Skocz do zawartości

MSI B350 TOMAHAWK + RAM CORSAIR problem z 3000Mhz


Recommended Posts

Witam, mam problem z ustawieniem traktowania raju na płycie MSI B350 TOMAHAWK z AM4. Maksymalnie mogę ustawić 2400MHz. Aktualizowałem BIOS do najnowszej wersji i nic się nie zmieniło. Przy próbie ustawienia na więcej niż 2400 po zapisaniu powoduje kilkukrotny restart i wraca na domyślne 2133MHz. Miał ktoś podobny problem?

 

SilentiumPC Regnum RG1W

Corsair 8GB (2x4GB) 3000MHz CL15 Vengeance LPX (CMK8GX4M2B3000C15)

SilentiumPC Supremo M2 550W V2 Gold 80+ 120mm

Toshiba P300 1TB 64MB cache SATA600 7200rpm (HDWD110UZSVA)

Gigabyte Radeon RX 580 Aorus 8GB DDR5 256bit (1380/8000) (GV-RX580AORUS-8GD)

MSI B350 Tomahawk /AMD B350, DDR4, AM4

AMD Ryzen 5 1600 /3.6GHz, AM4, BOX/

Edytowane przez XevoX
Link to post
Share on other sites

U kolegi na R7 1700, PRIME B350-PLUS i tych Corsair LPX 3000MHz tyle że on ma 2x8GB był ten sam problem domyślenie startowały na 2133Mhz i max OC coś koło 2400Mgz i wyżej nie szły . Problemem okazał się bios bo starsze wersje nie były stabilne z szybkim ramem.

https://ithardware.pl/testyirecenzje/agesa_1_0_0_6_nowe_rozdanie_dla_procesorow_amd_ryzen-3104.html

Po wgraniu najnowszego biosu (o szczegóły biosu nie pytaj bo nie pamiętam dokładnie ale było to jakoś zaraz po wakacjach) ramy poszły na 2933Mhz a może by i poszły wyżej ale nie chciało nam się kombinować.

Edytowane przez Centik
Link to post
Share on other sites

Ja mam teraz bios 1.9, najnowszy jaki znalazłem na stronie MSI i nic


Wgrałem beta bios 1.A1 i teraz sytuacja wygląda tak, że mogę ustawić 2667MHz, komp wstaje ale przy uruchomieniu ponownym windy jest występują restarty i wraca na 2133MHz.

Link to post
Share on other sites

Mam identyczny zestaw i np. na biosie 1.8 wchodziły ramy na 2666, a po aktualizacji na 1.9 nie chce iść powyżej 2400.

 

edit:

Przy ustawieniu XMP2 i dodatkowo ręcznie 3200 tak jak na tym filmiku wstał normalnie. Nie wstaje tylko przy próbie OC procesora powyżej standardowego 3400MHz.

 

edit: Na XMP1 i 3066 wszystko śmiga. Błędem było, że wcześniej ustawiałem samo XMP nie zmieniając ręcznie.

Edytowane przez eldmir
Link to post
Share on other sites

Wyjaśnienie Twoich problemów jest dość proste na liście kompatybilnych z płytą modułów nie ma zakupionych przez Ciebie pamięci. Dlatego masz problem z ich uruchomieniem. Jedyne co można zrobić to ręcznie ustawić taktowanie i opóźnienia takiej jak podaję producent w specyfikacji kości i tu uwaga albo będzie takie ustawienie działać albo nie, gwarancji nie ma. Zrób jeszcze aktualizację bios bo może producent dołożył współpracę z nowymi pamięciami ale nie zaktualizował listy wpieranych pamięci. 

 

https://www.msi.com/Motherboard/support/B350-TOMAHAWK#support-mem-11

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Wyjaśnienie Twoich problemów jest dość proste na liście kompatybilnych z płytą modułów nie ma zakupionych przez Ciebie pamięci. Dlatego masz problem z ich uruchomieniem. Jedyne co można zrobić to ręcznie ustawić taktowanie i opóźnienia takiej jak podaję producent w specyfikacji kości i tu uwaga albo będzie takie ustawienie działać albo nie, gwarancji nie ma. Zrób jeszcze aktualizację bios bo może producent dołożył współpracę z nowymi pamięciami ale nie zaktualizował listy wpieranych pamięci. 

 

https://www.msi.com/Motherboard/support/B350-TOMAHAWK#support-mem-11

 

Czy dobrze rozumiem, że istnieją różne wersje biosu pod konkretne procesory ?

https://www.msi.com/Motherboard/support/B350-TOMAHAWK#support-cpu

 

Czy warto spróbować flashować bios z wersją 7A34v10 pod ryzen 1600?

Link to post
Share on other sites

Kontroler pamięci jest zintegrowany z procesorem dlatego dwie różne listy obsługiwanych pamięci w Twoim przypadku ale w większości się te listy pokrywają. Nie zalecam fleszowania starszym biosem nie poprawi on sytuacji lepiej wgrać najnowszy. Bios jest tylko jeden dla Twoje płyty i różnych CPU ale producent dodaje w nim nowe mikrokody z wsparciem dla nowych urządzeń lub usuwa istniejące problemy techniczne. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites
  • 5 tygodni później...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...