Skocz do zawartości

Modernizacja Komputera - CPU czy GPU


Recommended Posts

Witam.

Chciałbym poradzić się co do modernizacji sprzętu.

 

  • Zastosowanie komputera : Gry, VR
  • Maksymalna kwota : 3000 - 3500 tyś.
  • Modernizacja planowana na koniec grudnia, początek stycznia.

Obecna specyfikacja :

 

  • Procesor : Intel Core I5-4570, 3,2GHz
  • Płyta główna : Gigabyte GA-B85-HD3-A
  • Pamięć : Ballistix DDR3, 2x8GB, 1600MHz + Ballistix DDR3, 2x4GB  1600MHz
  • Karta graficzna : Gigabyte GeForce GTX 1060 G1 6GB
  • Zasilacz : (Chyba - w chwili pisania nie mam możliwości zajrzeć ) Corsair VS 550W
  • Dyski : Dysk SSD Kingston V300 60GB SATA3, Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600

 

Zastanawiam się nad danym zestawem - https://www.morele.net/inventory/info/44c1cbdb/

ponieważ wydaje mi się że obecny sprzęt nie pokaże całego potencjału Gigabyte GeForce GTX 1080 Ti Turbo 11GB GDDR5X dlatego chcę zachować taką kolejność.

 

Czy w/w sprzęt będzie optymalnym za ten przedział kwotowy i będzie ze sobą kompatybilny?

 

Zaznaczam że jeśli chodzi o OC to raczej na poziomie podstawowym.

Edytowane przez Shurikeen
Link to post
Share on other sites

VR siedzi na grafice mocniej niż na procesorze. Wsadzenie do płyty którą masz i7 na 1150 (4770/4790, do dostania poniżej 900zł) rozwiąże problem bottlenecka ze strony procesora, ramu masz z kopką, po sprzedaniu i5 koszt operacji to w porywach 400zł.

 

No chyba, że cię świerzbi, żeby przeskoczyć na nową platformę, co rozumiem.

Link to post
Share on other sites

 

 

Procesor : Intel Core I5-4570, 32GHz
  :o  tu ma 32GHz a niby podstawowe OC 

Ja bym zabawę zaczął od zasilacza  ;) 

Później myślał nad zmianą platformy, bo rzeczywiście 1060 to prawie max co bym pod obecny CPU dał. 

Próbowałeś VR, nie masz nudności po kilkunastu minutach ?

Link to post
Share on other sites

Jak na chwilę obecną, szczególnie jeżeli grasz pewnie w 1080p to nie warto się tak bardzo pchać, mało zmiany zobaczysz. Najpierw to bym zmienił SSD na większe/wydajniejsze i chłodzenie jeżeli jakieś lipne, później monitor na jakieś 2k czy coś, ew kupił to VR jeżeli nie posiadasz. Grafika i procek jak i ram to teraz najmniejszy problem u ciebie (24GB to mój serwer ma).

Link to post
Share on other sites

iamnotreal - właśnie nowa platforma mnie interesuje, dlatego pomyślałem żeby wybrać już coś na 1151 i przejść na DDR4. Zostanę przy 1150 to przy kolejnej modernizacji proces będzie podobny - Mobo z nowszym socketem do tego ram i znów procesor. Mam trochę kasy to przynajmniej potem będzie łatwiej i taniej :)

 

kokosnh - 3,2GHz. poprawione. Właśnie chodzi o GPU. Nie przeskoczę na choćby 1080 póki nie ogarnę wydajniejszego procka.

VR mam od 2 tygodni. Oculus Rift. Nudności miałem w grze Lone Echo, reszta ok ;)

 

Tankersss - Monitor mam z natywną 2560x1440 (Monitor). SSD też chcę zmienić, prawdopodobnie na Ten.

Ram jakoś mi się uzbierał, ale to DDR3 więc na płycie którą podałem w zestawie to już nie pohula :(

Chłodzenie procka z Boga a w budzie przód 2, dół 1 i 1 tył zasysające i dwa góra wydmuchujące. Temperatur w tej chwili nie podam ale pamiętam że w stresie wszystko w normie jak na te podzespoły.

 

Podsumowując, chcę przeskoczyć na nową platformę, zaczynając od Mobo i procesora, a zostając przy tej konfiguracji tj. socket 1150,DDR3 ale za chwilę znów będę pisał na tym forum co zmienić. Rozchodzi się o to że teraz kasa jest, potem może nie być, a tak przynajmniej jakiś progres już będzie :D

Edytowane przez Shurikeen
Link to post
Share on other sites
Mam trochę kasy to przynajmniej potem będzie łatwiej i taniej

Nie będzie, bo biorąc 8700K kupujesz najmocniejszy procek, jaki wyjdzie na tę platformę (no, może w najbliższych miesiącach się objawi jakiś refresh, ale na pewno nic, na co warto byłoby 8700K wymieniać), więc jedyne, co zachowasz przy upgrade to RAM, może (chociaż są już informacje o DDR5 i tym, że się objawi w okolicach końca przyszłego roku albo w 2019, więc spora szansa, że jak za 3 lata będziesz upgrejdował to ram też będziesz zmieniał).

 

Równie dobrze możesz odłożyć ten upgrade w czasie o rok czy coś, zobaczyć, jak się rozwinie rynek i kupić nową platformę na początku generacji, nie pod koniec.

 

W obecnej sytuacji najlepsza lokata dla twoich pieniędzy to mocniejszy procek pod twoją płytę + grafika. No i - jak pisał kokoshnh - zasilacz. VS to nie jest może najgorszy model, ale i tak to budżetowa konstrukcja i trochę przypał zasilać nią kartę pokroju 1080ti.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Dobra, stanęło na TYM.

Do ATX chłodzenie na wysokość się zmieści i nie powinno przysłonić slotu RAM. Kieruje się łatwością montażu, bo nie instalowałem jeszcze takiego chłodzenia.

W najbliższym czasie dodam GTX 1080 ti i myślę że na trochę starczy.

 

Proszę o info czy to będzie optymalne rozwiązanie na dzień dzisiejszy.

Link to post
Share on other sites

i7 8700k - socket 1151. Musiałbym wymienić na płytę główną obsługującą 1151, ram zmienić na DDR4 do tego chłodzenie i w/w procek.

Przy i7 4790k - tylko procek i chłodzenie.

Co do i7 4790k może znajdę gdzieś taniej.

Edytowane przez Shurikeen
Link to post
Share on other sites
SSD też chcę zmienić, prawdopodobnie na Ten.

to już lepiej coś lepszego SSD pod SATA kupić niż tamto...  i SU900 to nie jest dobry dysk... 

 

O Jezu, przecież ty masz płytę B85, nie podkręcisz na niej odblokowanego CPU i a samo kupno 7 4790k jest nieopłacalne. 

 

Gdybyś miał chipset z to bym był za zmianą CPU, ale nie masz, więc płytę też by trzeba było dokupić, a to jest nieopłacalne. 

 

zasilacz też do zmiany z tego BQ. 

 

Jak teraz pójdziesz w i7-8700K, to nie będziesz musiał zmieniać CPU prawdopodobnie przez najbliższe 5 lat patrząc na postęp GPU i że i5-8400 nie jest bottleneckiem dla obecnie najszybszej karty gtx 1080Ti przy 2560x1440. 

jeśli chcesz zmieniać platformę na przyszłość i później zmieniać tylko GPU, to i7-8700K jest rzeczywiście rozwiązaniem na lata, ale nie będziesz miał możliwości upgradu bo to najlepszy CPU pod ten chipset. 

Link to post
Share on other sites

ram bym zmienił na  G.Skill Aegis DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL16 (F4-3000C16D-16GISB) 799zł, a płytę na z370 extreme 4 (jeśli poważniej myślisz o OC i7-8700k679zł   

miałeś 2 możliwości rozbudowy 

1. zmienić CPU na używanego i7-4790 (i sprzedać 5-4570

2. zmienić platformę na z370 z i5-8400 / i5-8600K / i7-8700 1399zł / i7-8700K 1599zł (i sprzedać całą starą platformę)
przy czym przy koszcie platformy i ram-u, nie widzę sensu oszczędzania na CPU, jeśli chcesz przyszłościową platformę, bo późniejszy koszt zmiany CPU będzie wysoki. 

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Trochę czasu minęło ale nie ładnie byłoby nie napisać jak się skończyła modernizacja  :)

 

Więc :

CPU Intel Core i7-8700k, 3.70GHz

Chłodzenie Noctua NH-D15S

Płyta Główna Gigabyte Z370 HD3

RAM G.Skill Aegis DDR4, 8GB, 3000MHz, CL16 x 3

GPU AORUS GeForce® GTX 1080 Ti Waterforce Xtreme Edition 11G

Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 650W

 

Wszystko na razie pięknie śmiga, ale niestety potrzebuję wyciszyć trochę obudowę, albo nabyć nową.

 

Posiadam SilentiumPC Gladius M35

 

Myślę o wymianie na Fractal Design R5 Blackout Edition + be quiet! SilentWings 3 PWM 140mm x 2-3

 

Pytanie, na ile te "wyciszone" obudowy sprawdzają się w praktyce, zakładając że w skali od 1-10 (10 to cicho jak makiem zasiał) Silentium Gladiusz M35 to 3.

Link to post
Share on other sites

W spoczynku, z wyłączonymi dodatkowymi wentylatorami GPU 30, CPU 28.

Stres GPU 65, CPU 68

Najgłośniejsze jest chłodzenie GPU. mógłbym wymienić wiatrak na cichszy, ale gwarancja przepadnie, dlatego myślę żeby obniżyć temperaturę w obudowie i podnieść próg włączania się wentylacji na GPU.

 

Nie wiem jaka w praktyce jest różnica w wyciszeniu tych dwóch modeli. Napisane może być wszystko...

 

Lepiej podłączyć wiatraki do płyty główniej czy zostawić manualne sterowanie?

Edytowane przez Shurikeen
Link to post
Share on other sites

Też sobie model GPU wybrałeś. Nawet nie chcę pytać o cenę.

 

Jak wrzucisz to w wyciszona obudowę, to będzie jeszcze gorzej wyć bo owe obudowy zazwyczaj mają gorszą cyrkulację powietrza. 

Wentylator możesz chyba wymienić bez utraty gwarancji. Masz tam jakieś plobmy czy coś ?

Link to post
Share on other sites

Zmniejszyłem RPM wiatraka GPU do 30% ( niżej nie da rady :-/, zablokowane w BIOSie Karty) i ustawiłem zwiększenie dopiero od 65C.

Chłodzenie dałem na górę obudowy + zmniejszyłem RPM chłodzenia CPU.

Wiatraki poprzestawialem na dwa wlot od frontu, jeden wylot góra (obok jest od chłodzenia GPU) i tył wlot,

bo jak był wylot to miałem wrażenie że się dusi w środku.

Niestety już myślałem o wymianie wiatraka, ale AORUS zastosował pod obudową karty jakiś swój patent na podłączenie wiatraka,

I niestety to odpada. Chcę spróbować jescze przeczyścić wentylator, może tam tkwi problem. Obudowa Fractal Design Define R6 już jedzie + 2 wiatraki be quiet! SilentWings 3 PWM 140mm, powinno dać radę żeby CPU GPU przy zamkniętych drzwiczkach utrzymały znośnie temperatury (teraz stres GPU 62, CPU skacze, ale jakoś podobnie, w tej chwili nie zapisałem) wtedy nie będzie załączać się chłodzenie i będzie BŁOGA CISZA ;-)

Co do cyrkulacji powietrza w tej obudowie, to można wymontować cały box na dyski, wtedy nic nie przesłania harware.

 

 

 

Pisałem na telefonie, więc za składnie i formatowanie przepraszam :)

 

Robi się już trochę off-top, więc jak Wszytko ogarnę to napiszę z jakim skutkiem, a resztę pytań zadam już w odpowiednich tematach.

 

Dziękiję wszystkim za odpowiedzi i podpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

A powiedz proszę, jak - tak realistycznie - głośny jest ten Aorus w idle po zabiegach ze zmniejszeniem obrotów wiatraka? Pytam, bo od paru dni używam EVGA Hybrid i jest koszmarnie głośna, nawet po wymianie wiatraka na radiatorze na Noctuę (w moim przypadku mam możliwość jego wypięcia) i wpięciu do gniazda w płycie i zbiciu obrotów do 30% SpeedFanem, bo wtedy słychać pompę. I to głośno. Już nawet nie wspominam o obciążeniu, bo powyżej 50'C załącza się wentylator na samej karcie i robi taki hałas, że gry nie słychać.

Link to post
Share on other sites

A powiedz proszę, jak - tak realistycznie - głośny jest ten Aorus w idle po zabiegach ze zmniejszeniem obrotów wiatraka? Pytam, bo od paru dni używam EVGA Hybrid i jest koszmarnie głośna, nawet po wymianie wiatraka na radiatorze na Noctuę (w moim przypadku mam możliwość jego wypięcia) i wpięciu do gniazda w płycie i zbiciu obrotów do 30% SpeedFanem, bo wtedy słychać pompę. I to głośno. Już nawet nie wspominam o obciążeniu, bo powyżej 50'C załącza się wentylator na samej karcie i robi taki hałas, że gry nie słychać.

Po zmianie obudowy na Fractal Define R6 przy 30% RPM, ustawionych do 70c (u mnie przy temp. pokojowej 22c - GPU 65-67C) w programie GRAPHIC ENGINE jest niesłyszalny.

Testowany w nocy, przy wyłączonych innych źródłach dźwięku.

Na ustawieniach manualnych przy 50c spada komfort pracy diametralne. 100% to już prawie suszarka.

Edytowane przez Shurikeen
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...