Skocz do zawartości

Wydajny i jednocześnie CICHY zestaw


Recommended Posts

Witam serdecznie tutejszych speców :) Planuję zakup PC, który z założenia ma być (1) mocny oraz (2) cichy. Pierwszy research wyłonił następujących faworytów:

 

PROCESOR

Core i5-7600K lub też wersja bez literki K, która różni się tym, że mnożnik nie jest odblokowany (nie zależy mi na zabawie w podkręcanie). Chłodzenie to SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2 którego główną zaletą ma być deklarowany przez producenta poziom hałasu do 15dba.

 

PŁYTA GŁOWNA

ASUS Z270-A Prime tu mam najmniejsze rozeznanie w temacie, płyta wydaje mi się solidna, producent chyba też OK.

 

PAMIĘĆ

GoodRam IRDM DDR4, 8GB, 2400MHz, CL15 - tu chyba nie ma się co rozwodzić nad tematem, kręcić nie zamierzam więc 2400MHz wystarczy. Na teraz jedna kość, w przyszłości druga celem modernizacji. Wybór wynika również z patriotycznego podejścia ;)

 

DYSK

SSD Iridium PRO 250GB, mam z obecnego PC.

 

GRAFIKA

Palit GeForce GTX1050Ti KalmX 4GB GDDR5 (128 Bit) - nie będę ukrywał, grywać zamierzam sporadycznie w ulubione tytuły (np. Civ V) i na to powinno wystarczyć. Zależy mi głownie na zachowaniu ciszy, nie mam zamiaru słyszeć wiatraków. Karta ma podobno tylko 75W poborów to dodatkowy plus. Z pasywnym chłodzeniem ciężko o coś lepszego w granicach cenowych ~800 PLN. Z resztą to nie jest priorytet, bo mam jakiegoś starego Radeona R7.

 

ZASILACZ

SeaSonic SS-400FL2 F3 - zasilacz z chłodzeniem PASYWNYM, chyba nie ma sensu większy niż 400W skoro nie kupuję grafiki-potwora. 

 

OBUDOWA

Coś takiego  - tu przyznaję jestem zielony w temacie, nie wiem czy wo ogóle jest sens kupować coś droższego niż najtańsze modele - bo po co mi wyciszenie skoro w PC będzie tylko jeden wiatrak? Zastanawiam się czy te wentylatory w obudowie nie będą głośniejsze... ale wypadałoby zapewnić jakiś przeciąg, skoro elementy będą chłodzone pasywnie... Tu muszę jeszcze zrobić porządne rozpoznanie.

 

Jak się zapatrujecie na taki zestaw?

Link to post
Share on other sites

 

 

Jak się zapatrujecie na taki zestaw?

 

Nie bardzo. Zakup Kaby Lake kompletnie nieopłacalny.  Taniej masz zasilacz półpasywne, które nawet podczas obciążenia nie przekroczą progu załączenia wentylatora przy takim konfigu

 

Brakuje trochę informacji. 

 

Komputer do czego ? Będziesz podkręcać procesor ? Jaki budżet na całość ?

Link to post
Share on other sites

Nie bardzo. Zakup Kaby Lake kompletnie nieopłacalny.  Taniej masz zasilacz półpasywne, które nawet podczas obciążenia nie przekroczą progu załączenia wentylatora przy takim konfigu

 

Brakuje trochę informacji. 

 

Komputer do czego ? Będziesz podkręcać procesor ? Jaki budżet na całość ?

Czemu Kaby Lake nieopłacalny? Co jest lepszego do 1k? Budżet do ~3500 z czego odpada dysk jak napisałem. Podkręcać nie mam zamiaru.

Link to post
Share on other sites

 

 

nie będę ukrywał, grywać zamierzam sporadycznie w ulubione tytuły (np. Civ V) i na to powinno wystarczyć.

Dlatego też zastanowiłbym się nad zejściem do i3 8100 w kwocie poniżej 500zł masz 4 rdzenie i 4 wątki, wydajnościowo pod w/w gry spokojnie wystarczy, a przy płycie na chipsecie Z370 możesz wrzucić coś mocniejszego z 6 rdzeniami czy nawet 12 wątkami.

 

 

 

PAMIĘĆ GoodRam IRDM DDR4, 8GB, 2400MHz, CL15 - tu chyba nie ma się co rozwodzić nad tematem, kręcić nie zamierzam więc 2400MHz wystarczy. Na teraz jedna kość, w przyszłości druga celem modernizacji. Wybór wynika również z patriotycznego podejścia

Jak idziesz w Coffee Lake to i szybszy RAM wskazany, dopłata kilkudziesięciu zł do tych 3000Mhz nie zaszkodzi przy i tak już chorych cenach pamięci.

 

 

 

OBUDOWA Coś takiego  - tu przyznaję jestem zielony w temacie, nie wiem czy wo ogóle jest sens kupować coś droższego niż najtańsze modele - bo po co mi wyciszenie skoro w PC będzie tylko jeden wiatrak? Zastanawiam się czy te wentylatory w obudowie nie będą głośniejsze... ale wypadałoby zapewnić jakiś przeciąg, skoro elementy będą chłodzone pasywnie... Tu muszę jeszcze zrobić porządne rozpoznanie.

Obudowa za 150zł jakościowo znacznie odbiega od skrzynki za ~300zł i nie ma co tego ukrywać, poza tym za 200zł nie dostaniesz nic wyciszonego co zdałoby egzamin.

 

Przy GTX 1050TI i procesorze bez OC nic CI się nie zagotuje i nie ma nawet prawa, 1050TI pobiera mało prądu, to samo z procesorem, sam zestaw nie pociągnie nawet 200W ze ściany, prędzej w okolicy ~150W.

 

Z wyciszonych fajnych obudów masz jeszcze Fractal Define C z piwnicą na zasilacz.

 

Co do samego PSU, szkoda pieniędzy na pasywne jednostki, tutaj taki RM550X 550W za 400zł przy takim konfigu będzie pracował w trybie pasywnym nawet z GTX 1060 na pokładzie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za post, nie zwróciłem uwagi że są takie półpasywne zasilacze i że może faktycznie pobory mogą być na tyle niskie. Co do tego i3 to może faktycznie lepszy wybór niż 7600, niby z tą płytą 370 wychodzi cenowo podobnie ale jest furtka do wymiany w przyszłości.

 

 

Czasem używam nieco cięższego softu, np. programy CAD-owskie - mój kilkuletni PC nie zapewnia komfortu, szczególnie gdy mam jeszcze odpaloną przeglądarkę, office itd.

 

 

// Nie cytuj całych postów, użyj pustego pola poniżej aby odpowiedzieć // 3ndurek 

Edytowane przez 3ndurek
Link to post
Share on other sites
Czasem używam nieco cięższego softu, np. programy CAD-owskie

Do modelowania 2D to i taka i3 wystarczy bo tutaj i tak leci to na jednym rdzeniu, wydajność pojedynczego wątka jest tutaj kluczowa. Raczej stawiałbym już na OC, jeśli nie robisz tego na tyle zawodowo i rzadko renderujesz to nie ma potrzeby pakować się w bardzo drogi procesor.

Tak czy inaczej stawiałbym na większa ilośc pamięci bo tutaj te 8GB może być mało.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...