Skocz do zawartości

16GB Ram działa przy 2400MHz a 32GB już nie ?


Recommended Posts

Witam, próbuję, kombinuję przeszukuję internet i przed poddaniem się spróbuję jeszcze poprosić Was o pomoc.

Moja konfiguracja to:

płyta: Gigabyte z97x-gaming 3
procek: i7 4790k
ram: 4x 8GB Kingston Beast 2400Mhz
grafika: Gf GTX 660

Po dwóch latach posiadania komputera podkusiło mnie by go trochę podkręcić.
I tak z pozycji uefi jednym ruchem podkręciłem procka o 300MHz (nie wiem ile można jeszcze i boję się próować) oraz zauważyłem że moje pamięci pracują przy 1600Mhz a są przystosowane do 2400Mhz.

Ustawiłem więc opcję xmp profile1 co zmieniło mnożnik z 16 na 24, jednak komputer nie chciał się załadować

Po przestawieniu na 22 już normalnie się uruchomił. Przeglądałem internety i zauważyłem że nie tylko ja mam z tym problem, pomyślałem że może jedna kość jest wadliwa więc spróbowałem je podłączyć parami po 16GB. Po ustawieniu XMP profile1 kości bez problemu załadowały się na 2400Mhz, zarówno jedna para jak i druga. Po podpięciu reszty kości problem powracał i nie chciał załadować na 2400Mhz

Moje pytanie to czy po prostu dać sobie spokój, to normalne zjawisko że przy tej ilości pamięci płyta sobie nie radzi czy po prostu coś robię źle?

Z góry dzięki za wskazówki.

Pozdrawiam i wesołych :)

Link to post
Share on other sites

pewnie kontroler pamięci nie wyrabia (bo to już max pojemność co obsługuje, często są wtedy problemy z wysoką częstotliwością), możesz spróbować go dowoltować, ale musisz najpierw tabelkę napięci dla swojej rodziny CPU znaleźć, bo łatwo spalić CPU, jak za wysoko napięcie IO i SA ustawisz... 

 


znalazłem dla haswell-a, spróbuj podbić napięcia IO i AS o + 0.05V, jak to nie pomoże, to dalej podbijaj, nie przekraczaj +0.15V. (pamiętaj aby się tu nie pomylić, bo łatwo CPU spalić, im wolniej podbijasz to napięcie tym lepiej, im "niższe" tym lepiej )

Jak się napięcia IO i AS nazywają na twojej płycie, to już nie wiem, nazwy tego nie są unormowane, każdy je inaczej nazywa... 


f5315882_vku3.jpeg

Możesz też minimalnie podbić napięcie na RAM do 1.67-68V (tylko aby to zrobić musisz mieć XMP wyłączone, czyli ręcznie wszystko ustawić )

Link to post
Share on other sites

Napięcia procka próbowałem podnieść max o 0,1 a pamięci do 1,7V, niestety nic to nie dało i pewnie nie ma sensu podnosić dalej.

Teraz tylko zastanawiam się czy lepiej mieć 32GB przy 2200mhz czy 16HB przy 2400mhz. Nie gram w gry tylko korzystam z programu graficznego który raczej nie korzysta z wielowątkowych zadań.

W każdym bądź razie dzięki za pomoc, już przynajmniej wiem że nie ma sensu dalej kombinować :)

9dd4420f5f42.jpg

Link to post
Share on other sites

o ładnie są podpisane, IO i system agent, o te trzy dolne napięcia chodzi, próbowałeś nimi ruszać do +0.15V ? 


lepiej 32 GB przy 2200MHz, ale spróbuj jeszcze się pobawić... 

daj też screen z zakładki SPD z wszystkich 4 kostek w CPU-z. 

Link to post
Share on other sites

ok to wróć do auto na napięciach IO i SA, i ustaw kostki manualnie tak jak ci powiem. 

Wyłącz XMP, dla MHz RAM daj 2400MHz, dla pierwszych opóźnień daj 11-14-14-33 (tak jak w tabelce z CPU-z) i daj command rate (CR), na 2T (reszta timingów na auto), napięcie na RAM daj na 1.65V, jak nie pójdzie to na 1.66-1.67V bo może płyta przekłamywać i dawać za niskie napięcie na kostki (ale nie wyżej, bo to nie ma sensu). 
Dopiero gdyby to nie pomogło, to spróbuj znowu lekko podnosić napięcia IO i SA, jak znowu dojdziesz do +0,15V i nadal brak poprawy to spróbuj pierwszy timing zmienić na 12 z 11. 
Jak to też nie pomoże, to mi się pomysły wyczerpują...  


chyba będzie rzeczywiście zostać na 2200MHz, ale nie zapeszajmy. 

Link to post
Share on other sites

No właśnie z reguły Haswell-e nie lubią przy O.C. wysoko taktowanego RAM, mam 16 GB 1200 MHz CL10 1,65V, i akurat trafiłem na dobrą sztukę 4770K bo przy1,2V @4,3 GHz i do tego tolerują w/w RAM-y, przy moim starym i5 4670K były problemy z tymi pamięciami ( wtedy 8 GB) by podbić powyżej 4,0 GHz i to z napięciem 1,3V bez ruszania parametrów RAM.

Poradnik O.C. Haswell.

https://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0,9

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...