Skocz do zawartości

Intel 7700K czy 8700K


Recommended Posts

Cześć, zastanawiam się nad wyborem procesora, 7700K lub 8700K. Cena procków nie gra tu roli, chodzi głównie o stabilność przy MOBO za około 500zł. Z tego co się orientowałem to problem pojawia się przy 8700K i podkręcaniu na MOBO w okolicach 500zł - staje się nie stabilny. Jeżeli moje obawy są bezpodstawne to mój wybór oczywiście padłby na 8 generację. 

Link to post
Share on other sites

@@HAKELBERY,  A nie będzie przypadkiem tak, że i7 8700 będzie stabilny na mobo za 500, a nadal "świetniejszy" od 7700k? 

 

 

Bo jak dla mnie to 7700k traci zupełnie sens kiedy 100zł drożej mamy 6c/12t 8700. Pomijając to, że pieniądze nie grają roli.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Też nad tym myślałem ale niestety dysponuje tylko 7700K lub 8700K do wyboru. Przyznam, że sam OC jest dla mnie tematem dość tajemniczym i raczej nie chce się w to bawić mimo procesora z odblokowanym mnożnikiem. Może poprawię troszkę moje pytanie.

 

Bez OC na płycie za 500 zł 7700K czy 8700K, który stabilniejszy i wydajniejszy?

Moje obawy pojawiły się, gdy wyczytałem, że nominalna konfiguracja 8700K (napięcia) jest problematyczna i warto ją podregulować.

Edytowane przez rumzajs
Link to post
Share on other sites

@@HAKELBERY,  A nie będzie przypadkiem tak, że i7 8700 będzie stabilny na mobo za 500, a nadal "świetniejszy" od 7700k? 

 

 

Bo jak dla mnie to 7700k traci zupełnie sens kiedy 100zł drożej mamy 6c/12t 8700. Pomijając to, że pieniądze nie grają roli.

Może tak być ale nie zawsze  i nie wszędzie

8700 mas 4.3 ghz + 100mhz z bclk  przy oc

 

7700K  ma 4.4 ghz  lub 4.5 ghz na płytach asusa bez oc

Edytowane przez HAKELBERY
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie lepszym wyborem będzie 8700k ze względu na większą ilość rdzeni. Jeśli chodzi o 7700k to sam posiadam i złego słowa o nim powiedzieć nie mogę. Oba procesory zapewniają dobrą wydajność z tym , że w grach i aplikacjach wykorzystujących więcej rdzeni lepszy będzie 8700k.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To może koleje pytanie troszkę nie w temacie, ale pomoże mi podjąć decyzję. Jakie płyty polecacie do 7700K i 8700K? Cena tym niższa tym lepsza, ale wiadomo, żeby nie pchać się w babola jakiegoś :)

 

Do OC:

7700K - 

8700K - 

 

Bez OC:

7700K - 

8700K - 

 

Dzięki z góry :)

Link to post
Share on other sites

Bierz 8700k i w ogóle się nie zastanawiaj. Ludzie pokupowali pół roku temu sprzęty i dziś sobie plują w brodę, a bo to nie poczekali, a bo to ich Intel w uja zrobił. Oczywiście uogólniam, ale jeśli masz dwie platformy do wyboru, które można bez problemu kupić, to troszkę bez sensu jest brać starszą.

 

Obiektywnie uważam, że nikt tu nie wygrałby z premedytacją 7gen uważam to za regres, nawet jeśli ktoś napisał, że 7700k będzie lepsze w jakimś csie, to nie mają tu na myśli takiej różnicy jak między i3, a i7 - aspekt do pominięcia, a i tak wszystko rozbija się o monitor.

 

Powiem Ci jak ja szukałem płyty:

- wszedłem na morele,

- ustawiłem filtr na z370

- cena do 600zł

 

Wybrałem Gigabyte, bo chyba jako jedyny miał zintegrowaną kartę dźwiękową ALC1220 i podwójny bios, ale każdy przyjmuje inne kryteria co do złącz, wyjsc, wyglądu itd. Poza tym to wszytko jedno i to samo, oprócz właśnie (o tej tylko wiem) płyty Gigabyte z370 HD3, która miała problem z sekcją zasilania - istotne tylko w przypadku OC i to dość mocnego.

 

Podsumowując, jeśli nigdy nie podkręcałeś procesora i nie czujesz się na siłach to wiedz, że i7 8700k, jest na tyle mocnym procesorem, że OC się przyda gdy reszta podzespołów będzie tego wymagała, mam tu głównie na myśli przyszłe generacje kart graficznych.

 

Nie napisałeś, jaką masz kartę graficzną i monito - ilu Hz, bo co po 300 fps, jak monitor wyświetla 60/75 Nawet jeśli ktoś uważa, że zmniejsza to input lag itd, to zablokowanie wartości na 144fps uważam w zupełności wysyraczy, choć trzeba sobie zdać sprawę że mówimy tu o opóźnieniach w "ms" Biorąc pod uwagę, że mrugniecie okiem to przyjmijmy ~200,300ms to input lag rzędu 10-20ms, wygląda przy tym tak jakbyśmy mieli oskalpować sobie powieki.

 

(Siedzę na taptalku, mogłem coś przeoczyć)

 

Edytowane przez armani
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja od siebie mogę polecić MSI z370 Tomahawk - https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z370-tomahawk-978664/?gclid=Cj0KCQiA4bzSBRDOARIsAHJ1UO4ZTID8Iu7OSp1IgrqohKp4SeoAqqzrCC3F2K2rEQj_s2Au4zQBKtYaAnp7EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Posiadam wersję na z270 i nie narzekam , co do możliwości OC udało mi się zrobić na niej 5,0ghz na napięciu 1,37V.

Link to post
Share on other sites

Warto dodać że 8700k ma więcej pamięci L3 za sprawą większej ilości rdzeni ( 12MB w porównaniu do 8MB 7700k ) oraz obsługuje szybsze pamięci 2666 vs 2400Mhz ( 7700k), a to że ma odrobinę niższy zegar myślę że jest pomijalne w sprzęcie z tej półki ( oba są świetne ).

Zależy Ci aby w CS Go mieć 310 fps zamiast 300 ? ( tak strzelam :P )

 

Do sedna. Mimo iż faktycznie 7700k może w pewnych sytuacjach okazać się szybszym procesorem "single Core", o tyle 8700k jest wydajniejszy pod całą resztą względów.

Edytowane przez Trovao
Link to post
Share on other sites

A  single corre  na 8700K  powinno być nawet wyższe od 7700k bo zegary są wyższe często.Mowa była o 8700  który   ma 4.3 Ghz  dla 6/12

 

Tak ale tylko w teorii, bo ciężko zmusić procka do pracy na jednym jaju. Więc przeważnie wygląda to 7700k 4,4GHz vs 4,3Ghz 8700k.

Link to post
Share on other sites

Przy 1 jaju było by 7700k 4,5Ghz vs 4,7Ghz 8700k  :)
Dlatego napisałem, że : "przeważnie wygląda to 7700k 4,4GHz vs 4,3Ghz 8700k przy pracy w "obciążeniu" . Wtedy faktycznie w niektórych sytuacjach mogła by zarysować się przewaga 7700k, ale jest to na tyle mała różnica że nie warto cofać się w generacji procka. Tym bardziej biorąc pod uwagę jego inne parametry. 6 rdzeni 12 wątków, cache itp.

 

Konkluzja dla autora tematu. 8700k i nie kombinuj :) Starczy na dłużej.

Edytowane przez Trovao
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zebyś takie coś miał to byś musiał grać w 15 letnie gry

Wystarczy ze ci trochę obciaży 2  rdzeń np systemem olbo programem w tle i masz spadek mhz

W  grze dzisiaj  nie zobaczysz takich zegarów .Realnie to  jest tak jak pisałem 4.4  ghz dla 7700k  lub 4.5 w płytach asusa   i  4.3  dla 8700  bo o tym była mowa.

4.4 ghz  na 8700  to może jakieś call of duty 4  a  poza tym cpu K umożliwająq oc i ile będzie to zależy od sztuki .A  oc nei robi sie raczej na różne rdzenie a kręci całość

Link to post
Share on other sites

No  a powinno  na 8700k wskakiwać całkiem często 4.4 bo on tyle ma na 5/10  w  przeciwieństwie do 8700 który ma na 3/6

 

https://youtu.be/7HdtnvR5Y5A?t=109

 

Co  do cs to juz  wiem skad te denne tematy.Nie ma na to siły


Zreszta widze że masz asusa a to oznacza że masz 4.7 ghz dla wszystkich  rdzeni chyba że poprzestawiałeś w biosie

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...