Skocz do zawartości

Samsung 960 EVO NVMe m.2 po instalacji systemu nie bootuje


Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Z tego co mi wiadomo po kilku dniach przeglądania internetu, nie jestem jedyny który ma problem z ssd na porcie m.2

Kupiłem Samsung 960 EVO 250 NVMe m.2 

 

W Biosie ustawienie które widziałem na internecie:

 

CSM Support ustawilem na disabled 

Sata disabled

W zakladce peripherals mam "NVMe configuration" po wejsciu pisze: 
Bus:9 Dev:0 Func:0 Samsung ssd 960 EVO 250GB 
Nvme size 250gb

 

Instaluje system- Windows 10 Fall Creators Update 1709 x64 podczas instalacji windows sam robi partycje GPT i tworzy se nowe struktury.

 

Koniec instalacji i po restarcie czarny ekran:

Reboot and Select proper Boot device or insert Boot Media in selected Boot device and press a key..

 

Ponowny reset i wchodze w bios zakładka boot :

Samsung SSD 960 Evo 250GB(jako sam dysk) oraz pen z instalką

 

Wybieram samsunga (nie mam opcji boot manager! SATA jest na DISABLED) i po restarcie włącza sie odzyskiwanie.

Komunikat : nie można załadować aplikacji lub systemu operacyjnego z powodu braku.. 

Plik: \Windows\System32\winload.efi 
kod błędu : 0x000000e 

Jedyna opcja boot jaka sie pojawia w biosie po restarcie i włączeniu SATA to:

ze starego dysku ssd (windows boot manager)120GB KINGSTON, pendrive z instalka i znowu samsung bez boota jako sam dyskczyli moge bootować tylko se starego dysku i samsung jest widoczny tylko jako dysk bez bootowania.

 

Dodam jeszcze że samsung ma sterowniki aplikacji (.exe) do tego dysku, które u mnie nie działają znaczy sie nie ma różnicy po instalacji. Znalazłem też gdzieś na forum żeby wrzucić te sterowniki w formie nie .exe tylko plików które windows przetworzy podczas instalacji windows niestety bez zmian.

 

No i Samsungowa aplikacja Samsung Magic też tego dysku nie widzi, nawet jak go mam jako zwykły dysk, za to jest widoczny kingston.

 

 

System Manufacturer: Gigabyte Technology Co., Ltd. 

System Model: Z170-Gaming K3 
BIOS: F23c 
Processor: Intel® Core i7-6700K CPU @ 4.00GHz (8 CPUs), ~4.0GHz 
Card name: NVIDIA GeForce GTX 1080 Gigabyte gaming G1 
Memory: Corssair Venegance 3200 16GB 
SSD : Samsung 960 EVO 250gb m.2 nvme 

SSD : KINGSTON 120GB 

 

 

Czy ktoś jest w stanie coś poradzić ? Bo jak dla mnie problem nie do przebicia i myślę, że dysk jest walnięty. Rozważam zwrot samsunga, bo w formie samego dysku na pliki jest dla mnie zbędny, moim celem był pod system.

 

Mam nadzieję, że ktoś coś pomorze. :)

Link to post
Share on other sites

Ja niedawno też instalowałem po raz pierwszy m.2 pm961 u siebie na z97 i o dziwo poszło bez problemu, ja tylko podczas instalacji odłączyłem wszystkie inne dyski zostałem tylko m.2

U ciebie bym spróbował aktualizacje biosu o ile jest możliwa, odłączyć wszystkie dyski, reset biosu i nic nie zmieniając sprawdź czy zatrybi.

Link to post
Share on other sites

Ja niedawno też instalowałem po raz pierwszy m.2 pm961 u siebie na z97 i o dziwo poszło bez problemu, ja tylko podczas instalacji odłączyłem wszystkie inne dyski zostałem tylko m.2 U ciebie bym spróbował aktualizacje biosu o ile jest możliwa, odłączyć wszystkie dyski, reset biosu i nic nie zmieniając sprawdź czy zatrybi.

Niestety bez zmian..   nadal przy samym Samsungu nie ma opcji bootowania.

Link to post
Share on other sites

Tak na pierwsze spostrzeżenia jakie zauważyłem to, jeśli instalowałeś system z 2 dyskami ssd tym 960evo i kingstonem to być może system wrzucił partycje efi na kingstona a wyłączenie sata podczas uruchamiania nie pozwoli ci odpalić tego dysku nvme.

 

Odepnij tego kingstona, opcje w biosie na domyślne i zainstaluj system na 960. Sterowniki samsunga instalujemy po zainstalowaniu systemu.

Link to post
Share on other sites

Tak na pierwsze spostrzeżenia jakie zauważyłem to, jeśli instalowałeś system z 2 dyskami ssd tym 960evo i kingstonem to być może system wrzucił partycje efi na kingstona a wyłączenie sata podczas uruchamiania nie pozwoli ci odpalić tego dysku nvme.

 

Odepnij tego kingstona, opcje w biosie na domyślne i zainstaluj system na 960. Sterowniki samsunga instalujemy po zainstalowaniu systemu.

Opcja instalacji o której mówisz została wykonana przeze mnie conajmniej 5 razy z kingstonem i bez..  na odłączonym dysku kingston, na podłączonym dysku kingston, na wyłączonych SATA i na włączonych SATA.. 

Nie mogę zainstalować sterownika, bo instalując system na Samsungu (kiedy kingston jest odłączony) windows tworzy sobie systemowe partycje i sie instaluje normalnie, ale po restarcie nie mam opcji bootowania, więc nie mogę odpalić nowego systemu z samsunga bądź partycji, która została do tego stworzona, bo bios jej nie widzi więc sterowników też wrzucić nie mogę..  

Link to post
Share on other sites

A jaki tryb bootowania masz ustawiony, legacy czy uefi włączony secure boot czy nie.

 

Czy będziesz miał dysk sata, pcie czy pcie nvme to system instaluje wszystko tak samo, tworzy partycje EFI od 100 do nawet 600mb czasami która jest sformatowana pod fat32 i ona jest dla nas niewidoczna później ale to na niej znajdują się min. sterowniki nvme, diagnostyka itp. my nie mamy możliwości dogrania tam czegoś manualnie.

 

Więc jeśli instalator widzi dysk i instaluje tam system to niema tu problemu ze sterownikiem nvme tylko z bootowaniem. 10 normalnie nie potrzebuje odpowiedniego sterownika nvme do działania, ale jego brak spowoduje ci problemy z wydajnością dlatego się go instaluje po zainstalowaniu systemu.

Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Jeśli jest problem na czas instalacji systemu należy odłączyć inne dyski od płyty głównej i zostawić tylko docelowy dysk SSD. W bios najlepiej ustawić opcję bootwania na UEFI. Nośnik USB z systemem należy stworzyć programem Rufus, schemat partycjonowania GPT, docelowy system UEFI bez CSM, system plików NTFS. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...