Skocz do zawartości

Aparat kompaktowy dla rodziców jak najtaniej


Recommended Posts

Potrzebuję wybrać aparat kompaktowy, będzie używany przez rodziców i siostrę więc liczy się dobry tryb automatyczny bo tylko tak zdjęcia będą robione. Aparat głównie do cykania fotek na wakacjach/wyjazdach. Mile widziany dobry akumulator starczający na znacznie więcej niż 200 fotek, WI-FI czy NFC nie wymagane lecz mile widziane (zwłaszcza to pierwsze), duży zoom nie wymagany. Budżet 800pln raczej nie do przekroczenia, wstępnie było 600pln ale na te dodatkowe 2 stówki udało mi się ich jeszcze namówić. Po analizie kandydatów na prowadzenie wysunął mi się Panasonic Lumix DMC-TZ57. Reszta aparatów branych pod uwagę to Canon SX 620HS, Sony DSC-WX350, Sony DSC-WX220. Co z tego będzie najlepsze, a może zupełnie co innego? Może aparat znacznie tańszy jak np. Panasonic DMC-SZ10 wcale nie będzie wiele gorszy i też się nada? Zależy nam na tym by zdjęcia były znacznie lepszej jakości niż te robione telefonem, zwłaszcza w gorszych warunkach oświetleniowych, a może w tej cenie to nie jest możliwe? Ja też na sprzęcie foto kompletnie się nie znam i nie wiem czego po takim aparacie za 800pln można się spodziewać. Teraz mamy stareńkiego Canona PowerShot A640 i cyka według mnie ładne fotki o ile nie dojdzie do poruszenia ręki bo wtedy są rozmyte no i niestety wyświetlacz ma niewielki o niskiej rozdzielczości i po prostu nie da rady stwierdzić czy zdjęcie dobrze wyszło czy nie i to są w sumie dwa główne powody do zmiany.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Z racji, że aparat będzie potrzebny dopiero od maja ciągle nic nie zostało kupione. Ktoś coś doradzi? Budżet urósł do ~1500pln. Brać Sony RX100 czy bezlusterkowiec typu Fuji X-A10 zakładając pozostanie przy kitowym obiektywie będzie lepszym wyborem? Pewnie kompakt RX100 w trybie auto będzie cykał lepsze fotki?

Link to post
Share on other sites

Tyle ze kit w Fuji ma światło od 3.5 w porównaniu do 2.0 w RX100. Aparat ma być do celów amatorskich, cykania na "Auto", więc na pewno nie będzie dokupowania lepszych obiektywów. Także tu lepiej wypada Soniak, dodatkowo na jego korzyść przemawiają mniejsze gabaryty.

Link to post
Share on other sites

To teraz żeby może nieco.. rozjaśnić :)

Fuji ma APS-C i kitowy obiektyw ma 16-50/3.5-5.6 (ekwiwalent ogniskowych 24-75)

Sony... w tej cenie mówimy o RX100 mk1 ? No to ma ekw. ogniskowych 28-100/1.8-4.9, a to wszystko na matrycy CX (1").

Sony przy 80mm ma f/4.5, Fuji przy 75mm ma f/5.6, co w świetle daje różnicę 2/3EV na korzyść Sony, czy to tak dużo biorąc pod uwagę powierzchnię sensora APS-C = 370[mm^2] vs CX = 116[mm^2] ? Raczej 2/3 EV przewagi w szumach nie będzie na korzyść Sony :)

 

DOF przy 75mm (f/5.6) na Fuji i 80mm (f/4.5) na Sony, będzie mniejsza na Fuji.

Na Fuji jest dostępny ekw 24mm, przy oczywiście gorszym świetle f/3.5 vs f/1.8 co daje różnicę 2EV, obiektyw Sony w rogach ma spadek jasności o 31% :) 

Nie skupiam się na szumach itd, to niekoniecznie ważna kwestia w przypadku tych sprzętów, ani nawet na rzeczywistej rozdzielczości obrazów... tylko chciałem pokazać, że niekoniecznie  F/1.8 z CX będzie o niebo lepsze od F/3.5 z budżetowego APS-C.

 

I... ok, ok, to wszystko jakieś tam czepianie się szczegółów, jeśli brać pod uwagę to, że dla rodziców i szkła nie będą zmieniane dokupowane, to pewnie RX100 byłby lepszym wyborem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...