Skocz do zawartości

Który Router wybrać??


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Longhorn,

Recommended Posts

Cześć,

Zamierzam zakupić (używany) routerek którego będę głównie używał w domu, tylko po namyśle Wziąłem też pod uwagę mobilny, posiadam modem Huawei E3372 zatem gdybym kupił mobilny to modem nie byłby już mi potrzebny. Lecz tak czy inaczej, proszę niech mi ktoś poleci któryś z poniższych które mam na oku, router będzie zasilał siecią Wi-Fi komputer PC,i mój smartfon, jeśli bym kupił mobilny to oczywiście czasem jeśli gdzieś jadę to przydał by się net w samochodzie dla nawigacji.

 

1. D-Link DWR-116

2. TP-Link MR3020

3. Huawei E5573

 

Który byście wybrali z tych 3?

Link to post
Share on other sites

Router mobilny może być dobrym rozwiązaniem gdy Internet ma po prostu działać i jednocześnie nie używasz go np. do grania w gry sieciowe. Wydajność routera mi-fi z zasady jest niższa niż stacjonarnych odpowiedników. Przy pracy ciągłej lubią tracić stabilność, a zasięg Wi-Fi jest ograniczony. Również możliwości konfiguracji są znacznie ograniczone na rzecz np. możliwości wysyłania SMS/kodów USSD bezpośrednio z routera.

Z tych trzech najmniej sensu ma TP link. Brak wbudowanego akumulatora czy nawet modemu sieci komórkowej to istotne wady. Sporo lepszym wyborem byłby Huawei - o ile pozostajemy w temacie routerów mobilnych.

Link to post
Share on other sites

No jeśli by jednak nie tracił połączenia ten Huawei, to byłby dobry, bo mam nadzieję że by swoim zasięgiem dawał radę na cały dom (mam na razie  niecałe 50 m kwadratowych) a poza domem może by nie przeszkadzało to że są mury, tak gdzieś do 5m chociaż poza dom jeszcze. Ale TP-Link przecież mógłby być dobrym wyborem bo to że nie ma modemu i akumulatora to nie bardzo szkodzi, po prostu gdybym gdzieś jechał samochodem to modem wpinam a jego pod napięcie w samochodzie i działało by, i jest mniejszy chociaż od DWR-116 no i byłby cały czas wpięty i nie było by problemu z ładowaniem akumulatora bo jego nie ma. Jeśli zasięgiem by się nie różnił od Huawei to ostatecznie mógłbym wziąć Huawei, zdarza się że gdzieś się jedzie to by wytrzymał może te 3 godziny w podróży, ale najwięcej w domu.

Link to post
Share on other sites

Jeśli obecność akumulatora nie ma dla ciebie znaczenia to tutaj TP-Link może być również wart rozważenia. Choć moim zdaniem router mobilny bez własnego źródła zasilania to proteza. Plusem MR3020 mogą być duże możliwości konfiguracji. Bardziej porównywalne ze stacjonarnymi modelami niż mocno okrojonymi mobilnymi hotspotami. Można m.in skonfigurować go pod dual WAN - główne łącze po RJ-45 i 3G jako backup, jest możliwość przekierowania portów, ARP Binding oraz Dynamic DNS czy inne zaawansowane funkcje jak klonowanie MAC. Oczywiście może pracować także tradycyjnie, w formie routera udostępniając internet z podłączonego modemu. Ten model obsługuje tylko pasmo 2.4GHz. Moc nadawania tego typu urządzeń z wbudowanymi antenkami jest na tyle mała, że nie gwarantuję ci że będziesz miał właściwe pokrycie sygnałem WiFi w każdym z pokoi domu. Na zasięg poza murami budynku nie liczyłbym.

Jeśli osiągi mają być lepsze, tutaj korzystniej zdecydować się na model stacjonarny jak DWR-116. To dobry wybór jeśli modem ma działać poprawnie out-of-the-box. Wiele routerów Asusa, Netgear czy choćby TP-Linka do działania modemów wymaga wgrania alternatywnego oprogramowania. Tracisz jednak mobilność, to model stacjonarny.

Link to post
Share on other sites

 

 

Ten model obsługuje tylko pasmo 2.4GHz

przy MR3020 jest chyba pasmo 5 GHz? Niektórzy twierdzą że ma bardzo dobry zasięg ten MR3020, no..ale chyba jednak lepiej jest posłuchać się tutaj, specjalisty od sieci, niż wierzyć ludziom którzy nie mają częstego kontaktu z sieciami.:)

No ale właśnie tak się zastanawiam nad tym że antenki w tych mobilnycvh są ukryte no i może to wpłynąć na zasięg w domu całym, a za domem już nie ma co liczyć na niego..jeśli tak by miało być to decyduje się na DWR-116, najwyżej na podróż będę miał naszykowany jakiś pakiet na dane komórkowe, zmienię sobie taryfę aby nie było tak drogo.:)

Link to post
Share on other sites

MR3020 działa tylko na paśmie 2.4GHz, jak też widać w specyfikacji TP Linka http://www.tp-link.com.pl/products/details/cat-14_TL-MR3020.html#specifications

MR3020 powinieneś kupić za ok. 60zł używkę. Gdyby się nie sprawdzał praktycznie za tą samą kwotę możesz go odsprzedać. Ewentualnie kupić online nowy od firmy i w razie gdyby się nie sprawdzał masz możliwość zwrotu w ciągu 14 dni. Praktycznie tylko w ten sposób przekonasz się czy będzie okej w twoim wypadku.

Link to post
Share on other sites

A no faktycznie to w złym miejscu sprawdzałem, może tamto się tyczyło jakiegoś drugiego modelu.

MR3020 mam na oku, zaproponował mi go pewien sprzedający za 40 zł, i to podobno miesiąc używany, zaproponował mi sam jak zapytałem go odnośnie innego routera w jego ogłoszeniu. Twierdzą też że pasmo 5 GHz jest silniejsze ale działa na bliskie odległości a z kolei 2.4 GHz słabsze ale że działa dalej..no komu tu wierzyć.:P

Jeszcze muszę się ostatecznie zastanowić..ale zapytam czy można skonfigurować tego D-Linka DWR-116 tak, aby przesyłał internet na kompa a jednocześnie przez Wi-Fi?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

D-Link DWR-116 posiada standardowo dla tego segmentu porty LAN 100Mbit w ilości 4 sztuk. MR3020 posiada tylko jeden port do podłączenia komputera lub innego urządzenia po kablu. Oczywiście możesz podłączyć jedno urządzenie przewodowo i resztę po WiFi. Nie potrzeba do tego żadnej konfiguracji.

Nośna 5GHz ma większą pojemność kosztem zmniejszonego zasięgu. Fale o wysokiej częstotliwości słabiej przenikają przez ściany i inne przeszkody, co mocno tłumi sygnał. Więcej na ten temat możesz doczytać np. tutaj https://socialwifi.pl/baza-wiedzy/technologie-wifi/jaka-jest-roznica-pomiedzy-czestotliwoscia-24-5ghz-wifi/

Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że w przypadku standardu 802.11ad gdzie mamy pasmo 60GHz do łączności krótkodystansowej o bardzo wysokiej przepustowości dochodzi już do kuriozalnej sytuacji, kiedy to samo powietrze staje się barierą dla fal elektromagnetycznych ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A dziękuję bardzo za info. Więc zdecyduję się sprawdzić tego MR 020, jeśli nie spełni oczekiwań, zamienię na D-linka. Temat uważam za rozwiązany, dzięki za informację.

Pozdrawiam!

Edytowane przez BiOS-Man
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...