Skocz do zawartości

Wskrzeszenie komputera - nowa karta graficzna i zasilacz


Recommended Posts

Posiadam komputer stacjonarny - Acer Aspire AX 5950, w którym awarii uległa karta graficzna ATI Radeon HD 5570. W sumie spisałem go już na starty, ale ostatnio zacząłem się zastanawiać pod wpływem tego artykułu, czy można go jakoś wskrzesić. 

 

Do wymiany zapewne będzie zasilacz (moc obecnego zasilacza to 220 W) i owa karta. Super jakby udało się powiększyć pamięć RAM przy okazji. 

 

Parametry:

Procesor: Intel Core i5 650

RAM: 4 GB DDR3 (4 sloty, zajęte dwa po 2GB 2Rx8 PC3)

Dyski: systemowy 60GB Kingston SSDnow300 (SV300S37A) oraz zwykły 640GB WD6400AAKS

 

 

Jaki budżet na kupno?

Mniej więcej 500-600 na podzespoły i dodatkowe 500 zł na monitor. 

 

Moje propozycje to GTX 670 OC oraz monitor SAMSUNG S22F350FHUX. Pytanie tylko czy jest sens i ten sprzęt da radę przy taki pozycjach jak np. Wiedźmin 3. 

 

P.S.

 

Co do obudowy nie mam zbyt zmartwień rozmiarami bo jestem wstanie zorganizować dobre miejsce, by wszystko się zmieściło. 
Edytowane przez Derol
Link to post
Share on other sites

Co do zaproponowanej karty graficznej i Wiedźmaka 3 to wygląda to na to, że jest chyba grywalnie (30 - 40 fps) nawet na wysokich ustawieniach - https://www.youtube.com/watch?v=OH3WSqgntEE. CPU użyty w teście to 4 rdzenie/4 wątki a w Twoim przypadku 2 rdzenie/4 wątki ale z nieco lepszym taktowaniem - ciężko powiedzieć jakie jest faktyczne obciążenie CPU przez grę bo na filmiku lata to od 30% do 60% a czasami nawet 80% i pewnie coś, poza grą, dociąża dodatkowo procesor. Co do rozdziałki to jakoś nie wygląda mi to na FHD ale pewnie po obniżeniu niektórych ustawień graficznych nawet w 1920x1080 powinno być "grywalnie".

 

GTX 670 OC pobiera w okolicach 170-200W w stresie więc zasilacz warto by mieć w miarę rozsądny - ostatnio w którymś wątku był poruszany temat zasilaczy w okolicach do 250PLN i VERO M2 600W z certyfikatem 80+ Bronze i okablowaniem modularnym okazał się rozsądnym wyborem. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czyli generalnie warto jeszcze zainwestować w ten zestaw. Gdyby okazało się, że ciężko jest zdobyć GTX 670 OC jakieś inne alternatywy?

Kiedyś rozważałem radeony R9 280/280X - z tego co przeglądałem porównania minimalnie chyba korzystniej wychodzi karta czerwonych. Tylko chyba pobór mocy będzie większy - no i cenowo gtx lepiej stoi. 

Edytowane przez Derol
Link to post
Share on other sites

 

 

GTX 670 OC pobiera w okolicach 170-200W w stresie więc zasilacz warto by mieć w miarę rozsądny - ostatnio w którymś wątku był poruszany temat zasilaczy w okolicach do 250PLN i VERO M2 600W z certyfikatem 80+ Bronze i okablowaniem modularnym okazał się rozsądnym wyborem. 

Nie jest dobrym wyborem bo to nic ciekawego w tej cenie, a 600W przy takim zestawie jest zupełnie zbędne.

Za 250zł mamy lepsze jakościowo zasilacze na topologii DC-DC z dłuższą gwarancją i lepszym wentylatorem.

Modularne okablowanie nie jest najważniejsze w budżetowych konstrukcjach.

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie jest dobrym wyborem bo to nic ciekawego w tej cenie, a 600W przy takim zestawie jest zupełnie zbędne. Za 250zł mamy lepsze jakościowo zasilacze na topologii DC-DC z dłuższą gwarancją i lepszym wentylatorem. Modularne okablowanie nie jest najważniejsze w budżetowych konstrukcjach.

 

Zapewne wszyscy zainteresowani tematem byliby wdzięczni za polecenie jakiegoś konkretnego modelu w tym pułapie cenowym by nie utopić kasy w VERO - z Twojej odpowiedzi można wywnioskować, że jest nawet kilka takich modeli więc szkoda, że nie dałeś żadnego przykładu dla swojej tezy.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Przepraszam za archeologię - nie chce jednak zakładać osobnego tematu. Komputer jest złożony, czeka tylko na jakąś w miarę uczciwą kartę graficzną. W sumie okazyjnie trafia się Asus nVidia GeForce GTX760. Mam tylko pytanie odnośnie wersji, która jest rzekomo taka jak na tym obrazku

 

 

Co to jest za wersja? Przeważnie znajduje wersje DC2OC a o tej nie mogę znaleźć informacji. Jest jakaś różnica w wydajności/parametrach czy tylko inne chłodzenie? 

Link to post
Share on other sites

moim skromnym zdaniem jest to ta słynna mina gtx 760 3GB  made in china by night :D

poszukaj tu gdzieś na forum o tym wynalazku którego łykały pelikany jak opętane :rotfl:

co tam archeologia w kompie na nowo wykopała? ;)

coś ktoś ci znajdzie co jest ok

Edytowane przez mufasa
Link to post
Share on other sites

Tak, jest to wersja OEM, z 3GB pamięci - NVIDIA GeForce GTX 760 (192-bit). Dostałem właśnie maila od sprzedawcy. 

Komputer to składak moich starych części: 

 

Parametry:
Procesor: Intel Core i5 650
RAM: 4 GB DDR3 (4 sloty, zajęte dwa po 2GB 2Rx8 PC3) - tutaj na dniach zamawiam dodatkowe 4GB 
Dyski: systemowy 60GB Kingston SSDnow300 (SV300S37A) oraz zwykły 640GB WD6400AAKS
 
Zasilacz udało mi się okazyjnie kupić - gwaranacja 24 miesiące AeroCool (wiem, są różne opinie na jego temat ale nie mam zamiaru go żyłować ani nic podkręcać) o mocy 550W
 
Pozostaje karta graficzna: szukam jakiejś gtx 660, 670 lub 760. Widziałem kilka okazyjnych Radeonów ale przeważnie prądożerne HD. Mam takie marzenie żeby zamknąć się w okolicy 300 zł z tym wydatkiem ale jeśli np. trafi się coś za 350 z 1-3 miesięczną gwarancją rozruchową to mam zamiar skorzystać. 
Edytowane przez Derol
Link to post
Share on other sites

nie wiem jak.a masz płytę ale..

pogoń tą i5 i po szukaj coś al'a x3440/50

na ali idzie znaleźć  w granicach 50/70 pln

z graf raczej bym szukał  używek z gw. rozruchową hd7850/7870 2GB ze względu na wsparcie w sterach

 

Płytę owszem, wymienię. Ale nie teraz. Teraz wolałbym nie zapędzać się w następne koszty. Hd7850/7870 2GB jest lepszą opcją niż gtx 660?

Link to post
Share on other sites
hd 7850 jest porównywana z gtx 660 a po podkręceniu jest sporo szybsza

 

Raczej w podkręcanie nie będę szedł. Pozostaje zatem upolować jakiś przyzwoity egzemplarz. Dziękuje za pomoc :)

 

A co sądzicie o Radeonie R7 260X 2048MB?

Edytowane przez Derol
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...