Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Problemy z dyskiem twardym WD 1000gb w laptopie

acer WD dysk zawieszanie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 leksiu92

leksiu92
  • Nowicjusz

• 2 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 22:11

Witam. 

Chciałem się poradzić w sprawie problemów jakie mam ze swoim laptopem.

Od jakiegoś czasu komputer łapał dziwne freezy, miał problemy z równoczesną pracą na wielu programach na raz, dziwne spowolnienia. Test S.M.A.R.T nic złego nie wykazuje, poza jednym wstrząsem.  Natomiast wykres pracy dysku wygląda dziwnie w porównaniu do innych jakie widziałem. 

Taki dysk powinien cały czas oscylować chyba wokół 100 Mb/S, a on ma dosyć długie momenty kiedy ta wartość spada do 0. Co może być tego przyczyną? Czy to normalne w takim modelu z laptopa, czy to jakaś awaria i muszę dysk naprawić/ wymienić? Czy jest szansa że zrobią to na gwarancji gdy laptop ma 1,5 roku? 

Specyfikacja: Acer aspire v15, 8 gb ram ddr4, GTX 950M, dysk WD-WX31A956(...) 1000GB.

Nie zawiele znalazłem w google info na taki temat, co to powoduje i jak można to ew. wyeliminować, jeśli można... :)

https://imgur.com/VgIAHCi

https://imgur.com/CqOTXzT

W manedżerze zadań natomiast użycie dysku bardzo często jest 100%, szczególnie wtedy gdy są te problemy z freezami. 

Pozdrawiam

• 0

#2 supervisor

supervisor
  • Bywalec

• 135 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 22:31

Może być problem z padającym połączeniem SATA, na jednym z PCtów w domu był podobny problem (który rozwiązałem zmieniając wejście SATA na inne).

W takim wypadku tylko oddanie do naprawy. Oczywiście, to tylko jedna z możliwości przyczyny.

• 0

Platforma robocza: Ryzen 1700x, RX 480 (8GB), X370 Prime Pro, 32GB Ram (3000MHz), 7TB (3x HDD) +240GB (NVMe SSD) + 512GB (SATA SSD), Xonar DX, Iiyama XUB3490WQSU-B1 34" (3440x1440). Wacom Intuos 5 Touch XL.

#3 sebki1

sebki1
  • Nałogowiec

• 1941 postów
  • Miejscowość:Mysłowice
  • 3DMark 06:13100

Napisano 14 grudzień 2017 - 07:05

Robiles "Error scan" w HDTune z ODZNACZONĄ opcją "quick scan" ?

Jak mozesz to wrzuc jeszcze screena z parametrami SMART dysku.

• 0

CPU: INTEL CORE 2 QUAD Q6600 2.4 GHZ +  SILENTIUM SPARTAN 3 LT HE1012: MOBO: GIGABYTE GA-P31-ES3G IP31 S775 BOX RAM: GOODRAM 2GB DDR-2 800 + 2GB DDR-2 800 SSD: SAMSUNG 850 PRO 256 GB HDD: SAMSUNG HD502HI 500 GB 16 MB SATA-2, TOSHIBA HDWD120 2 TB: ASUS BW-16D1HT SATA BOX:

GPU: MSI GTX 750 Ti 2 GB OS: WINDOWS 7 PRO 64 BIT: PSU: XFX CORE 550w: FEVER AC09A-BK/BK ACHILLES PPFC400 LCD: ACER PREDATOR 24" XB240H

#4 leksiu92

leksiu92
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 2 postów

Napisano 26 grudzień 2017 - 14:48

Przepraszam, że tak późno odpisuje. 

https://imgur.com/Jyig89f

Czy o to chodziło?

Error skan nie wykazuje błędów.

Czyli co, najsensowniej oddać takiego lapka do naprawy? Jaka jest rozsądna cena za taką usługę? Tak mniej więcej żeby  nie dać się zrobić w bambuko :)? Dysk zapewne po prostu na nowy czyli na starcie z 300zł, a touchpad i te SATA? 

• 0

#5 kokosnh

kokosnh
  • Maniak

• 11456 postów
  • 3DMark 06:24404

Napisano 26 grudzień 2017 - 19:32

Od jakiegoś czasu komputer łapał dziwne freezy, miał problemy z równoczesną pracą na wielu programach na raz, dziwne spowolnienia.
 normalne przy HDD, one mają tylko jeden mechanizm pozycjonowania głowic, nie są przeznaczone do wielozadaniowości. 

Natomiast wykres pracy dysku wygląda dziwnie w porównaniu do innych jakie widziałem. 
a dysk jest systemowy ? 

Czy jest szansa że zrobią to na gwarancji gdy laptop ma 1,5 roku? 
na gwarancję nie masz co liczyć, przy niezerowym parametrze BF (ale SMART twojego dysku jest czysty, więc wątpię aby to z nim były problemu) 

W manedżerze zadań natomiast użycie dysku bardzo często jest 100%, szczególnie wtedy gdy są te problemy z freezami. 
no... 

Error skan nie wykazuje błędów.

Jak skan czysty to nie widzę tu żadnych wad dysku (SMART też czysty), problemem prawdopodobnie jesteś Ty, jako użytkownik... 

System masz czysty, z jakich programów korzystasz równocześnie, patrzyłeś w procesach co obciąża dysk ? 

jesteś w stanie skopiować wszystkie pliki na jakiś bezpieczny nośnik i przeinstalować system (tracisz wszystkie pliki na dysku, to jest tylko pytanie, bo pewnie reinstalacja zajmie mniej, niż szukanie problemów)

• 0

Spoiler

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: acer, WD, dysk, zawieszanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych