Skocz do zawartości

Wymiana płyty głównej, procesora i ram - czy jest sens?


Recommended Posts

Witam!
Mój obecny sprzęt to:
-Asrock H81M S1150 H81
-1 kość 8gb ram Hyperx DDR3 1600mhz CL9 XMP SAVAGE
-MSI GTX 970 gaming 4gb
-i5 4460 3.2 haswell 
-OCZ StealthXStream 2 500W 80+

Zastanawiam się nad wymianą płyty głównej i wzięcie do tego jakiś szybszych ram + procesor (ramy nawet DDR4), ale nie wiem czy jest sens. Dodam tylko, że na sam procesor mam przeznaczone 1500-1600 zł. 
Czy jest sens robić taką modernizację? Jeżeli tak to jaką płytę+ramy + procesor byście polecili? Dodam, że na wszystko mam jakieś 2500 zł. 

Edytowane przez Amad100
Link to post
Share on other sites

Największym problemem na ten moment przy tego typu zmianach są absurdalne ceny ramu.

Jeśli ci się nie śpieszy to poczekaj jeszcze choćby do premiery płyt na B360 a może nawet do premiery odświeżonych Ryzenów, będziesz miał większe pole manewru a i ceny pewnie lekko spadną.

Link to post
Share on other sites

Mozna tez tak :

 

Intel i5-8600K 1100 pln

MSI Tomahawk 590

G.Skill 16GB 3200 Ripjaws V Black CL16 2x8 850pln lub wersje 8GB 2x4 za 490PLN

 

Z ramami 8gb 2180pln.

 

W przyszlosci dokupic kolejne 8gb ramu + zmiana zasilacz?+ obudowa(nie wiem jaka posiadasz)+skalp procesora i oc.

(obecnie za wartosc jednej dobrej kosci ram8gb mozna kupic dobra plyte na z370 z mocna sekcja zasilania :D)

 

Mozna znalesc tansze ramy ale do i5 ponizej 3000mhz nie ma co kupowac.

Link to post
Share on other sites

Haswell to nadal dobry procesor. Wszystko zależy od tego ile chcesz sypnąć pieniędzy na ten proces. Na pewno taniej będzie wrzucić i7 4790 i dodatkową kość ramu jak wspomniał katystopej aniżeli przerzucać się na nową platformę. Jeśli jednak chciałbyś coś świeżego to warto czekać na "budżetowe" płyty główne pod coffee lake lub odświeżonego Ryzena. Osobiście też wyczekuję jakiś płyt b360 bo chciałem złożyć coś swojej drugiej połówce, a przecież kupowanie do zablokowanego i3 płyty z370 jest raczej słabym interesem.

Link to post
Share on other sites

@Fikuzi

 

Ale moze sobie kupic i5 lub nawet i7 z k (napisal ze na procesor moze wydac do 1600) i dobra płyte na z370 i po jakims czasie jak zobaczy ze potrzeba mu wiecej mocy to dorzucic kilka stowek na scalp procesora + kosc ram + ew wymiana zasilacza/obudowy/chlodzenia i moze sobie zrobic oc.

 

Wiadomo ze jesli ktos chce/moze kupic i3 8100 i na nim zostac to nie ma co kupowac płyt na z370 ale jesli ktos planuje przesiadke za rok/dwa na mocniejszy procesor to czemu nie?

Roznica miedzy dobrymi plytami z mocna sekcja zasilana a tymi budzetowymi co wyjda to 300pln? 350?(za 500-550 mozna kupic taka plyte a te co wyjda na pewno beda kosztowac 250-300)

Link to post
Share on other sites

W zasadzie to nie śpieszy mi się aż tak bardzo, aby kompa modernizować. Jako, że ja się zbytnio na komputerkach nie znam, a każdy poleca by poczekać na premierę jakiś nowych płyt głównych, to tak też mogę zrobić. Pytanie tylko brzmi, jaka będzie różnica? Bo jeżeli wyjdą te nowe płyty główne, to jak to się zmieni w stosunku do płyt, które mamy aktualnie i jaki sprzęt pod te nowe płyty trzeba by było zakupić. (jak mówiłem nie znam się, więc bardzo proszę Was o wytłumaczenie).  

Jeżeli chodzi o zasilacz to też będę go chciał zmienić za jakieś 2-3 miesiące, ale czy dostanę coś dobrego za 300zł?. Kolega wyżej pytał o moją budę. Posiadam: SilentiumPC Aquarius AQ X70W i chłodzenie na procesor: Silentium fera 2. Pozdrawiam.

Edytowane przez Amad100
Link to post
Share on other sites

Skoro ci sie nie spieszy to poczekaj, ale nie liczylbym że te nowe budzetowe płyty beda warte uwagi jesli zdecydujesz sie na procesor inny niz i3 8100 ew i5 8400.

 

Na twoim miejscu liczylbym tylko na to ze płyty Z370, procesory 8 gen i ramy stanieja.

 

Co do chlodzenia to zmienilbym na fortis 3 jesli zdecydujesz sie na ta i5 8600k.

 

Zasilacz np SilentiumPC 550W Supremo M2 Gold 310pln

 

W tej cenie mozna juz dostac dobre zasilacze.

550/600w spokojnie ci wystarczy.

Edytowane przez Tirell
Link to post
Share on other sites

 

 

Bo jeżeli wyjdą te nowe płyty główne, to jak to się zmieni w stosunku do płyt, które mamy aktualnie i jaki sprzęt pod te nowe płyty trzeba by było zakupić. (jak mówiłem nie znam się, więc bardzo proszę Was o wytłumaczenie).  

Czekanie na tańsze płyty to opcja dla tych, którzy idą w zablokowane mnożniki i3/i5/i7 i nie musza dopłać do chipsetu Z370.

 

 

 

Jeżeli chodzi o zasilacz to też będę go chciał zmienić za jakieś 2-3 miesiące, ale czy dostanę coś dobrego za 300zł?.

W granicach 300zl XFX TS Gold 550/650W w zależności, który tańszy, coś z lepsza filtracją/regulacja napięć, cichszego z dłuższą gwarancją to już wydatek blisko 400zł.


 

 

Zasilacz np SilentiumPC 550W Supremo M2 Gold 310pln
 

Daruj sobie mój drogi polecanie na tym forum nieopłacalnych gniotów od SPC.

Link to post
Share on other sites

Dokupić drugą kość 8gb, cpu i7 4790 i kartę gtx 1070. Czekać na następną generację i5/i7 9xxx   ;)

Dobrze prawi, oczywiście pilnuj ceny tej 7 żeby nie przepłacić.

 

PSU do 400zł Seasonic Focus 550W Gold / Corsair RM550X, elektrycznie bardzo dobre, ciche, w pełni modularne, do tego 10 lat gwarancji.

Link to post
Share on other sites

Skoro miałeś na procesor płytę i ramy 2500zł to stać. 

http://allegro.pl/asus-geforce-gtx-1070-rog-strix-gaming-8gb-i7111836527.html  / http://allegro.pl/gtx-1070-aorus-i7099976766.html

http://allegro.pl/gtx-1070-aorus-i7099976766.html

 

Za obecną grafikę dostaniesz 700 lekką ręką, do tego coś za procesor też którąś stówkę ;) Tak więc jeszcze na wymianę zasilacza i dołożenie ramu będzie po sprzedaży starych gratów.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Postanowiłem odświeżyć ten temat, gdyż w tym tygodniu będę chciał zakupić procesor, płytę główną, 8gb ram i zasilacz, budżet - 2880 zł (z przesyłką :P). Jeżeli chodzi o procka i płytę główną to zastanawiałem się nad:

-procek: https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-8700k-3-70ghz-12mb-box-bx80684i78700k-978219/

-płyta: https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z370-extreme4-1533536/

Za te dwa komponenty idzie już 2084 zł, a pozostały jeszcze ramy i zasilacz. Za miesiąc będę chciał dokupić sobie kolejną kość, dlatego myślałem nad 1x8. Jeżeli natomiast chodzi o zasilacz, to nie mam zielonego pojęcia co wziąć.

Moja obudowa to: Silentium Aquarius x70W

Karta graficzna: MSI GTX 970 (wkrótce wymienię na gtx 1070/1080). 

 

Jeżeli macie jakieś inne propozycję odnośnie procka i płyty to śmiało. Z góry dziękuję i pozdrawiam. 

Link to post
Share on other sites

 

 

eżeli natomiast chodzi o zasilacz, to nie mam zielonego pojęcia co wziąć.

 

 

PSU do 400zł Seasonic Focus 550W Gold / Corsair RM550X, elektrycznie bardzo dobre, ciche, w pełni modularne, do tego 10 lat gwarancji.

Wersja 650W zaledwie 20zł więcej  https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-focus-plus-gold-650w-ssr-650fx-1477082/

 

MOBO i CPU ok.

RAM chociażby https://www.morele.net/pamiec-goodram-ddr4-irdm-x-8gb-3000mhz-cl16-ir-x3000d464l16s-8g-1663085/

Link to post
Share on other sites

A jeżeli chodzi o procesor to czy wersja 8700 bez K będzie też dobrym wyborem? Pytam, gdyż raczej nie będę chciał się bawić w podkręcanie, a różnica w cenie to ponad 200zł. Czy byłaby jakaś różnica w grach pomiędzy tymi dwoma procesorami (oczywiście nie podkręcając 8700k).

 

P.S. Ramy 3000mhz nie są kompatybilne z częstotliwością obsługiwaną przez wybraną płytę. Niby jest 2933 i później już 3200mhz. Czy to oznacza, że ramy nie będą działać, czy po prostu spadnie ich częstotliwość do 2933? 

Edytowane przez Amad100
Link to post
Share on other sites

 

 

A jeżeli chodzi o procesor to czy wersja 8700 bez K będzie też dobrym wyborem?

Będzie, można wyrwać za 1200zł nówkę w wersji BOX. Na wydajności nic nei tracisz względem 8700K non OC

cfl_turbo_v2.png

 

 

 

 

Czy to oznacza, że ramy nie będą działać, czy po prostu spadnie ich częstotliwość do 2933? 

Będą działać zgodnie z wczytanym profilem XMP. Na Z270/Z170 było to samo i kostki 3000MHz normalnie działały.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...