Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

Jest to mój pierwszy post, proszę o wyrozumiałość. Jestem studentem informatyki na 1 roku. Koniec semestru zbliża się tuż tuż. wiec mój problem się pojawia przy wyborze specjalizacji. Mam do wyboru 2 specjalizacje: Aplikacje internetowe i mobilne oraz systemy i infrastruktura IT. Mam aktualnie jakieś podstawy programowania z czego mój prowadzący te zajęcia zostawia za sobą wiele do powiedzenia (tak wiem że trzeba sie uczyć samemu tego w domu bo na studiach wszystkiego mnie nauczą). Nie wiem z czym się je ta 2 specjalizacja ponieważ wujek google za bardzo nie chce pomóc, ale liczę na osobę którą może się wypowiedzieć na temat, co i jak, z czym to się je, oraz o jakich zarobkach można tutaj mówić. Ponieważ moja narzeczona każe mi myśleć przyszłościowo i jak wiadomo programista może zarobić duże pieniądze. Liczę na waszą pomoc.

 

Dodaje spis przedmiotów do 2 specjalizacji:

Bezpieczeństwo i zarządzanie sieciami 

1 Bezpieczeństwo sieci komputerowych 

2 Zarządzanie sieciami komputerowymi 

3 Projekt - bezpieczeństwo i zarządzanie sieciami 

Zarządzanie serwerami Linux 

1 Zarządzanie systemem Linux 

2 Zarządzanie usługami w systemie Linux 

Rozwiązania wielkoskalowe 

1 Technologie sieci rozproszonych 

2 Optymalizacja sieci rozproszonych 

3 Projekt - rozwiązania wielkoskalowe 

Zarządzanie serwerami Windows 

1 Zarządzanie systemem Windows 

2 Zarządzanie usługami w systemie Windows 

Dokumentowanie i automatyzacja 

1 Sporządanie i utrzymanie dokumentacji 

2 Automatyzacja pracy administratora 

3 Projekt - dokumentowanie i automatyzacja 

1 Technologie sieciowe data center 

1 Systemy pracy grupowej i komunikacji personalnej Z

2 Projekt - systemy komunikacyjne 

Edytowane przez corsooon
Link to post
Share on other sites

Uczelnia powinna oferować spis przedmiotów per specjalizacja. Zdobądź to będzie można powiedzieć coś więcej. Wolisz programować czy "adminowac"?

Uczelnia udostępnia takie informacje: 

Jeśli chcesz:

  • pracować jako administrator, zarządzać i utrzymywać infrastrukturę IT
  • budować, konfigurować i zabezpieczać infrastrukturę sieciową
  • projektować infrastrukturę IT, w szczególności rozwiązania wirtualne, rozproszone, chmur

     

    Moduły dla specjalizacji Systemy i infrastruktura IT

     

    • Projektowanie i zarządzanie sieciami komputerowymi
    • Przetwarzanie równoległe i rozproszone
  • Jak już napisałem wyżej mam zajęcia podstawy programowania i mój prowadzący jest bezinteresowny. Próbowałem w domu tego programowania ale jednym zdaniem mogę stwierdzić że po prostu nie czuję tego. Jest masa poradników wiem o tym, ale czuję że to chyba nie jest dla mnie, więc rozmyślam nad tą drugą opcją.Dlatego pojawiają się tutaj pytania co i jak, za ile itd. Również znalazłem przedmioty które pojawią się otóż na tej specjalizacji:

     

    Bezpieczeństwo i zarządzanie sieciami 
    1 Bezpieczeństwo sieci komputerowych 
    2 Zarządzanie sieciami komputerowymi 
    3 Projekt - bezpieczeństwo i zarządzanie sieciami 
    Zarządzanie serwerami Linux 
    1 Zarządzanie systemem Linux 
    2 Zarządzanie usługami w systemie Linux 
    Rozwiązania wielkoskalowe 
    1 Technologie sieci rozproszonych 
    2 Optymalizacja sieci rozproszonych 
    3 Projekt - rozwiązania wielkoskalowe 
    Zarządzanie serwerami Windows 
    1 Zarządzanie systemem Windows 
    2 Zarządzanie usługami w systemie Windows 
    Dokumentowanie i automatyzacja 
    1 Sporządanie i utrzymanie dokumentacji 
    2 Automatyzacja pracy administratora 
    3 Projekt - dokumentowanie i automatyzacja 
    1 Technologie sieciowe data center 
    1 Systemy pracy grupowej i komunikacji personalnej Z
    2 Projekt - systemy komunikacyjne 
     
Edytowane przez corsooon
Link to post
Share on other sites

Szczerze ze swojego doświadczenia i jakiejś tam wiedzy po studiach informatycznych szedł bym raczej w systemy i infrastruktura IT. Dobry administrator IT to skarb (zwłaszcza znający bazy danych) , a sieciowiec z certami CISCO to drugi (lub ogarnięty samouk). Nie ubliżając nikomu, ostatnio na jakimś kanale TV oglądałem, jak w podstawówce piszą proste programy do rysowania itd. Inni z kolei programują roboty. Ja to miałem na studiach, teraz mają to w klasach 4-8. Dla mnie (subiektywnie) w Polsce nie ma zapotrzebowania na ludzi od pierwszego kierunku, ponieważ byle gimboza zrobi to samo za pomocą youtube, tutoriali, gotowców, szablonów i facebooka oraz dedykowanych programów pod platformę mobilną (oczywiście wszystko open source).

 

Jeśli miałem jakieś podstawy programowania, uważasz ze nauczyciel był kiepski to nie idź w tym kierunku, chyba że masz zacięcie i dokładnie wiesz co chcesz pisać i w jakim języku.

 

Bartek Żak dobrze podpowiedział, bez info jakie przedmioty są w programie trudno wybrać.

 

Pozostaje jeszcze kwestia kadry prowadzącej, starzy "profesorowie" są jeszcze na etapie DOSa i Assemblera i niczego Cię nie nauczą, a młodzi są tak "a czasie", że bez słownika, dokumentacji MS czy innej nie wiesz o co im chodzi :) Niby mówi po polsku a potrzebujesz translatora..

 

Generalnie przyjmij zasadę, dobry będziesz w tym co robisz i będziesz miał z tego pieniądze jeśli sam się tego nauczysz, uczelnia Ci nie pomoże, da Ci tylko papier (do d.... [dobrej pracy w budżetówce :P ]).

 

I kolejna (moim zdaniem) ważna rada, ucz się angielskiego (niby nic, większość zna, ale support MS dzwoni z USA, globalne firmy nie mają swojego supportu w PL, mają koordynatorów którzy muszą znać "język techniczny" i przekazać informacje "centrali", oczywiście nie w Polsce)

 

PS. Żeby nie było, kończyłem dwie uczelnie informatyczne w Łodzi ( i ukończyłem!) i pracuję w swoim "kierunku".

PS2. Temat rzeka (studiów, tego co oferują, co oferuje rynek pracy i jakie jest zapotrzebowanie - które się zmienia z roku na rok).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Szczerze ze swojego doświadczenia i jakiejś tam wiedzy po studiach informatycznych szedł bym raczej w systemy i infrastruktura IT. Dobry administrator IT to skarb (zwłaszcza znający bazy danych) , a sieciowiec z certami CISCO to drugi (lub ogarnięty samouk). Nie ubliżając nikomu, ostatnio na jakimś kanale TV oglądałem, jak w podstawówce piszą proste programy do rysowania itd. Inni z kolei programują roboty. Ja to miałem na studiach, teraz mają to w klasach 4-8. Dla mnie (subiektywnie) w Polsce nie ma zapotrzebowania na ludzi od pierwszego kierunku, ponieważ byle gimboza zrobi to samo za pomocą youtube, tutoriali, gotowców, szablonów i facebooka oraz dedykowanych programów pod platformę mobilną (oczywiście wszystko open source).

 

Jeśli miałem jakieś podstawy programowania, uważasz ze nauczyciel był kiepski to nie idź w tym kierunku, chyba że masz zacięcie i dokładnie wiesz co chcesz pisać i w jakim języku.

 

Bartek Żak dobrze podpowiedział, bez info jakie przedmioty są w programie trudno wybrać.

 

Pozostaje jeszcze kwestia kadry prowadzącej, starzy "profesorowie" są jeszcze na etapie DOSa i Assemblera i niczego Cię nie nauczą, a młodzi są tak "a czasie", że bez słownika, dokumentacji MS czy innej nie wiesz o co im chodzi :) Niby mówi po polsku a potrzebujesz translatora..

 

Generalnie przyjmij zasadę, dobry będziesz w tym co robisz i będziesz miał z tego pieniądze jeśli sam się tego nauczysz, uczelnia Ci nie pomoże, da Ci tylko papier (do d.... [dobrej pracy w budżetówce :P ]).

 

I kolejna (moim zdaniem) ważna rada, ucz się angielskiego (niby nic, większość zna, ale support MS dzwoni z USA, globalne firmy nie mają swojego supportu w PL, mają koordynatorów którzy muszą znać "język techniczny" i przekazać informacje "centrali", oczywiście nie w Polsce)

 

PS. Żeby nie było, kończyłem dwie uczelnie informatyczne w Łodzi ( i ukończyłem!) i pracuję w swoim "kierunku".

PS2. Temat rzeka (studiów, tego co oferują, co oferuje rynek pracy i jakie jest zapotrzebowanie - które się zmienia z roku na rok).

 

Uczelnia udostępnia takie informacje: 
Jeśli chcesz:
 
pracować jako administrator, zarządzać i utrzymywać infrastrukturę IT
budować, konfigurować i zabezpieczać infrastrukturę sieciową
projektować infrastrukturę IT, w szczególności rozwiązania wirtualne, rozproszone, chmur
 
Moduły dla specjalizacji Systemy i infrastruktura IT
 
 
Projektowanie i zarządzanie sieciami komputerowymi
Przetwarzanie równoległe i rozproszone
Jak już napisałem wyżej mam zajęcia podstawy programowania i mój prowadzący jest bezinteresowny. Próbowałem w domu tego programowania ale jednym zdaniem mogę stwierdzić że po prostu nie czuję tego. Jest masa poradników wiem o tym, ale czuję że to chyba nie jest dla mnie, więc rozmyślam nad tą drugą opcją. Ale mam nałożoną nagonkę przez rodzinę o pieniądze zarabiane w przyszłościu po skończeniu tych studiów.
 
Bezpieczeństwo i zarządzanie sieciami 
1 Bezpieczeństwo sieci komputerowych 
2 Zarządzanie sieciami komputerowymi 
3 Projekt - bezpieczeństwo i zarządzanie sieciami 
Zarządzanie serwerami Linux 
1 Zarządzanie systemem Linux 
2 Zarządzanie usługami w systemie Linux 
Rozwiązania wielkoskalowe 
1 Technologie sieci rozproszonych 
2 Optymalizacja sieci rozproszonych 
3 Projekt - rozwiązania wielkoskalowe 
Zarządzanie serwerami Windows 
1 Zarządzanie systemem Windows 
2 Zarządzanie usługami w systemie Windows 
Dokumentowanie i automatyzacja 
1 Sporządanie i utrzymanie dokumentacji 
2 Automatyzacja pracy administratora 
3 Projekt - dokumentowanie i automatyzacja 
1 Technologie sieciowe data center 
1 Systemy pracy grupowej i komunikacji personalnej Z
2 Projekt - systemy komunikacyjne 
Edytowane przez corsooon
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...