Skocz do zawartości

GTX 780 MSI- czarny ekran od czasu do czasu


Recommended Posts

Witam,

 

od kilku tygodni mam sporadyczny problem, który występuje tylko i wyłącznie podczas obciążenia karty graficznej. Gaśnie monitor i jest czarny ekran np. podczas włączania gry lub w samej grze podczas dołączania do lobby(większe obciążenie). Raz się zdarzyło przy wyłączaniu gierki - o dziwo.

 

Warianty co się dzieje:

Nie mogę nic zrobić i pozostaje restart komputera, ale

 

a) czasem jest tak że po prostu zgaśnie ekran - restart komputera i jest OK.
b) gaśnie ekran - restart komputera, ale ekran jest czarno biały i rozdzielczość tragiczna - w menadżerze urządzeń kartę muszę włączyć i jest już OK,

c) gaśnie ekran - wiatraki chodzą od karty na maxa - po restarcie czarny ekran lub biały pasek poziomy szeroki na 5cm i nic z tego(wiatraki chodzą normalnie - wszystko w normie) - w tym wariancie otwarłem 2 razy budę raz po prostu odłączyłem wszystko i poskładałem do kupy i działało, a drugim razem tylko poruszałem przewody zasilające kartę i ramy (to sięgnąłem bez odłączania kompa) - i teraz śmiga bez zarzutu znowu.

Jakieś porady co robić? Szukać już nowej karty? Temperatury w normie - pod obciążeniem okolice 75stopni ale tak jest od zawsze. Artefaktów brak, tylko takie jaja się dzieją jak powyżej. Dołożyłem ostatnio SSD wgrałem od nowa system - ale wszystko co powyższe działo się też na starym dysku.

Są dni że jest OK i nic się nie dzieje. Można być w środku gierki i grać i tylko problemy występują przy włączaniu aplikacji/wyłączaniu.

Sterowniki aktualne wszystkie - system świeży, komputer posiadam od 4 lat:
AsRock Fatality H87
i5-4670K nie kręcony jeszcze
16GB ram DDR3 Crucial Ballistix Sport
HDD - 1TB WesternDigital
SSD - Crucial MX300 - 275GB na tym stoi system 
Zasilacz Cooler Master G550M
Windows 10

Z góry dzięki za sugestie czym to sprawdzić teraz

Link to post
Share on other sites

Karta ma z 4 lata to już cuda się dzieją, mój GTX 970 też zaczyna szwankować mimo wymiany wszystkich podzespołów na nowsze i lepsze... W tym wypadku wymieniłbym grafę (zamów, przetestuj jak będzie to samo to oddaj rękojmia). Jak z inną (dobrą) grafą to samo to co innego siada.

Link to post
Share on other sites

Była chwila że 1070 był w koszyku...później 1080 a teraz chyba i tak poczekam na nową serię, najwyżej ta padnie całkowicie.
Od czasu posta problem zdarzył się raz zobaczymy co to będzie. Dziwne, że takie cuda się zdarzają podczas włączania/wyłączania gierek a nie w trakcie.

Ale kupowanie karty pokroju 1180 (może?) do obecnego sprzętu też nie będzie mieć sensu bo i tak reszta będzie chodzićna 100% a grafika będzie nudzić.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Aktualizacja - tydzień pracowałem tylko w CADzie po prostu korzystanie z kompa bez grania w gierki i komp chodził jak wcześniej czyli bez problemu. Wczoraj coś popykałem ale z godzinkę i było OK.

Dziś grania 4h i po WYŁĄCZENIU gry przeze mnie ekran czarny. No to restart sprzętu i obraz czarno biały - system wyłączył grafikę.

Kod błędu w menadżerze urządzeń 43. 
Wystarczy wyłączyć sprzęt - włączyć od nowa i znowu wszystko gra. Jakieś pomysły?
Sprzęt w środku rozłączałem czyściłem, sprawdzałem kable - zasilanie itd. po staremu raczej bez problemu.
Ostatnio jak się nie chciał monitor włączyć to wyjąłem bateryjkę z biosu przy czyszczeniu i maszyna ruszyła.

Logo Windowsa jest na krótko później gaśnie i nie ma nic na ekranie - widać że podświetlony na czarno, monitor nie przechodzi w tryb uśpienia.


Aktualizacja : Komputer padł całkowicie dopiero po odłączeniu grafiki startuje bez niej.
Spróbuję z innym slotem ale pewnie gtx 780 umarł choć wczoraj normalnie na nim grałem jeszcze...

Próbować grzać w piekarniku ?

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Ojej ile czasu minęło ale nie było mnie w domu. Dopiero teraz się tym zająłem.

Zrobiłem zapiekankę karta "żyje" wentylatory kręcą na maksa(na karcie) komp się uruchamia ale brak obrazu. Pochodził tak 10 mniut i karta totalnie jest zimna. Jeśli podłączę do 2 slotu to jest to samo ale świeci się dioda czerwona na płycie głównej więc coś tam nie gra jej, że ma główny slot pusty.

Na integrze oczywiście wszystko jest OK.
Grzać ją jeszcze raz ;-) ?

Link to post
Share on other sites

Wydajność GTX 780 nie jest najgorsza, ale brak wsparcia dla GPU "Kepler"( GTX 6XX i większość modeli 7XX) w nowszych grach sprawia zakup bez sensu, chyba że cena naprawdę była atrakcyjna, ale ja mimo tego nie zdecydował bym się na zakup karty "Keplerem" na pokładzie.

Co do procesu "wypiekania", Autor tematu nie chwalił się co do szczegółów ale ja mam udany wypiek w/g procedury:

Rozebraną kartę z chłodzenia umieszczoną do góry GPU na  kulkach z aluminiowej foli rozmieszczonych po rogach karty na tacy drucianej, wstawia się na środkowym poziomie wygrzanego piekarnika bez włączonego termoobiegu w 190 stopniach.

Kartę wygrzewać przez 9 minut, po czasie wystawić z piekarnika i zostawić w temperaturze pokojowej do ostygnięcia.

Po ostygnięciu przyjrzeć się kontestatorom elektrolitowym( możliwe uszkodzenie od temperatury), nałożyć pastę termo przewodzącą i złożyć chłodzie.

Z past polecam Gelid Extreme lub Noctua NT-H1.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Górna i dolna grzałka powinna być włączona tak żeby w całym piekarniku było wygrzane powietrze na 190 stopni, w momencie wkładania wcześniej przygotowanej w/w sposób karty graficznej.

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

Górna i dolna grzałka powinna być włączona tak żeby w całym piekarniku było wygrzane powietrze na 190 stopni, w momencie wkładania wcześniej przygotowanej w/w sposób karty graficznej.

 

Ok dzięki za rady, nigdzie nie widziałem info czy grzać z obu stron czy z jednej. Mam jedną HD 6870 co artefaktami sypie, może by pociągnęła jeszcze trochę

Link to post
Share on other sites

Karte posiadam od ponad 4 lat od nowości.

Zasilacz to Cooler Master G550M też od nowości - od ponad 4 lat.

Nic nie było zmieniane w kompie tylko upgrade RAMu jakośrok temu i nic poza tym.
Dlatego raczej zasilacz nie...bo komp startuje i jest OK tylko nie wykrywa grafiki a ona od razu startuje i 100% wentylatory. Karta jest zimna nawet jak zostawię ją na kilka minut w takim stanie.

Będę jeszcze raz grzać ustawię 190-200 stopni rozbiorę kartę i zobaczymy co to będzie. Teraz ją grzałem w 180 stopniach i metoda ta sama tak jak Ty @messer pisałeś.

 
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Aktualizacja - po ponownym pieczeniu... karta jak nie działała tak nie działa. Obroty max po odpaleniu kompa brak obrazu.

Gdy sprzęt jest "odpalony" po naciśnięciu "power" wyłącza się natychmiastowo więc nie ładuje systemu.

 

 

Raczej się nie da nic zrobić, karta zdechła na zawsze.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...