Skocz do zawartości

Nie wykorzystuję pełni pobierania łącza internetowego- wina w karcie sieciowej?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez cooger,

Recommended Posts

Witam.
Ostatnio trochę się działo i będę musiał też w paru innych kwestiach spytać o radę, jak i skorygować moje postanowienia, ale to gdzie indziej...

Tak więc do rzeczy: mam złoma, zwanego PC, w którym mam płytę główną  GA-EP31-DS3L (rev. 2.1). 
Jaka dokładnie jest tam karta sieciowa- nie wiem, na stronie owej płyty jest opis
"LAN układ Realtek 8111C (10/100/1000 Mbit)"
 
No nie wiem czy to informacja, której szukam i której mogę zaufać, ale JA rozumiem, że moja karta sieciowa obsługuje połączenia sieciowe do 1000 Mb/s :S

A teraz najzabawniejsza rzecz: mam łącze internetowe, światłowód, który według oferty dostawcy oferować powinien mi 240 Mb/s prędkości pobierania oraz 24Mb/s prędkości wysyłania.

Natomiast po uruchomieniu testu prędkości na stronie http://beta.speedtest.net/pl otrzymuję następujące wyniki:

- download 96.92 Mbps

- upload 24.69 Mbps.

Czyli wychodzi na to, że upload jest OK, ale download BARDZO nie jest OK.

 

Odpaliłem stronę  http://www.speedtest.pl/ 
- download 91.09 Mb/s

- upload 24.59 Mb/s

Znowu- upload jest OK, ale download już nie.

 

Strona http://www.predkosc.pl/

- download 82,8 Mbit/s

- upload 24,5 Mbit/s

To samo.

 

Wszystkie te strony miały "liczniki" z maksymalną prędkością 100 Mb/s, tak więc  zajrzałem na stronę sieci Orange (wujek Google podlinkował mi ją w wynikach) pod adresem http://www.orange.pl/kid,4002010828,id,4004953720,article.html#topslice 

 

i chciałem przeprowadzić na niej test (na niej licznik ma maksymalną wartość 256+ Mb/s).Ale nie działa.

 

Ale znalazłem stronę http://speedometer.pl/ na której licznik ma maksymalną wartość 1GB. Wyniki

- download 94.37 Mb/s

- upload 24.51 Mb/s.

 

 

(ノಠ益ಠ)ノ彡┻━┻

 

 

 

Czy jest coś, co muszę przestawić w ustawieniach karty sieciowej, aby po prostu tą wymaganą przepustowość odblokować, czy to oznaka, że moja karta sieciowa jest uszkodzona?
 
Wątpię, aby mój Kaspersky Free robił  w tej kwestii problem.

Zainstalowane mam najnowsze sterowniki do karty sieciowej 7.114.1003.2017

Ktoś, coś? (๑´╹‸╹`๑)

 

Link to post
Share on other sites

Ummmm...
Nie za bardzo załapałem i tego (jak to w ogóle zrobić), tak więc zapytałem wujka googla i po tym co mi podpowiedział otworzyłem centrum sieci i udostępniania, po czym otworzyłem "połączenia lokalne" i mam okno---> https://imgur.com/a/jiXIt

 

Jest 100Mb/s :S 
 
Więc teraz pytanie jak to przestawić na 1 Gb/s? :S

 

EDIT: Wlazłem w menedżer urządzeń, w ustawienia karty sieciowej, w zakładce "Zawansowane" wyszukałem właściwość "Szybkość i dupleks" i z wartości "automatyczne negocjacje" przeszedłem na "1Gbps full duplex". Zatwierdziłem, karta chyba się zrestartowała i nic...

Edytowane przez KMyL13
Link to post
Share on other sites

zapytałem wujka googla i po tym co mi podpowiedział otworzyłem centrum sieci i udostępniania, po czym otworzyłem "połączenia lokalne" i mam okno---> https://imgur.com/a/jiXIt

 

Zuch!

 

 

A wracając do tematu

 

Jeśli autonegocjacja zawodzi to wymuszenie zazwyczaj nic nie da. Sprawdź ten kabel co go masz - to nie jest czasem samoróbka?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli autonegocjacja zawodzi to wymuszenie zazwyczaj nic nie da.

Zależy od modemu. W niektórych trzeba ustawić gigalan, bo mogą być załączone opcje green (oszczędzanie energii). Tak więc najepiej sprawdzić w opcjach modemu co jest ustawione.

Link to post
Share on other sites

 

Nie nie jest- sam go sobie nie zrobiłem xD 

Odezwę się jutro.

 

To jak masz jakiś inny sprawdź drugi. Tanie zarabiane fabrycznie kable też często są do *** .

 

 

No nie wiem czy to informacja, której szukam i której mogę zaufać, ale JA rozumiem, że moja karta sieciowa obsługuje połączenia sieciowe do 1000 Mb/s :S

Hehe, teoretycznie tak. Ale to Realtek, jak będzie te stabilne 800Mb/s to będzie dobrze. Prawdziwy 1Gbit się uzyskuje na chipsetach Intela albo Broadcoma.

 

A tak w ogóle to speedtesta powinieneś odpalić na komputerze i telefonie (blisko routera). Wtedy od razu byś namierzył gdzie może być problem.

Link to post
Share on other sites

Dobra panowie, jestem, sprawdziłem kilka rzeczy i podzielę się z wami wynikami.
​- Komputer mam podłączony kabelkiem do routera od firmy dostawczej, natomiast owy router innym kabelkiem do routera tp-link

- pierwszy kabelek to taki niebieski, prosty kabelek (w porównaniu z tym drugim), przy jednym wtyku nieco wygiętym/wgniecionym, z takimi prostymi wejściami

- drugi, już jest inny- szary, grubszy i twardszy,a jego wtyki są dłuższe i ogólnie chyba bogatsze w te złociutkie wejścia(?)

- komputer jest podłączony do routera dostawcy pod "LAN 1", natomiast pod "LAN 2" jest podpięty router tp-link

I teraz tak:

- Po wypięciu szarego kabla z routera dostawczego i podpięciu w jego miejsce (LAN 2) kabla niebieskiego nic się nie zmieniło.

- więc odpiąłem całkowicie niebieski kabel i na jego miejsce wpiąłem ten szary (połączenie komputer-router dostawcy): wynikiem był brak połączenia (dioda migała na zielono-pomarańczowo, ale połączenia nie było[a dodam, że w instrukcji routera dostawczego dioda pomarańczowa sygnalizuje połączenie 10/100M, natomiast zielona 1G])

- więc odpiąłem owy (szary) kabel od routera dostawcy z wejścia "LAN1" i wpiąłem go do wejścia "LAN 2": efektem było uzyskanie połączenia z zieloną diodą ;)

- Szybko otworzyłem centrum sieci i tam, gdzie wczoraj miałem 100Mb/s miałem już 1 Gb/s

- odpaliłem test prędkości na stronie https://www.nperf.com/en/ : download poszybował bodajże pod 190 Mb/s

OK, stwierdziłem, że może wejście "LAN1" na routerze dostawcy jest ustawione na "stówę", a reszta na "tysiączkę". Więc:

- przywróciłem stan okablowania do stanu pierwotnego (niebieski: komputer -->router dostawcy, szary: router1-->router2) z tą zmianą, że niebieski kabel od komputera podpiąłem do wejścia "LAN 2" do routera dostawcy, natomiast router tp-link podpiąłem szarym kablem przy wejściu "LAN 3": efektem był stan pierwotny (ノಠ益ಠ)ノ彡┻━┻ czyli: tp-link ma diodę zieloną, a ja na kompie mam diodę pomarańczową...

Sądzę, że się nie pogubiliście czytając moje powyższe wywody.
Tak więc JA doszedłem do takich wniosków:

1) Wtyk "LAN 1" do routera dostawcy jest ustawiony na 100 Mb, ponieważ na niebieskim kablu działa jak działa, natomiast na szarym kablu nie było połączenia sieciowego,

2) Reszta wtyków takiego ograniczenia nie ma: gdy mam połączenie w stanie pierwotnym i zmienię połączenie szarego kabla z wtyku "LAN 2" na "LAN 3", to tp-link nadal "ma zielone światło". Natomiast gdy do połączenia komputera z routerem dostawcy użyłem szarego kabla, z tą zmianą, że podpiąłem go do wejścia "LAN 2" - uzyskałem zielone światło i prędkość pobierania wzrosła,

3) Niebieski kabel jest kijowy: jak go podepnę (od komputera) pod "LAN 1", czy "LAN 2" (do routera dostawcy) to zawsze świeci się pomarańczowa lampka i uzyskuję łącze 100Mb/s

 

Tak więc receptę widzę taką:

a) kupuję porządny kabel na miejsce tego niebieskiego,

b) wymieniam niebieski kabel na nowo kupiony,

c)"Przesuwam wtyki o jedno miejsce w prawo" - czyli kabel od komputera do routera dostawcy wepnę w wejście "LAN 2", natomiast kabel od routera tp-link wepnę w wejście "LAN 3"

 

Sądzę, że to rozwiąże sprawę.
 
Tylko teraz pytanie (może banalne, ale się nie znam...): czy jeżeli "przesunę" te wtyki, to trzeba będzie jakoś konfigurować od nowa sieć Wi-fi, czy to nie będzie miało znaczenia i sieć wi-fi jak działała, tak działać będzie nadal? :S

Link to post
Share on other sites

Ok podejście dobre (mogłeś użyć zdjęć do wyjaśnienia, łatwiej byłoby zrozumieć). Ale mnie zastanawia czemu masz podpięty komputer osobno do Dasana zamiast do Tp-linka? Masz po prostu go bliżej?

 

Wifi nie ma żadnego znaczenia.

 

Dasana mógłbyś spróbować przestawić w mostek (bridge) i na tym Archerze ustawić PPPoE.

 

PS. A z kasperskyego po ostatnich aferach ze szpiegostwem bym zrezygnował.

Link to post
Share on other sites

@doman18

Mam poprowadzony światłowód do domu. Jest tam takie malutkie pudełeczko (na końcu tego kabla), z którego biegnie taki żółty kabelek, który jest podpięty do tego routera od dostawcy internetowego. Do tego routera mam  podpięty jeszcze kabel zasilający, no i ten niebieski kabel, który łączy ten router z komputerem- no i dzięki temu mam internet.

 

Niestety pomimo chyba tego, że to ich najmocniejszy router, to wi-fi nie oferowało zadowalających prędkości.

Tak więc podpięty do niego jest router tp-link, który oferuje lepsze wi-fi.

 

 

 

Dasana mógłbyś spróbować przestawić w mostek (bridge) i na tym Archerze ustawić PPPoE.

 
ఠ_ఠ

Taaaaa.... Taaaaa- wszystko rozumiem... ఠ_ఠ

 

 

PS. A z kasperskyego po ostatnich aferach ze szpiegostwem bym zrezygnował.

 

Słuchaj: mam windowsa, korzystam z Chrome'a- MS jak i Google współpracują z NSA, także jak chcą mieć wgląd w moje katalogi z memami, to spokojnie to mogą zrobić.
Jak miałem wcześniej 360 Total Security to mi "znafcy" pisali, że mnie chińskie służby podglądają...

Jak zainstaluję jakiegoś innego antywirusa, to mnie będą inne służby podglądać? Czy inne służby + NSA, ponieważ będą mieli "sztamę" z Amerykanami? Co rząd USA wtedy zalecał na miejsce Kaspra? Nortona? McAfee? Nie pamiętam. W każdym razie nie proponowali na pewno czegoś, do czego nie mieliby wglądu.

A jak mamy iść głębiej, to serwery do głosowania w wyborach mamy w Rosji, także moje dane osobowe, jak i dane pewnie jeszcze z czasów szkolnych, Razwiedka czyta każdego ranka, ZUS dziurawy (pomimo gigantycznych pieniędzy), sieci telefoniczne podsłuchują i nagrywają, także Putin pewno widzi teraz co piszę...
A w ogóle to mój dostawca internetu brał dofinansowanie z UE, także na bank te całe lewaki mnie podsłuchują, przekierowują na lewackie strony z lewackimi informacjami i w ogóle...
...

(;-_-)ノ

No litości: terrorystą nie jestem, żadnych torrentów nie ściągam, i nie jestem jakąś grubą szychą świata rozrywki, czy polityki... No bez przesady...

Nawet jeśli, to myślisz, że Putin przyglądałby się jakiemuś szarakow jak ja, a nie zarządzałby ataków na jakieś placówki rządowe?|
No litości...

 

Niedawno była jakaś afera z ccleanerem, w którym siedział wirus, to go odinstalowałem...
Ale Kaspersky'ego odinstalowywać, bo z nim była jakaś afera, a nie patrzeć na inny ogół szpiegowania? No litości...

Edytowane przez KMyL13
Link to post
Share on other sites

Mi chodzi dlaczego niebieski kabelek masz w Dasanie a nie w TPlinku. Czyli mieć połączenie Dasan<->Tp-link<->komputer. Wtedy swoje wszystkie urządzenia miałbyś w obrębie jednej sieci.

 

Co do mostka, spoko, nie kombinuj jeżeli nie ogarniasz. Ale miej to na uwadze jak ci ten Dasan będzie sprawiał jakieś kłopoty z prędkością i stabilnością. Bo mostek sprawia że urządzenie staje się prostym przekaźnikiem i tylko przekazuje ruch od jednego wejścia do drugiego i spowrotem, nic więcej. I wtedy to twój Archer bierze na siebie całą routerową robotę.

 

Co do Kasperskyego. Akurat ze szpiegowaniem Amerykanów się godzę i mam to gdzieś tak samo jak oni mają gdzieś jakąś tam Polskę. Natomiast szpiegostwo rosyjskie już mnie interesuje, bo nasz związek energetyczny, ich ostatnie działania w europie a także historia układów z nimi każe mieć się na baczności. Ja też nie mam nic do ukrycia ale przy dzisiejszych możliwościach AI nie ma problemu żeby efektywnie przeanalizować jakie są nastroje w społeczeństwie, czym się ono interesuje, jaki poziom wykształcenia, patriotyzmu, ewentualnej gotowości do stawania do obrony itp na podstawie tego co się w sieci robi. Trumpa się nie boję, to Meksykanie z nim mają problem. Natomiast tego KGBowca tak bo mamy go "obok".

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites

@doman18

Tej sprawy politycznej ruszał nie będę, bo MNIE to po prostu bawi...

 

Sprawa tego "mostka"- nie wiem o co ci chodzi, a nie mam teraz zbytnio czasu nawet na googlanie tego, także na razie go też pominę- na razie, bo coś wspominasz o jakiś problemach z tym dasanem...

 

Natomiast co do tej pierwszej części

Mi chodzi dlaczego niebieski kabelek masz w Dasanie a nie w TPlinku. Czyli mieć połączenie Dasan<->Tp-link<->komputer. Wtedy swoje wszystkie urządzenia miałbyś w obrębie jednej sieci.


W sensie:

- odpiąć niebieski kabel od Dasana

- odpiąć szary kabel od tp-linka (który jest wpięty w niebieskie wpięcie podpisane "internet"- sloty "Ethernet 1-4 są wolne)

- wpiąć niebieski kabel w niebieski slot "internet" w tp-linku (połączenie komputer<->tp-link)

- wpiąć szary kabel w wejście ethernet 1 w tp-linku (połączenie dasan<->tp-link)

O takiej akcji mówisz?

 

Umm- czy taka zmiana połączeń (o której mówisz) byłaby korzystna? Tzn. co by to dało? Bo mówisz, że wtedy miałbym wszystkie urządzenia w obrębie jednej sieci.

Link to post
Share on other sites

Kabel niebieski i tak musisz wymienić, bez względu na wszystko. Połączenie Dasan-Tplink zostawiasz tak jak jest, nie ruszasz a wtyczkę od komputera którą masz w Dasanie wypinasz i przepinasz do LAN czy tam Ethernet w Tp linku. Daje ci to to, że twój komputer może się widzieć i komunikować z resztą twoich urządzeń, np. udostępniać pliki lub korzystać z takowych (jeżeli np. postawisz sobie kiedyś NAS).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A nieee - komunikacja komputera podpiętego do światłowodu i przykładowo laptopa podłączonego do wi-fi jest mi zbędna.

A co do kabla niebieskiego- tak tak, obowiązkowo do wymiany.


Chciałem usunąć poprzedni post i napisać nowy, aby mieć pewność, że "odświeży" się jako ten z nowym wpisem, ale nie widzę takiej opcji. A nie wiem, czy jak użyję opcji "edytuj" to czy będzie widoczny mój dopisek, także niestety napiszę kolejnego posta pod swoim:

 

Mam zamiar kupić ten nowy kabel. Nawet jutro. Pytanie tylko czym mam się kierować i ile wydać, żeby nie przepłacić?
Na ten moment ja mam zamiar poszukać takiego, który: będzie miał minimum tą całą kategorię 5e, będzie twardszy niż ten mój obecny niebieski i będzie miał takie dłuższe, większe i bogatsze wtyki :S Wystarczy mi taka "wiedza" ?
I ile taki dobry kabel może kosztować? 1.5 metra spokojnie powinno wystarczyć.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...