Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, od dłuższego czasu mam problem z freezowaniem się komputera. Zaczęło się to już z rok temu. Jakoś w listopadzie kupiłem kartę RX470 od asusa. Po kilku tygodniach załapałem pierwszego freeza i potem się zaczęło... Na wiosnę kupiłem nowy zasilacz - SilentiumPC Vero L1 600W (Poprzedni Corsair-VS550). Problem na kilka tygodni ustąpił. W ostatnim czasie takiego freeza miałem praktycznie co 1-2 dni. Zauważyłem, że problem pojawia się gdy komputer musi nagle wykonać więcej działań/obliczeń. Przykładowo przy odpalaniu spotify. Tydzień temu zrobiłem formata i zainstalowałem na nowo sterowniki itd. Niestety od 2 dni znowu mam ten sam problem. Nie wiem czy to ma znaczenie ale podczas grania w lola mam czasami zauważalne spadki FPS nawet do 40 co jest dziwne przy moim sprzęcie. Kartę graficzną testowałem furmarkiem i wszystko ok. Procka testowałem w OCCT i też wszystko ok... Ram przetestowałem memtestem zgranym na pendriva i też wszystko ok. Zasilacz był wymieniany, więc raczej z nim nie ma problemu. Ostatnio też zamieniłem kartę graficzną na starszego Radeona HD6670 od sapphire i po 3 dniach jej użytkowania znowu pojawił się freeze. Napięcia na każdej linii są ok, więc w czym tkwi problem. Proszę o pomoc.

 

Mój sprzęt:

Zasilacz SilentiumPC Vero L1 600W

Procesor AMD FX8320 (Aktualnie bez żadnego OC)

Karta graficzna ASUS STRIX RX470 4GB

Dwa dyski twarde WD

Dysk SSD 120GB od Kingstone

Płyta główna Gigabyte GA970A-DS3P

 

Link to post
Share on other sites

Witam wszystkich,

podepnę się pod temat bo i ja zmagam się od dłuższego czasu z podobnym problemem. Tak jak opisywał to kolega wyżej, problemem są freezy komputera. Freezy permanentne tzn. pojawiają się losowo (choć zwykle 1 raz na dzień/dwa), pomaga jedynie reset komputera, nie zauważyłem też zależności w pojawianiu się freezów od obciążenia komputera (freez pojawia się zarówno w stanie spoczynku, podczas korzystania z przeglądarki, słuchania muzyki, grach, jak i mocno obciążających pamięć programach. Od dłuższego czasu walczę sam z tym problemem szukając porad na różnych forach. Był już format, podmiana niektórych komponentów (dysk, karta graficzna), aktualizacja sterowników, aktualizacja windows 10, aktualizacja bios. Nawet wymiana kabli sata (rozwiązanie podobnego problemu z jakiegoś forum). Wszelkie temperatury w normie, napięcia również. Mój dysk to leciwy hdd od samsunga, ale po podmiana na nowsze i świeższe modele nie pomogła. 

Zastanawia mnie czy wina może być po stronie softu (konflikt sterowników etc.) czy też jest to konflikt jakiś komponentów mojego komputera. 

Moja specyfikacja:
Zasilacz: aerocool vp-650
Procesor: AMD fx-6300
GPU: ASUS Radeon HD7790 2GB
Płyta główna: Asrock pro3 r2.0
6GB RAM 
2 dyski hdd samsung 250GB i 1TB
System operacyjny: Windows 10 Pro

Edytowane przez Nibylung
Link to post
Share on other sites

Na liście ich nie ma (6GB GOODRAM ddr3-1333 w kościach 4+2) jednak działam na nich co najmniej od 2 lat, a problemy pojawiły się jakieś 2-3 miesiące temu).

Generalnie cały zestaw posiada już ładne kilka lat. Ostatnie zmiany to dokupienie dysku 1TB, karta graficzna i przesiadka na Win10 (czasowo awarie pojawiły się jakiś czas po przesiadce na nowy system, niestety nie mam jak wrócić do poprzedniego gdyż nie robiłem upgradu systemu tylko kupiłem nowy - poprzednio miałem win7)

 

Edytowane przez Nibylung
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o mnie to:

- bios już wcześniej miałem zaktualizowany ale wróciłem do fabrycznej wersji by znaleźć problem

- aktualizacje windowsa 10 robię na bieżąco, więc z tym problemów nie powinno być

- ze sterownikami też dużo kombinowałem, do karty instalowałem ze strony asusa, z płyty i ze strony amd, sterowniki od płyty głównej instalowałem ze strony gigabyte ale też za pomocą programu APP Center od Gigabyte

 

Moje ramy to crucial ballistix 2x 4GB 1600mhz cl9, których na liście nie ma. Ramy też kupowałem na wiosnę 2016 roku i do czasu podłączenia karty nie było z nimi problemów.

Link to post
Share on other sites

Powrócę na chwilę do tematu. Zauważyłem na innych forach, że często przejawia się temat freezów pod win10 po ostatniej październikowej aktualizacji. Znalazłem na stronie microsoftu w dziale community kilka porad na rozwiązanie tego problemu (dużej grupie ludzi to pomogło więc można spróbować).
1. Zmiana ustawień w opcjach zasilania. W ustawieniach zaawansowanych należy wyłączyć zarządzanie energią zależnie od stanu linku na Magistrali PCI Express.
2. Należy wyłączyć szybkie uruchamianie systemu.

Póki co testuje czy te zmiany coś pomagają (swoją drogą nie wiem jaki mają związek z freezami), ale od 2 dni nie uświadczyłem żadnego zacięcia (wcześniej przynajmniej raz dziennie pojawiał się powyższy problem). 

Gdyby freezy powróciły zaktualizuję wątek.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...