Skocz do zawartości

Recommended Posts

Idąc za tym źródłem: https://www.anandtech.com/show/8747/samsung-ssd-850-evo-review/2 850EVO przy 250GB ma stały bufor o rozmiarze 3GB. 

4ef74946e53e3.png

 

Dobra, czyli bezpośredni pojedynek Goodram Iridium Pro 240GB vs Samsung 850EVO 256GB wygrywa ten pierwszy ze względu na kości MLC (chociaż nie jest to 3D MLC) ?

 

PS. Są gdzieś dostępne jakieś zaawansowane testy Iridium Pro?

Link to post
Share on other sites

Przecież już ci to w 1-wszym poście napisałem

 

Jak idziesz w TLC to weź pod uwagę 250GB samsung-a EVO, oraz BX300 240GB (dostępny bezpośrednio na stronie producenta)  Oba są dobrymi dyskami, oba mają statyczne bufory pseudoSLC, więc zapis sekwencyjny po kilku/kilkunastu sekundach spada, ale to nadal fajne dyski. 

  

Gdzie niby napisałem że evo na dynamiczny ? 
 

 

 

względu na kości MLC (chociaż nie jest to 3D MLC) ?

Ojj ciężko będzie, to że 3D nie oznacza że lepsze, zwłaszcza jak mówimy o takich 3D MLC microna (bo tylko micron i samsung produkują 3D MLC (samsung je inaczej nazywa) ). Właśnie takie 3D MLC microna są wolniejsze od zwykłych 2D MLC toshiby, dlatego też wszystkie polecane szybkie SSD NVMe (prócz samsungów), są oparte o 2D 15nm MLC toshiby. 
To jest takie wciskanie nowości że lepsze, właśnie nie... 
Oraz micron robi je w oparciu o FG, więc nie ma żadnych korzyści z 3D, jeśli o żywotność chodzi. 

Link to post
Share on other sites

Jak wcześniej pisałem wrzucam testy ciągle z mojego Microna 1100, kosci TLC 3D 384Gbit, wielkość bufora? nie wiem nie znalazłem może @kokosnh coś podpowie.
 

2KNQ1i.png

Jeśli chodzi o odczyt to wiadomo nic dziwnego tutaj niema normalny dysk ale przy zapisie:

 

ZPtEL5.png

 

Kwintesencja kości 3D TLC Microna, przy wyczerpaniu bufora zapis spada poniżej 100MB/s. W sumie to niema co komentować bo widać. Oczywiście nie można powiedzieć że dysk nie nadaje się do niczego, jak najbardziej się nadaje jako 2 dysk na gry gdzie mamy w sumie sam odczyt.

 

Jeśli chodzi o inne dyski to w firmie stosujemy tylko Iridium Pro 240GB oraz IRDM 120GB do komputerów które i tak są sprzętowo słabe nie maja nawet Sata3.

 

Może jutro uda mi się zrobić testy Iridium Pro 240GB wtedy autor porówna je sobie dobry MLC z zwykłym TLC.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

MLC i statyczny bufor

i zapis spada, niestety programy do takiego testowania tez nie są najlepsze, 
za to dynamiczny bufor ukrywa wydajność przy takich praktycznych testach, choć nie zawsze 
Ogólnie takie skoki np w w HD TACH zwykle pokazują realna prędkość bez buforowania, choć też nie zawsze (czasem winny jest firmware kontrolera)
Ogólnie to trudno wyciągać wnioski odnośnie wydajności, na podstawie tylko tego (nawet o opóźnieniach nie powiedzieliśmy), ale da się mniej więcej potwierdzić, że w określonych przypadkach dynamiczny bufor nie jest dobrym rozwiązaniem (jeden z use case-ów który może na tym mocno ucierpieć to np obróbka wideo, lecz nie tylko). ​ 

Jedno z lepszych rozwiązań to po prostu kupno większego SSD, jeśli 240GB wersja ma realny zapis na poziomie 200MB/s, to 480GB wersje będzie mieć go na poziomie ok 400MB/s o ile mamy do czynienia z wielokanałowym kontrolerem. Dlatego jest powiedzenie im większy SSD, tym szybszy i zawsze warto kupić 1 większy, niż 2 mniejsze (choć tu też nie jest tak czarno/biało, ale się w to nie zagłębiajmy).   


Ogólnie wydaję się że z zwykłego tematu odnośnie wyboru SSD, się trochę zapędziliśmy za daleko.    

Link to post
Share on other sites

Jedno z lepszych rozwiązań to po prostu kupno większego SSD, jeśli 240GB wersja ma realny zapis na poziomie 200MB/s, to 480GB wersje będzie mieć go na poziomie ok 400MB/s o ile mamy do czynienia z wielokanałowym kontrolerem. Dlatego jest powiedzenie im większy SSD, tym szybszy i zawsze warto kupić 1 większy, niż 2 mniejsze (choć tu też nie jest tak czarno/biało, ale się w to nie zagłębiajmy).   

 

 

Ogólnie wydaję się że z zwykłego tematu odnośnie wyboru SSD, się trochę zapędziliśmy za daleko.    

 

@kokoshu może zbyt  daleko, ale myślę, że potrzebnie :)

 

napisałeś  "Dlatego jest powiedzenie im większy SSD, tym szybszy i zawsze warto kupić 1 większy, niż 2 mniejsze"

 

Wiesz co, mam dylemat...

 

Nowego wątku nie będę zakładał. Jestem na 100% pewien, że chcę wziąść SSD nie mniejszy niż 480-512GB.

 

Miał być na początku Samsung 850Pro 512GB (ok 980-1050zł). Ale zobaczyłem, że można dołożyć i kupić GOODRAM SSD Iridium PRO 2,5" 960GB za 1170zł. 850Pro 1TB chodzi po 1750-1800zł, więc sporo drożej i b. nieopłacalny cenowo. Nie ma sensu tyle dopłacać, i chyba lepiej wziąść model Iridum 960GB ? Jak radzisz? Obawiam się tych polskich goodramów, że mogą okazać się padaki.

Edytowane przez serafin1
Link to post
Share on other sites

 @@serafin1 No cóż, osobiście mam Samsung 850Pro 512GB, ale jak kupowałem to nie było żadnych SSD 960-1TB poniżej 1.5 tys zł, więc nie miałem problemu.

Ogólnie różnice między 480-512GB, a 960-1024GB nie są już duże, jak coś to problem z prędkościami jest zwykle przy mniejszych SSD 120-256GB przez małą ilość kostek

Jeśli to nie jakieś profesjonalne zastosowanie, gdzie w benchmarkach samsung by był zdecydowanie szybszy, to bym brał jednak większe SSD kupił. 

Link to post
Share on other sites

 @@serafin1

Jeśli to nie jakieś profesjonalne zastosowanie, gdzie w benchmarkach samsung by był zdecydowanie szybszy, to bym brał jednak większe SSD kupił. 

 

Zastosowanie to:  modelowanie 3D (50%) oraz gry(50%). Nie zamierzam bawić się w żaden rendering, montaż filmów itp.

 

Polecasz SSDki od goodrama? Myślałem też czy by nie kupić HyperX Savage 960GB  v  GOODRAM SSD Iridium PRO 960GB. Który z tych będzie najlepszym wyborem?

Link to post
Share on other sites

JA przy 16GB na HDD miałem coś koło 3 minut... 

Co do savage vs iridium pro to praktycznie to samo (fizycznie to samo), różnią się gwarancją i firmware 
Ps, Plextor M8PeG 512GB kupisz za 858zł też warto rozważyć, jeśli masz kompatybilną płytę. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...