Skocz do zawartości

Czy opłaca się mi dokupić pamięci RAM ?


Recommended Posts

Witam! Posiadam aktualnie taki sprzęt:

 

x2 Pamięci RAM: GOODRAM 4 GB DDR4 PLAY 2400 MHz CL15 OC

Procesor: Intel Core i5-7600, 4.1GHz, 6MB, BOX

Chłodzenie: SilentiumPC Spartan

Płyta główna: Gigabyte GA-B250M-DS3H

Karta graficzna: Palit GeForce GTX1050Ti KalmX 4GB

Zasilacz: 700W TX-Series ZM700-TX 80PLUS 230V EU

Dysk: Samsung SSD 850 EVO 1024 GB

SAMSUNG HD103SI 1024 GB

System: Windows 7 Home Premium 64-bit

Klawiatura: Dell

Mysz: Mysz A4 Tech Bloody V7m

Monitory: SAMSUNG S22C300 1920x1080 60 Hz (Używam 1280x1024 podkręcony do 84Hz)

SAMSUNG SyncMaster 940B 1280x1024 75 Hz 249,00 zł

Słuchawki: PHILIPS SHP1900

 

Chciałbym ulepszyć ten komputer za 2500 złotych około. Myślałem nad zakupem ASUSa GeForce GTX 1070 STRIX za około 2200 złotych i dodatkowymi 2 kościami RAM 8 gb takimi samymi jak mam teraz. Problem mam taki, że moja płyta to Micro ATX i nie wiem czy zmieści mi się ten GTX 1070, mógłbym na szerokość wyciąć z obudowy te schowki na dyski i gdzieś indziej je zamontować. Moja obudowa ma już około 10 lat, nie chcę jej raczej zmieniać bo według mnie zamiast kupować obudowy po 400-600 złotych lepiej jest kupić dodatkowe 8 GB RAMu albo wybrać RAM o chociaż te 400 MHz więcej.

 

Komputera używam głównie do: grania i streamowania w : CS:GO , GTA V , Minecraft

Nie zależy mi wcale na głośności, kultury pracy itd. Chcę mieć tylko jakość i wydajność.

 

Obecnie mój komputer wygląda tak: https://imgur.com/PtS37pm



 

Dodam tylko, że mam ciągle ściągnięte dwie boczne płyty od obudowy dla lepszego przepływu powietrza.

Nie chciałbym raczej używanego sprzętu, jeśli już to na gwarancji gdyż jest to zbyt ryzykowne. Nie chcę też nic raczej podkręcać bo co prawda potrafię, ale wolę zostać na standardowych zegarach gdyż po moich niemiłych doświadczeniach z Phenomem II X 945, którego raz podkręciłem do 4.1 GHz i było ok, a raz do 3.9 i się zepsuł.

 

Chciałbym móc w te gry na maksymalnych ustawieniach graficznych streamować w 1080p 60 fps i żeby fpsy trzymały minimum te 80 klatek na sekundę i nie spadały za mocno. Co zrobić?

Link to post
Share on other sites

 

 

Problem mam taki, że moja płyta to Micro ATX i nie wiem czy zmieści mi się ten GTX 1070

 

I co z tego że płyta to uATX? Bierzesz taśmę mierniczą i sprawdzasz ile masz miejsca, bo z tego co widzę na zdjęciach to powinieneś znaleźć jakiś standardowy model który się zmieści. Podaj ile tam masz miejsca to czegoś się poszuka.
 

 

 

Moja obudowa ma już około 10 lat, nie chcę jej raczej zmieniać bo według mnie zamiast kupować obudowy po 400-600 złotych
 

 

Dodam tylko, że mam ciągle ściągnięte dwie boczne płyty od obudowy dla lepszego przepływu powietrza.

 

Ze ściągniętymi bokami, nie masz żadnego przepływu powietrza... I nie wiem jaką ty byś chciał tą obudowę skoro miałaby kosztować 400-600zł. Nie mógłbyś po prostu kupić czegoś takiego?

https://www.x-kom.pl/p/381990-obudowa-do-komputera-silentiumpc-regnum-rg4-pure-black.html

 

Koszt 150zł a nie 600... Trzy wentylatory w zestawie, piwnica na dyski i zasilacz, możliwość montażu gpu do 380mm i łatwa aranżacja kabli. Jest nieporównywalnie lepsza od tego co masz teraz i dopiero te 3 wentylatory zapewnią sensowny przepływ powietrza.

 

 

 

lepiej jest kupić dodatkowe 8 GB RAMu albo wybrać RAM o chociaż te 400 MHz więcej.

 

Moim zdaniem zmiana na szybsze nie ma sensu, wzrost wydajności marginalny:

 

Na twoim miejscu najpierw bym kupił GPU, a następnie zobaczył czy potrzeba ci dodatkowe 8GB RAMu. Granie i streamowanie z włączonym np MSI Afterburner, jeżeli zużycie ramu często dobija do 8GB to dokupienie jak najbardziej wskazane, a jeżeli praktycznie zawsze masz zużycie poniżej 8GB to w tej chwili nie ma to najmniejszego sensu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Podczas streamowania tak to wygląda:

https://imgur.com/4176uvH

 

Zdziwiłem się, czyli problemem jest processor a nie grafika? Procesor przecież powinien gdy jest obciążany wskoczyć na 4.1 GHz a jest dalej na 3.9 i chodzi na 100%

 

RAM się lekko dusi, używanych jest po 6-7 gb po 10 minutach gry a po dłuższej grze do 8 skacze więc 16 gb trzeba będzie raczej zamontować. Do tego to są ustawienia wysokie fullhd i stream 1080p60fps.

 

Sam już nie wiem co z tym komputerem zrobić. Może bym go sprzedał, zostawił tylko zasilacz i dyski i kupił coś innego, obudowę oczywiście też do wymiany? Ten procesor ma 4 wątki i 4 rdzenie, myślałem nad I7-8700K na przykład czy coś... Co zrobić?

Link to post
Share on other sites

Z taktowanie wszystko w porządku, procesor bazowo ma 3.5ghz i teraz uwaga: on ma dwa tryby boost, 3.9ghz dla wszystkich rdzeni LUB 4.1ghz dla jednego rdzenia. To znaczy, że jak wykorzystujesz tylko jeden rdzeń na 100%, a reszta "śpi" to ten jeden rdzeń przyspieszy do 4.1ghz, jeżeli więcej niż jeden rdzeń pracuje na 100% to wtedy wszystkie rdzenie zaczynają pracować na 3.9ghz zamiast 3.5ghz. 

Pewnie to nie działa do końca tak jak powiedziałem, ale odzwierciedla to mniej więcej.

Jeżeli ta i5 7600 ci nie wystarcza to myślę że zmiana na i7 7700k by wystarczyła (co prawda nie podkręcisz go na swojej płycie ale ma on sporo wyższe taktowanie bazowe niż wersja bez 'k'). 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...