Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

"Dziwny" problem z HD 7770

Najlepsza odpowiedź Fenio, 28 grudzień 2017 - 20:54

Zaczynają mi się kończyć pomysły. Jakieś sugestie?

Pewnie uszkodzona karta, jak masz możliwość to zwróć ją.

Jak zwrócić się już nie da a lubisz majsterkować i nutkę ryzyka ;) to można w miarę prosto przerobić jej slot PCI-E na x8 bo być może to wystarczy do prawidłowego działania. Jeśli nadal byłby czarny ekran to ciachnąć na x4. Karta stara, mało warta i słabo wydajna to zmiana prędkości PCI-E nie przełoży się na znaczący spadek wydajności. Poniżej pinout PCI-E z podziałem które piny odpowiadają której prędkości.

https://i.imgur.com/1diyp0M.gif 

Przejdź do postu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 bartekmustach

bartekmustach
  • Bywalec

• 114 postów

Napisano 27 grudzień 2017 - 17:55

Witam benchmarkowców,

Mam dziwny problem z zakupionym przed świętami Radeon'em HD 7770 od Gigabyte'a.

Otóż po podłączeniu do komputera do slotu PCI Express x16 (sprawdzane na dwóch płytach - jedna z PCIe 3.0, druga 2.0) karta nie daje obrazu (ani na HDMI ani na DVI).

ALE po podpięciu na dwóch różnych komputerach do drugiego stolu PCI Express, który zarówno na jednej i drugiej płycie pracuje w trybie x4 karta magicznie ożyła i działa normalnie. Zaznaczę, że na tych dwóch różnych płytach głównych (jedna AM3 z chipsetem 870, druga z Z170) do złącz PCIE x16 podpinałem GTXa 1060 i wszystko działało bezproblemowo. Dziwna sytuacja i nie za bardzo ją rozumiem. W pierwszej chwili przyszło mi na myśl, żeby przeczyścić styki na karcie. Po wyczyszczeniu i potraktowaniu ich odtłuszczaczem - brak poprawy.

Jakieś sugestie co może być nie tak? Może ktoś już się spotkał z taką sytuacją?

Pozdrawiam.

• 0

#2 k0chan

k0chan
  • Maniak

• 4795 postów

Napisano 27 grudzień 2017 - 18:39

karta ma dodatkowe zasilanie? podpinałeś je?

• 0
MB: Asus P8P67-M ! CPU: I7 2600 (@4,0 GHz) ! GPU: Palit GTX 1660 6gb Dual ! RAM: 8GB RAM @1866 MHz ! SSD: Goodram Iridium Pro 240 GB ! HDD: 1x 2 TB Toshiba p300; 2x 500 GB Samsung F3 ! PSU: SilentiumPC Supremo L2 550W 80+ Gold

#3 janko1

janko1
  • Gaduła

• 369 postów

Napisano 27 grudzień 2017 - 18:53

Problemem jest kompatybilność karty. Też miałem takiego radeona i na nowym kompie nie chciał ruszyć. Wymieniłem nawet płytę na drugą taką samą bo bylem pewny, że karta jest sprawna (w innym komputerze działała normalnie). Problemem jest prawdopodobnie bios płyty i nic z tym nie zrobisz.
  • 0

Spoiler

#4 bartekmustach

bartekmustach
  • Autor tematu
  • Bywalec

• 114 postów

Napisano 27 grudzień 2017 - 19:07

karta ma dodatkowe zasilanie? podpinałeś je?

Tak jest :)

Cd zasilacza Mam Corsaira TX650, więc z palcem w nosie rozrusza taką kartę.

Edit:

Znalazłem na stronie TechPowerUp nowszą wersję BIOSu do tej karty - nie pomogło.

Przepiąłem się na integre i okazuje się, że na złączu PCIE x16 komputer nie wykrywa karty.

Jeżeli problemem może być kompatybilność karty to może warto by spróbować z BIOSem od R7 250X?

Co o tym myślicie? Może w BIOSie od kotleta w nowej panierce coś znajdzie się pomocnego?

Użytkownik bartekmustach edytował ten post 27 grudzień 2017 - 20:23

• 0

#5 smiley34

smiley34
  • Amator

• 62 postów

Napisano 27 grudzień 2017 - 23:09

dziwne, mam podobny problem, moja karta graficzna HD 7770 także od gigabye przestała działać, wczoraj jeszcze normalniej używałem komputera, a dziś już go nie włączyłem, tzn włączyłem, ale na zintegrowanej, na hd7770 ekran jest czarny a komputer w ogóle nie widzi karty, mimo, że wiatrak się kręci. 

• 0

#6 bartekmustach

bartekmustach
  • Autor tematu
  • Bywalec

• 114 postów

Napisano 28 grudzień 2017 - 14:55

A więc tak:

1) zaktualizowałem BIOS karty do najnowszego ze strony Gigabyte dedykowanego do rewizji 1.0 - dalej to samo i karta działa tylko na slotach PCIe x4.

2) najnowsze BIOSy na płytach głównych też nie rozwiązały problemu. Ciągle to samo.

3) o dziwo karta działa bezproblemowo na slocie PCIe x4. Pograłem trochę w Battlefielda 4 i WOTa i nic się z kartą nie dzieje - pod obciążeniem nie wariuje ani nie ma problemu z wyświetlaniem obrazu.

Zaczynają mi się kończyć pomysły. Jakieś sugestie? ;)

Użytkownik bartekmustach edytował ten post 28 grudzień 2017 - 14:56

• 0

#7 Fenio

Fenio
  • ∞∞∞∞∞∞∞

• 3186 postów

Napisano 28 grudzień 2017 - 20:54   Najlepsza odpowiedź

Zaczynają mi się kończyć pomysły. Jakieś sugestie?

Pewnie uszkodzona karta, jak masz możliwość to zwróć ją.

Jak zwrócić się już nie da a lubisz majsterkować i nutkę ryzyka ;) to można w miarę prosto przerobić jej slot PCI-E na x8 bo być może to wystarczy do prawidłowego działania. Jeśli nadal byłby czarny ekran to ciachnąć na x4. Karta stara, mało warta i słabo wydajna to zmiana prędkości PCI-E nie przełoży się na znaczący spadek wydajności. Poniżej pinout PCI-E z podziałem które piny odpowiadają której prędkości.

https://i.imgur.com/1diyp0M.gif 

• 1

Ekspert działu: Kącik retro komputerów    /     Pełne zestawienie ekspertów

Spoiler

#8 k0chan

k0chan
  • Maniak

• 4795 postów

Napisano 29 grudzień 2017 - 05:33

jw, jeśli ci nie przeszkadza, że siedzi w pcie x4 to o wydajność się nie martw, praktycznie nic nie utracisz przy karcie o takiej mocy

• 0
MB: Asus P8P67-M ! CPU: I7 2600 (@4,0 GHz) ! GPU: Palit GTX 1660 6gb Dual ! RAM: 8GB RAM @1866 MHz ! SSD: Goodram Iridium Pro 240 GB ! HDD: 1x 2 TB Toshiba p300; 2x 500 GB Samsung F3 ! PSU: SilentiumPC Supremo L2 550W 80+ Gold

#9 bartekmustach

bartekmustach
  • Autor tematu
  • Bywalec

• 114 postów

Napisano 29 grudzień 2017 - 15:30

W sumie można tak zrobić jak proponujecie. Okej, dzięki wielkie za pomoc ;)

• 0

#10 Patrykooss

Patrykooss
  • Nowicjusz

• 2 postów

Napisano 31 grudzień 2017 - 17:13

Czy problem został rozwiązany?

• 0

#11 bartekmustach

bartekmustach
  • Autor tematu
  • Bywalec

• 114 postów

Napisano 02 styczeń 2018 - 14:31

Problem rozwiązany :) Skrócenie złącza pomogło i karta działa bezproblemowo.

• 0

#12 Fenio

Fenio
  • ∞∞∞∞∞∞∞

• 3186 postów

Napisano 02 styczeń 2018 - 15:11

Skróciłeś na 4 czy 8x ?

• 0

Ekspert działu: Kącik retro komputerów    /     Pełne zestawienie ekspertów

Spoiler

#13 bartekmustach

bartekmustach
  • Autor tematu
  • Bywalec

• 114 postów

Napisano 02 styczeń 2018 - 17:11

Skróciłeś na 4 czy 8x ?

Wystarczyło skrócić do x8 :)

• 0

#14 glogus6

glogus6
  • Nowicjusz

• 1 postów

Napisano 20 sierpień 2018 - 13:53

Mam ten sam problem, możesz powiedzieć jak to skracałeś

• 0

#15 bartekmustach

bartekmustach
  • Autor tematu
  • Bywalec

• 114 postów

Napisano 21 sierpień 2018 - 16:21

Mam ten sam problem, możesz powiedzieć jak to skracałeś

Zakleiłem cienką taśmą klejącą odpowiednią ilość pinów :) Proponuję to zrobić w miarę elastyczną i niesztywną, aby dobrze przywierała do styków. Ilość pinów odpowiadających za szerokość PCI-E znajdziesz w linku, który podrzucił kolega w rozwiązaniu tematu.

Jak wrócę z roboty (po 15) podrzucę Ci zdjęcie jak ja to zrobiłem ;)

Zgodnie z obietnicą zdjęcia:

IMG201808_qewsenq.jpg

IMG201808_qewseex.jpg

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych