Skocz do zawartości

Plazma vs CRT


Gość Kotecek

Recommended Posts

Gość Kotecek

Kwestia jakości obrazu... Ja nie sporze na LCD nawet dzisiaj... wole obraz wyświetlany przez CRT. OLED... pożyjemy zobaczymy... jeśli będzie rzeczywiście warto to czemu nie... jak będzie obraz lepszy bądź takiej samej jakości jak w CRT to czemu nie... mi się nie śpieszy... mój TV m,a 2 lata więc "prawie nówka" :P Ale jak by to OLED wchodziło to taka plazama 50" z wyprzedaży będzie jak znalazł :) kiedyś za bezcen CRT wyprzedawali to pewnie takie plazmy i LCD też tak będą miały... ale to OLED to chyba jeszcze dłuuugo poczekamy... zdążę plazmę kupić pewnie :D

Link to post
Share on other sites

Jeżeli Koledze taki tv starczy to spoko, nie napala się na fikuśne telewizory i twardo stoi z swoim przekonaniem. ( mało jest takich ludzi :P) Czasami jestem w tych popularnych hipermarketach i po prostu nie mogę słuchać jak sprzedawcy zachwalają jakieś tv, a potencjalny klient łapie haczyk jak ta ryba. Ja osobiście nigdy bym nie kupił ŻADNEGO sprzętu w hipermarkecie, tam po prostu jest towar do pomacania a nie do kupowania.

Link to post
Share on other sites

Prawda jest taka ,że te z magazynu są często z innych marketów :P a klient myśli że kupuje funkel nówka nieśmigany sprzęt. Zresztą o tym nawet był kiedyś reportaż w tv i potwierdził też mój kolega pracujący w takim sklepie. Po prostu mają tam dużo towaru używanego a używki można kupić nawet taniej jeśli się rozglądnąć. No ale jak to mówią " Mądry Polak Po Szkodzie". Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
Gość Kotecek

Rodzice nie zmienia na razie swoje TV. Tak więc tak przeglądałem allegro i można kupić CRT TV w dobrej cenie 29" (4:3) za 200-300PLN (za 400-500 też są) lub 32" (16:9) za 300-400PLN (za 500-650 też są). I tak bym sobie poczekał aż by coś się trafiło w mojej okolicy aby po to pojechać. W Łodzi są dwa 29" w cenie 200 i 290PLN ale jakoś nie chce mi się tam jechać i latać z TV między blokami ani po mieście autem jeździć. Na jakiegoś LG, Sonego czy Panasonica poczekam.

 

Ale zastanawia mnie co lepiej wziąć... 29" 4:3 czy 32" 16:9... Filmy DVD/DivX pewnie lepiej będą wyglądały na panoramicznym czy raczej niekoniecznie... co z TV naziemną... będzie rozciągnięte takie i wymięte z proporcji?

Link to post
Share on other sites

po co ci crt? że taki niby taki super obraz, problemy ze skalowaniem, brak możliwości obejrzenia sobie filmu w full hd lub podłączenia tv do komputera tak by nie liczyć pikseli? co w tym takiego fajnego to ja nie wiem. Szybciej go wyrzucisz na śmietnik niż ci się wydaje. Plazmy czy lcd nie są takie drogie, 300-400 stówki drogą nie chodzi lepiej poczekaj i odłóż trochę kasy na coś lepszego chyba ,że się bardzo napaliłeś to kupuj.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Michur... Proszę przeczytaj cały watek... Tam napisałem, ze LCD mówię NIE a nad plazmą się zastanawiam. Kilka postów dalej napisałem, że oglądałem w sklepie i z pomysłu zrezygnowałem. I albo zostanę przy obecnym CRT 21" lub zmienię go tanim kosztem na większego CRT 29" lub 32"...

 

Wracając do tematu... Może ktoś miał lub ma CRT w panoramie i się wypowie. Jak wygląda na CRT 29" 4:3 wiem... perfekcyjnie ale ciekawe jak to by by gdyby obraz w filmach był na całej powierzchni... jak z napisami... czytelne czy nie? W 4:3 są pod spodem w dolnym czarnym pasie i jest ok. Ale jak są w kadrze filmu to są zdecydowanie mniej czytelne.

 

Nawet mam niedaleko (20km) dwa do wyboru... starego Sony Wega 29" i nowszego Panasonic Quintrix 29".

 

EDIT: Sprawdzałem w starym katalogu sonego i panoramy 32" ważą 64-71kg... czyli jednak 29". 45-52kg jakoś uniosę :)

Link to post
Share on other sites

Przeczytałem i podtrzymuję swoje zdanie oglądając na crtku dużo tracisz. Lcd lub plazmy zyskują po podłączaniu do tv cyfrowej. Teraz zmieniają standard tv naziemna idzie do lamusa, jak będziesz oglądał kanały hd które są już w standardzie? Chcesz zbliżonego obrazu kup plazmę będzie miał miękko, gładko i przyjemnie chcesz mieć obraz żyletę kup lcd.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Oczywiście możesz mieć zdanie inne niż moje. Nic w tym dziwnego. Ale... mam LCD i CRT... i mogę stwierdzić, że LCD to do biura jest super... i tylko tam... Pod uwage z nowych tylko plazmy brałem z racji, że nie mają tylu wad co LCD.

 

Poszedłem do dwóch sklepów i pooglądałem. Potem sobie na spokojnie bez emocji pomyślałem. Długo dość. I mi się nie opłaca plazmy za 2.000-2.500 PLN kupować (LCD wyeliminowane zostało na dzień dobry). Czemu?

 

- Nie jarają mnie wypasione rozdzielczość. Do dzisiaj gram na kompie w 1024x768 bo mi to starcza i wszystko lata na full z prędkością światła. I nie to że nie wiem jak gra wygląda w 1680x1050... po prostu wolę ładne kolorki, czerń i pełne detale przez długi czas.

- Bo mam TV SD (nie znoszę skalowania a CRT tego nie ma) i nie zanosi się abym w najbliższym albo nawet nieco dalszym czasie miał kablówkę/satelitę w HD. A skalowanie w LCD do SD jest słabe. Na plaźmie DivX (średnio dobra jakość) słabiej wyglądał i dużo wad tego formatu było widać, których na CRT nie po prostu (na tym samym filmie)... Czyli trochę się rozczarowałem. Myślałem, ze będę miał 42"-50" i się walnę na łóżku i oglądał... atu fragmentacja obrazu, że hej... (chyba największe rozczarowanie).

- Lubię jednak obraz z CRT... ma swoja specyfikę. Wiele razy podłączyłem LCD i CRT i wyświetlałem to samo... do nowego kompa kupiłem nowszy i większy LCD, z którego korzystałem miesiąc dopuki nie porównałem obrazu CRT 17"., który mimo mniejszej rozdzielczości i mniejszej ostrości "zjadł go i wypluł w całości" jeśli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu w grach i filmach. A LCD wcale jakiś tam kiepski nie był. Taki normalny. A CRT z dolnej półki był... tzn najtańszy w sklepie w 2003r.

- Nie mam konsoli i mieć nie będę bo wolę grac na kompie w strzelanki.

- Nie podłączam kompa pod TV. Nie widzę sensu. Puszczę film na odtwarzaczu DVD, walnę się w fotelu/łóżku i sobie z pilotem oglądam.

- nie mam filmów w HD. Co prawda zakupię Blu-Ray ale to na zapas i w celu archiwizacji danych... Zgadnij ile wejdzie filmów na DVD a ile na BD... na DVD do 6 sztuk a na BD do 35... a standard BD sie upowszechni to odważacz już będę miał. I wtedy będzie można myśleć nad plazmą 50"...

- Jak oglądam film u rodziców na LG 29" to mam opad szczeki, którego nie mam w sklepie pełnym TV 50"...

- Dla mnie to był szok wręcz... Jakość plastików w fabrycznie nowych TV... świeca się jak psu jaja, za przeproszeniem (zresztą nie tylko nowe TV). A przecież czarny matowy by lepiej dużo wyglądał. Pod tym względem to solidniej wygląda Samsung 20" z 1994r., który stoi w innym pokoju. A TV za 2.500 PLN to jednak ma lepiej wyglądać niż chińska zabawka... (drugie największe rozczarowanie). W niektórych modelach ta połyskliwość ładnie wygląda ale to jest zdecydowana mniejszość.

 

Obecna koncepcja to jest taka, że zostaje z moim LG 21" (bardziej prawdopodobna) lub tanim kosztem (200-300 PLN) kupię jakiegoś CRT 29". Teraz żałuję, ze 3 lata temu nie dołożyłem 200PLN do 29". Zraziła mnie marka Daewoo... Nie śpieszy mi się i nie wiem czy kupię ten TV. Ale na pewno nie pójdę już po żaden LCD. Plazmę to może jak będę miał filmy i telewizję w HD... czyli nie prędko. A te panoramy 32" to jednak myślałem, że lżejsze są... to 70kg nie będę sobie na szawce stawiał, która się pewnie wtedy zarwie :)

 

Taka moja wizja :) A że naprawa instalacji LPG kosztowała 40PLN a nie zakładane 300PLN to kasa na TV z tej "reszty" jest. No ale sobie pomyślę, czy brać taki cy zostać przy obecnym...

Link to post
Share on other sites

Na plaźmie DivX (średnio dobra jakość) słabiej wyglądał i dużo wad tego formatu było widać, których na CRT nie po prostu (na tym samym filmie)...

Chłopie co Ty piszesz za farmazony, skaler w plazmie jest dużo nowocześniejszy niż te w bańce, no chyba, że masz jakiś high-end'owy model crt, ale to też plazmy nie przebije. inna sprawa, że łatwiej się dopatrzysz wad z kompresji na dużym tv niż na małym.

Napisz po prostu, że jesteś biedny i Cię nie stać, a nie bajki piszesz. Druga sprawa 2.5 koła za tv, to nie można wymagać (kiedyś plazma była za 20k. i to mogło wyglądać).

Link to post
Share on other sites

ok widzie, że masz swoją wizję więc nie będę ci mieszał ja długi czas planowałem jak urządzę pokój do gier i też miałem swoje nieprzetłumaczalne racje. Jeżeli chodzi lcd to nie wiem z czym ty miałeś styczność, że tak strasznie po nim jedziesz.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Chłopie co Ty piszesz za farmazony, skaler w plazmie jest dużo nowocześniejszy niż te w bańce, no chyba, że masz jakiś high-end'owy model crt, ale to też plazmy nie przebije. inna sprawa, że łatwiej się dopatrzysz wad z kompresji na dużym tv niż na małym.

Napisz po prostu, że jesteś biedny i Cię nie stać, a nie bajki piszesz. Druga sprawa 2.5 koła za tv, to nie można wymagać (kiedyś plazma była za 20k. i to mogło wyglądać).

Nadinterpretujesz w zła stronę... mam swoją wizję, która nie jest popularna, jak większość moich wizji zresztą... mam pracę i 2.500 PLN nie jest problemem... ja muszę widzieć sens się większy w wydania takiej kwoty anie kupić a potem się zastanawiać... mój TV 3 lata temu kosztował 750 PLN (zwykły CRT z nadlewanym kineskopem)i lepiej wygląda ot sprzętów po 2.000-3.000 PLN. Oglądałem te TV w sklepie z 1,5 godziny i nie zachwyciły mnie po prostu. A żeby wydać 2.500 PLN musi mnie zachwycić...

 

No ale to co pisze, ze wady kompresji na większym ekranie bardziej widać jest sensowne.

 

Jeżeli chodzi lcd to nie wiem z czym ty miałeś styczność, że tak strasznie po nim jedziesz.

Mam 4 własne LCD... kupiłem z myślą, zę będą jakieś lepsze. 3xTN i 1xPVA. I mam stary budżetowy CRT 17"... Różnica jest diametralna. Do pracy i neta w jednym kompie mam LCD do gier i filmów mam CRT na drugim kompie. Oczywiście mógł bym grać na LCD i bym przeżył... i tak nawet robiłem do puki nie postawiłem obok CRT... wtedy wady LCD są bardzo uwidocznione... więc jak mam lepszy sprzęt to po co grać na gorszym. Kiedyś byłem napalony na LCD ale się zawiodłem bardzo. Ale w zastosowaniu biurowym jest to sprzęt idealny. Niczego więcej tam nie potrzeba.

 

EDIT: Moje monitory to:

- LG L1515S - TN z 2033r. Mój pierwszy LCD i zarazem najgorszy. Tzn nie taki zły, bo dobrze spełniał funkcję swoją aż się w 2010r. zepsuł. Miał najgorsze kolory, kąty i czerń ze wszystkich moich. W starciu z CRT była z niego miazga :rotfl: Największe rozczarowanie. Ale też bardzo ładnie się prezentował :co:

- Samsung SyncMaster 152T - TN z 2002r. Kupiłem go w 2009r. jako drugi monitor. O dziwo ma najlepszy obraz jaki w życiu na LCD widziałem. Kolory żywe, czerń mało szara i kąty niemal jak w CRT. Obecnie jest podpięty do kompa od netu.

- Samsung SyncMaster 920T - PVA z 2005r. Po awarii tego małego LG miał go zastąpić. Małe rozczarowanie... kolory dobre ale w innej tonacji niż w Smasungu 152T, nieco słabsze. Czerń najczarniejsza ze wszystkich moich monitorów. Czas reakcji leży i kwiczy ale akurat w zastosowaniach biurowych tego nie widać wgl i nie przeszkadza. Kąty bardzo dobre ale nieco słabsze niż w mniejszym Samsungu.

- DELL 1908FP... miał zastąpić Samsunga 152T w zastosowaniach gry, gdyż zmieniałem w styczniu komputer i jego kupiłem z myślą o tym, ze pogram na większym monitorze w wyższej rozdzielczości. [DIL - zajrzyj sobie do konfigu i zobaczy czy taki gołodupiec jestem...] Obraz ładny, miękki i pastelowy. Kolory i czerń lekko słabsze niż w Samsungu 152T ale tylko lekko. Kąty jak w typowym TN, takie se. Chodził miesiąc ... postawiłem CRT i porównałem i teraz jest CRT.

 

Czasem mam fazę aby na biurko zrobić porządek z monitorami, w sensie zmieniać dużą krowę na coś co się prezentuje ale to są rozwiązania chwilowe i tak zawsze CRT powraca na biurko... mimo "niskiej" jak na dzisiejsze standardy rozdzielczości daje on obraz, który bardziej mi się podoba niż w LCD. A jak miałem okazję pobawić się 21" CRT takim z górnej półki po prostu masakrował te wszystkie "zabaweczki" w sensie LCD. Do dzisiaj nie ma LCD z pionem 1536...

 

Dla porównania grałem trochę u kolegi na LG 22" 1680x1050 oraz kilku 17", 19" i 20", bo chciałem zobaczyć jak to wygląda na dużym ekranie. I szału niema... Zresztą dwa miesiące temu zamieniłem 19" LCD na 17" CRT. Więc co do wielkości to mi na niej nie zależy. No TV mógł by być większy, bo jednak film na większej powierzchni lepiej się ogląda ale za wszelką cenę nie będę zmieniał na plazmę. Na razie zastanowię się czy zmieniać na większy CRT.

 

Nie chce twierdzić, że LCD są do niczego... jak napisałem sam mam kilka. Ale w pewnych zastosowaniach są lepsze od LCD a a winnych słabsze po prostu... Po prostu w zastosowaniach gry/filmy jestem na NIE. Oczywiście jak bym miał na tm moim LCD grać czy filmy oglądać to tragedii wielkiej nie będzie ale skoro już mam sprzęt, który mnie bardziej zadowala to z niego korzystam... O dziwo tyle się pisze o czasie reakcji a w jednym jedynym monitorze (tym Samsungu PVA 25ms) zauważyłem dyskomfort z tego powodu. Mój brat ma LCD 15" z 2003r. z czasem 40ms i nic a nic nie smuży więc ile w tych specyfikacjach marketingu jest to aż zgroza bierze...

 

Natomiast na plazmę zwróciłem uwagę, gdyż jest ona pozbawiona niektórych wad, które mają LCD. Ale jakoś nie zachwyciły mnie po prostu...

 

Natomiast co do LCD TV... na niektórych obraz jest fajny... ale kąty je dyskwalifikują oraz skalowanie... nienawidzę skalowania... (największa wada LCD) tak więc tylko materiał HD w chodzi w grę, którego nie mam... sygnał SD na LCD to porażka...

Link to post
Share on other sites

Ja zrobiłem mediacenter z kompa podłaczonego do tv 42. Gram, oglądam filmy, przeglądam neta rozdzielczośc stale full hd (poza tv z dekodera) lepszego rozwiązania sobie nie wyobrażam. Zadnch problemów ze skalowaniem, dzwiekiem czy jakoscią obrazu nie ma.

Jak ktoś wpadnie na lepszy pomysł niech da znać.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

No oczywiście kwestia gustu. Ja sprawdzałem i dla mnie rozwiązanie niewygodne... No i wymieniać kompa co 1,5 roku nie uśmiecha mi się aby utrzymać rozdzielczość z pełnymi detalami. No ale jest taka możliwość to oczywiście można z niej korzystać, jak komuś pasuje :rotfl:

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Chodzi mi przede wszystkim o jakość obrazu a w drugiej kolejności o jakość plastiku... ale z raci, ze trochę estetom jestem to błyszczącego TV nie kupię. Ale moda sie zmienia to może za rok czy dwa będą normalne matowe czarne :D

 

Z CRT chociażby ten moich rodziców LG CE-29Q40RQ czy nawet mój nadlewany LG 21FS4RLX...

 

Ale Dil... ja patrze pod kontem TV SD jaką mam i filmów DIVX/DVD jakie mam. W sklepie przekonałem się, że te drugie (DivX) nie będą tak sympatycznie wyglądały jak na CRT... a FullHD nie zachwyca mnie na tyle aby wydać 2.000 PLN. Bo dopiero obraz w HD wygląda tam poprawnie aja takiego szybko mieć nie będę... pewnie prędzej film BluRay, bo TV mało oglądam to nie widzę sensu inwestowania w jakieś lepsze satelity aby raz w tyg. obejrzeć Dr House i czasem zobaczyć co się w Libii dzieje...

 

Ale przynajmniej poszedłem pooglądałem i przekonałem się jak to wgląda. Nie jest źle ale spodziewałem się czegoś lepszego... mówię o zastosowaniach które ja podałem.

Link to post
Share on other sites

Chodzi mi przede wszystkim o jakość obrazu a w drugiej kolejności o jakość plastiku... ale z raci, ze trochę estetom jestem to błyszczącego TV nie kupię.

Z tego wynika, że plastik dla Ciebie ważniejszy :D

 

Zmartwię Cię, bo to nie żadna moda tylko koszta decydują, bo takie tworzywo jest tańsze. Jak będziesz chciał coś innego to cena jest z du*y, bo to nie jest i raczej nie będzie już masowa produkcja.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Całokształt decyduje... kasa jak najbardziej też... przecież 2.500 PLN na ulicy się nie wala aby tak wydać ale jak bym się zdecydował to dysponuję taką gotówką... tyle, ze mnie te telewizory nie zachwyciły po prostu... jakością obrazu, sposobem wykonania. Nie to zę jakas tragedia... po prostu mnie nie zachwyciły na tyle abym stwierdził, zęmuszę to mieć. A jechałem do sklepu napalony i byłem gotowy wyciągnąć więcej kasy na TV 50"...

 

Wiele rzeczy jest robionych tandetniej niż kiedyś niestety... Ja po prostu myślałem, że film DivX będzie lepiej na tym wyglądał i się rozczarowałem, a że mam takich filmów większość to nie będę kupował TV na którym będzie on gorzej wyglądał... TV miał mi poprawić tylko komfort oglądania (na większej powierzchni napisy są większe) ale nie to nie jest konieczna inwestycja bez której żyć nie mogę...

 

No ja wiem czy nie moda... TV Sonego LCD za 1500PLN lepiej wygląda :D Mówię o obudowie a nie jakości obrazu. A ja to jak bym kupił to postawię w centralnym miejscu w pokoju i będę musiał patrzeć na to dzień w dzień... Chociaż jak by jakość obrazu mi to rekompensowała to wtedy tak... można taki kupić... ale nie rekompensuje tego. Więc albo zostaję przy obecnym albo jak będzie okazja to CRT 29" jak się blisko trafi gdzieś :D Zresztą ta druga wizja, jak pisałem w pierwszym poście bardziej mi odpowiadał od początku :)

 

Po za tym jak już pisałem jestem bardzo "pro CRT"... tzn charakterystyka obrazu na kineskopie najbardziej mi odpowiada...

Link to post
Share on other sites

Widziałeś w ogóle ten telewizor o którym pisałem ja i Michael_91? Jak pisałem są droższe wersje od tej z lepszymi "budami" i minimalnie (dla mnie to żadna różnica) lepszym obrazem. Tylko, jeśli używasz do divx i zwykłej kablówki to nic już obrazu nie poprawi, zachwycać to możesz się jak będziesz miał lepsze źródło sygnału np. n'kę w hd (to jeszcze nie full hd, ale i tak jest wypas).

Link to post
Share on other sites

Jakość plastiku w większości tv jest bardzo dobra,łatwo się to myje wystarczy 5 min i tv wygląda jak nowy, w CRT raczej już tej zalety nie posiada o ile front jest łatwy do czyszczenia to o tyle tego już nie można powiedzieć , plastik tam lubi po prostu żółknąć, często strzela ta obudowa jak się nagrzeje. Waga tego tv to raczej też nie jest zaleta bo nowoczesne stoliki tego nie wytrzymają, ale zaleta może być taka że potencjalny złodziej odpuści kradzież takiego bydlaka :D. No ale najważniejsze jest oczywiście jako obraz, do zwykłej anteny czy jak napisałeś do divx to sprawdzi się znakomicie, lepiej niż w większości tv na rynku. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Jakość plastiku w większości tv jest bardzo dobra,łatwo się to myje wystarczy 5 min i tv wygląda jak nowy

No tu chyba żeś przesadził, przetrzesz zwykłą szmatą i już się rysuje ten tzw. "fortepianowy" lakier. Akurat w tym całym s20 jest taki wzorek, że jak nawet są rysy to ich nie widać - kiepskie rozwiązanie, ale zawsze coś :D Tylko i tak najlepiej ogląda się przy słabym świetle lub po ciemku :D
Link to post
Share on other sites

No chyba nie przesadziłem ^^ , nie wiem jakich ty używasz szmatek ( mam nadzieje że nie z jakiś starej koszuli, albo tych gotowych jednorazówek nawilżanych nie wiadomo w czym). Ja używam microfibry i głównie jadę na sucho, ekran też microfibra lekko zwilżona na mokro CZYSTĄ WODĄ później przetrzeć na sucho najlepiej ręcznikiem papierowym i nie ma bata czegoś porysować :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...