Skocz do zawartości

Zwiększenie z 1.5V na 1.65V - karty pamięci Kingston HyperX 1600MHz KHX1600C9D3/4G CL9


Recommended Posts

Witam

 

Borykam się od dłuższego czasu z zwiększeniem pamięci RAM w swoim zestawie. Obecnie posiadam następujący sprzęt:

 

- Karta graficzna MSI GeForce GTX 970 GAMING 4GB,
- Płyta główna Gigabyte GA-Z97-HD3,
- Procesor Intel Core i5-4690K.

Karty pamięci Kingston  HyperX 1600MHz KHX1600C9D3/4G CL9

 

Moja płyta główna, jak się orientuje, nie obsługuje XMP, mimo że karty mają taką możliwość. Problemem jest to, że pracują na parametrach 1333MhZ 1.5V a nie 1600MhZ 1.65V. Czy istnieje możliwość aby na tej płycie głównej zwiększyć z 1333 na 1600 i z 1.5V na 1.65V? Pytam się, ponieważ chciałbym dokupić kolejne takie samy karty pamięci, ale nie wiem czy jest możliwość wykorzystania całego potencjału tych kart. Może lepiej odsprzedać te, jeśli nie są w stanie przy obecnym sprzęcie wykorzystać potencjału i kupić 2x/4x = 16GB RAM nowe karty z większą częstotliwością ale na poborze 1.5V? 

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

"

Maks. Taktowanie RAM

1600 MHz (wsparcie dla XMP 1.3)         "

Tak jest napisane w opisie twojej płyty. http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/gigabyte-ga-h97m-hd3-test.html

Może bios trzeba zaktualizować ?

Czy podana tutaj płyta główna nie jest przypadkiem inna od tej co posiadam? bo u mnie oznaczenie ma Z97-HD3 i nie wiem czy to jest to samo, ponieważ u mnie max taktowanie to 3000. Jeśli chodzi o kierowanie pytania, to czy istnieje właśnie w tym modelu płyty zwiększyć taktowanie z 1333 na 1600 i zwiększyć moc poboru 1,5 na 1.65? 

Link to post
Share on other sites

Twoja płyta główna obsługuje XMP w każdej rewizji. Ustaw profil XMP w BIOS. Będą pracować bez problemu.

 

 

 

 Karty pamięci Kingston  HyperX
 

Nie karty, moduły (czasami błędne nazywane kościami :) )

Na przyszłość gwoli wyjaśnienia:

 

nowe karty z większą częstotliwością ale na poborze 1.5V? 
pobiera się prąd a nie napięcie. Napięcie wyrażamy w Voltach (V), prąd w Amperach (A). Zatem mówimy o tym, iż moduł (lub kość - nie karta) pracuje "z napięciem" lub "przy napięciu"

 

i zwiększyć moc poboru 1,5 na 1.65

Moc wyrażamy w Watt'ach (W) i jest iloczynem prądu i napięcia (P=I*U) zatem tutaj mówimy o zwiększeniu napięcia :)

Sorry - zboczenie wyuczone :)

 

Pozdrawiam

Jacek

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Twoja płyta główna obsługuje XMP w każdej rewizji. Ustaw profil XMP w BIOS. Będą pracować bez problemu.

 

 

 

 

Nie karty, moduły (czasami błędne nazywane kościami :) )

 

Na przyszłość gwoli wyjaśnienia:

 

pobiera się prąd a nie napięcie. Napięcie wyrażamy w Voltach (V), prąd w Amperach (A). Zatem mówimy o tym, iż moduł (lub kość - nie karta) pracuje "z napięciem" lub "przy napięciu"

 

 

Moc wyrażamy w Watt'ach (W) i jest iloczynem prądu i napięcia (P=I*U) zatem tutaj mówimy o zwiększeniu napięcia :)

 

Sorry - zboczenie wyuczone :)

 

Pozdrawiam

Jacek

Przepraszam, sam pewnie gdybym wiedział to byłbym wrażliwy na to   :P

 

Co do X.M.P. nie mam w ustawieniach swojej płyty głównej, nie mam w dokumentach nic, a na youtubie nie ma mowy jak zrobić/gdzie się znajduje.. dlatego dziwię się, że każdy proponuje tą opcję. Zrobiłem kilka zdjęć z BIOSu aby przedstawić Wam sytuację, próbowałem bawić się w ręczne ustawienia ale nie pozwalało mi to w głównych ustawieniach kości RAM zwiększyć napięcie (ciągle zablokowane..)

 

Zdjęcia:

Edytowane przez Tourist
Link to post
Share on other sites

Coś mi się kojarzy ten BIOS (szczególnie to "Stan prądu M.I.T." bezcenne :D). Co do samego RAMu to szukaj opcji czysto XMP a nie gotowego profilu (screen wyżej) bo z tego co pamiętam to nic z tych gotowców nie chodziło na moich HyperX Beast 2400Mhz...

 

edit: W M.I.T. powinieneś mieć opcję Extreme Profile (X.M.P.) i tutaj wybierasz profil obsługiwany przez Twój RAM. Ostatnią deską ratunku jest aktualizacja BIOS do najnowszej wersji (F10c 5.56 MB 2016/03/03 Beta BIOS, Fix memory compatibility) ale... Wg. specyfikacji modułu ten RAM nie obsługuje XMP tylko jego następca HyperX HX316C9SR/4 więc nawet aktualizacja BIOS niewiele da... Tutaj lista modułów wspierających XMP.

Edytowane przez RalfNwn
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Coś mi się kojarzy ten BIOS (szczególnie to "Stan prądu M.I.T." bezcenne :D). Co do samego RAMu to szukaj opcji czysto XMP a nie gotowego profilu (screen wyżej) bo z tego co pamiętam to nic z tych gotowców nie chodziło na moich HyperX Beast 2400Mhz...

 

edit: W M.I.T. powinieneś mieć opcję Extreme Profile (X.M.P.) i tutaj wybierasz profil obsługiwany przez Twój RAM.

 

Szukałem opcji X.M.P ale na nic.. na pudełku/instrukcji nie jest wspomniane, że obsługuje XMP. Próbowałem porównać na Z97 z G1 Sniper i tam faktycznie widnieje, screen:

 

26610699_1507289322723339_1650096783_o.p

U mnie wygląda natomiast to tak:

26609710_1507291646056440_1797982081_o.j

 

tu w ogóle nie wykrywa twoich pamięci 

trzeba przestawić ręcznie na 1600mhz + podbić napiecie na 1.65v

 

Próbowałem ale przy "tryb napięcia DDR" mam zablokowane, w opcjach ustawiałem 1,66 (nie dało się 1.65 równo dać): screen

26543912_1507217076063897_845674513_o.jp

Link to post
Share on other sites

Proponuję zainstalować BIOS F10c - fakt, iż jest to wersja beta, niemniej może coś zmienić. Nawet jeżeli coś się wydarzy masz płytę Dual Bios więc wszystko wstanie bez problemu.

Po drugie....zmień język na angielski bo tłumaczenia dokonywał pijany i ślepy automat tłumaczący z Korei Północnej i aż boli jak się na to patrzy. Być może wtedy nagle znajdziesz opcję z Profilami X.M.P :)

 

Pzdr

Jacek

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Proponuję zainstalować BIOS F10c - fakt, iż jest to wersja beta, niemniej może coś zmienić. Nawet jeżeli coś się wydarzy masz płytę Dual Bios więc wszystko wstanie bez problemu.

 

Po drugie....zmień język na angielski bo tłumaczenia dokonywał pijany i ślepy automat tłumaczący z Korei Północnej i aż boli jak się na to patrzy. Być może wtedy nagle znajdziesz opcję z Profilami X.M.P :)

 

Pzdr

Jacek

Zmieniałem język na angielski.. nic z tego, nie mogłem znaleźć profile X.M.P :/ Czy aby na pewno ta płyta główna obsługuje X.M.P oraz czemu nie wykrywa moich kart w profilach przetaktowania pamięci?

Link to post
Share on other sites

odpal CPU-z i daj screen z zakładek SPD, (dla wszystkich kości RAM, nie czytałem tematu jeszcze więc nie wiem ile ich tam masz), tam zobaczymy czy kości maja w ogóle zapisany profil 


 

 

Próbowałem ale przy "tryb napięcia DDR" mam zablokowane, w opcjach ustawiałem 1,66 (nie dało się 1.65 równo dać): screen
i co się dzieje jak dasz 1.66V ? dajesz zapisz i restart i jest te 1.66V ? 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ostatnią deską ratunku jest aktualizacja BIOS do najnowszej wersji (F10c 5.56 MB 2016/03/03 Beta BIOS, Fix memory compatibility) ale... Wg. specyfikacji modułu ten RAM nie obsługuje XMP tylko jego następca HyperX HX316C9SR/4 więc nawet aktualizacja BIOS niewiele da... Tutaj lista modułów wspierających XMP.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak: http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-z97-hd3rev_10#sp

 

Zrób to o co poprosił kolega @kokosnh

 

Czy umiesz zrobić update BIOS?

 

Pzdr

Jacek

 

Warto by też sprawdzić rewizję płyty głównej bo są 3 dla GA-Z97-HD3:

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Warto by też sprawdzić rewizję płyty głównej bo są 3 dla GA-Z97-HD3:

 

>>>

 

 

 

Twoja płyta główna obsługuje XMP w każdej rewizji.

 

 

Czy w jakiej kwestii ?? Bo Biosy są te same.....

 

Niemniej masz rację co do tego, iż ta pamięć nie obsługuje XMP (wszyscy skupiliśmy się na płycie zamiast na samym module). Co do zasady powinna zostać wykryta przez płytę jako 1600 i 1.65 V zatem bios fix może pomóc.

Edytowane przez galandracos
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

odpal CPU-z i daj screen z zakładek SPD, (dla wszystkich kości RAM, nie czytałem tematu jeszcze więc nie wiem ile ich tam masz), tam zobaczymy czy kości maja w ogóle zapisany profil 

 

 

i co się dzieje jak dasz 1.66V ? dajesz zapisz i restart i jest te 1.66V ? 

 

CPU-z zakładka SPD wygląda następująco:

26552932_1507339622718309_1618744654_n.p

 

Tak wygląda panel ustawień po zmianie na 1.66V

Screen:

26543110_1507339492718322_637564783_o.jpWidać, że się zmieniło, jednak przechodząc do ustawień kości pamięci wygląda to tak: i wciąż jest zablokowane

26653021_1507339506051654_2134190225_o.j

 

Co do kości pamięci, spisywałem dane i sprawdzałem specyfikacje.. wygląda to następująco:

26552865_1507342776051327_238909022_n.pn

 

Co do BIOS - szczerze? nie aktualizowałem, raz zrobiłem podczas instalacji windowsa i miałem większość bardziej zblokowane i skomplikowane.

 

26551613_1507349022717369_2110433735_n.p

Edytowane przez Tourist
Link to post
Share on other sites

wygląd że kość nie ma zapisanego profilu XMP, więc będzie trzeba ręcznie to ustawić (zdarza się), możesz jeszcze dać screen z zakładki "read" z typhoon burner free, dla potwierdzenia że nie ma profilu XMP. 

Skoro wiemy że kość nie ma profilu, to zostaje spróbować ustawić manualnie jej paramenty (też napięcie)
któreś z ustawień (zostawione na auto) pewnie ci blokuje możliwość jego ustawienia, pobaw się i zobacz. 

 

może w tej zakładce zaawansowane ustawienia napięcia będzie coś, albo tu w zaawansowane ustawienia pamięci, pobaw się tam 

Jak to nie pomoże, to zobacz jaki masz obecnie bios i spróbujemy go zaktualizować. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ostateczne pytanie, czy płyta i zestaw nie powinny mieć problemu z zwiększeniem napięcia aby zwiększyć efektywność pracy modułów, które obecnie mam? 

 

Dziękuję bardzo Wszystkim za pomoc i szybką odpowiedź! - Ostatecznie będę starał się ręcznie dojść do zmiany ustawień w BIOSie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...