Skocz do zawartości

RX 580 w starym komputerze wyłącza się podczas grania


Recommended Posts

Witam,

Jakiś czas temu mój wysłużony Radeon R9 270 od MSI postanowił niestety dokonać żywota. Niefortunnie stało się to zanim uzbierałem całą kwotę na planowany, wymarzony nowy komputer. Postanowiłem, że zastępcza karta, którą nabędę, przyszłościowo zagości w nowym zestawie, a tymczasem będzie sobie siedzieć w rzęchu z podpisu. Wybór padł na referenta od Gigabyte'a (nie Aorus) z 8GB pamięci VRAM. I tu zaczynają się problemy:

Podczas grania, nawet w pięcio-dziesięcioletnie tytuły, które nijak nie mają prawa bardziej obciążyć tej karty (Clive Barkers: Jericho, CS:GO) w zupełnie losowych momentach karta potrafi "zaniemóc" - następuje freez obrazu, słyszalnie stają wentylatory grafiki, następnie monitor gaśnie, ale komputer nadal działa. Zaś po resecie wszystko wstaje jak gdyby nigdy nic. Po ponownym uruchomieniu systemu niemal zawsze wita mnie komunikat od sterowników Radeona: Default Radeon WattMan settings have been restored due to unexpected system failure.

 

Co ciekawe, z drugiej strony mogę grać po godzinie i dłużej w zdecydowanie bardziej wymagające tytuły, jak na przykład Wiedźmin 3 czy PUBG i nie dzieje się zupełnie nic. Jeszcze osobnym przypadkiem jest gra Shadow Warrior 2 - tu, po jakimś czasie, przy większej jatce na ekranie, następuje freez, pojawia się czarny ekran (lecz tym razem monitor nie gaśnie), z windowsowego centrum powiadomień wyskakuje ten sam komunikat o wysypaniu się Wattmana, po czym system przez chwilę "myśli", po czym gra wraca, znów przez jakiś działa i sekwencja się powtarza, aż za którymś razem ostatecznie wysypuje się do pulpitu.

 

Sterowniki są obecnie w najnowszej dostępnej wersji - Radeon Adrenalin 17.12.2. Czytając fora AMD mogłem się dowiedzieć, że u niektórych remedium na podobne problemy jest zainstalowanie znacznie starszych sterów, nawet z końca 2016 roku, które jednak nie zawierają w sobie feralnego komponentu WattMan. Zaraz chyba zresztą spróbuję to uczynić. Nadmienię jeszcze, że przed każdą reinstalką sterowników poprzednie usuwam narzędziem AMD Cleanup Utillity, więc raczej nie ma szans, by winien był tu jakiś bałagan po poprzednich driverach.

Co zaś tyczy się samego WattMana próbowałem już różnych sztuczek:

- ręczne zmiany ustawień wentylatorów (z początku myślałem, że karta się przegrzewa, jednak podobno temperatury rzędu 70 st. i wyżej, to pod obciążeniem, na tej konstrukcji nic niezwykłego. Często nawet, w tych leciwych grach, nie zbliżają się one choćby do okolic tego pułapu. 

- Obniżanie taktowań zegarów

- Undervolting

 

I nie widzę różnicy, czy to po moich kombinacjach, czy na domyślnych ustawieniach sypie się tak samo.

Zasilacz teoretycznie ma spory zapas mocy, acz odpaliwszy w programie OCCT godzinny stress-test w zakładce Power Suppy widziałem, ze napięcie na linii 12V potrafiło delikatnie skakać - 11.85-12.15V - czy tu może leżeć przyczyna? Wiem, że program ten jest średnio wiarygodny jeśli idzie o pomiar napięć, ale nie mam obecnie dostępu do porządnego miernika. Sam test zaś przebiegł bez zakłóceń.

Procesor był delikatnie kręcony - na 3,7GHz. Jednak po zejściu na bazowe 3,4GHz nie widać różnicy w opisanej przypadłości.

Edytowane przez Frantic
Link to post
Share on other sites

Ponoc nowe stery czyli 17.12.1 maja mlad i wywalaja w grach z dx9 zainstaluj starsze, ale jezeli beda to 16.xxxx to zobacz czy nie masz jakis programow do podkrecania karty graficznej wlaczonych w tle. Ja wlasnie w tym przypadku mialem problem, gdyz WattMan i mns afterburner sie gryzly.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Piszę to po raz kolejny bo widać nie chce się szukać na forum, ato już trzeci taki temat :)

 

Pobierz DDU i odinstaluj z jego pomocą sterowniki w trybie awaryjnym. Następnie zainstaluj Adrenaline raz jeszcze, lecz przedtem zainstaluj sterowniki do chipsetu zakładka Optional Downloads na stronie AMD.

 

Dopiero sam przesiadłem się na W10 i to "nakładką", a nie czystą instalką. Nie stwierdzam ŻADNYCH problemów w działaniu WattMan i Aftreburner jednocześnie.

 

Osobiście ubolewam, że Wiedźmin 1 nie działa na Adrenalinie, ale nawet wersji poprawiającej bug pod DX9 nie instaluje, gdyż to wczesna alpha i może sprawiać inne problemy - poczekam na oficjalne.

Edytowane przez chrisplbw
Link to post
Share on other sites
lecz przedtem zainstaluj sterowniki do chipsetu zakładka Optional Downloads na stronie AMD.

 

 

Czegoś tu nie rozumiem... Czemu mam instalować sterowniki do chipsetu AMD, skoro na mojej stareńkiej płycie mam chipset nvidia nForce? Tam zresztą przy nich piszą o obsłudze Ryzenów, no a u mnie siedzi pradawny Phenom.

 

I tak, jak teraz myślę to sypią się głównie gry na DX9. Nie licząc Shadow Warriora 2, który widać ma jakieś swoje, specyficzne fochy.

 

Plan zainstalowania sterów 16.xxxx spalił na panewce - karta nie jest przez nie rozpoznawana, tj. niby się instalują, ale potem sterownik ekranu nadal jest systemowy - wniosek taki, że starszych driverów niż pierwszych obsługujących serię RX 5xx nie ma sensu nawet zasysać.

 

Afterburnera zainstalowałem, gdy po raz pierwszy wysypał się... właśnie Shadow Warrior, by sprawdzić temperatury. :D Zaraz sprawdzę jak jest bez niego. Żadnego softu od Gigabyte'a natomiast nie instalowałem

Edytowane przez Frantic
Link to post
Share on other sites

Czy kolega próbował już nowych sterowników 18.1.1 naprawiających stare biblioteki dx9?

O, nie wiedziałem, że takowe są. Wywaliłem Afterburnera i spróbowałem tych sterowników. Problem nie zniknął, ale nieco... ewoluował. Teraz zamiast wyłączenia się monitora następuje freez po zupełnie losowym czasie spędzonym grze (raz jest to pół godziny, raz kilkanaście sekund), z centrum powiadomień wyskakuje komunikat Dostęp aplikacji XYZ.exe do sprzętu graficznego został zablokowany (gdzie XYZ tam nazwa exeka gry), po czym wysypuje mnie na pulpit ze standardowym komunikatem Program (...) przestał działać.

 

I chyba należy też obalić teorię o wyłączności problemu na gry z DX9. Przed momentem crash nastąpił po multiplayerowym meczu w Call of Duty: WWII.

 

Update: raz jeszcze wyczyściłem sterowniki za pomocą AMD Cleanup Utillity, tym razem w trybie awaryjnym, a następnie zainstalowałem drivery z Windows Update. Póki co, odpukać, jest najbardziej stabilnie ze wszystkich testowanych wersji.

Edytowane przez Frantic
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...