Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Zastosowanie komputera :Gry

  • Maksymalna kwota : 12 000

Kiedy zamierzam kupić komputer? : W tym miesiącu

Których części potrzebuję : Wszystkich, oprócz zasilacza, dysku

Czy będę podkręcać sprzęt? :Tak

Rozdzielczość mojego monitora i model :

Specjalne wymagania Podświetlenie LED, Obudowa z przeszklonym bokiem, z dobrym potencjałem pod LED-y, dobrze wentylowana.

Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : SeaSonic Focus Plus 550W Gold, GoodRam Iridium Pro 480GB

Własna propozycja zestawu :

Inne : Potrzebuje podzespoły, które będą nie zawodne, sprawdzone z racji, że komputer kupuje na lata. Dodatkowo potrzebuje w budżecie zmieścić monitor, najlepiej 2560x1440 z matrycą VA. Dysku HDD nie potrzebuje, bo mam zewnętrzny.

Nie mam dużego doświadczenia, lecz jestem na bieżąco i względem procesorów, to obecnie polecane i7-8700K zupełnie mnie nie przekonuje ze względu na temperatury, politykę cenową Intela i z tego co czytałem mimo dużej wydajności, to jednak problematyczność i obowiązek skalpowania, a jak dla mnie procesor za 1700 zł do którego trzeba dokładać kolejne pieniądze na starcie(skalpowanie), aby miał sens jest absurdem. Co możecie polecić w tej sytuacji? Czytałem również o alternatywach Broadwell-E oraz AMD Ryzen, czy jest jeszcze jakaś alternatywa?

Z góry dziękuje za pomoc i zainteresowanie.

 

Edytowane przez Yen-lo-Wang
Link to post
Share on other sites

Ciężko o polecenie Ryzena, który to przegrywa po OC z i5 8400 stock (FullHD). Pod WQHD raczej bym nie szukał kompromisów i stawiałbym na Intela. Nikt też nie karze Ci kręcić 8700K @ 5.0 GHz. Nic na starcie nie trzeba skalpować. Zostaje X99 do rozpatrzenia i 6800K / 6850K. Wydajnościowo gorzej, cenowo gorzej, lepiej z temperaturami CPU, vrm na X99 też się będą grzać. Tylko tutaj znów kłania się pewnego rodzaju uwaga. Po co brać 6800K pod OC @ 4,5 GHz jak można wziąć i7 8700 stock @ 4,3 GHz (w znacznie niższej cenie) Weź nawet 8700K i podkręć na tyle na ile będą dobre tempy. 

 

Zestaw z 8700K na dobrej mobo Z370 pod OC wraz z 1080 Ti, pamięciami, chłodzeniem to koszt mniejszy niż 8000 zł.

Szkoda, że zasilacz nie 650W. Te 550W dadzą rade ale będzie już dość ciasno ale jeszcze na spokojnie. 

 

Do tego dajesz szkiełko 27 cali na IPS WQHD G-Sync 165 Hz w postaci Asus PG279Q za ~ 3200 zł

 

Zastanów się na spokojnie bo to nie mała suma pieniędzy. Osobiście nie brałbym jednak 6800K pod OC na X99 mając do dyspozycji 8700 stock z zegarem 4,3 GHz dla obciążonych 6 rdzeni gdzie i tak można to lekko podbić jeszcze na Z370. 

Link to post
Share on other sites

tak jak kajtek pisze. Olać  6800K czy 6850k. Nie iść w starocie. Bierz wydajnego coffe. Na zdechłym już prawie forum techlipton, te kapucynki, to polecały jak nie ryzena (bo super lut) lub właśnie dziadzia 6850k. Nie wiem jak można - kto ma do wydania  9-10-11-12k - doradzać komuś te dwa procki (ryzen i Broadwell-E). Rozumiem, że jeśli ktoś PC będzie używał tylko do  adobe, rendering etc. a gry olewa to Broadwell-E jest dobrym rozwiązaniem. Ale jeśli ktoś ciężko zarobione pieniądze chce wydać dobrze i żeby komfortowo pograć w najnowsze wymagające tytuły i pracować (3D, modelowanie etc) to coffe jest nie tyle świetnym rozwiązaniem, co obowiązkiem (min. dla mnie)

Edytowane przez serafin1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 Komputer każdy wybiera pod swoje preferencje, nie wszyscy  używaja kompa tylko do gier . Używa się także do innych rzeczy.A to że ktoś poleca jeden czy drugi procesor sprawa indywidualna do czego używa Banowanie kogoś ze uwaza tak czy innaczej bez sensu.A z intelem tak słodko zawsze nie jest bo miałem sporo procków intela .Wiec powinno sie patrzec na wydajnośc i cene jak sie kupuje a nie fanboystwem na forum.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z góry przepraszam za dość długą wypowiedź  ;)

 

A możecie mi dać gwarancje, że za 3,4 czy nawet 5 lat ten i-7-8700K będzie trzymał temperatury, tak jak na początku? Możecie mi dać gwarancje braku jakichkolwiek problemów z i7-8700K wynikających z gluta? Jak pisałem, komputera nie zamierzam szybko wymieniać, jak również chce mieć niezawodny komputer pod każdym względem, bo nie po to chce wydać 12k, aby komputer sprawiał jakiekolwiek problemy.

A jakby nie patrzeć ten segment cenowy to nie miejsce na problemy z podzespołami.

 

Problemem jak dla mnie jest to, że Intel za bardzo oszczędzał na produkcji przy Coffee Lake, ja nie mam nic do Coffee Lake, ja mam problem do Intela za ich głupotę, że tworzyli procesory lutowane, których ludzie używają do dziś i chętnie dalej kupują, a zaprzestali to robić na rzecz procesorów z glutem pod IHS. Gdzie tu logika?

 

tak jak kajtek pisze. Olać  6800K czy 6850k. Nie iść w starocie. Bierz wydajnego coffe. Na zdechłym już prawie forum techlipton, te kapucynki, to polecały jak nie ryzena (bo super lut) lub właśnie dziadzia 6850k. Nie wiem jak można - kto ma do wydania  9-10-11-12k - doradzać komuś te dwa procki (ryzen i Broadwell-E). Rozumiem, że jeśli ktoś PC będzie używał tylko do  adobe, rendering etc. a gry olewa to Broadwell-E jest dobrym rozwiązaniem. Ale jeśli ktoś ciężko zarobione pieniądze chce wydać dobrze i żeby komfortowo pograć w najnowsze wymagające tytuły i pracować (3D, modelowanie etc) to coffe jest nie tyle świetnym rozwiązaniem, co obowiązkiem (min. dla mnie)

Również pozwoliłem sobie przejrzeć sporo testów i jak zauważyłem, każdy procesor pozwala na komfortową grę w min 60 fps przy ultra w 2560x1440 zakładając grafikę 1080Ti., oczywiście w najszerszym rozumieniu, więc nie rozumiem argumentu, że chcąc komfortowo grać to trzeba brać i7-8700K. Możesz rozwinąć, czym u Cb przejawia się pojęcie komfortowej rozgrywki?

 

Jeszcze raz zaznaczę nie mam nic do żadnego procesora ani firmy, chce kupić bardzo dobry procesor CAŁOŚCIOWO. A obrzucanie się błotem i wojny między fanatykami Intela i AMD, za przeproszeniem gó**o mnie obchodzą, bo zamiast kulturalnej dyskusji przeradza się to co robi nasz ukochany rząd, który zamiast połączyć siły, to walczy ze sobą kto ma lepszą rację. A wojna nigdy się nie skończy, bo nie da się wyłonić najlepszego procesora.

 

Dodatkowo zaznaczę, że nie mam parcia na jak najwięcej fps, od lat siedzę na zwykłym komputerze. Dla mnie komfort objawia się, w fps, temperaturach, kultury pracy, a nie tylko fps. Gdybym miał parcie na fps to brałbym komputer pod 2 karty graficzne i mocniejszy procesor.

 

tam  te kapucynki od amd zostali już zbanowani (większość) na czele z tym jankiem zwanym Gajeno i otworzyli sobie na discordzie pokój, gdzie wciskają dalej  ryzena :)

Niestety właśnie o czymś takim mówię, banują bo fan AMD, albo banują bo fan Intela. Jak dla mnie to jest chore, bo przeradza się to po prostu w wojnę z której nigdy nic nie wyniknie i jest bez sensowna jak każda wojna.

 

Kończąc moją wypowiedź, jeśli chcecie mi pomóc to chciałbym, abyście spojrzeli obiektywnie na i7-8700K, i7-6800K i Ryzen R5 1600. Bo rozumiem wasz punkt widzenia, że i7-8700K jest wydajny, więc warto brać, ale dla mnie ten argument jest mało przekonujący zważywszy na jego cenę, czyli mówiąc prościej za cenę 1700 zł + skalp, jedna zaleta(wydajność) to trochę mało, chyba, że ma jeszcze inne? Bo patrząc na segment procesorów do gier to i7-8700K jest na najwyższej półce jeśli mówimy o 1 karcie graficznej.

 

Z drugiej strony rozumiem osoby, nie polecające i7-8700K, czy w ogóle procesory na glucie, bo nie możecie w żaden sposób zaprzeczyć tezie, że glut jednak nie jest szczytem marzeń, z jednej prostej przyczyny, glutem sterują prawa fizyki i chemii i jest podatny na starzenie, więc skalp tak czy siak musi być i temu nie można zaprzeczyć. Oczywiście z trzeciej strony rozumiem, że kultura pracy czy to Ryzena czy Broadwell-E jest okupiona wydajnością. 

 

Tylko jest jedno zasadnicze pytanie, czy potrzebuję tych dodatkowych fps aż tak bardzo, aby w porównaniu np. R5 1600 vs i7-8700K warto było dopłacać drugie tyle do procesora a przy rozdzielczości 2560x1440 tak na prawdę uzyskąć tylko kilkunastoprocentowy wzrost wydajności. Ewentualnie I7-6800K mniejsza dopłata do i7-8700K ale też mniejsza różnica w fps.

 

Nie chodzi o to, że nie chce brać i7-8700K, tylko boję się czy nie będę miał z nim problemów, jakby nie patrzeć 1700 zł to nie jest mało mimo wszystko. Na jednym forum trafiłem na wypowiedź BlackWhite, który pisał, że z tych i7-8700K co miał czy dla siebie czy klientów temperatury po OC oscylowały w okolicach 80 stopni. Okej to nie jest krytyczna wartość, lecz już dość blisko granicy, jednak zadam tutaj ponownie pytanie, jeśli teraz było by około 80 stopni, to co będzie za 2 lat, 3 lata, za 4 lata? 

 

PS. To że podałem budżet 12k to nie znaczy, że musi iść w całości na komputer, jeśli coś zostanie to się nie obrażę, z chęcią wtedy dołożę do kupna klawiatury czy UPS, lecz priorytetem jest komputer.

Edytowane przez Yen-lo-Wang
Link to post
Share on other sites
Używa się także do innych rzeczy.A to że ktoś poleca jeden czy drugi procesor sprawa indywidualna do czego używa

Nie mój drogi, jeśli ktoś poda konkretny soft/silnik i poleca się komuś Ryzena tam gdzie Intel w tym konkretnym zastosowaniu ma znaczną przewagę to indywidualne przekonanie i fanaberie osób postronnych, które o sprzęcie do pracy mają nikłe pojęcie nie ma nic do rzeczy.

Techlipton jest przeżarty rakiem osób ślepo zapatrzonych w Ryzena i jego magiczną wydajność w każdym zastosowaniu, a w wielu przypadkach tak po prostu nie jest. Proponowanie komuś Ryzena 1700 do programów 2D gdzie liczy się często wydajność pojedynczego rdzenia to czyste szaleństwo, a tam jest na to porządku dziennym.

 

Tylko jest jedno zasadnicze pytanie, czy potrzebuję tych dodatkowych fps aż tak bardzo, aby w porównaniu np. R5 1600 vs i7-8700K warto było dopłacać drugie tyle do procesora a przy rozdzielczości 2560x1440 tak na prawdę uzyskąć tylko kilkunastoprocentowy wzrost wydajności. Ewentualnie I7-6800K mniejsza dopłata do i7-8700K ale też mniejsza różnica w fps.

Świetne porównanie, Ryzen 1600 nawet po OC w grach zjadany jest przez i5 8400, nawet często i3 8100 wypada lepiej.

 

Przy 2001v3 weź pod uwagę ceny samych płyt, pomimo tego, że 6850K można dostać za 1600zł i nawet troszkę mniej to tutaj za tyle jest 8600K na znacznie tańszej płycie.

Link to post
Share on other sites

Dalej nie zrozumiałes aluzji nie każdy do gier kompa używa tylko i także rózne programy ludzie używaja .Sprawa indywidualna , znam osoby co niektorzy uzywaja kilkanascie programow na raz wiec trzeba sie spytac kupujacego do czego dokładnie chce kompa i jak korzysta z niego .A nie to czy intel jest lepszy bo ma tu lepsza wydajnosc w grach a tam gorzej w innych programach .Wszystko zalezy za ile sie kupuje . Tak samo porównanie  ryzena 1700 z 8700k  jak cenowo spora rożnica bez sensu .Jak ryzen 1285zł a 8700k 1595zł wiec jak mozna porownywac te procesory ze soba. A kupowanie dobrego procka z tansza płyta moim zdaniem to jak kupowanie auta z ferrari a podwozia z malucha najgorsze połączenie .

Edytowane przez daniel 12
Link to post
Share on other sites
Banowanie kogoś ze uwaza tak czy innaczej bez sensu.

 

Nikt bana za takie coś na tym forum nie dostał. Dostali bany za polecanie zestawów do gier w przypadku szukania zestawów pod pakiet Adobe i obróbkę video oraz dodatkowo za bieganie po PW i reklamowanie.  Daniel89 ?

 

 

@Yen-lo-Wang nikt tutaj nie będzie Ci przykładał noża do gardła. Twoje pieniądze, Twoja decyzja. 

 

Kupowanie Ryzena 5 1600, który po OC przegrywa z i5 8400 stock dla mnie nie wymaga komentarza. Jak tak bardzo boisz się ewentualnego skalpowania przy jednoczesnym wyciskaniu ostatnich MHz podczas OC, jeżeli polityka Intela Cię kuję, jeżeli nie szukasz wydajności (której do WQHD potrzebujesz)  to nie bierz Coffee. Na X99 po OC i tak będzie gorąco i nie wiem jaki to ma sens względem 8700 non-K. Nie wiem czy doczytałeś ten fragment czy nie. 

 

 

 

Również pozwoliłem sobie przejrzeć sporo testów i jak zauważyłem, każdy procesor pozwala na komfortową grę w min 60 fps przy ultra w 2560x1440 zakładając grafikę 1080Ti.

 

Jakby każdy procesor na to pozwalał, to w ogóle by nie było sensu abyś o to pytał, tylko brałbyś co tańsze, racja ?

8600K @ 5.2 GHz + 1080 Ti z pamięciami +3300 MHz nie potrafi utrzymać 60 klatek w WD2 więc uwierz mi, że nie każdy procesor tutaj przejdzie. 

 

Prosty rachunek. 

 

6800K + X99 = 2500 zł i to masz kręcić pod tyle ile pójdzie a rekordów i tak tutaj nie wyciśniesz.

i7 8700 non-K + Z370 = 1950 zł z taktowaniem 4,3 GHz i możliwością podbicia do 4.4 GHz. Tutaj dajesz porządne chłodzenie na start i nie martwisz się o żadne temperatury. 

Ryzen 5 1600 ? Rób jak uważasz. 

 

Bierz też poprawkę na to co znajdujesz w necie. Mam na myśli testy porównujące CPU przy alokacjach dla GPU. Tam oczywiście różnic większych nie będzie. Wejdziesz w miejsce stricto procesorowe i będzie problem.

 

 

Dalej nie zrozumiałes aluzji nie każdy do gier kompa używa tylko i także rózne programy ludzie używaja

 

 

 

Komputer każdy wybiera pod swoje preferencje, nie wszyscy  używaja kompa tylko do gier
 

 

Zastosowanie komputera :Gry

Coś mi się wydaje, że ten temat ma służyć tylko za prowokacje. 

Link to post
Share on other sites

Ja nie używam  tematu pod prowokacje .Stosuje zasadę za jaka cene kupuje dana wydajność A nie za markę czy firmę .Tak samo się ma z łaczeniem grafik większosc powie ze sie nie opłaca a ja jestem zadowolony z takiego czegos .Trzeba umiec korzystac z danych rzeczy.Ja uwazam ze jak pod same gry to intel lepszy wybor.Ale jak ma słuzyc komp  do wszystkiego niech uzytkownik sie zastanowi czy ma byc intel czy amd.Podac argumenty za intelem za amd i niech wybierze .A z testami na necie nieraz jest spora róznica nie zawsze sa do konca rzetelnie zrobione.

Edytowane przez daniel 12
Link to post
Share on other sites

 

 

Dalej nie zrozumiałes aluzji nie każdy do gier kompa używa tylko i także rózne programy ludzie używaja .Sprawa indywidualna znam osoby co niektorzy uzywaja kilkanascie programow na raz wiec trzeba sie spytac kupujacego do czego dokładnie chce kompa i jak korzysta z niego .

Ja nie zrozumiałem? - za dobrze znam temat w którym siedzę by nie rozumieć co z czym się je i kto czego potrzebuje pod konkretny soft/zastosowanie. 

 

 

 

niektorzy uzywaja kilkanascie programow na raz wiec trzeba sie spytac kupujacego do czego dokładnie chce kompa i jak korzysta z niego

W tym dziale nikt nikomu nie proponuje sprzętu w ciemno, a szczególnie jeśli mowa o stacji do pracy pod konkretną robotę. Na siłę często trzeba informacje wyciągać żeby ktoś potem nie wracał na forum z żalem.

 

 

 

Tak samo porównanie  ryzena 1700 z 8700k  jak cenowo spora rożnica bez sensu .Jak ryzen 1285zł a 8700k 1595zł wiec jak mozna porownywac te procesory ze soba.

W ogólnym rozrachunku uwzględniając koszty płyt wypada to podobnie i przy Intelu każdy RAM ~3000MHZ będzie śmigał, czego nie można powiedzieć o AMD i gdzie do kości samsunga czy innych trzeba dopłacić, żeby to miało ręce i nogi.

 

 

A kupowanie dobrego procka z tansza płyta moim zdaniem to jak kupowanie auta z ferrari a podwozia z malucha najgorsze połączenie .

Świetny argument szczególnie, że taki 8700K na stocku jest już bardzo mocny i na chwilę obecną praktycznie najtańsza płyta na Z370 wystarczy.

Link to post
Share on other sites

Jest wydajniejszy 8700k ale droższy 300zł wiec porownanie go moim zdaniem mija sie z celem dalej nie zrozumiałes konkluzji. Duzo ludzi sie kieruje cena i wydajnościa.A ty dalej dajesz porownanie procesorow w innym segmencie cenowym.Np. intel 1585 procesor a płyta głowna 548.A ten ryzen co podałes 1285zł 500zł płyta głowna x 370. czyli intel wyszedł 2133zl a amd np1787zł .Wiec twoje porownanie mija sie z celem.

Edytowane przez daniel 12
Link to post
Share on other sites

Niestety w Internecie jest za dużo informacji a i nie wszystkie muszą być prawdziwe.

Okej tylko nadal unikacie odpowiedzi na pytanie co będzie za kilka lat z tymi procesorami? Teraz z nimi nie będzie problemu, a za 2 czy 3 czy 4 lata? A zanim powiecie, ze nie wiecie, to doskonale wiecie, bo to nie pierwszy procesor na glucie.

 

Chcesz mnie przekonać, że warto brać i7-8700 czy i7-8700K, lecz sorry, nie obraź się, walisz banałami tak jak ja, który nie ma doświadczenia w tym. Widzę, że jesteś już doświadczony w tym, czy to po ilości postów, czy nawet tym, że jesteś wpisany jako ekspert w tym dziale, lecz nadal nie widzę od Cb żadnych testów na potwierdzenie Twoich słów, wiem przeglądałem testy, tylko nie wiadomo, czy przeglądałem te wiarygodne czy te mniej wiarygodne. A jeśli mamy dyskutować, to lepiej dyskutować opierając się o te same dane, a nie rozbieżne. A jako doświadczony ekspert powinieneś mieć w rękawie jakieś dobre, wiarygodne testy. O ile w kwestii samej wydajności ciężko się nie zgodzić co do i7-8700, to temperatury, opłacalność, stosunek ceny do wydajności, wzrost wydajności wyrażony w % jeśli chodzi o porównanie R5 1600/i7-6800K do i7-8700/i7-8700K uwzględniając średnią z danej ilości gier, aby uzyskać miarodajne wyniki, bo nie ukrywajmy porównanie na jednej czy 2 grach, jest zupełnie nie miarodajne.

 

Dla ułatwienia, możemy założyć, że nie przeglądałem testów, nie wiem którym testom, można wierzyć, a którym nie, więc proszę o wiarygodne testy, abym mógł je przejrzeć, aby nasza dyskusja opierała się o wiarygodne dane.

 

Powtórzę jeszcze raz, nie przekonuje mnie argument lepsza wydajność koniec kropka. 

 

Myślisz, że wybór jest prosty? Ty polecisz Intela, kto inny AMD, Ty powiesz, że Intel lepszy, kto inny że AMD i tak można w nieskończoność, tylko skąd mam wiedzieć komu wierzyć, a komu nie.

 

Najlepiej by było, jakbym miał te 3 procesory u siebie i sam sprawdził z czym to się je, wtedy opinie i testy były by zbędne, ale takie co jest raczej nie możliwe w moim przypadku.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...