowana. Na szybko sprawdziłem wersję dedykowaną: pompkę do wodnego chłodzenia za 600pln i jej wydajnośc podają 1500 l/h. Zacząłem więc szukać pompki o wysokiej wydajności. Znalazłem produkt o takich parametrach:

 

temperatura pracy do 110 stopni C

Ciśnienie 10 bar

wysokośc podnoszenia 3-6m

przepustowość 3,5m3

pobór prądu 45-90W

3 stopnie regulacji pracy.

 

Jest jeszcze oszczędniejsza wersja, 38-72W gdzie przy maksymalnej wydajności uzyskamy ponad 2800 l/h.

Co do poboru prądu, pompa do wodnego chłodzenia za 600pln ma 30W, więc niewielka różnica. Tak czy inaczej, oba produkty jakie znalazłem, można kupić do 100pln z przesyłką. Mowa oczywiście o nowym produkcie.

 

Czy są dostosowane do oporu jaki napotkają na swej drodze? Wydaje mi się, że przepustowość i wysokość podnoszenia odpowiedzą na to pytanie.

 

 

To tyle ile udało mi się zebrać informacji. Powinienem się kierować jeszcze innymi parametrami w doborze pompki..?

Link to post
Share on other sites

Upadłeś się strasznie

 

Inaczej

 

Zdradź nam jakie jest napięcie zasilania tej twojej magicznej pompy

 

Bo chyba nie 230V napięcia przemiennego ?

 

A i błagam 600zl kosztuje full D5 od EK Z topem i rezem w mono a sama pompa kosztuje 300

 

 

Edytowane przez tomasz1987
Link to post
Share on other sites

Prawdę mówiąc, pompa którą opisałem, nie jest magiczna. Zwyczajna do centralnego ogrzewania - ze zwykłym zasilaniem. Parametry porównałem z: 

 

Zbiornik wyrównawczy EK Water Blocks EK-XRES 100 Revo D5 o pojemności 125 ml z wbudowaną pompą. Maksymalna przepustowość: 1500 l / h, napięcie 12 V, porty: 2x G 1/4".

 

 

Co do chłodnicy to muszę jeszcze dokładnie sprawdzić gęstość ożebrowania. 

 

 

 

Trochę poprawiłem wydumkę, może będzie bardziej przekonująca:

 

d5e4021b9f751f5fmed.jpg

 

i widok od spodu, zrobiłem przeźroczysty aby było lepiej widać:

 

1cf819a029c860ddmed.jpg

 

 

Rozumiem doskonale, że wydajność będzie na zasadzie: jakoś to będzie.

Jednak, jak to zauważono, jestem uparty i muszę samemu zbudować wodne chłodzenie.

 

 

Macie jeszcze jakieś propozycje? 

 

 

Link to post
Share on other sites

tak jak pisza koledzy za to co chcesz wydać na pompke kup nawet magicoola z rezem za 150zl bedzie napewno ciszej a i wydajnosc starczy bez problemu. Nie warto stosować te pompy co proponujesz będą glośne. Poczytaj tez troche i zobaczysz że ilość l/h w układzie ma niewielkie znaczenie (1-2stonie)

Edytowane przez Asica10
Link to post
Share on other sites

Woda powinna płynąć w bloku cpu/gpu przez ożebrowanie. Te rurki biegnące w podstawie dają za małą powierzchnię kontaktu wody z miedzią co nie zapewni wystarczającego transferu ciepła. Popatrz jak są robione fabryczne bloki, maksymalizuje się powierzchnię kontaktu. 

 

Teraz należało by obliczyć jaka powierzchnia kontaktu jest optymalna przy jakim przepływie przy jakiej temperaturze dla miedzi. Temperatury cpu, gpu masz, temperatury panujące w otoczeniu masz, orientacyjna wydajność chłodnicy też jest. Jeśli robisz takie rendery dla orientacji to masz dostęp do ludzi, któryż zrobią takie obliczenia dla zabawy ;p

Link to post
Share on other sites
 

Czytając na temat LC, muszę przyznać że jest to zajęcie bardzo wciągające i wymagające czasu a gdzieś słyszałem, że jeśli marnowanie czasu daję Ci radość, to nie jest to czas stracony.

 

Przyjrzałem się jeszcze raz wydumce i fabrycznym rozwiązaniom.

 

Chcę aby już ochłodzona ciecz była pompowana prosto w procesor, przewodem o średnicy wewnętrznej 1 cala. Wyjścia bloku będą jednocześnie redukcją i rozdzielaczem. Teoretycznie ułatwi mi to rozprowadzenie dalszego chłodzenia. 

 

66049efad6f75881.jpg

 

Co o tym sądzicie?

 

 

 

Wracając do chłodnicy, rozglądam się za chłodnicą z miedzianymi rdzeniami i blaszkami (czy lamelkami) o nie za gęstym ożebrowaniem. Zastanawiam się nad wymiarem chłodnicy: 560x280x60 aby zamontować 8 wentylatorów 140mm.

 

Odnośnie kładzenia płytek, czy też zakupu 3 dobrych zestawów LC. Nie chodzi mi o pieniądze, nie chcę kupić gotowego produktu - to dla mnie nuda.

Powiedzmy,  że mam nadmiar miedzi i maszyn, więc chcę zaprojektować i zbudować samemu układ chłodzenia (na ile to możliwe to z Waszą pomocą - lub nie).

Wydumka to wydumka. 

 

A na koniec, gdy ukończę projekt, to koniecznie wygraweruję na podzespołach i obudowie napis: 

"Wydumka". Albo "Struga" Koniecznie cyrylicą.

 

 

Link to post
Share on other sites

1cal troche dużo, spokojnie wystarczy 1/2". 

Rozumiem Cię że chcesz sie pobawić i samemu wykonać chłodzenie, ale element taki jak pompka polecam kupić dedykowaną zewzględu na zasilanie 12V (a nie 230V), gabaryty oraz ze względu na kulture pracy (jeżeli zależy Ci na ciszy)

Link to post
Share on other sites

560x280x60 - taka chłodnica mogłaby 2 topowe PC'ty chłodzić przy niskich obrotach. Overkill. No i gdzie to zmieścisz?

 

Nie żebym był hipokrytą, bo u mnie 420x60 sam procek na razie chłodzi  :D

Edytowane przez Reyqer
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...