Skocz do zawartości

"Dziwny" problem z HD 7770


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Fenio,

Recommended Posts

Witam benchmarkowców,

 

Mam dziwny problem z zakupionym przed świętami Radeon'em HD 7770 od Gigabyte'a.

Otóż po podłączeniu do komputera do slotu PCI Express x16 (sprawdzane na dwóch płytach - jedna z PCIe 3.0, druga 2.0) karta nie daje obrazu (ani na HDMI ani na DVI).

 

ALE po podpięciu na dwóch różnych komputerach do drugiego stolu PCI Express, który zarówno na jednej i drugiej płycie pracuje w trybie x4 karta magicznie ożyła i działa normalnie. Zaznaczę, że na tych dwóch różnych płytach głównych (jedna AM3 z chipsetem 870, druga z Z170) do złącz PCIE x16 podpinałem GTXa 1060 i wszystko działało bezproblemowo. Dziwna sytuacja i nie za bardzo ją rozumiem. W pierwszej chwili przyszło mi na myśl, żeby przeczyścić styki na karcie. Po wyczyszczeniu i potraktowaniu ich odtłuszczaczem - brak poprawy.

 

Jakieś sugestie co może być nie tak? Może ktoś już się spotkał z taką sytuacją?

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Problemem jest kompatybilność karty. Też miałem takiego radeona i na nowym kompie nie chciał ruszyć. Wymieniłem nawet płytę na drugą taką samą bo bylem pewny, że karta jest sprawna (w innym komputerze działała normalnie). Problemem jest prawdopodobnie bios płyty i nic z tym nie zrobisz.

Link to post
Share on other sites

karta ma dodatkowe zasilanie? podpinałeś je?

 

Tak jest :)

 

Cd zasilacza Mam Corsaira TX650, więc z palcem w nosie rozrusza taką kartę.

 

Edit:

 

Znalazłem na stronie TechPowerUp nowszą wersję BIOSu do tej karty - nie pomogło.

Przepiąłem się na integre i okazuje się, że na złączu PCIE x16 komputer nie wykrywa karty.

Jeżeli problemem może być kompatybilność karty to może warto by spróbować z BIOSem od R7 250X?

Co o tym myślicie? Może w BIOSie od kotleta w nowej panierce coś znajdzie się pomocnego?

Edytowane przez bartekmustach
Link to post
Share on other sites

dziwne, mam podobny problem, moja karta graficzna HD 7770 także od gigabye przestała działać, wczoraj jeszcze normalniej używałem komputera, a dziś już go nie włączyłem, tzn włączyłem, ale na zintegrowanej, na hd7770 ekran jest czarny a komputer w ogóle nie widzi karty, mimo, że wiatrak się kręci. 

Link to post
Share on other sites

A więc tak:

 

1) zaktualizowałem BIOS karty do najnowszego ze strony Gigabyte dedykowanego do rewizji 1.0 - dalej to samo i karta działa tylko na slotach PCIe x4.

 

2) najnowsze BIOSy na płytach głównych też nie rozwiązały problemu. Ciągle to samo.

 

3) o dziwo karta działa bezproblemowo na slocie PCIe x4. Pograłem trochę w Battlefielda 4 i WOTa i nic się z kartą nie dzieje - pod obciążeniem nie wariuje ani nie ma problemu z wyświetlaniem obrazu.

 

Zaczynają mi się kończyć pomysły. Jakieś sugestie? ;)

Edytowane przez bartekmustach
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Zaczynają mi się kończyć pomysły. Jakieś sugestie?

Pewnie uszkodzona karta, jak masz możliwość to zwróć ją.

Jak zwrócić się już nie da a lubisz majsterkować i nutkę ryzyka ;) to można w miarę prosto przerobić jej slot PCI-E na x8 bo być może to wystarczy do prawidłowego działania. Jeśli nadal byłby czarny ekran to ciachnąć na x4. Karta stara, mało warta i słabo wydajna to zmiana prędkości PCI-E nie przełoży się na znaczący spadek wydajności. Poniżej pinout PCI-E z podziałem które piny odpowiadają której prędkości.

https://i.imgur.com/1diyp0M.gif 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 7 miesięcy temu...

Mam ten sam problem, możesz powiedzieć jak to skracałeś

 

Zakleiłem cienką taśmą klejącą odpowiednią ilość pinów :) Proponuję to zrobić w miarę elastyczną i niesztywną, aby dobrze przywierała do styków. Ilość pinów odpowiadających za szerokość PCI-E znajdziesz w linku, który podrzucił kolega w rozwiązaniu tematu.

 

Jak wrócę z roboty (po 15) podrzucę Ci zdjęcie jak ja to zrobiłem ;)

Zgodnie z obietnicą zdjęcia:

 

http://s10.ifotos.pl/mini/IMG201808_qewsenq.jpg

 

http://s2.ifotos.pl/mini/IMG201808_qewseex.jpg

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...