Skocz do zawartości

Jaką konfiguracja Coffee Lake


Recommended Posts

Wybrałem kilka wariantów:

1. Intel i5-8400 + MSI Z370 SLI Plus = 1528zł

2. Intel i5-8600K + MSI Z370 SLI Plus = 1684zł

3. Intel i7-8700 + MSI Z370 SLI Plus = 1998zł

4. Intel i7-8700K + ASRock Z370 Extreme4 = 2218zł

 

 

Jeśli chodzi o kartę graficzną, to obecnie zdecydował bym się na EVGA GeForce GTX 1060 Gaming 3GB GDDR5 za około 1029zł

Według obliczeń Linus Techtips z listopada 2017 karta jest najbardziej opłacalna (opłacalność to przelicznik FPS/cena) dla gier w rozdzielczości 1080p.

 

 

Jeśli chodzi o RAM, to najtańsze DDR4 2666MHz jakie znalazłem to Curcial Ballistix Elite 16GB (2x8GB) DDR4 2666MHz za 650zł

 

Reszta mojej konfiguracji to:

- Obudowa Corsair Carbide 400C

- Zasilacz Seasonic 650W Focus Plus 80 Plus Gold

- Chłodzenie procesora Corsair Hydro Series H115i

- Dysk SSD Kingston V300 120GB

- Dysk HDD WD Blue 1TB 7200rpm (WD10EZEX)

- Monitor BenQ GL2250HM

- Klawiatura Cooler Master QuickFire TK Brown Cherry

- Mysz Razer DeathAdder Chroma

- Słuchawki SteelSeries Siberia 2

- Głośnik MicroLab 2.0

- System Windows 10 Pro

 

Pytania:

 

Płyty główne Z370 są też tańsze, ale szukałem płyty z układem audio ACL1220. Może nie warto pod słuchawki i głośniki 2.0 brać z tym układem i szukać jeszcze tańszej z ACL892?

 

Czy i5 wystarczy do grania (FPS, MMO, RPG) czy lepiej iść od razu w i7? Będę też korzystać z PC jako platforma wirtualizacji (VMware & Hyper-V), komputer do oglądania filmów i przeglądania Internetu.

 

Czy pamięci Ballistix Elite 16GB (2x8GB) DDR4 2666MHz będą dobre, czy lepiej odłożyć około 200zł do lepszych pamięci, np. Corsair? Niestety cena pamięci jest obecnie wysoka :( Albo wezmę 2x8GB albo 1x16GB, zależy co będzie tańsze. W przyszłości będzie 32GB RAM.

 

Czy brać procesor z serii K (i5-8600K & i7-8700K ma 95W) czy nie ma sensu do moich potrzeb i kupić tańszy bez K (i5-8400 & i7-8700 ma 65W).

 

Zestaw będzie składany do miesiąca. Może warto poczekać na wyjście płyt głównych z tańszymi chipsetami pod Coffee Lake i wtedy brać i5-8400 lub i7-8700 z taką płytą?

 

Edytowane przez cru5h
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze nie kieruj się tylko wyznacznikiem wydajność - $ bo to tak nie działa. Lepiej dorzucić prę groszy do wersji 6GB tego GTX 1060 i mieć święty spokój na kilka lat. To że teraz 3GB wystarcza to stan chwilowy patrząc na to jak słabo optymalizacja gier idzie developerom.

Już od jakiś dwóch lat są gry potrafiące w 1080p zaalokować ponad 4GB pamięci vRAM. To że spokojnie będą te gry działać na 3GB nie znaczy że tak samo będzie za pół roku... Także jeśli GTX 160 to tylko 6GB.

Co do procesora to prosta piłka. 8600K. Przyszłościowy procesor i to z możliwością srogiego OC. Myślę że przeżyje Twoje następne 2-3 karty graficzne :)

Co do RAMu. Spokojnie możesz brać najtańszy. Lepiej brać 2x8GB niż 1x16GB. 2666 MHz pewnie da się podkręcić gdzieś w okolice 2800-3000 MHz  więc będzie hulać. Tu nie ma potrzeby inwestować +400zł do pamięci 3200MHz i zyskać na tym ledwie co. Te zaoszczędzone pieniądze zawsze lepiej przeznaczyć na lepsze chłodzenie procesora bo ten i5 potrafi się podkręcić podobno ponad 5GHz :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wybrałem kilka wariantów:

 

1. Intel i5-8400 + MSI Z370 SLI Plus = 1528zł

2. Intel i5-8600K + MSI Z370 SLI Plus = 1684zł

3. Intel i7-8700 + MSI Z370 SLI Plus = 1998zł

4. Intel i7-8700K + ASRock Z370 Extreme4 = 2218zł

najdroższy wariant numer 4. jest najlepszy,

 

lub:

 

5. Intel i5-8600K + ASRock Z370 Extreme4 = 1818zł

 

 

Jeśli chodzi o kartę graficzną, to obecnie zdecydował bym się na EVGA GeForce GTX 1060 Gaming 3GB GDDR5 za około 1029zł Według obliczeń Linus Techtips z listopada 2017 karta jest najbardziej opłacalna (opłacalność to przelicznik FPS/cena) dla gier w rozdzielczości 1080p.

kiepski pomysł,

3GB VRAM + 1920x1080 byś musiał detale w grze zjechać do średnio/wysokich, aby uniknąć spadków fps, już nie wspominając przyszłości...

 

 

Jeśli chodzi o RAM, to najtańsze DDR4 2666MHz jakie znalazłem to Curcial Ballistix Elite 16GB (2x8GB) DDR4 2666MHz za 650zł

 

do gier sensowne minimum to DDR4_3000 MHz

 

 

Reszta mojej konfiguracji to:

- Obudowa Corsair Carbide 400C

- Zasilacz Seasonic 650W Focus Plus 80 Plus Gold

- Chłodzenie procesora Corsair Hydro Series H115i

- Dysk SSD Kingston V300 120GB

- Dysk HDD WD Blue 1TB 7200rpm (WD10EZEX)

- Monitor BenQ GL2250HM

- Klawiatura Cooler Master QuickFire TK Brown Cherry

- Mysz Razer DeathAdder Chroma - Słuchawki SteelSeries Siberia 2

- Głośnik MicroLab 2.0

- System Windows 10 Pro

będzie ok

 

 

Pytania: Płyty główne Z370 są też tańsze, ale szukałem płyty z układem audio ACL1220. Może nie warto pod słuchawki i głośniki 2.0 brać z tym układem i szukać jeszcze tańszej z ACL892?

Tak jak pisałem Ci w poprzednim temacie, ALC892 to wysłużony ~10 letni układ, z kiepskim brzmieniem itp, zresztą twój wybór.

 

 

Czy i5 wystarczy do grania (FPS, MMO, RPG) czy lepiej iść od razu w i7?

i5-8600K do gier jest na podobnym poziomie co i7, (zwłaszcza po OC @5GHz)

 

 

 

Będę też korzystać z PC jako platforma wirtualizacji (VMware & Hyper-V),

 

jak sporadycznie używasz to bierz i5

 

 

komputer do oglądania filmów i przeglądania Internetu.

 

do tego to Core i3-8100 w sam raz :P

 

 

Czy pamięci Ballistix Elite 16GB (2x8GB) DDR4 2666MHz będą dobre,

po raz drugi szukaj 3000 MHz, lepsze wyniki w grach (miejsca procesorowe)

 

 

czy lepiej odłożyć około 200zł do lepszych pamięci,

tak co-najmniej 3000MHz, lub więcej, polecam G.Skille

 

 

np. Corsair? Niestety cena pamięci jest obecnie wysoka :(

akurat Corsair w polsce jest liderem w najniższej cenie pamięci ram np. seria LPX (ale ich nie polecam, ponieważ są problematyczne)

 

 

 

Albo wezmę 2x8GB albo 1x16GB, zależy co będzie tańsze. W przyszłości będzie 32GB RAM.

wiadomo że lepiej 2x, dla trybu dual channel

 

 

 

Czy brać procesor z serii K (i5-8600K & i7-8700K ma 95W) czy nie ma sensu do moich potrzeb i kupić tańszy bez K (i5-8400 & i7-8700 ma 65W).

i5-8600K lub i7-8700K, to są najciekawsze procki według mnie

 

 

Zestaw będzie składany do miesiąca.

to najlepiej odezwij się pod koniec miesiąca (może coś się zmieni)

 

 

Może warto poczekać na wyjście płyt głównych z tańszymi chipsetami pod Coffee Lake i wtedy brać i5-8400 lub i7-8700 z taką płytą?

może warto, ale...na przyszłych budżetowych płytach H310, B360

OC pamięci będzie zablokowane na max 2400 lub 2666

 

 

Link to post
Share on other sites

Czyli najlepiej będzie i5-8600K plus ASRock Z370 Extreme4 w przypadku mocnego OC? Podobno MSI Z370 SLI Plus spokojnie wystarczy pod ten procesor i na tej płycie kręci się ładnie do 5GHz...

 

A jeśli bym brał jeszcze pod uwagę płytę Asus Prime Z370-A? https://www.asus.com/pl/Motherboards/PRIME-Z370-A/

 

Jak ona wypada w stosunku do ASRock Z370 Extreme4? Cenowo trzeba dołożyć do Asus jakieś 50zł, płyta ma dość dobre opinie...

Podoba mi się też MSI Z370 GAMING Carbon Pro, ale tutaj około 750zł trzeba liczyć...

 

RAM będzie DDR4 3000MHz, w Dual Channel, z tym że jeżeli będzie taniej 1x16GB niż 2x8GB to kupię 1x16GB a później finalnie dokupię drugą kość.

 

Posiadam już chłodzenie Corsair Hydro Series H115i, nie rozumiem dlaczego miałbym mieć lepsze chłodzenie skoro to jest najwyższy model AiO od Corsair... Wiadomo, że przy OC zapewnie dodatkowe chłodzenie zwłaszcza sekcji zasilania...

 

Myślałem o konfiguracji wentylatorów w obudowie:

  • IN 2x140mm od H115i na przodzie (tutaj się zastanawiam czy dać dodatkowo 2x140mm przed chłodnicą)
  • OUT 1x 120mm z tyłu
  • IN lub OUT 2x140mm u góry

IN - kierunek zasysania do obudowy

OUT - kierunek wypychania z obudowy

 

Co do grafiki to sie jeszcze wstrzymam, dokonam wyboru po zakupie płyty głównej i procesora...

 

EDIT:

Poszperałem trochę i już wiem, że ASUS PRIME-Z370-A odpada... Tylko plusem są moim zdaniem te dodatki w postaci mocowania wentylatorów 50mm które mogą chodzić sekcje zasilania...

 

Przejrzałem tez płyty MSI i widzę, że wszystkie mają tą samą sekcje zasilania 6+4, różnią się dodatkami i portami wyjścia grafiki oraz układem audio (lepsze mają ACL1220, gorsze ACL892).

 

Podobają mi się płyty MSI:

  • MSI Z370 SLI Plus - cena około 599zł, opcja budżetowa, dobre pod OC i5-8600K jak twierdzą użytkownicy tego modelu
  • MSI Z370 GAMING PRO Carbon - cena koło 750zł - fajnie, bo ma tylko Display Port i HDMI bez VGA i DVI, kręci dobrze i7-8700K (testy Video Test Blog) ale trzeba dodatkowo chłodzenie na mofsety...
  • MSI Z370 GAMING M5 - cena około 800zł - podobne do GAMING PRO Carbon, ale ma dodatkowo wyświetlacz post kodów, reset UEFI z poziomu przycisku na tylnym panelu plus dedykowany USB do upgrade UEFI oraz sticker "MSI Gaming" do naklejenia na obudowie (ten sticker ma tylko ta płyta i ta za prawie 2 tyś...), podejrzewam że z OC podobnie jak GAMING PRO Carbon...

Jeśli wystarczy mi do kręcenia i5-8600K ta SLI Plus to się na nią zdecyduje... Chociaż teraz GAMING PRO Carbon i GAMING M5 cieszy oko i wolał bym już nie mieć DVI z tyłu obudowy i zamiast tego Display Port...

Jakoś ASRock mimo, że ma lepszą sekcje zasilania nie podoba mi się i chyba to za dużo do OC procka i5-8600K, co innego gdybym miał i7-8700K...

Dodatkowo bardziej mi się podoba UEFI od MSI niż od ASRock. Najlepiej w ogóle moim zdaniem wygląda UEFI od Asus...

 

Jaką jeszcze możecie polecić płytę z ASUS z serii ROG do 700zł?

 

Czy jest coś warte uwagi i porównywalne z MSI i ASRock ze stajni ASUS? W ASUS ROG moim zdaniem za dużo dają portów SATA na płycie, ja wykorzystam 2 x M.2 plus jedno SATA pod HDD...

 

Płyty Gigabyte nie biorę pod uwagę, bo te diody na modelach Gigabyte co najwyżej nadają się na święta zamiast lampek na choinkę...

 

Teoretycznie mam na wydanie na płytę i procesor 2000zł... Szukam najlepszej opcji.

Edytowane przez cru5h
Link to post
Share on other sites

Właśnie w filmie wyraźnie jest powiedziane, że zamiast pakować kasę w szybki RAM lepiej kupić 3666MHz a kasę zainwestować w lepszą płytę. To są najtańsze płyty Z370, ale żadna nie ma układu audio ACL1220 co jest dla mnie istotne... Druga sprawa, że kolejny segment płyt (Extreme4, SLI Plus, Prime-Z370-A) dopiero pokazuje co robią producenci.

Sprawa jest prosta - jeśli ktoś kupuje sprzęt do podkręcania to kupuje najwyższe modele (MSI Goodlike, Asus Maximus). Moim zdaniem śmieszne jest kupować płytę ze średniej półki w celu osiągnięcia maksymalnego OC.

 

Zamówiłem już w sklepie ASRock Z370 Extreme4 (649zł) oraz MSI Z370 GAMING M5 (829zł). Podejrzewam, że dołożę te 180zł do MSI, bo jest to druga najlepsza płyta MSI (pierwsza to MSI Z370 GODLIKE za prawie 2000zł), którą można porównać chyba tylko do ASRock Z370 Taichi. Wyglądem jednak MSI według mnie wygrywa z Taichi. Poza ceną względem taniego ASRock Z370 Extreme4, MSI Z370 GAMING M5 ma dodatkowo metalowe wzmocnienia portów RAM, wyświetlacz post kodów, przycisk clear CMOS na PCB i z tyłu na panelu, nowsze porty wyjścia grafiki (tylko Display Port i HDMI bez zbędnych VGA i DVI), lepszy gamingowy wygląd, oraz moim zdaniem lepszy UEFI. Płyta kosztuje 100zł więcej od MSI GAMING PRO Carbon, ale ma więcej bajerów i lepiej wygląda (np. porty SATA są już w jednym miejscu a nie jak w Carbon dwa SATA na dole, bo się nie zmieściły projektantowi). Są też wady MSI, np. niepotrzebny radiator na dyski NVMe, który nic nie daje (są filmy na YouTube z testami). 

 

Według specyfikacji chipsetu Z370 powinno być 6 portów SATA3, zastanawiam się po co ASRock pakuje dodatkowe 2 SATA3 na swoim dodatkowym kontrolerze oraz archiwalny port VGA? Kto w 2017 roku kupuje monitor z VGA albo używa złącza analogowego zamiast cyfrowego? Moim zdaniem ASRock Z370 Extreme4 powinna być pozbawiona tych zbędnych dodatków i w cenie dodane np. Display Port albo być bez nich, ale za to tańsza o 100zł (~ $30). Dziwi mnie, że dali ACL1220 zamiast starszego ACL892...

 

Znalazłem taki ranking:

  1. Asus - pierwszy bo specjalizuje się głównie w produkcji płyt, najlepsze UEFI, masa czujników w płytach, dobre OC, wysokiej klasy komponenty
  2. MSI - bardzo dobrej klasy komponenty (Military Class), przyjazny UEFI dla użytkownika, świetne sterowniki, dobre OC
  3. Gigabyte - średniej klasy podzespoły, dobre oprogramowanie, kolorystyka w budowie płyt, dużo modeli
  4. ASRock - dobre OC, stabilne sekcje zasilania, budżetowe konstrukcje, ale pozwalające wysoko podkręcać oraz fatalny soft, który pod Windows ma wiele do życzenia...

Myślę że mogę się zgodzić z powyższym rankingiem, ale na Asus Maximus X mnie nie stać :)

 

---------

 

Płyta MSI Z370 GAMING M5 zakupiona - potwierdziły sie moje w/w wnioski. Co prawda ASRock Z370 Extreme4 na żywo wygląda lepiej jak na zdjęciach na stronie producenta. Gdyby ktoś chciał kupić Extreme4 to mogę polecić ale ja wybrałem MSI Z370 GAMING M5.

 

Wszystko juz zmontowałem w obudowie, pozostaje kwestia wybory procesora pomiędzy i7-8700K a i5-8600K oraz wybór odpowiednich paięci RAM DDR4 3000MHz lub 3200MHz, bo widze że cenowo są podobne.

 

Obecna konfiguracja to (już zakupione):

  • Płyta: MSI Z370 GAMING M5
  • Obudowa: Corsair Carbide 400C
  • Zasilacz: SeaSonic Focus 650W Plus Gold Plus 80
  • Chłodzenie procesora: Corsair Hydro Series H115i
  • Dysk HDD: WD Caviar Blue  3.5'' 1TB 7200rpm, 64MB (WD10EZEX)
  • Monitor: BenQ GL2250HM
  • Klawiatura: CoolerMaster QuickFire TK Cherry Brown
  • Mysz: Razer DeathAdder Chroma
Edytowane przez cru5h
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...