Skocz do zawartości

R9 380 2GB vs R9 380 4GB vs GTX 1050 TI


Recommended Posts

Witajcie. Mam dylemat. Chcę kupić jakąś tanią kartę graficzną do gier w FHD (CS GO, Doom, Tekken 7), nie nastawiam się na nowości. Mam na oku 380 2GB za 400zł + wysyłka (gwara do końca 2018 w morele), cena wydaje się super ale te 2GB ramu trochę straszą. Do 380 4GB trzeba już dopłacić do ok 650zł (gwara do końca 2018 w x-kom), taniej nie znalazłem. No i jak wiecie w granicach 650-700zł można już kupić nowego lub prawie nowego GTX 1050 TI. Myślałem, przez chwilę o GTX 970 ale ich ceny nadal szaleją (ładna karta z minimum 6msc gwarancji to wydatek ok 800zł). Do tego coraz więcej pisze się o uwalaniu starszych kart nVidii sterownikami. Doradzicie coś? Nie ukrywam, ze najbardziej przychylam się ku 380 2GB bo cena jest niska. GTX 1050 TI jakoś słabo mi się kojarzy (z taką padaką podciągniętą sterami i grami pisanymi pod zielonych). Pobór prądu mnie zbytnio nie obchodzi (gram dość rzadko). Dodam, ze mało co nie kupiłem HD 7950 bez gwarancji za ok 380zł, całe szczęście forumowicze wybili mi to z głowy. Odpadają karty które nie mają minimum roku gwarancji producenta i te które są zakupione w firmie krzak. Z góry dzięki za sugestie.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

400zł za R9 380 to dobra cena, w części gier 2GB vramu zmusi cię do obniżania detali (zresztą nie tylko vram, ale też ogólnie wydajność tej karty), ale to nie jest jeszcze etap gdzie gry w ogóle na takiej ilości vramu działać nie będą, więc jak nie grasz dużo to jest jakaś opcja.

 

Przy takim rozrzucie cenowym do 4GB wersji tej karty nie warto dokładać, co jak co, to nie jest już król wydajności i ta dodatkowa pamięć też tu wiele nie zmieni, wiadomo, zależy od gry, ale nie spinałabym się jakoś bardzo, ludzie demonizują karty w wersjach 2-3GB, a prawda jest taka, że do pewnej wydajności karty w ogóle nie poczujesz tego braku, bo ograniczać cię będzie co innego, zwłaszcza w 1080p.

 

Jeżeli chcesz dokładać, to jednak zwróciłabym uwagę na 970, po poszukaniu można dorwać nawet za okolice 700zł, czasem nawet z gwarancją.

 

Na przykład tu jest Zotac za 750zł: http://allegro.pl/zotac-geforce-gtx-970-4gb-ddr5-256-bit-i7093239523.html

Zotac daje 3 lata gwarancji, karta kupiona w lipcu 2015, więc teoretycznie jeszcze pół roku gwarancji (ale to musiałbyś się sprzedającego dopytać)

 

Tu masz wersję mini od Gigabyte'a za podobną cenę, na gwarancji: http://allegro.pl/gigabyte-gtx-970-4gb-mini-itx-na-gwarancji-i7093705814.html

Może nie jest to najlepsza wersja chłodzenia, co nie grzeszy kulturą pracy, ale bez OC nie jest źle, jeżeli masz dobrze wentylowaną obudowę.

 

1050ti to udane karty, wydajnościowo na poziomie 960/R9 380, do tego chłodne i energooszczędne (więc nawet wersje bez rozbudowanego chłodzenia nie bedą sprawiać problemów w zakresie temperatur), jak zależy ci na długiej gwarancji, to jednak to jest najlepsza opcja.

Link to post
Share on other sites

Na Was zawsze można liczyć :) Dziękuję za pomoc i linki. Czy opłaca się dać 800zł za 970 od MSI z jeszcze roczna gwarancją? W ogóle ta karta w tej cenie jest opłacalna? Na początku 2017 nie miałbym dylematu tylko wziął rx 470 w tej cenie ale teraz wszystko poszło w górę. Jeśli chodzi o budżet to 800zł jest absolutnie maxem.

 

Chyba znalazłem rx 470 4GB za 800zł :) Jeszcze tylko czekam na odezw czy jest na gwarancji. To chyba lepsza opcja niż 970? Dłuższe wsparcie i podobna wydajność. Jeśli nie ma gwary zostaje ta 970 od msi.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

970 jest wydajniejsza od 1060? Ogólnie czytam na bieżąco i raczej na 100% daruje sobie karty zielonych z serii 9xx z powodu sterowników. Do tego koleś od msi coś kręci i nie ma chyba faktury więc brak gwarancji. Ten rx 470 też raczej podejrzany (te modele chodzą tysiaka w górę. Na upartego w cenie do 800-850zł jest jeszcze 1060 3GB.

Link to post
Share on other sites

970 jest wolniejsza od 1060 6GB, w przypadku obciętej wersji 3GB nie ma co dywagować nad przewagą jednego GPU nad drugim. Mimo to pewniejszym zakupem będzie oszczędniejszy Pascal na gwarancji, ale nie ma co ukrywać - Maxwell na gwarancji też się znajdzie w dobrej cenie ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No tak mi się wydawało. Myślę, że śmiało jest warta te minimum 500zł. Nie wiem czy jest sens ładować się w coś lepszego. Wziąłbym gtx 970 do 800zł ale w jakiejś fajnej wersji np msi i długa gwarancją (8-12 msc). Ciężko coś znaleźć.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Nie wiem skąd się wzięły te wyłącznie pozytywne opinie na temat wersji MSI dla 970. Armor był upośledzony i się grzał i ogólnie to konstrukcja na poziomie innych budżetowych rozwiązań z tej generacji, Gaming 4G niby spoko i miał tryb pasywny (ale to nie jest jedyna karta z tym trybem w tamtej generacji), ale miałam dwie takie karty (jedną w edycji millenium/anniversary edition) i obie sprawiały problemy: gięły się pod własnym ciężarem przez brak backplate'a (no, ta zwykła się gięła, ME miała backplate), piszczały cewkami i miały problemy z biosem i pracą wentylatorów, potencjał OC był raczej mizerny, a na końcu jedna się wzięła i spaliła, jeszcze w okresie gwarancji. Może ja źle trafiłam, ale dwie karty z dwóch różnych partii miały dokładnie te same problemy, więc jakoś ciężko mi uwierzyć.

 

Wersja od Palita, na którą później wymieniłam jedną z kart (po tym, jak wróciła z gwarancji i sprzedałam drugą) działała równie dobrze, miałam też szansę bawić się przez jakiś czas wersją Gigabyte, tą z 3 wentylatorami (Windforce coś tam?) i dużo lepiej się kręciła i trzymała niższe temperatury (trochę kosztem ciszy, ale nie można mieć wszystkiego).

Link to post
Share on other sites

R9 380 jest pomiędzy gtx 960 a 970 (raz bliżej połowy, raz dalej - zależnie od tytułu, ofc). Cenowo wychodzi bardzo ciekawie, szczególnie jeżeli jeszcze jest gwarancja.

 

Do wersji 4GB musisz dopłacić 50% ceny, a raczej nie będzie to równomierny przyrost wydajności. Gtx 970 to już dopłata rzędu 100% do ceny, podobna sytuacja z przyrostem osiągów.

Link to post
Share on other sites

No dobra więc tak. Zostawmy tylko karty z minimum 4GB vram. Do 600zł mam nową 1050 TI KalmX pasywna, w tej samej cenie MSI R9 380 4GB ale z tylko roczną gwarancją. W granicach 750-800zł Gtx 970 z najkrótszą gwarancją (wahają się 3 do maks 6 msc). 900zł to już do wyboru gtx 1060 3GB lub R9 390 (analogiczna sytuacja gtx minimum dwa lata gwary lub nowa a R9 maks rok). Przejrzałem budżet i mogę wydać 900zł o ile jest sens i będę miał znaczny przyrost względem kategorii do 600zł. Niby sam mogę odpowiedzieć sobie na to pytanie przeglądając testy ale wolałbym żebyście zdecydowali za mnie:) Nie mam w tym dużego doświadczenia a same wykresy to nie wszystko.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Daruj sobie te starocie typu R9 390 i 380, ich czas już przeminął a za podobną cene kupisz albo GTX 1050ti albo 1060 3GB. Co wybierzesz zależy tylko od kwoty jaką chcesz wydać ale pakowanie się w archaiczne konstrukcje z ogromnym poborem energii nie ma sensu gdy w podobnej cenie można kupić najnowszą generacje kart o takiej samej a nawet lepszej wydajności.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok. Odpuszczam czerwonych. Na placu boju zostaje 1050 TI KalmX za 600zl (nowa gwara prawie 3 lata) oraz dwie 1060 3GB. Jedna zotac z dwoma wentylami za 800zł + wysyłka (ok rok gwarancji) i gigabyte ITX z jednym wentylem za 800zł z wysyłką (ok półtora roku gwary). Wydaje mi się, że ostatnia opcja jest najciekawsza.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Freesync które jest w większości polecanych monitorów daje do odczucia z 15 fpsow. Wiem po sobie. W wiedźminie 3 380tka z 2gb ma więcej FPS niż 1050ti. Rzadko w jakiej grze jest w stanie odstawić ten GTX 380tke więcej niż 5 FPS, a trzeba 2 stówy dołożyć.

Edytowane przez Voidereles
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...