Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Mam problem z pamięciami RAM w komputerze.

Wydaje mi się, że problem występuje od momentu zainstalowania świeżego systemu, ale mogę się mylić.

Chodzi o to, że włożone mam 2x4gb, windows wyświetla, że zainstalowane jest 6gb (dostępne 4gb), a bios pokazuje 4gb.

Nie potrafię znaleźć w czym problem.

Bios aktualizowałem nawet do wersji beta, robiłem downgrade, przekładałem do różnych slotów itd i nic.

Zmieniałem częstotliwości, timingi, profile oc i nic.

Pamięci chodzą osobno bez problemu i wtedy system wykrywa całe 4gb (w biosie wyłączyłem zintegrowaną grafikę, więc to nie ona blokowała te 2GB).

Pamięci pochodzą z zestawu 2x4gb, więc to nie powinien być problem niezgodności.

Jedyną dziwność jaką widzę pochodzi z programu CPU-Z.

Przy jednej kości widoczne są profile w zakładce SPD, a w drugiej nie, oraz timingi w obu kościach pokazują różne (próbowałem ustawić te wyższe dla obu kości i nic).

 

System Windows 10 64bit, płyta Gigabyte GA-A75-UD4H, procesor AMD A3870k, pamięci Patriot 8192MB 1600MHz Viper 3 CL9 (2x4GB)

 

Z góry dziękuję za pomoc


Wymieniłem jedną z kości na Kingston HyperX i teraz bios wykrywa już 8GB (przy tej drugiej dalej wykrywał 4GB na tym samym slocie).

Wychodzi na to, że jedna pamięć odmówiła posłuszeństwa.

Tylko w czym problem skoro samodzielnie ona działa, a nie chce jedynie współpracować z innymi?

Czy przyjmą mi taką kość na reklamację?

Problemem pozostała dostępna ilość pod Windows, bo teraz widnieje 8GB(dostępne 4GB)

CPU-Z wykrywa obie kości poprawnie, więc skąd ta rezerwacja (karta zintegrowana została wyłączona).

Edytowane przez mungo28
Link to post
Share on other sites

Przeczytaj jakie zmiany wprowadzają kolejno wersje biosu, może ani najnowszy ani najstarszy nie uszczęśliwia Twojej konfiguracji. Druga opcja jaką widzę to uwalona płyta i/lub kontroler pamięci. Może uwala kostki? Upewnij się też że masz Windows w wersji 64bit. Niestety nic więcej nie podpowiem, od czasów Athlona XP 2000+ siedzę na Intelu, poczekaj na innych.

 

Edytowane przez michal89chz
Link to post
Share on other sites

Problem może tkwić w ustawieniach prędkości i timingach, bo po zamontowaniu kości Kingstona i przywróceniu wartości pamięci i procesora jakie miałem wcześniej (lekkie OC) znów pojawiał się problem niewidocznej pamięci, lub niedostępnej w całości.

Tylko jak wspomniałem CPU-Z pokazuje mi dla każdej z osobna inne wartości, a pamięci są identyczne i kupione w zestawie.

Czytałem, że często pomaga mapowanie pamięci, natomiast nigdzie nie mogę tego znaleźć u siebie.

A czy UEFI pomogłoby rozwiązać takie problemy (zastanawiałem się nad taką instalacją)?

Link to post
Share on other sites

Drugie zdjęcie pokazuje jakieś bzdury z timingami, zobacz sobie w zakładce spd czy oba moduły są faktycznie takie same.


 

 

Jedyną dziwność jaką widzę pochodzi z programu CPU-Z. Przy jednej kości widoczne są profile w zakładce SPD, a w drugiej nie, oraz timingi w obu kościach pokazują różne (próbowałem ustawić te wyższe dla obu kości i nic).

Teraz doczytałem.

A sprawdź sobie ten moduł, który pokazuje złe timingi Memtest 64 tak z 15 minut chociaż.

Pełny test zrobisz Memtest86, nagraj sobie na pendrajwa.

Link to post
Share on other sites

masz teraz obie kostki włożone, odpal memtest i zobacz czy widzi i testuje całe 8GB 
Jak nie, to włóż tylko jedną kostkę po kolei i testuj memtestem chwile, czy całe testuje (nie musisz czekać aż cały memtest przejdzie). 

zakładam że kostki są włożone do dobrych slotów DDR i same sloty też już testowałeś. 

Odpal typhoon burner free i daj screen-y z zakładki "read" z każdej z kostek. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...